You are on page 1of 5

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 3 КЛАСІ

ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ


ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ОСОБЛИВОСТІ
ЇХНЬОЇ ІНТОНАЦІЇ Й СПОСОБИ ЇЇ
ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ.

Підготувала вчитель початкових

класів Козеренко Н. І.
МЕТА. Розширити знання учнів про види речень за метою
висловлювання(розповідні, питальні, спонукальні), окличні і неокличні;
формувати навички правильного інтонування речень; розвивати мовлення,
вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до мови.

ОБЛАДНАННЯ. Таблиця «Меню», загадки для кросворду, таблиця «Речення»,


надруковані речення для роботи в групах.

ХІД УРОКУ

1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти- просто молодці!
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
-Діти, сьогодні ми проведемо урок у «Мовному кафе». Ми замовлятимемо
страви, що стосуються української мови. А я буду у вас офіціантом.
Пропоную вам меню:
МЕНЮ
1.Ранкові страви
-«Мозковий штурм»
-Каліграфічна страва
-Словниковий салат
2.Подача страви і її дослідження
- «Загадковий суп»
-«Запитальнички»
-Десерт
3.Активний відпочинок
4.Творча страва
5.Розрахунок
6.Домашні страви
-А щоб скуштувати ці страви, візьміть до уваги такі ціни: уважність,
правильність, швидкість, організованість.
3.СТВОРЕННЯ СИТУАЦІЇ УСПІХУ.
«МОЗКОВИЙ ШТУРМ»
-Що називаємо реченням?
-Як показати початок і кінець речення?
-Чи може бути одне слово реченням?
-Від чого залежить, який знак ставити в кінці речення?
КАЛІГРАФІЧНА СТРАВА
Від, Батьківщину, ворогів, бережи.
-Скласти речення з поданих слів, каліграфічно записати в зошит.
СЛОВНИКОВИЙ САЛАТ
-Запишіть словникові слова під диктовку
Відгадки до моїх загадок запишемо на дошці в кросворд і в зошиті в рядок.
-Посудина, де живуть риби. (Акваріум)
-Тварина з одним чи двома горбами. (Верблюд)
-Трав’яниста рослина,що росте на болотах і озерах. (Очерет)
-Залізниця в місті під землею.(Метро)
-Синонім до слова багаття. (Вогнище)
-Паливо для автомобілів. (Бензин)
-Має шкір сім,витискає сльози всім.(Цибуля)
-Тепер прочитайте виділене слово по вертикалі в кросворді.(Речення)
4.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
-Сьогодні ми розширимо свої знання про речення. Дізнаємося, які бувають
речення за метою висловлювання, будемо вчитися правильно їх писати та
інтонувати.
5.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
СТРАВА «ЗАГАДКОВИЙ СУП»
-РОБОТА В ПАРАХ Вправа 52
-Прочитайте загадку. Скільки в ній речень? Про що вони повідомляють?
-Спишіть загадку.
-Чи сподобався вам «Загадковий суп»?
ВПРАВА «МІКРОФОН»
-Доведіть, що за метою висловлювання речення є розповідними.
(Ознайомлення з теоретичним матеріалом с.29)
СТРАВА «ЗАПИТАЛЬНИЧКИ»
РОБОТА В ГРУПАХ Вправа 53 (усно)
-Дайте відповіді. Які це речення за метою висловлювання? Доведіть.
(Ознайомлення з теоретичним матеріалом .)
-Які речення називають питальними?
ДЕСЕРТ
Вправа 54.
-Прочитайте текст. Як слід читати книжку?
-Де можна знайти значення невідомих слів?
-Що слід знати, крім назви книги?
-Прочитайте речення , які спонукають до дії. Як називають такі речення?
6.АКТИВНИЙ ВІДПОЧИНОК
7.УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
ТВОРЧА СТРАВА
РОБОТА В ГРУПАХ
-Перебудуйте речення з розповідних у спонукальні.
1ГРУПА. Треба берегти кожну хвилину.
2ГРУПА . Діти шанують батька і неньку.
3ГРУПА. Мама попросила Оленку купити хліба.
4ГРУПА. Навесні журавлі повернуться з теплих країв.
8.ПІДСУМОК УРОКУ.
ВПРАВА «МІКРОФОН»
-Які бувають речення за метою висловлювання?
-Яке речення називають розповідним? Питальним?
-Що виражає спонукальне речення?
-Які розділові знаки ставимо в кінці розповідного, питального, спонукального
речення?
9.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вправа 55 с.30
-Спишіть спонукальні речення.
-Дякую за ваші старання. Ви молодці.

You might also like