You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 2

Предмет: Географија Школа и разред:


Наставник/ Датум одржавања
наставница: часа:
Наставна Географски положај, границе и величина територије
тема/област: Србије

Наставна јединица: Географски положај Србије

Тип часа: Oбрада

Циљ часа:  усвајање основних знања о географском положају Србије


На крају часа ученик ће бити у стању да:
 наведе и покаже у којим топлотним појасевима се налази
Србија;
 одреди математички положај Србије;
Очекивани исходи:
 наведе и покаже на карти екстремне тачке Србије;
 одреди и објасни физичко-географски положај Србије;
 објасни значај Коридора 10 и Коридора 7 за саобраћајни
положај Србије.
Наставне методе: Монолошко-дијалошка, илустративно-демонстративна
Уџбеник Географија за 8. разред, мултимедијални уџбеник у
Наставна средства: ПДФ-у, карта Европе, карта Србије, нема карта, рачунар,
пројектор
Облици рада: Комбинована (фронтални и индивидуални рад)
 компетенција за целоживотно учење
Међупредметне  вештина комуникације
компетенције:  рад са подацима и информацијама
 дигитална компетенција
Међупредметно
Историја, математика
повезивање:
Апсолутни положај, релативни положај, континентална земља,
Кључни појмови: подунавска земља, балканска земља, панонска земља, Коридор
10, Коридор 7, средњоевропска земља, планинска земља

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице
Додатни
садржај 1

Задатак 3

Задатак 1

Задатак 2

Задатак 4
Задатак 5

Додатни
садржај 2

2
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
- прати упутство
Истиче циљеве часа. На табли записује назив нове наставне за рад;
јединице: „Географски положај Србије”. - записује наслов
Проверава да ли ученици имају прибор за рад. У циљу у свесци;
обнављања стечених знања, задаje ученицима задатак да помоћу - анализаира
атласа одреде математичко-географски положај Србије. географске карте
Прати рад ученика и усмерава их. у атласу;
- одређује
математичко-
географски
положај Србије.

Главни део часа (30 минута)

Наставник напомиње да географски положај може бити - прати


апсолутан и релативан и истиче разлику међу поменутим наставникова
положајима. упутства;
- врши евалуацију
свог рада;
Апсолутни (непроменљив) положај
- одговара на
На карти света одређује математичко-географски положај Србије питања;
и на тај начин даје повратну информацију ученицима о тачности - износи своје
њиховог рада. По потреби понавља начин одређивања мишљење;
координата. - слуша одговоре
Наводи називе екстремних тачака и задатаје ученицима да их других ученика;
пронађу на карти и да ураде Задатак 2 из мултимедијалног - анализира
садржаја. илустрације;
Наводи да се географски центар Србије налази у близини - записује у
Крагујевца (Драча). Поставља питање ученицима шта то значи, а свеску
затим активира Додатни садржај 1 из мултимедијалног најважније
уџбеника. делове
Истиче да је Србија према физичко-географском положају обрађеног
балканска, подунавска, планинска, средњоевропска, панонска садржаја.
земља и за сваки од навода објашњава разлог.

Релативни (променљив) положај


У даљем току часа наставник наводи који положаји се убрајају у
релативни и за сваки даје основне карактеристике.
 Економско-географски положај
 Саобраћајно-географски положај (Коридор 10, Коридор 7)
 Политичко-географски положај
 Културно-географски положај

Дигитални садржај

3
Задатак 2 – Математичко-географски положај Србије 2

Додатни садржаји 1 – Географски центар Србије


Алтернатива у случају да не постоји приступ дигиталним
садржајима – Наставник упућује ученике на илустрацију и
задатак на страни 12 у уџбенику, а затим разговарају о решењу
задатка.

Записивање у свеске
Испод наслова, на табли, наставник записује најважније делове
обрађеног садржаја. Упућује ученике да исто запишу у своје
свеске.

Завршни део часа (5 минута)

Активира Задатак 3 и 4 из дигиталног садржаја. Даје повратну - решава


информацију о тачности добијених одговора и похваљује задататке;
активност ученика. - чита своје
Све активности бележи у педагошку евиденцију (ес-дневник). одговоре;
- анализира и
упоређује са
Дигитални садржај одговорима
других ученика;
Задатак 1 – Математичко-географски положај Србије 1 - прати
инструкције за
Задатак 3 – Географски центар Србије домаћи задатак.

Алтернатива у случају немања приступа дигиталним садржајима:


Наставник упућује ученике на решавање задатака у
одговарајућој рубрици на 12. и 13. страни, а затим анализирају
тачност њихових одговора.

Домаћи задатак
Одговорити на питања у рубрици „Задатакˮ и „Већ смо
научилиˮ на 14. и 15. страни.

Изглед табле

Географски положај Србије

Апсолутни (непроменљив) положај Релативни (променљив) положај


 Математичко-географски положај: Економско-географски положај
N – Келебија Саобраћајно-географски положај
S – Рестелица Политичко-географски положај
W– Бачки Брег Културно-географски положај
E – Сребрна глава
 Физичко-географски положај:
- подунавска земља
- балканска земља
4
- панонска земља

5
- тачни одговори на постављена питања;
Начини провере - посматрање ученичког учешћа, закључивања и
остварености исхода: одговарања на постављена питања у завршном делу
часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли је изабран
одговарајући начин
провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираних циљева?
 Шта бих променио/-ла
у реализацији часа?

You might also like