You are on page 1of 4

გაკვეთილის გეგმა

მოსმენა
(19.04.2022)

მასწავლების სახელიდაგვარი: თედო შარადენიძე


პირადინომერი: 33001079806
საგანი: ინგლისურიენა
სწავლებისსაფეხური საშუალო მე- 11, დონე B2
მოსწავლეთარაოდენობა: 17
გაკვეთილისთემა: ლიტერატურა (fiction, storytelling)

გაკვეთილისმიზნები:

- მოსწავლეები განივითარებენ ინფორმაციული და ანალიტიკური მოსმენის უნარებს


- მოსწავლეები განივითარებენ მოსმენილ მასალაზე დაყრდნობით არგუმენტაციისა და
ასოციაციების დამყარებას უნარებს.

გაკვეთილისთემისადამიზნისშესაბამისობაეროვნულისასწავლოგეგმისმოთხოვნებთან: უცხ, ს XI

მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს კომპლექსური შინაარსის მრავალფეროვანი


აუდიო/ვიდეოჩანაწერები აქტუალურ ან მისთვის საინტერესო თემატიკაზე (მაგ., შემეცნებითი
ხასიათის გადაცემა, დებატები, ზეპირი გამოსვლა, რეპორტაჟი, ტელეჟურნალი, ლექცია და სხვა).
განსხვავებულიშესაძლებლობებისმქონემოსწავლეთაქმედებებისხვადასხვააქტივობისასადაპტირებულ
ია.

ესგ–ს უცხოურიენისსტანდარტითგანსაზღვრულიმისაღწევიშედეგები:

უცხ.ს.XI. მოსწავლესშეუძლიაწაიკითხოსდაგაიგოსსხვადასხვასახისინფორმაციულიტექსტი (მაგ.,


დაიჯესტი, ბიოგრაფიულიცნობარი, ანოტაციადასხვა).

მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენილი ტექსტის შინაარსის


გასააზრებლად.

უცხ.ს.XI.10.

მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს უცხოენოვან თანამოსაუბრეთა შორის მიმდინარე


ინტერაქცია (დიალოგი, ინტერვიუ) ყოველდღიურ თემებზე.

№ აქტივობისმიზანიდააღწერა გამოყენებული კლასის სასწავლორესურსები დრო


მეთოდები ორგანიზებ
ისფორმები

1. მიზანი:საგაკვეთილომიზნების, საერთო არცერთი 3 წთ


წესებისადაშეფასებისკრიტერიუმებისგა საკლასო
ცნობა.
-
მასწავლებელიმოსწავლეებსგააცნობსსა ვერბალურიახსნა
გაკვეთილოთემას,
აქტივობებსდამოსწავლეებიმასწავლებ
ლისდახმარებითაყალიბებენსაგაკვეთი
ლომიზნებს; გონებრივიიერიში
-
მასწავლებელიმოსწავლეებსწარუდგენს
შეფასებისფორმებსადაინსტრუმენტებს
დაშეახსენებსმათქცევისწესებს.
2.
მიზანი:მოსწავლეთაგანწყობისშექმნადა გონებრივი საერთო მონიტორი 2 წთ
ინტერესისგამოწვევა იერიში საკლასო

- მასწავლებელი მონიტორზე აჩვენებს


ერთწუთიან ვიდეორგოლს, რომელიც
ასახავს ამბების თხრობის (storytelling)
პროცესს.
მოსწავლეებმა უნდა გამოიცნონ, რა
არის გავეთილის თემა.

- მასწავლებელი იძლევა
უკუკავშირს
3. მიზანი: 5 წთ
მოსწავლეთაწინარეცოდნისგააქტიურებ ვერბალური საერთო დაფა, ცარცი (გრაფიკული
ადამომზადებაშესასწავლისაკითხისადმ საკლასო მაორგანიზებელი)

- მასწავლებელი მოსწავლეებს ახსენებს
ძირითად ლიტერატურულ ჟანრებს.
უსვამს კითხვას, იქნებოდა თუ არა
საინტერესო თუ მათ რჩეულ
ნაწარმოებში გეგმის შეცვლა
შეეძლებოდათ.
- მასწავლებელი იძლევა
უკუკავშირს
4. მოსმენილი მასალის ზოგადი აზრის მონიტორი, დინამიკები, 7 წთ
გაგება. ფურცლები
- მასწავლებელი მოსწავლეებს ზოგადი ინდივიდუა
დაურიგებს ფურცლებს, სადაც ინფორმაციისთვი ლური
მოცემულია მოსასმენი მასალის ს მოსმენა
მასალის მთავარ აზრთან
დაკავშირებული შეკითხვა.
მოსწავლეები უსმენენ ჩანაწერს და
იძლევიან პასუხს.
- მასწავლებელიიძლევაუკუკავში
რს
5. მიზანი:დეტალებისთვის მოსმენა 10
- მასწავლებელი მოსწავლეებს დეტალური მონიტორი, დინამიკები, წთ
წარუდგენს ახალ დავალებას, მოსმენა ინდივიდუა ფურცლები
რომელზეც მოცემულია ლური
კითხვები მოსასმენი
მასალიდან. კითხვები არის
კონკრეტული და მოითხოვს
ფაქტობრივი ინფმრაციის
დამახსოვრებას. (T/F/NS)
6. მიზანი: ტექსტში ნახსენები მოსმენა 10
ლიტერატურასთან დაკავშირებული დეტალებისთვის წყვილებში ჩანაწერი, მონიტორი, წთ
სხვა სიტყვების განსაზღვრა. დინამიკები
- მასწავლებელი მოსწავლეებს
წარუდგენს ახალ დავალებას,
( რომელიც იმავე ფურცელზე იქნება
მოცემული), რომლებზეც წერია
ტექსტში ნახსენები სიტყვების
ინგლისურენოვანი დეფინიციები.
მოსწავლეები უსმენენ ჩანაწერს და
აწყვილებენ ახალ ლექსიკურ
ერთეულებს სინონიმებთან
მოსწავლეები იყენებენ ახალ ფრაზებს
წინა გაკვეთილზე შესწავლილ
ლიტერტურულ ჟანრებთან
მიმართებით. (matching)
- მასწავლებელიიძლევაუკუკავში
რს
7. მიზანი :გაკვეთილისშეჯამებადასაშინა 2წთ
ოდავალებისწარდგენა საერთო დაფა, ცარცი (გრაფიკული
მოსწავლეები აჯამებენ გაკვეთილის ვერბალური საკლასო მაორგანიზებელი)
დროს შესწავლილ მასალას. საჭიროების შეჯამება
შემტხვევაში ჩაერევა მასწავლებელი.
მიზანი:შეფასება
-
მასწავლებელიგანმავითარებელიშეფასე
ინდივიდუ დაკვირვებისფურცელი /
ბითაფასებსმოსწავლეებს;
ვერბალური ალური დაფა(მოსწავლეებზედაკვი
-
ახსნა/შეჯამება რვებისჩანაწერები)
მოსწავლეებიავსებენთვითშეფასებისკი
თხვარსდა
აფასებენჩატარებულგაკვეთილს.

სამუშაოფურცლები
განმავითარებელი (თვითშეფასებისკითხვარი
შეფასება დააქტივობებისშეფასების
ფორმა)

გაკვეთილისბოლოსმისაღწევიშედეგები:ტექსტისგაგებისკენმიმართულსავარჯიშოებზე/
დავალებებზედაყრდნობითმოსწავლეებიგანივითარებენკითხვისისეთსტრატეგიებს,
როგორებიცაასკიმირებადასკანირება,
შეძლებენამოიცნონწაკითხულშიზოგადიდაკონკრეტულიინფორმაცია,განსაზღვრონმთავარიდამეორე
ხარისხოვანიინფორმაცია,
დაასაბუთონთავიანთიპასუხებიტექსტიდანდაგადმოსცენმოცულობითიტექსტისშინაარსი 3
წინადადებაშირეზიუმესსახითანშექმნანსტრუქტუირებულილექსი.

შეფასება:მასწავლებელიიძლევაუკუკავშირსყოველიაქტივობისბოლოს.
მოსწავლეებიაჯამებენნასწავლსგრაფიკულიმაორგანიზებლის/ცხრილისმეშვეობითდააფასებენსაკუთა
რთავსთვითშეფასებისკითხვარის, ხოლოჩატარებულგაკვეთილსაქტივობებისშეფასებისფორმით.
მასწავლებელიაფასებსმოსწავლეებსგანმავითარებელიშეფასებით (კომენტარი)
დაკვირვებაზედაყრდნობით.

აქტივობებისშეფასებისფორმა

შეაფასეთაქტივობები 0 ან 1 ქულით

აქტივობა 1 აქტივობა 2 აქტივობა 3


დადებითი
საინტერესო
უარყოფითი
ქულა

თვითშეფასების კითხვარი

იშვიათად ხშირად ყოველთვის


1 აქტიურად ვიყავი ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
2 გამოვიცანი ტექსტის ზოგადი ინფორმაცია
3 გავიგე ტექსტში მოცემული დეტალები
4 დავასაბუთე შესრულებული დავალების ტექსტიდან
მტკიცებულების მოყვანით
5 ჯგუფის წევრებთან ერთად შევქმენი სინქუეინი, აკროსტიკი ან
დავწერე მოკლეშინაარსი /რეზიუმე

მასწავლებელი:

თარიღი:

You might also like