Professional Documents
Culture Documents
רקע:
כל שכבה עוסקת במסגרת מערכי איכות הסביבה בנושא אחר ,אך הדגש במערך זה הוא
כללי .מכאן שפעולה זו למעשה מרכזת את בעיות איכות הסביבה המרכזיות הפוקדות את
העולם בעשורים האחרונים.
מטרת הפעולה:
מהלך הפעולה:
עזרים זמן מומלץ מהלך הפעילות נושא
פלקט עם גרף, 20דק' כל חניך צריך לכתוב על פתקים שונים 3מחשבות שהיו לו פתיחה –
פתקים קטנים באותו יום ולשים בכיס. תרגיל
ועטים בינתיים המדריך מצייר (אפשר מראש) גרף שציר אחד המחשבות
מציין זמן וציר שני מציין מעגל התייחסות (ראה דוגמא
בעזרים)
לאחר מכן ,מציבים את כל הפתקים של החניכים על גבי
הגרף ומה מגלים?
כולנו באופן טבעי עסוקים ביום יום שלנו בנושאים של "כאן"
– "עכשיו" ו" -אני" .במערך הזה ,ננסה להתרחק ולקבל
פרספקטיבה קצת יותר רחבה על מנת להתייחס למעגלים
רחבים יותר מאיתנו .
תמונות ,מוזיקה 10דק' ברקע משמיעים מוזיקה מרגיעה .מניחים את התמונות תערוכה
רגועה ,דפים המצורפות ברחבי החדר וליד כל תמונה שמים דף ועט .על מזעזעת
מתחת לכל החניכים להסתובב בחדר ולכתוב אילו מחשבות מעלה בו
תמונה ,עטים התמונה ,מה זה עושה לו ,וסתם משפטים לאומה.
מכתב 10דק' מקריאים את המכתב המצורף. מכתב
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
מהסביבה
גרף ,דפים 20דק' עורכים את אותו תרגיל שערכנו בתחילת הפעולה .על תרגיל
קטנים כלי החניכים לרשום על פתק מחשבות שעברו להם בראש המחשבות 2
כתיבה במהלך הפעולה .אנו מניחים כי המחשבות הפעם יתפזרו
באופן מלא על פני הגרף .ייתכנו מחשבות הקשורות בעתיד
הרחוק יותר ובעולם.
לבסוף עורכים דיון:
מדוע השתנו המחשבות שלנו?
איזה תהליך עבר עלינו כקבוצה וכיחידים?
מה המשמעות של חינוך בהקשר של השפעה על תפיסות
ומחשבות?
במערך הזה נדון בקשר שבין איכות הסביבה וחינוך ,וביכולת
שלנו להשפיע על מה שסובב אותנו.
עזרים:
"גרף המחשבות"
בשנים הבאות
כאן יתרכזו
בשנה הקרובה מרבית
המחשבות
בחודש הקרוב בהתחלה
בשבוע הקרוב
היום
אני חברי משפחתי השכונה השבט העיר הארץ העולם
שלי שלי שלי
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
תמונות לתערוכה:
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
מכתב מהעולם:
שכבה יקרה!
אני כותב לכם כי אני דואג.
כבר 65מליון שנה לא דאגתי כמו שאני דואג עכשיו (וגם אז זה היה בגלל הדינוזאורים שהתחילו
לעשות בעיות עד שנכחדו לחלוטין )...אני מרגיש שככל שאני מזדקן ,אני לומד יותר ומבין
שהעתיד שלי בסכנה .אז החלטתי לכתוב לכם כי אולי אתם אלה שתצליחו לעשות משהו בנידון.
אני מרגיש פשוט מנוצל .אני נולדתי לפני 4500מליון שנה ,אני קיים כל כך הרבה שנים ועד
עכשיו ,הכל היה טוב! האדמה היתה נקייה ,הרי הגעש ביעבעו ויצרו משטחי בזלת מרהיבים,
הימים והאוקיינוסים היו נקיים ושקופים ,הצמחיה התפתחה ליערות עד עצומים בכל רחבי פני,
ובעלי החיים רק העשירו את כמות המינים שלהם בקצב מסחרר ואז ,לפני מליון שנה בערך –
אתם הגעתם.
בהתחלה ,היה ממש נחמד ,התחלתם לפתח שיטות ציד וללקט מזון והשתמשתם בכל מה שהיה
לי לתת אבל גם ידעתם לשמור לבאים אחריכם.
בשנים האחרונות הכל השתנה.
התחלתם לחצוב ,לכרות ,לזהם ,ללכלך ,לייצר ,ללחום ,לשאוב ועוד ועוד...
לפעמים ,כשאני מסתכל במראה אני ממש לא מזהה את עצמי! אני נראה כאילו אני צריך ניתוח
פלסטי!
אתם פשוט לא מבינים למה אתם גורמים! כאילו לא אכפת לכם מעצמכם ,אפילו חבר שלי
"אלוהים" אמר לכם כשברא אותכם שכדאי לכם לשמור עלי כי אם תקלקלו לא יהיה מי שישמור
עלי אחריכם ...ומה תעשו כשאני אמות?
צפיפות האוכלוסין ההולכת וגואה ,השטחים הירוקים שהולכים ונעלמים ,התחושה שאני כבר
מעדיף שלא יוולדו עוד תינוקות מאשר שייולדו לעולם שלא יהיה בו שום מקום ירוק לטייל בו.
אתם גם לא שמים לב אבל כל פעולה שלכם תורמת לזיהום! כל שקית ניילון שמיוצרת ,כל מסעדה
חדשה שנפתחת ..אני משלם את המחיר לבחירות הקטנות והיומיומיות של כל אחד ואחת מכם!
השיעול שלי הולך ומחמיר ,אני לא מצליח לנשום אויר נקי והמכוניות רק הולכות ומעמיסות על
הכבישים ופולטות יותר ויותר עשן סמיך...
טוב ,אני חושב שהבנתם את המסר ,אז אני זז כי יש לי ביקור רופא..
מקווה שתקחו אותי ברצינות – בשבילכם!
שלכם,
העולם.
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
פעולה מס' – 2לעשות או לא לעשות – האם זו שאלה?...
אתם לא ממש דואגים מ"הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות" אם אתם חושבים שזה לא ממש יקרה .ואם
זה דווקא כן יקרה ,אחרי הכל כבר התאוששתם מההלם בעבר כאשר דיברתם על המצב הזה.
החשיבה מהסוג הזה הייתה לנו טובה עד היום ,אבל עכשיו עם 6ביליון אנשים וטכנולוגיה שייתכן ותשנה
את כדור הארץ ,זה כבר מתקבל על הדעת שיש "מצב גרוע" שאנחנו לא יכולים להתאושש ממנו
כך למשל נושא ההתחממות הגלובאלית .אם אתם מקשיבים לתחזיות הקודרות ביותר ,צפוי לנו עתיד
קשה ביותר ,סופות ,שיטפונות וכדומה .אבל מה אם זה לא באמת יקרה? ,מה אם זה לא נכון? או שלא
אנחנו הגורם לכך? – נראה על פניו כשאלה חשובה שיש למצוא לה מענה במיוחד עם הקשר שלה
לעתיד האנושות וכו' ולכן עדיין יש התכתשויות קשות על נושא זה עכשיו.
מה אם אומר לכם שאולי מצאתי טיעון שהופך את כל אותה השאלה באם זה באמת קורה או לא,
מיותרת.
טיעון בו בעצם אנחנו לא צריכים לדעת אם זה נכון או לא וזאת בכדי להחליט מה עלינו לעשות או לא
לעשות .טיעון שמוביל למסקנה שאפילו הספקניים הגדולים ביותר וגם הפעילים הקיצוניים ביותר יכולים
להסכים עליו...
נשמע בלתי אפשרי ,נכון? אז זה נראה גם לי ככה ולכן אני שם את הטיעון הזה כאן על מנת לבדוק אם
הסברה שלי מציאותית .כי למען האמת לאף אחד שראה את הטיעון עד עכשיו הצליח לערער עליו וזה
מוביל למסקנה שהיא בלתי משתמעת לשתי פנים ...וגם מפחידה.
טוב ,אז הנה זה ,עם המצב של אי וודאות כמו נושא השינויים באקלים
(בהקשר להתחממות הגלובאלית) זה דווקא טוב להסתכל על
האפשרויות השונות של העתיד במטרה לאפשר השוואה אחד מול
השני ולכן הדבר הראשון שנעשה זה בבדיקה באם השינויים באקלים
ברמה הגלובלית הינם נכונים או לא ,יש לנו בעצם שתי אפשרויות
מרכזיות( :אותם נציב בשורה ראשונה ושנייה בטבלה -ראו איור )1
האחת היא שזה נכון ,ואלו השנייה ,זה שזה לא נכון .עכשיו זו נקודת
המפתח של כל הדיון כיוון שכאן אנחנו מניחים בצד את השאלה באם
יש התחממות גלובאלית והאם אנחנו הגורם לכך .אנו עושים זאת
מתוך הנחה שאין אף אחד שיודע בוודאות איך העולם הפיזי יהיה
בהמשך ,כל האנשים ההגיוניים צריכים להודות באפשרות שייתכן והם טעו בהבנת המציאות ,ולכן בשלב
זה כולנו מסכימים ששתי האפשרויות (נכון ולא נכון) הינן אפשריות.
הדבר השני שעלינו להסתכל עליו בטבלה (בעמודות הטורים למול השורות) הוא מה תהיה הפעולה
שאנחנו ננקוט על שינויי מצב אקלים .כותרת טור א' תהיה "כן" בשביל ציון קיום פעולה בעניין ,בעוד
שכותרת טור ב' תהיה "לא" -כמצב בו אנחנו לא עושים שום פעולה בנושא( .ראו איור ראשון)
מה יוצא לנו מזה? -טבלה עם 4תאים שכל אחד הינו למעשה תרחיש אפשרי של העתיד .עתה בואו
נסתכל מה מייצג כל אחד מהתאים (אפשרויות) שנוצרו:
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
הראשון (תא ימני עליון) בו בחרנו שכן נפעל בנושא של שינויים אקלים ,אבל החשש משינוי מצב אקלים
זו? משוואה של התוצאות יהיו מה - נכון כלא הסתבר
התשובה :בעיקר בזבוז של כסף( ,זה מה שהספקנים לעניין מזהירים אותנו ממנו :הגדלת המיסים ,נטל
תקנות ,נטל על הממשלה) ,אבל בואו ניקח את זה למצב של קיצוניות ,נוצר מצב בו יש לנו "מיתון
גלובאלי".
השני (תא שמאלי עליון) בו לא נקטנו בשום פעולה וגם לא היינו צריכים לקחת (שורה עליונה -שהטיעון
לא היה נכון) ,אז קיבלנו את ההחלטה הנכונה .אין שום השלכות רחבות היקף ,השגשוג ממשיך ,אני
בטוח שהיו לנו בעיות אבל שינויים באקלים (בעניין ההתחממות הגלובאלית) אל היה אחד מהם ,ולכן
נסמן את התא עם סמיילי (כי זה מצב אידיאלי).
השלישי (תא ימני תחתון) בו עשינו פעולה בעניין וזה גם דבר טוב כי החוזים דווקא צדקו ("נכון שיש
התחממות והשפעת מזג אוויר גלובאלי) – אז עדיין יש לנו את עניין העלות אבל במקרה הזה מדובר
בכסף שהושקע בצורה טובה .כיוון שזה נתן לנו אפשרות של תגובת נגד לשינויים באקלים .לפיכך
הסתדרנו ,התגברנו ,העולם השתנה אבל הוא מקום בו ניתן לחיות בו.
הרביעי (תא שמאלי תחתון) בו צדקו הטוענים שיש שינויים באקלים והתחממות גלובאלית (שורת נכון)
אבל לא נקטנו באף פעולה .כיוון שבדקנו את המצב הקיצוני המקביל בטור ההופכי (של לקיחת פעולה
וזה היה לא נכון) ,עלינו לעשות זאת גם בתא הזה ,ובמקרה כזה זה נעשה דיי
גרוע:
כי יש לנו קטסטרופות בתחומים כלכליים ,פוליטיים ,חברתיים ,סביבתיים
ופגיעה בבריאות הציבור ברמה גלובאלית .זה התרחיש של "הדבר הגרוע
ביותר שיכול לקרות" .מצב בו מפלס הים מתרומם ,שטחי חוף נרחבים
נעלמים ,מאות מיליוני אנשים בעולם מעתיקים את מקום מגוריהם ,רבים
נדחקים לשכניהם ,בעיות רווחה גלובאליות ,מיעוט משאבי מחייה ,הכחדת
יערות שלמים ,שיטפונות ,שרפות משתוללות ,הוריקנים כמו "קטרינה" נפילת
הכלכלה העולמית– בגדול ,זה בעצם תרחיש הלקוח ישר מסרט ממדע בדיוני( .ראו איור 2מסכם)
עתה נפשט את הדברים (התאים שהוצגו בטבלה) .אך תחילה עשו את זה בעצמכם ,שחקו עם
המשתנים השונים ,בדקו מצבים וערכים מתונים בטורים ובשורת ולא רק קיצוניים כמו שעשינו כאן ,אבל
אני חושב שבסוף תראו שהטיעון הזה מגיע לאותה המסקנה המתבקשת.
אז הנה הטיעון :אתם יכולים לבחון את הטבלה במונחים של שורות למול טורים .העתיד שלנו ייחרץ
באחד מהתאים האלו .כיוון ששינויי האקלים ייתכן וייתכן שאינו אמיתי ,אי אפשר לדעת בוודאות באיזו
שורה העתיד יהיה .אבל מה שאנחנו כן יכולים לדעת בוודאות ,כי יש לנו שליטה עליו הוא באיזה טור
העתיד יהיה .כך שזה קצת כמו לקנות כרטיס הגרלה ,אתה קונה את כרטיס ההגרלה של הטור הראשון
או כרטיס הגרלה של הטור הימני (ראו איור )3ואז אתה יושב ומחכה לראות כיצד חוקי הפיזיקה יתנהגו
כתוצאה מהכרטיס שבחרת.
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
אז בואו ניקח לדוגמה את הכרטיס הראשון (טור ימני) בו אנו מניחים שהעתיד שלנו מונח בין מיתון
גלובאלי (טור ימני שורה עליונה) לעולם שונה אבל אפשרי לחיות בו (טור ימני שורה תחתונה) .נסתכל על
התא העליון ונראה תרחיש בו פעלנו כשלא היינו צריכים והנה המחיר שאנחנו משלמים עליו :מיתון
גלובאלי – זה הסיכון שאנחנו לקוחים בבחירת כרטיס הגרלה של הטור הימני בו החלטנו לפעול .זה
נראה קצת מפחיד אבל נסתכל בכרטיס של הטור השני לראות אם יש שם סיכויים יותר טובים.
בכרטיס השני ,בו בחרנו את העמודה של "לא לעשות כלום" ולא לנקוט בשום פעולה בעניין ,ומסתבר
שזה היה דבר נכון לעשות – הרי שאנחנו מרוצים ושמחים (טור שמאלי – שורה עליונה) ,אבל אם זה
מסתבר שאי נקיטת פעולה בנושא הינה טעות (כי הנושא היה נכון – תא הטור שמאלי ,שורה תחתונה)
מה יהיו העלויות של הטעות הזו? – סוף העולם?!? אמנם יישארו חלק מהדברים שאנחנו מכירים אותם
כיום אבל זהו תרחיש הרבה יותר אלים לחיות בו .זה הסיכון של בחירה בכרטיס ההגרלה של הטור
השמאלי – בבחיר ת אי נקיטת פעולה בנושא .כי היינו עסוקים יותר מידי בהתלבטויות של ניחוש השורה
הנכונה (נכון /לא נכון) בה העתיד יהיה במקום לבחור ולנחש (בעמודות הטורים) אם לנקוט פעולה או
לא.
שימו לב שבשני מקרי הקיצון (תא שמאלי עליון ותא ימני תחתון) יש השלכות על הנושא הכלכלי אבל
בתחתון יש תוספות .אך זה נעשה יותר גרוע כיוון שאנחנו למדנו בחמש השנים האחרונות שזה אפשרי
כיוון שחלק מהדברים קרו בטווח זמן קצר יחסי .אז אנחנו לא מדברים על השפעה רק על נכדים אלא על
עצמנו ,החיים שלנו.
עתה ,אל תיקחו את המילה שלי על בסיס הטיעון הזה ,אל תיקחו את הטיעון של אף אחד מהטוענים
לעניין אבל כשאתם שומעים דיונים על מצב האקלים וכיצד יש להתייחס אליו – תשימו לב האם הם
בוחרים לדבר על הסתכלות של שורות (נכון או לא נכון) או הסתכלות של טורים (יש לפעול או לא) .כי אני
חושב שתראו שלא משנה איך תבנו את זה המסקנה מובילה לאותו טיעון חד משמעי שאי אפשר לברוח
ממנו והוא:
כאשר אנו ניצבים בפני אי וודאות לגבי העתיד שלנו (נכון או לא נכון) הבחירה האחראית היחידה,
הבחירה ההגנתית היחידה היא בחירה של הטור הראשון (הטור השמאלי -שלא לנקוט פעולה) וזאת
בכדי לשלול את האפשרות הקיצונית (תא שמאלי תחתון) .כיוון שהסיכון של לא לנקוט פעולה הוא
גדול יותר והרסני יותר מאשר דווקא כן לקחת פעולה (תא ימני עליון).
אז מה אתם באופן אישי עושים בעניין הזה? אז הנה החדשות הטובות לשם שינוי ,למעשה זה נשמע
יותר מידי טוב מכדי להיות אמיתי וזה ממש קל .מה שעליכם לעשות זה להפיץ את הטיעון הזה .כי הדרך
היחידה שנוביל לכרטיס ההגרלה הראשון (טור ימני) הוא על ידי שינוי במדיניות ,וזה יקרה רק כאשר
מספיק אנשים יידרשו את זה .אז עשו כל שביכולתכם להפיץ את הטיעון ולהסבירו לאנשים בכדי שיבינו
אותו וכך נגדיל את דרישת הציבור לפעול בנושא על פי טור ראשון (ימני) .שלבו את זה במחשבות שלכם,
בשיחות שלכם והעבירו את התוכן הזה לאחרים ,שהם יעבירו לאחרים וכך הלאה .דמיינו לעצמכם מה
אפשר להשיג כי בימינו שלנו ,בעידן המידע אתם יכולים לשנות את הדברים – לשנות את המדיניות
הציבורית ובמפתיע ,לפעמים רק מספר "הקלקות" עכבר הם מה שצריך להתחיל שינוי.
אז אני מבקש ממך ,שאני לא מכיר אותך אבל העתיד שלי קשור בעתיד שלך ,אם אתה חושב שאני לא
צודק ,בבקשה תגיד לי איפה בנימוס .אבל אם אתה לא יכול למצוא טעות בטיעונים ובהנחות שהבאתי
כאן אז נא עזרו להפיץ את השמועה והטי עון .דברו על זה ,העבירו את זה לאחרים .כי כל דבר פחות
מזה בין אם בכוונה או שלא בכוונה ,יוצא שאנחנו בוחרים בטור השמאלי (של אי נקיטת פעולה בעניין).
ולמה זה מפחיד אותי? כי אנחנו נשחק את המשחק הזה רק פעם אחת.
מטרת הפעולה:
להציג את הדילמה הערכית העומדת בפנינו ביחס לפעילות של איכות הסביבה. -
לעודד את הבחירה המתבקשת מתוך הדילמה – לעשות ,ולעורר את הסקרנות -
לקראת הפעולה הבאה שבה נלמה מה ניתן לעשות.
מהלך הפעולה:
עזרים זמן מומלץ מהלך הפעילות נושא
גרף ,הגדים על הרצפה מציירים צלב המחלק את החלל ל -ריבועים 20 .דק' תרגיל
(ניתן להוסיף האכפתיות בכל אחד מהצירים כותבים" :אכפת לי – לא אכפת לי",
יותר מאלה מול "עושה – לא עושה" .ואז מקריאים לחניכים רשימת והעשייה
המופיעים כאן) היגדים .על החניכים לבחור את מיקומם האישי מול
הציר כלפי כל היגד:
כל תושב ישראלי מייצר בכל יום מעל לשני ק"ג -
אשפה!
פחית משקה עשויה אלומיניום תמשיך לזהם -
את הסביבה גם בעוד 500שנה.
כל המין האנושי ,אחראים ושותפים -
להתרחשותה של הכחדה של מינים רבים של
בעליי חיים וצמחים.
בקצב ההרס הנוכחי ,עד סוף המאה ה21- -
מחצית ממיני הצמחים ובעלי החיים כיום
ייעלמו .פירושו שאנו נשאיר לצאצאינו ארץ
חרבה ,ענייה ואחידה מבחינה ביולוגית.
בעולמנו הקט הצרכנים מייצגים 20%מן -
האוכלוסיה 20% .אלו משתמשים בכ80%-
ממשאבי כדור הארץ
ארה"ב ( 6%מאוכלוסית העולם) צורכת 30% -
ממשאבי כדור הארץ .אם כל העולם היה נוהג
כמוהם – היו נדרשים 4כדורי – ארץ בכדי
לספק את הביקוש
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
הנזק שנוצר בעקבות הרעש הסביבתי באיזורי -
מגורים צפופים יכולים לגרום לאדם למחלות
לב ,בעיות מוחיות ,שינויים הורמונליים ,שינויים
במערכת העיכול ,וכאבי ראש עזים.
לוח מחיק, 30דק' החלק הזה מבוסס על הרקע של פעולה זו .אם מה הדבר
סרטון ודרך המדריך מצליח להבין את הרעיון – יש ממש לנתח את הגרוע
להראות אותו. הסיטואציות השונות האפשריות במידה ועושים או לא ביותר
ניתן להכין עושים .אם המדריך מתקשה ,ניתן פשוט להראות את שיכול
כרטיסיות לכל הסרטון ( 9.33דק'). לקרות?
תרחיש
15דק' האם אנחנו יכולים להתמודד עם הגרוע ביותר שיכול דיון
לקרות?
אם כן אז אין בעיה ,אבל אם לא – למה אנחנו כל כך
אפטיים? (יש לחבר את הדיון כמובן לחלק הראשון של
הפעולה בו כולם אמרו שאכפת להם אבל אף אחד לא
ממש עושה משהו משמעותי בנידון).
-האם אנחנו יכולים להרשות את זה לעצמנו?
-אילו כלים יש ביכולתנו לעשות משהו בנידון?
-האם יש לנו יכולת השפעה? על מי? על מה?
(משפחה ,חברים ,חניכים שלנו!)
5דק' בפעולה הבאה ננסה לראות איך אפשר בחיי היום יום החינוך -
שלנו להשפיע על איכות הסביבה ולו במעט .אך נדגיש סיכום
כי הכלי המרכזי שלנו כתנועת נוער חינוכית הוא כמובן
-החינוך .רוב החניכים בשכבה זו הינם מדריכים ,וגם
מי שאינו מדריך הינו שכב"גיסט בעל יכולת השפעה
בשבט ובכלל .בפעולות הקרובות ניגע בתחום של
חינוך סביבתי – הכח של החינוך וכלים ליישומם.
האם מחובתינו "להשתמש" בכוח החינוכי שלנו בתור
מדריכים בתנועת נוער ,לשם מטרה זו?
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
פעולה מס' - 3אז מה אני יכול לעשות?
רקע:
אז יש מספר מעשים פשוטים בחיי היום יום שלנו שכל אחד יכול לעשות על מנת לתרום את
חלקו למען הסביבה .בפעולה זו נדון בדברים אלו ולבסוף נתחבר לתחום החינוך.
לעיתים נדמה לנו שהחינוך הוא משהו לטווח רחוק ולא ממש משפיע ,בטח כשמדובר באיכות
הסביבה ,אבל דוגמא חיה מהשנים האחרונות מוכיחה אחרת:
"החברה להגנת הטבע" ,שֶׁ אִ מְּ צָה אֶׁ ת פֶׁ ַרח הַ בָר הַ מוגָן "אִ ירוס הַ ִגלְּבֹועַ " כְּסִ מְּ לָה ,ניהלה לפני
ִיבורי להפסקת קְּ טִ יף ִפ ְּרחי הַ בַר .וזה באמת עבד .ילדים למדו שאסור
מספר שנים "קַ מְּ פיי ְּן" צ ִ
לקטוף פרחים מו ַגנִים ולימדו גם את הוריהם ,ולכן אנו יכולים לראות כיום מַ ְּרבַדִ ים עצומים של
ִפ ְּרחי בָר ִצבְּעֹונִיִים ומרהיבים.
מטרות הפעולה:
חידוד האפשרות של כל אחד להשפיע בקטן על מנת לעשות שינוי ממשי בגדול
מהלך הפעולה:
עזרים זמן מומלץ מהלך הפעילות נושא
מצרכים וכלים 30דק' כל אחד מקבל מצרך כלשהו שבפני עצמו לא מהווה ארוחה
להכנת סלט משהו טעים במיוחד ,אבל! כאשר מאחדים את כל משותפת
פירות או כל המצרכים והתבלינים יחד – יוצאת ארוחת מלכים.
תבשיל קבוצתי אפשר לשדרג את המתודה ע"י סודיות – אומרים לכל
אחר.. חניך מראש להביא מהבית מוצר או תבלין (תפוח חתוך \
צימוקים \ דבש וכו' )...הם לא יודעים לשם מה הביאו את
המצרך ולא מתלהבים מנו באופן מיוחד ,אבל כאשר
מאחדים את כל מה שכולם הביאו – יוצא משהו טעים
מאד.
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
הסיכום:
לעיתים נדמה לנו שהיכולת שלנו להשפיע על משהו היא
קטנה וחסרת חשיבות ואין לנו ממש מוטיבציה לשמור
על הסביבה כי לא נראה לנו שזה ישנה .אבל ,אחד ועוד
אחד ועוד אחד יוצא המון – וזה כבר משמעותי!
דפים ,עטים. 10דק' כל אחד צריך לכתוב על פתק משהו שכל אחד יכול כל אחד הוא
אור קטן וכולנו לעשות על מנת להשפיע על הסביבה (אפשר לאסוף את
כל הפתקים ולהכין מעין "הפנקס לשומר הסביבה") אור איתן
הערה למדריך :במידה והשכבה לא ראתה את הסרט
"תעביר את זה הלאה" – מאד מומלץ לשלב אותו בשלב
זה של המערך.
30דק' ברוכים הבאים ל"....מצעד הסביבה!" הפעולה כולה – Debate
תעסוק במה שאנחנו יכולים לעשות על מנת לסייע מצעד
לסביבה .כל זוג חניכים מקבלים נושא מתוך הרשימה הסביבה
לעיל ועורכים ( debateדיון בעד ונגד) .כלומר – על כל
זוג לשכנע כי התחום שלו הוא זה שיעשה את השינוי
הסביבתי המשמעותי ביותר.
רשימת נושאים:
.1חשמל
.2תחבורה
.3מים
.4אנרגיה
.5פסולת
.6שטחים פתוחים
עשרת 10דק' לבסוף המדריך מקריא את "עשרת הגדולים" – עשרת עשרת
הגדולים הפעולות הפשוטות שאותן ניתן לבצע על מנת להגן על הגדולים
(ראה נספח הסביבה.
בסוף
הפעולה)
מספרים על ההצלחה החינוכית של החברה להגנת השפעת
הטבע במניעת קיטוף פרחי הבר – מאבק שנחל הצלחה החינוך –
בזכות חינוך ילדים הגיל הרך בלבד! מאבק לא
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
דיון :האם אנחנו יכולים לעשות משהו כזה? לקטוף פרחים
11הגדולים -פעולות פשוטות שכולנו יכולים לעשות ,כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה: עזרים:
.1נחסוך בתאורה – נבקש מההורים להחליף את סוג הנורה או את אמצעי התאורה .הפעלת נורת פלורוסנט ידידותית יותר
לסביבה מאשר נורת להט .לכן ,כל נורת פלורוסנט שתתקינו תפחית את זיהום האוויר ב 70-ק"ג פחמן דו חמצני בשנה!!
.2נחסוך בתחבורה – נזכיר להורים (ולעצמנו) שנהיגה נכונה ושמירה על תקינות הרכב תורמות לשמירה על הסביבה .לדוגמא:
כאשר לחץ האוויר בצמיגים תקין ,צריכת הדלק של המכונית קטנה יותר .כל ליטר בנזין שנחסך ,מונע פליטה וזיהום האוויר ב-
2.5ק"ג פחמן דו-חמצני
.3נחסוך במיזוג אוויר – אם מכוונים את התרמוסטט במזגן ל 2-מעלות פחות בחורף ול 2-מעלות יותר בקיץ ,חוסכים זיהום
אוויר של 1ק"ג פחמן דו-חמצני בשנה!
.4נחסוך באנרגיה:
א .נחמם ונקרר את הבית בדיוק כמו שצריך – לא פחות ולא יותר!
ב .נכבה אורות ומיזוג אויר כשאנחנו יוצאים מהחדר ,נסגור את הטלוויזיה והמחשב כשלא משתמשים בהם.
ג .נשתמש באנרגיית השמש לחימום המים למקלחת ולייבוש הכביסה ,זה חסכוני יותר ומזהם פחות!
ד .נקנה מוצרים חסכוניים באנרגיה .כך נפחית את פליטת גזי החממה והמזהמים הגורמים לגשם החומצי
עזרים:
ילדים צעירים אינם מבוגרים דיים על מנת להבין מדוע עליהם להיות מודאגים מהזנחת
הסביבה ,אך ,מאידך ,הם נמצאים בשלב המתאים ביותר בחייהם להערכת היופי של הטבע
ולפיתוח הרגלי חיים נכונים.
בהסתמך על תיאוריות בתחום הוראה -למידה ותיאוריות התפתחותיות אחרות ,ניתן לומר
כי התשתית להתפתחות אזרחים בעלי מודעות סביבתית טמונה בשנות החיים הראשונות.
ככל שנקדים לערב ילדים בפעילויות בנושאים סביבתיים ,כך גדלים הסיכויים לפתח בהם
הערכה עמוקה לסביבה כחלק ממערכת הערכים שלהם.
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
"חינוך ...צריך להיות מוכר כתהליך שבאמצעותו בני אדם יגיעו למימוש של מלוא
הפוטנציאל שלהם .חינוך הוא חיוני לקידום פיתוח בר קיימא ושיפור היכולת של אנשים
להתייחס לסוגיות בנושא סביבה ופיתוח....חינוך בנושא סביבה ופיתוח צריך להיות
מוחדר כחלק חיוני של הלמידה...חינוך הוא חסר תחליף ,בשינוי עמדות של אנשים
והקניית היכולת להעריך ולהתייחס לדאגות הפיתוח בר הקיימא שלהם .הוא חיוני גם
להשגת מודעות אתית וסביבתית ,ערכים וגישות ,מיומנויות והתנהגות התואמים
לפיתוח בר קיימא ולמען השתתפות אזרחית יעילה בעשיית החלטות" .נושא זה "צריך
להיות מוחדר לכל תחומי הלימוד"...
כך נכתב בפרק 36של אג'נדה ,21שפורסם על ידי ארגון האומות המאוחדות ב.1992 -
מטרת החינוך הסביבתי היא לפתח אוכלוסייה עולמית אשר מודעת לסביבה ולבעיות
הקשורות בה ,ואשר יש בידיה ידע ,מיומנויות ,גישות ,מוטיבציה ומחויבות לעבוד כיחידים
או בקבוצות למען מציאת פתרונות לבעיות העכשוויות ולמניעת היווצרות בעיות חדשות .
מתוך הצהרת בלגרד )(1976
אנו ניצבים כיום בפני אתגר כפול :עלינו לדאוג לכך שאחרי לכתנו ייוותרו בכדור הארץ
מספיק משאבים כדי לענות על צרכיהם של הדורות הבאים ,ומוטלת עלינו החובה להקנות
לילדים ערכים של כיבוד הסביבה ואוצרותיה ונכונות לגונן עליהם .על העוסקים בחינוך
מוטלת האחריות להוות את חוד החנית להובלה ולהכוונה של המגמה העולמית למען
פיתוח בר קיימא .
נושאים סביבתיים עשויים להיות מורכבים ,מאיימים ומבלבלים עבור ילדים צעירים ,הפתרון
לכך הוא יצירת תהליך של למידה משותפת (המדריך עם הילדים) תוך כדי בניית ידע
והקניית הרגלים סביבתיים
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
פעולה מס' – 5מתודיקה של סביבה
רקע:
שליחות אחריות
דוגמא זיקה
אישית רגשית
לארץ
חינוך מודעות
לעשייה
התבוננות ידע
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
מטרות:
מהלך הפעולה:
עזרים זמן מומלץ מהלך הפעילות נושא
הפעולה בנויה למעשה מקריאה ודיון בטקסטים ,שכל
אחד מהם קשור בעיקרון כלשהו של החינוך הסביבתי
בפרט והחינוך בכלל.
קטע קריאה האם בכלל אפשר לגשת לכל תחום חינוכי ללא הבסיס אחריות
של אחריות?
כל זמן מה המשמעות של האחריות שלנו כאשר אנו נגשים
הפעולה - לחינוך סביבתי?
קטע קריאה לשיקולכם עם מי אתם הכי מזדהים בקטע? (הכותבת ,האיש זיקה
רגשית
המוזר ,ההמונים?)...
לארץ
האם אתם חשים זיקה לארץ ישראל?
האם אתם רואים את עצמכם מגדלים כאן את ילדכם?
למה כן \ לא?
האם ניתן לעשות חינוך סביבתי ללא זיקה לארץ? למה
זה חשוב \ לא חשוב?
קטע קריאה מה הקשר בין מודעות לבין חינוך סביבתי? מודעות
מהי מודעות לסביבה?
האם ניתן לחיות בלעדיה כאשר מדובר בחינוך בכלל
ובחינוך סביבתי בפרט?
קטע קריאה לפי הקטע – מה החשיבות של הידע? ידע
האם ניתן לחנך בכלל ללא ידע?
מה החשיבות של הידע למחנך הסביבתי?
קטע קריאה לפי הקטע ,מה החשיבות של התבוננות בתהליך התבוננות
הלמידה? מה שורש המילה התבוננות? בינה =
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
תבונה .ללא התבוננות אין תבונה.
קטע קריאה איזו תחושה מעביר הקטע? חינוך
לעשייה
מה נותן לנו מוטיבציה לעבודה?
כיצד נותנים מוטיבציה לחניכינו לעבוד?
האם ניתן לחנך בלי לעשות?
קטע קריאה בן גוריון אומר בדבריו כי לא ירד לנגב על מנת להוות דוגמא
אישית
דוגמא אישית ,אך מה לדעתכם היתה ההשפעה של
ראש ממשלה אשר עושה מעשה כזה?
האם היום ניתן למצוא דברים כאלה בפוליטיקה?
מה חשיבותה של דוגמא אישית בבואנו לעסוק בחינוך?
ובחינוך סביבתי?
קטע קריאה האם אנחנו כאנשי חינוך יכולים לחיות ללא מטרה? שליחות
האם המטרה של שמירה על הסביבה מספיק חשובה
לנו כדי שנקדיש לה את מסירותינו?
מה אנחנו צריכים לעשות כדי להשפיע על הסובבים
אותנו ול"הדביק" :אותם בתחושת השליחות?
קטע קריאה בואו נחזור לעקרונות שלפנינו? האם יש שוני בין סיכום
העקרונות של החינוך הצופי היומיומי שלנו עד כה לבין
החינוך הסביבתי? לא ממש .כל שעלינו לעשות כדי
להגביר את החינוך הסביבתי הוא להגביר את
המודעות כלפי הצורך בשינוי סביבתי .בהצלחה!
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
קטעי הקריאה:
אחריות
הדברים שקורים לא מחליטים את החלק העיקרי של עתידך .מה שקורה ,לכל אחד מאיתנו
קורה .מה שאתה עושה ביחסך לדברים שקורים ,הוא מה שקובע.
אתה אומר " :המדינה בצרות " " ,המצב על הפנים " .זה כמו לקלל את האדמה ,את
הזרעים ,את השמש הזורחת ואת הגשמים ,זה בעצם כל מה שיש לך .כשיהיה לך עולם
שכולו שלך ,תוכל לארגן אותו כרצונך .את העולם הזה אתה צריך לקבל כמו שהוא .
אל תשתמש בתירוצים של ההמון .קח את ההגה לידיך .קבל אחריות לחייך .
קבל עצה ,אך לא פקודות .רק אתה נותן לעצמך פקודות .כפי שאמר אברהם לינקולן :
" מאחר ולא אהיה עבד של אף אחד ,לא אהיה אדון לאף אחד " .
אינך יכול לשנות את העונות ,או את הרוח ,אך אתה יכול לשנות את עצמך .זה דבר שנתון
לשליטתך .אינך יכול לשלוט במערכת הכוכבים ,אך יש לך שליטה בשאלה אם אתה קורא ,
מפתח כישורים חדשים ולומד נושאים חדשים .
בני ישראלי.
מודעות
מודעות חברתית
בניגוד למודעות העצמית ,המודעות החברתית נוגעת למיקומו של האדם בחברה ,לתפקידיו
השונים ,הנובעים ממיקומו זה ,לאינטראקציה של האדם עם הסובבים אותו .בדומה למודעות
העצמית ,גם המודעות החברתית היא עניין של גבולות .אולם כאן ,אין יותר המדובר בגבולות
של היחיד בפני עצמו ,אלא בגבולות שבין היחיד וסביבתו החברתית .כיצד לנהוג בכל
סיטואציה וסיטואציה ,בה מעורבים יותר מהיחיד בעצמו .כיצד להשתלב בסדר החברתי הקיים
בסביבתו של היחיד .מה מותר ומה אסור בכל תחום ועניין .כל אלה הנם חלקים של המודעות
החברתית של האדם .גם רכישתה של המודעות החברתית נעשית בהדרגה ומבוססת על
לימוד ,הכרה והבנה.
זוהר תדהר "על אוטיסטים".
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
ידע
מתברר שיש קשר הדוק בין ידיעה לבין בגרות ואחריות .
כולנו מכירים את הסיפור מן התורה על אדם וחוה בגן-עדן .אדם וחוה לא עמדו בפיתוי,
אכלו מ"עץ הדעת טוב ורע" וגורשו מגן עדן .למקרא הסיפור אפשר להניח כמה הנחות :
לדעת -פירושו להיות מסוגל להבחין בין טוב לרע .
לדעת ,או להבחין בין טוב לרע -פירושו להיות כאלוהים .
אדם מתפתה ואינו שומר חוק ,כשהוא אינו מסוגל להבחין בין טוב לרע (כך היה טרם אכלו
מן העץ (.
אדם זכאי לחיות בגן-עדן כל עוד הוא נבער מדעת .דווקא כשהוא הופך להיות יצור מוסרי,
המסוגל להבחין בין טוב לרע ,אין הוא זכאי לחיי גן-עדן (שמא יאכל גם מ"עץ החיים").
אילנה שפיר
התבוננות
הוויה "הבאדן פאולית" מורכבת משלוש עקרונות :היציאה לחיק הטבע ,הקבוצה הקטנה
והאתגר הצופי .מכאן החינוך להכרת הטבע על מרכיביו השונים :החי ,הצומח והדומם.
הכלי המרכזי עליו שם דגש הוא ההתבוננות .בעזרתה ניתן לקיים למידה ובחינה של
הדברים הסובבים אותנו בחיינו; פיתוח עירנות ורגישות לסביבה שאנו חיים בה – "האדם
כתבנית נוף מולדתו"; יציאה לפעילות בחיק הטבע ללא הכנות מוקדמות או ציוד מסורבל.
מתוך ראציונל הדרכה 2000של תנועת הצופים
תנועת הצופים העבריים בישראל –צופים לעתיד ירוק
יותר תוכנית הכשרה לשכבת המדריכים בתנועה – קיץ
0202
בדרך לכאן פגשתי איש מאד מוזר שהלך כמו סהרורי ,מלמל לעצמו בשקט
ואמר:
"על משכבי בלילות אני שומע קול פעמון גדול מצלצל – ארץ ישראל שייכת
לעם ישראל
ובקומי בבוקר אני חוזר ואומר כמו מתפלל – ארץ ישראל שייכת לעם ישראל.
וכך בקול ענות וכך בקול ילל וכך יומם וליל – ארץ ישראל שייכת לעם ישראל
והיא שייכת לו – לא כדי להחזיק בה חיל כיבוש או חיל מצב,
היא שייכת לו כדי לבנות בה את בית חלומותיו
וכך בהקיץ ובחלום ומדור לדור ומתוך הרגל -ארץ ישראל שייכת ל"עם
ישראל".
"איש מוזר" אמרתי" ,תתבייש ,סיסמא כל-כך ישנה,
הרי אתה מחוץ לתחום ומחוץ לקו ובעיקר מחוץ לאופנה!"
אבל האיש המוזר לא ענה לי הוא לא ענה...
ואז ראיתי מסביב את העשרות ואת המאות ואת האלפים
אנשים כל כך מוזרים ,אנשים כל כך יפים,
וקולם במקהלה גדולה כרעם הרחוק מתגלגל –
"ארץ ישראל שייכת לעם ישראל"
ואז מיושנת ללא תקנה וסנטימנטלית ללא רחם – אמרתי –
"אנשים מוזרים לו יהיה חלקי עימכם!"
נעמי שמר
חינוך לעשייה
דוגמא אישית
"לא הלכתי לשדה בוקר למען היות סמל ומופת לנוער הישראלי .באתי הנה מפני
שאהבתי את המקום ,אהבתי הבחורים שהעזו והעפילו להקים ישוב בלב המדבר,
ואהבתי עבודת האדמה ,ורציתי כל עוד יש לי כוח פיסי מספיק – לחזור לעבודת
אדמה ולהשתתף בעצמי בהפרחת השממה ,שאני רואה בה היעוד האנושי העליון.
עשיתי הדבר למעני ,מתוך תענוג ואהבה".
דוד בן גוריון ,מתוך מכתב ליורם פורת13.1.1954 ,
שליחות
לכשנשאל חכם סיני זקן מה היה עושה לו נשארו לו שתי מטבעות אחרונות
ענה" :באחת הייתי קונה כיכר לחם ,ובשנייה – פרח".
שאלו תלמידיו לפשר המענה ,ענה החכם:
"לחם הייתי קונה כדי שיהיה לי ממה לחיות ,ופרח הייתי קונה כדי שיהיה לי
בשביל מה לחיות".
שיחת חניכה בנושא הגנת הסביבה למרכז/ת שבט
בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את האדם הראשון ,נטלו והחזירו על כל
אילני גן עדן ואמר לו :״ראה מעשיי כמה נאים ומשובחים הם ,וכל מה
שבראתי בשבילך בראתי .תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי ,שאם
הצופה הוא חבר מועיל בחברה ,אוהב עבודה ועוזר לזולת )מתוך מידות הצופה(
תנועת הצופים שואפת לקחת חלק משמעותי ופעיל בחיי החברה ולחזק את הזיקה
של חברי התנועה לקהילה המקומית ,הישראלית והכלל עולמית .אחת ממטרות
הפעילות החינוכית בשבטים היא העמקת תחושת האחריות והמעורבות החברתית
של החניכים לסביבה בה אנו חיים דרך העלאת מודעות ,חשיפה לתכנים וכמובן
התנסות ועשייה .במידות הצופה ,עליהן מושתתת התפיסה החינוכית של הצופים,
נאמר כי "הצופה חובב את החי והצומח ומגן עליהם ".למעשה ,אחד מעקרונות
ההדרכה הצופית )יחד עם קבוצה קטנה ואתגר( הוא החיבור לטבע .מכאן שהצופים
עוסקים תדיר בערכים סביבתיים וביחסי הגומלין שבין אדם לטבע ומעניקים לכך
חשיבות מיוחדת.
מודל השבט הירוק פותח הזדמנות חינוכית לשבטי צופים החפצים להעניק
התייחסות מיוחדת לתכנים ולעשייה סביבתית בשבט ,דרך חשיבה ושיח על נושאים
סביבתיים ועד לשינוי פני השבט ואורח החיים בו .שבט ירוק מוצלח הוא זה
שהעיסוק הסביבתי בו הוא חלק בלתי נפרד מהשפה ומההתנהלות היומיומית ,הוא
מתבטא במרחב ובמגוון פעילויות והוא נוגע בכל שכבות הגיל.
**יש להכיר את מודל השבט הירוק טרם שיחת החניכה משום שהוא מכיל בתוכו
פרטי מידע ,קישורים ורעיונות שיוכלו להעשיר את השיחה ולתרום לקידום הנושא
בשבט.
שאלות אפשריות )מומלץ להתמקד בשתיים או שלוש שאלות בשיחה(
.1ספר על הובלת התחום בשבט – מי מרכז את התהליך? מי חבר בוועדה הירוקה ובאיזו
תדירות הם נפגשים?
.2תאר את התכנית השנתית שלכם לפעילות ירוקה בשבט *כל שבט ירוק נכנס לפרויקט
על סמך תכנית שהגיש ושאושרה על ידי וועדה בין משרדית .מרכזי השבט צריכים להכיר
את התכנית ואם הם לא ,זה זמן טוב לעבור עליה ביחד )עותקים של כל התכניות ניתן
להשיג אצל רלי במחלקת הדרכה(.
.3באיזה אופן אתם משלבים עשייה ירוקה בפעילות השגרתית בשבט? כיצד היא מגיעה
לידי ביטוי באירועי שיא )טיולים ומפעלים שבטיים(?
.4ספר על פעילות "ירוקה" מוצלחת שקרתה בשבט .מה הפך אותה למוצלחת לדעתך?
הצעה :ניתן לבקש מהמרכז שיצלם תמונה שמבטאת את אורח החיים הירוק של השבט
ולהשתמש בה בשיחת החניכה כמצע לשיח.
.5אילו נקודות זקוקות לחיזוק בשבט שלך בתחום הגנת הסביבה? אפשר לחשוב ביחד על
תהליך שקשור לאחת הנקודות החלשות .למשל – אם הם עושים פעילות ירוקה נפלאה אך
היא לא נגישה לקהילה ואין בה הסתכלות על סביבת השבט ,אפשר לכוון לשיתוף פעולה עם
גופים ירוקים בעיר/יישוב ולשוחח על דרכים להנחיל את ערכי הסביבה והקיימות גם
בקהילה.
.6האם יש לך רעיונות לעשייה ירוקה שטרם הגשמת? מומלץ לבחור רעיון אחד או שניים,
"לפרק" אותם למשימות ולסייע למרכז להפוך חלום למציאות.
בהצלחה,
מחלקת הדרכה
מודל שבט ירוק בתנועת הצופים
רכז תחום :בכל שבט ירוק יש להגדיר רכז של התחום שיפעל לפיתוח העיסוק בנושא ויהיה
שותף בפורום של העשרה ,שיתוף ולמידת עמיתים .ידע אקולוגי וסביבתי הוא רחב היקף
ומתפתח תדיר ויש חשיבות ללמידה והרחבת האופקים בכדי להוביל מהלכים יצירתיים
ומשמעותיים בחיי השבט .רכז התחום יכול להיות מרכז בוגר שכיר ,מרכז צעיר או חבר
שכבה בוגרת בעל מוטיבציה ,נכונות ופנאי לעיסוק בנושא.
ועדה ירוקה/איכות הסביבה :תנאי הכרחי לקידום הנושא הוא שותפות של חניכי השבט
בחשיבה ובקבלת ההחלטות .חברי הועדה הירוקה צריכים להתכנס בתדירות שתיקבע
מראש ,לדון ולבחון הזדמנויות חינוכיות להטמעת הנושא בפעילות השבט .מומלץ להגדיר
יושב ראש וכן לשתף חברי שכבות שונות ,לא רק מהשכב"ג אלא גם מגילאים צעירים יותר.
להלן עשר פעילויות להגנת הסביבה שצריכות להתקיים בשבט הפועל לפי מודל שבט ירוק:
.1הקמת פינת הפרדת פסולת כולל כתיבה והטמעה של נוהל פינוי ומיון פסולת )ניתן
לשתף פעולה עם העירייה/מועצה המקומית ולהשתמש במתקני הפרדת פסולת מטעמה(.
כיום ,רוב הפסולת בישראל מוטמנת באדמה .מכיוון שבאתרי ההטמנה הרגילים לא חודר חמצן
לקרקע ,פירוק הפסולת האורגנית מתבצע רק לאחר שנים רבות ,תוך יצירת גזי חממה מזיקים.
בניגוד לפסולת יבשה אותה ניתן להפריד בתחנות מעבר ,פסולת אורגנית שלא מופרדת במקור )בפח
בשבט( ,לא ניתן להפריד באופן משביע רצון ,והיא מוטמנת באדמה .תפוח לדוגמה ,שמוטמן באדמה,
מתפרק רק לאחר שנים וגורם לבזבוז קרקע ,זיהום אוויר ,זיהום קרקע וזיהום מי התהום אותם אנו
שותים .אותו התפוח ,כאשר מופרד במקור ,הופך בתוך מספר שבועות לקומפוסט ,ובכך לא רק
שאינו מזהם ,אלא מדשן את האדמה .ממטרד למשאב.
בנוסף ,לפינוי הפסולת לאתר הטמנה עלויות גבוהות של תשלום "היטל הטמנה" למדינה .את
התקציב שיתפנה מצמצום כמויות הפסולת המוטמנת ניתן יהיה להשקיע בחינוך ,תרבות ,חזות פני
הערים ועוד .תהליך הפרדת הפסולת מהווה דוגמא כיצד שינוי פשוט בהרגלים יומיומיים גורם לשינוי
מהותי באיכות חיינו ובאיכות הסביבה.
*שבטים רבים מפעילים "קיוסק ירוק" בו בקבוקי פלסטיק משמשים כאמצעי תשלום אך חשוב
לדאוג שלא רוכשים באמצעותם חומרים מייצרי פסולת נוספת כמו אריזות פלסטיק ,פחיות וכדומה.
מומלץ ביותר למכור מאכלים מתוצרת מקומית או תוצרת בית )שטביעת הרגל האקולוגית שלהם
נמוכה יותר( ולהסדיר את מחזור הפסולת של הקיוסק דרך ארגונים כגון "טרהסייקל"
/http://www.terracycle.co.il/he
מספר אתרי אינטרנט של ארגונים ללא מטרת רווח מאפשרים לגולש להעריך את טביעת הרגל
האקולוגית שלו .לשאלון "טביעת רגל אקולוגית" באדיבות מרכז השל לקיימות:
http://media.wix.com/ugd/b8978e_55a811b858294d9fa8326f4a6d2479f9.pdf
גינה ,מעצם המהות שלה ,חייבת להיות ירוקה .אבל האם היא באמת עומדת בקנה אחד עם שמירה
על הסביבה? באופן אולי מפתיע ,התשובה לכך לא בהכרח חיובית .ניתן למנות שני הנחות יסוד
העומדות בבסיס הגינון האקולוגי .ההנחה הראשונה היא שגינה אקולוגית צריכה להיות
חסכונית ככל האפשר במים .כאשר על רקע הידלדלות מאגרי המים במדינה ,ברור מדוע צורך זה
הופך לחיוני .ההיבט המרכזי השני של הגינות האקולוגיות נוגע לעלויות התחזוקה שלהן .בגינה
אקולוגית ,יש דגש ניכר על שימוש בצמחיה "חסכונית" .ראשית ,תהיה זו צמחיה מקומית ,מה
שיבטיח לא רק עמידות שלה בפני מזיקים ,אלא גם ימנע שימוש מאסיבי במים לצרכי השקייתה.
בהמשך לכך ,הצמחייה צריכה להיות גם רב עונתית ,ולהחזיק מעמד היטב לכל אורך השנה.
חזק ואמץ,
מחלקת הדרכה
הצנע לכת:
הגבלה בכמות החולצות שחניכים מוצאים – החלטה על ידי פורום מוביל של
ההנהגה
ערבות הדדית:
בנק זמן – כל שכב"ג מחליט ומתחייב לפני היציאה למחנה על "מתנה" שהוא רוצה
להעניק לשבט אחר בזמן המחנה (לדוגמא – שבט גדול יכול לתת "במתנה" כ"א
לעזרה במבנים לשבט קטן)
הרחבת מעגלים:
פסולת:
הכנת מנשאים לבקבוקים אישיים – אפשר להכין את המנשאים מחבלים בצבעים של
השבט (גימיק תופס)
חינוך:
תחרות מבוססת תוכן ולא מבנים וקטגוריות נוספות של ניקיון ,סדר
טבע:
קיימות ) (Sustainabilityבמובנה הרחב היא היכולת להמשיך לקיים תהליך או מצב לאורך זמן.
באקולוגיה ,מערכת בת ְקיָמָ א היא מערכת שהמגוון הביולוגי שלה ופוריותה נשמרים לאורך זמן .ביצות
ויערות בוגרים ובריאים הם דוגמאות למערכות ביולוגיות בנות קיימא .בשביל בני האדם ,קיימות היא
הפוטנציאל לחיים של רווחה בטווח הרחוק ,מבחינה סביבתית ,כלכלית וחברתית( .מתוך ויקיפדיה)
למדריך-