You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 5

Предмет: Географија Школа и разред:


Наставник/ Датум одржавања
наставница: часа:
Наставна Географски положај, границе и величина територије
тема/област: Србије
Територија Републике Србије, границе и проблеми у
Наставна јединица: пограничним областима

Тип часа: Oбрада


 усвајање основних знања о величини територије Републике
Циљ часа: Србије, статистичкој подели на регионе, округе и општине,
границама и проблемима у пограничним областима
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 наведе површину територије Републике Србије;
 објасни због чега је територија Србије компактна;
 одреди каква је територија Србије према величини;
Очекивани исходи:  на карти покаже статистичке регионе Србије;
 разликује аутономне покрајине Србије и покаже њихов
положај на карти;
 покаже на карти границе Србије према суседним државама;
 анализира карактеристике граница и пограничних крајева
Србије.
Наставне методе: Монолошко-дијалошка, илустративно-демонстративна
Уџбеник Географија за 8. разред, мултимедијални уџбеник у
Наставна средства:
ПДФ-у, карта Србије, нема карта, рачунар, пројектор
Облици рада: Комбинована (индивидуални и фронтални рад)
 компетенција за целоживотно учење
Међупредметне  вештина комуникације
компетенције:  рад са подацима и информацијама
 дигитална компетенција
Међупредметно
Историја
повезивање:
Мала држава, компактна држава, границе, гранични прелази,
Кључни појмови:
аутономне покрајине

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

Задатак 1

Задатак 2

Задатак 3

Задатак 4
Задатак 6

Задатак 7

Задатак 8

Задатак 5

2
Задатак 9

Задатак 10

Задатак 11

3
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)

Истиче циљеве часа и начин рада. На табли записује назив - записује назив
наставне јединице: „Територија Републике Србије, границе и наставне
проблеми у пограничним областимаˮ. јединице;
- слуша план
Упућује ученике на текст из уџбеника (страна 21–24) и задаје да активности;
сваки од њих самостално: - записује задатке.
- прочита садржај о територији Србије, границама и
проблемима у пограничним областима;
- анализира садржај приложених слика;
- уради задатке у уџбенику на основу прочитаног текста;
- на основу прочитаног текста напише у свесци закључак до
којег је дошао о проблема са којим се суочава становништво
у пограничним крајевима.

Главни део часа (25 минута)

Наставник све време прати рад ученика, пружа им подршку и - чита садржај
усмерава оне код којих примети да је потребна помоћ. лекције;
- анализира
приложене
слике/карте;
- анализира
садржај табеле;
- самостално
решава задатак;
- записује у
свеску
најважније
делове
обрађеног
садржаја.

Завршни део часа (15 минута)

Активира Задатке 1–6 и 8–11 из мултимедијалног уџбеника и на - чита своје


тај начин проверава да ли су ученици разумели прочитани одговоре;
садржај и даје повратну информацију о њиховој успешности у - анализира и
самосталном раду. упоређује са
Похваљује ангажовање ученика и активност бележи у педагошку одговорима
евиденцију (ес-дневник). других ученика;
- износи закључке
Запис у свеске о проблемима у
Испод наслова записује најважније делове обрађеног садржаја. пограничним
Упућује ученике да провере да ли су све записали током областима;
4
самосталног рада. - прати
инструкције за
домаћи задатак.
Дигитални садржај

Задатак 1 – Територија државе

Задатак 2 – Региони Републике Србије

Задатак 3 – Региони Републике Србије 1

Задатак 4 – Управни окрузи

Задатак 5 – Административне покрајине

Задатак 6 – Природне границе Србије

Задатак 8 – Анализа дужине и типа границе

Задатак 9 – Типови граница

Задатак 10 – Државе са којима се граничи Србија

Задатак 11 – Гранични прелази Србије

Алтернатива у случају да не постоји приступ дигиталним


садржајима
Наставник и ученици заједно анализирају тачност урађених
задатака на странама 22, 23, и 24. Наставник им поставља питање
до којих закључака су дошли када је реч о пограничним
пределима и њиховим проблемима у нашој држави.

Домаћи задатак
Одговорити на питања у рубрици „Поновиˮ (страна 25).

Изглед табле

Територија Републике Србије, границе и проблеми у пограничним


областима
Површина – 88.499 km2
Мала држава – према површини
Компактна држава – према облику територије
Региони:
 Србија – север (Војводина, Београд)
 Србија – југ (Шумадија и Западна Србија, Јужна и Источна Србија, Косово и
Метохија)
Границе – нису етничке
Типови граница:
 природне (Дунав, Дрина, Стара планина...)
 вештачке
У пограничним пределима изражени процеси депопулације и деаграризације

5
- тачни одговори на постављена питања;
Начини провере - посматрање ученичког учешћа, закључивања и
остварености исхода: одговарања на постављена питања у завршном делу
часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли је изабран
одговарајући начин
провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираних циљева?
 Шта бих променио/-ла
у реализацији часа?

You might also like