You are on page 1of 5

Урок української мови в 10 класі (профільний рівень)

Тема. Багатозначність, синонімія та антонімія фразеологізмів


Мета: розкрити синонімічні й антонімічні можливості фразеологізмів; формувати
вміння та навички учнів правильно вживати багатозначні слова, знаходити,
добирати синоніми, антоніми, збагачувати активний словниковий запас; розвивати
пізнавальну активність школярів; виховувати пошану до скарбниці народної
мудрості.
Тип уроку: формування умінь та навичок.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, фразеологічний словник,
мультимедійна дошка,
комп’ютер.
Епіграф уроку: Мову чудову, глибинне і пружне слово,
немов гостру зброю, дав нам народ.
П. Тичина (слайд)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми.
Формування мети учнями.
III. Мотивація навчальної діяльності.
--Чи може зацікавити тебе ця тема? Навіщо тобі її вивчати?
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте, що таке багатозначність?
- Чим багатозначні слова відрізняються від омонімів?
- Що таке синоніми, антоніми?
Прочитайте речення. Визначте в першій частині синоніми, а в другій
антоніми. Випишіть 2 речення з синонімами й одне з антонімами.
1. Пишно займаються багряні зорі навесні(Л. Українка). Хай цвітуть прапори
пурпурові, як сади, як весна молода(В. Сосюра). От і розбіглася на морі
супротивна хвиля, а з теї хвилі вилетіли коні, як жар червоні, у червону
колясу запряжені…(Л. Українка)
2. З новими друзями не забувай старих(Прислів’я). Ластівка день починає, а
соловей кінчає(Прислів’я). Хто забуває про малу послугу, не вартий
великої(Прислів’я).(слайд)
V. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.
- Фразеологічним сполученням властива широка синонімія й антонімія, що
зумовлює їх значні стилістичні можливості. Наприклад, хоч греблю гати – по
вуха (багато), городити теревені(говорити дурниці) – ні пари з уст(мовчати).
На фразеологію поширюються семантичні категорії і процеси лексики –
багатозначність, синонімія, омонімія, антонімія тощо.
1. Лінгвістичне дослідження
Стійке словосполучення бабине літо має два значення: погожі дні на початку
осені; павутиння, що літає в цей період. Поясніть його значення в кожному з
наведених речень.
1. День був ясний, сонячний та теплий. Починалось бабине літо(І. Нечуй-
Левицький) 2. «Бабине літо» висіло на віттях, як прядиво (Леся Українка).
3. Ми…складали вірші - про минуле літо, про журавлів, про теплі дні
«бабиного літа» (В. Сухомлинський). 4. Він (вересень) причепив до свого
бриля…нитку бабиного літа, заглянув до нашої школи, завзято вдарив у
дзвін (М. Стельмах).(слайд)
2. Робота з підручником.
Опрацювати теоретичний матеріал (вправа 519)
3. Робота в парах (виконати вправу 521)
- Позмагайтеся, хто швидше замінить слова синонімічними фразеологізмами.
Гарний – ні в казці (казках) не сказати, ні пером написати, хоч з лиця воду пий
(води напийся), хоч картину малюй; хоч ікону малюй, хоч у рамці (рямця)
вправ; хоч куди
Безліч - кури не клюють; свині не їдять; лопатою горни (греби, загрібай);
(безліч) аж кишить; до біса; як маку; як піску морського; ні проїхати ні
пройти; на воловій шкурі не списати; хоч греблю гати;
Сумний - як у воду опущений; як чорна хмара, хмара хмарою
Щезнути - як скрізь землю провалився
дивитися - обводити поглядом, їсти очима, не спускати очей
злякатися - взятися страхом, душа завмерла, душа в п'яти пішла, кров
застигла в жилах
загордитися - задерти носа
утекти- накивати п'ятами, дати драла, дати волю ногам
сміятися- смішки справляти, рвати боки, продавати зуби
перестаратися- передати куті меду, взяти через край, перегнути палку
замовкнути- прикусити язика, набрати в рот води, зціпити язика, ні пари з вуст
переляканий- страх пройняв, зазнати страху, душа завмерла, в душі похололо
мало- кіт наплакав, крапля в морі, мов заячий хвіст
дрібний- макове зерня
бути першим- грати першу скрипку
дуже далеко- на краю світу, у тридесятому царстві, скільки око сягає
VI. Застосування знань, умінь і навичок.
1. Ситуативне завдання.
Два учні при взаємоперевірці складених речень засперечалися, обвинувачуючи один одного в
неправильному розумінні введених у речення фразеологізмів. Умотивовано розв’яжіть їхню суперечку.
Речення І учня Речення ІІ учня
Хлопчики пекли раків, яких Марина зайшла у баню і
наловили в річці. одразу спекла раків
Дівчинка принишкла і лише в Побачивши комбайн у роботі,
кінці дороги розкрила рота. Валентина аж рота розкрила.
Народ дав відсіч фашистським Роман дав відсіч усім, хто
зайдам. виправдовував неробство
окремих працівників.

(слайд)
2. Творче завдання (письмово в зошитах).
Складіть речення з поданим усталеним зворотом, показавши його багатозначність.
Завдання для І групи Роззявити рота:
1) уважно слухати;
2) бути дуже враженим чимось;
3) рватися — про взуття.
Завдання для ІІ групи Грати роль:
1) сильно, помітно впливати на
когось чи щось;
2) бути кимсь,виступати в якості
когось;
3) прикидатись.
(слайд) (Учні зачитують складені речення.)

3. Самостійна робота.
Подані фразеологізми згрупувати в синонімічні ряди .
Кури не клюють. Розкривати карти. Хоч греблю гати. Виводити на чисту воду.
Сьома вода на киселі. Теревені правити. Зривати маску. Море по коліна. Як з гуски
вода. Ні проїхати ні пройти. Байки розповідати. Чорт козі дядько. Як піску
морського. Переливати з пустого в порожнє. (слайд)

VII. Закріплення знань.


1. Завдання творчого характеру (усно).
Скласти діалог із поданими фразеологізмами ( на вибір)
Бувати в бувальцях. Купити кота в мішку. Серед зими льоду не випросиш. Берегти
як зіницю ока. За царя Панька. Хоч з лиця воду пий. Хоч до рани прикладай. Сидіти
склавши руки. Як у Бога за пазухою. Тягти жили. (слайд)
2. Тести закритого типу (письмово на аркушах).
1. Фразеологізм – синонім до слова вмерти.
А) Дати по шапці.
Б) Ні холодно ні жарко.
В) Дати стусана.
Г) Дати дуба.
2. Який фразеологізм є антонімом до вислову через пень колоду?
А) І кіт не валявся.
Б) Як курка лапою.
В) Мухи не зобидить.
Г) Комар носа не підточить.
3. У якому рядку словосполучення становлять синонімічний ряд?
А) Грати на нервах; вітер у голові свище.
Б) Хоч оком світи; хоч з лиця воду пий.
В) Хоч картину малюй; хоч за раму клади.
Г) Брехні справляти; брати у свої руки.
4. Фразеологічні звороти є синонімічними в рядку
А) Повісити носа - стерти з лиця землі.
Б) Ковтати сльози – ковтати слинку.
В) Піймати облизня – піймати на гарячому.
Г) Ні пари з вуст – як води в рот набрав.
5.Установіть відповідність між фразеологізмом і його синонімом:
1) хоч у вухо бгай А) нога за ногою;
Б) тягти кота за хвіст;
В) був на коні й під конем;
Г) хоч до рани прикладай.
2) крапля в морі А) хоч греблю гати;
Б) наче вітром здуло;
В) як кіт наплакав;
Г) як обухом по голові.
3) коли на долоні волосся виросте А) за царя Панька;
Б) пасти задніх;
В) у свинячий голос;
Г) як рак свисне.
4) як грім серед ясного неба А) як дві краплі води;
Б) як сніг на голову;
В) і в хвіст, і в гриву
Г) гріти руки
6.Установіть відповідність між фразеологічними антонімами:
1) Виносити сміття з хати А) Прясти очима
2) Вискочити на сухе Б) Ні обійти ні об’їхати
3) Шкіра та кістки В) Як кішка з собакою
4) Водою не розлити Г)Тримати язик за зубами
5) Відводити зір Ґ)Попасти в павутину
Д) Бачити наскрізь
VІІI. Підбиття підсумків
Рефлексія.
Метод незакінчених речень
— Я зрозумів...
— Я не вмів, а тепер вмію...
— Я не знав, а тепер знаю...
--- Мене зацікавило…(слайд)

ІX. Оцінювання.

Х. Домашнє завдання.
Опрацювати теоретичний матеріал.
Скласти гумористичне оповідання за фразеологізмом коли рак на горі свисне на тему
« Хочете вірте, хочете ні» (слайд)

1. Фразеологізм – синонім до слова вмерти.


А) Дати по шапці.
Б) Ні холодно ні жарко.
В) Дати стусана.
Г) Дати дуба.
2. Який фразеологізм є антонімом до вислову через пень колоду?
А) І кіт не валявся.
Б) Як курка лапою.
В) Мухи не зобидить.
Г) Комар носа не підточить.
3. У якому рядку словосполучення становлять синонімічний ряд?
А) Грати на нервах; вітер у голові свище.
Б) Хоч оком світи; хоч з лиця воду пий.
В) Хоч картину малюй; хоч за раму клади.
Г) Брехні справляти; брати у свої руки.
4. Фразеологічні звороти є синонімічними в рядку
А) Повісити носа - стерти з лиця землі.
Б) Ковтати сльози – ковтати слинку.
В) Піймати облизня – піймати на гарячому.
Г) Ні пари з вуст – як води в рот набрав.
5.Установіть відповідність між фразеологізмом і його синонімом:
1) хоч у вухо бгай А) нога за ногою;
Б) тягти кота за хвіст;
В) був на коні й під конем;
Г) хоч до рани прикладай.
2) крапля в морі А) хоч греблю гати;
Б) наче вітром здуло;
В) як кіт наплакав;
Г) як обухом по голові.
3) коли на долоні волосся виросте А) за царя Панька;
Б) пасти задніх;
В) у свинячий голос;
Г) як рак свисне.
4) як грім серед ясного неба А) як дві краплі води;
Б) як сніг на голову;
В) і в хвіст, і в гриву
Г) гріти руки
6.Установіть відповідність між фразеологічними антонімами:
1) Виносити сміття з хати А) Прясти очима
2) Вискочити на сухе Б) Ні обійти ні об’їхати
3) Шкіра та кістки В) Як кішка з собакою
4) Водою не розлити Г)Тримати язик за зубами
5) Відводити зір Ґ)Попасти в павутину
Д) Бачити наскрізь

You might also like