You are on page 1of 2

Урок № 3

Тема. ЧАСТИНИ МОВИ. ВИВЧЕНІ ГРУПИ ОРФОГРАМ В


ІМЕННИКАХ І ПРИКМЕТНИКАХ
Мета: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології й
орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати
слова на вивчені орфограми в іменниках і прикметниках; розвивати логічне
мислення, пам’ять, увагу, творчі вміння використовувати іменники та
прикметники у монологічних та діалогічних висловлюваннях; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття
відповідальності за навколишнє середовище.
Тип уроку: урок повторення набутих знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення семикласників з темою й завданнями уроку.
Оголошення епіграфа
Природа не храм, а майстерня, і людина в ній трудівник.
І. Тургенєв
III. Виконання системи завдань на основі повторення вивченого
-Словниковий диктант (взаємоперевірка)
Ø Записати слова і сполучення слів під диктовку. Пояснити їх написання за
допомогою правил.
Генерал-майор, рок-опера, неокласик, напівсонний, індоєвропейський,
військовополонений, темно-синій, червоногарячий, біоритм, фітоклімат, хіт-
парад, пап’є-маше, світловодолікування, віце-консул, південно-західний,
Оленчин портфель, крайнебо, Західна Україна, креп-жоржет, Нова Земля,
Асамблея громадян світу, Червона книга, військова автомобільна інспекція,
Співдружність Незалежних Держав, храм Казанської Божої Матері, картина
«Квіти за тином».
Дослідницько-вибіркова робота (робота в групах змінного складу)
Ø Прочитати слова. Знайти серед них іменники II відміни. Розподілити їх за
правилами правопису: до першої колонки таблиці записати ті, які у родовому
відмінку однини мають закінчення -а(-я), до другої — закінчення -у(-ю).
Земля, яхтсмен, йогурт, мати, ніч, янтар, теля, язик, шум, шезлонг, ювілей,
книга, ім’я, Шанхай, Кривий Ріг, Дністр, парта, ярд, око, рукопис, спосіб,
травень, вісь, град, жаль, лице, телеграма, гопак, хлів, суфікс, образ, коридор,
гривня, хліб, кодекс, Лондон, Ірак, хокей, Ніл

-а(-я) -у(-ю)
яхтсмен, язик, шезлонг, Шанхай, йогурт, янтар, шум, ювілей, Кривий
Дністр, ярд, травень, гопак, хлів, су- Ріг, рукопис, спосіб, град, жаль, об-
фікс, хліб, Лондон раз, коридор, кодекс, Ірак, хокей, Ніл

Робота з підручником
Виконання вправ
Диктант із поясненням
Ø Записати вислови усної народної творчості, уставляючи замість крапок
пропущені літери. Назвати орфограми.
1) У сильного завжди бе..сильний ви..ий. 2) Су..я в суді — що риба в воді. 3)
Згода будує, а ..згода руйнує. 4) Не лише силою треба боротись, а й умі..ям.
5) Нуте, бра..я, або перемогу добути, або дома не бути.
- Назвати частини мови, до яких належать виділені слова. Розібрати їх за
будовою.
Орфографічна п’ятихвилинка
Ø Поставити подані іменники у формі орудного відмінка однини. Пояснити
правопис відмінкових закінчень.
Столяр-(ом), панцир-(ом), пустир-(ем), школяр-(ем), єгер-(ем), гості-(ми),
крила-(льми), кості-(кістьми).
Ø Два-три іменники ввести у словосполучення. Виділити головне і залежне
слова.
Пояснювальний диктант з елементами трансформації
Ø Списати речення, розкриваючи дужки. Пояснити свій вибір за допомогою
правил.
(Не)широка річка, а глибока. (Не)дорога книжка, а дешева. (Не)вибаглива
дівчина. (Не)правдива історія. (Не)чесна людина.
Ø Перебудувати речення так, щоб частка не з прикметником писалася
окремо. Свій вибір аргументувати.
Неглибока криниця.
Гра «Мовознай»
Ø Скласти словосполучення за схемою-моделлю «прикметник + іменник»,
використовуючи подані слова. Визначити рід іменників. За потреби
скористатися словником.
Какаду, аташе, рефері, сулугуні, фугу, адажіо, есе, ралі, барбекю, зебу.
IV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання
1. Від поданих іменників утворити прикметники. Пояснити вживання
прикметникових суфіксів. Два-три прикметники ввести в речення, ускладнені
однорідними членами.
Тінь, чай, почуття, життя, алича, ясен, магнолія.
Ø Пояснити вживання саме таких суфіксів.
2. Письмово доповнити двома-трьома прикладами кожен рядок слів на певну
орфограму.
Біловезька Пуща…, Полтавська битва…, Синьо-жовтий…,
Східноукраїнський…, Науково-дослідний…, Півпорції…

You might also like