Professional Documents
Culture Documents
נובמבר 2022
הקדמה לסדנה
לפניך חוברת הסבר להעברת סדרת "מעבר מחייל למפקד" לחניכי יהל"ם.
סדרה זו מועברת על-ידי המפק"צים והסמלים ,מתוך הנחה שמפקדים הם אלו אשר מסוגלים
וצריכים לפתח יכולת פיקודית ומנהיגותית אצל חניכיהם .כמפקד תוכל לתרום רבות מתוך הידע
והניסיון שרכשת .כמו כן ,היכרותך עם חניכיך מאפשרת לך לדעת למה הם זקוקים בתהליך פיתוח
מנהיגותם .חשוב שתברר כיצד אתה ,באופן אישי ,משתמש בתכנים שהסדרה מציעה ומתאים
אותם ,כך שיהוו כלי לפיתוח חניכיך.
הסדרה היא חלק אינטגרלי מהמסלול .הסדרה מאפשרת התמקדות מרוכזת בנושאי מנהיגות
וערכים ,כנדבכים חשובים בפיקוד ,במנותק משגרת האימונים והשעורים המקצועיים ביחידה.
הסדרה היא נדבך חשוב בבניית החניך כמפקד.
הס דרה בנויה מדיונים בהם משולב חומר תיאורטי עם ידע ונסיון שלך ושל החניכים .הצלחת
הסדרה תלויה במידת השתתפותם ומעורבותם של החניכים .לפיכך ,חשוב לעודד את החניכים
לשאול שאלות ,להביע דעות ,לשתף ברגשות ,להתנסות בסימולציות ,לגלות הקשבה ופתיחות לדעות
אחרות משלהם ,ועוד.
תרומת הסדרה אינה רק לחניכים .מפקדים רבים מגלים ,כי במהלך העברת סדרות מנהיגות
לחניכיהם ,הם מחדדים ולומדים דווקא על עצמם ועל סגנון מנהיגותם .לימוד המערכים ,המפגש
עם עמדות ורגשות החניכים ,הדיונים בתוך הסגל והמפגש עם יועץ ביסל"מ מהווים הזדמנות
חשובה ללמידה.
לסיום ,חוברת זו נועדה לסייע לך בהשגת מטרות הסדרה .הדיונים המוצעים הם מצע לעבודה .אתה
מוזמן למלא אותם בדוגמאות ובמסרים החשובים לך .היה יצירתי ומצא את הדרך להפוך אותם
למשמעותיים עבורך ועבור החניכים.
בהצלחה
1
מטרות הסדנה
אופי הסדנה שונה מכל שיעור מקצועי פרונטאלי שמועבר לכיתה .השיעורים עוסקים בתפיסות
ובדילמות תוך מתן כלים אפשריים להתמודדות .השיעור מתאפיין כפחות פרקטי וסכימטי ,אלא
יותר פתוח ,ומרובה בדיונים .הלמידה היא איטית ואישית ,והיא מתאפשרת בזכות התמודדות
עצמית עם שאלות ועם סגנון שיח המשווה ואף מתנגד לאחרים בקבוצה.
דגשים לסדנה
פתיחות ואווירה מקדמת – חשוב לשמור על אווירה פתוחה שתאפשר ביטוי לכל חניך ,לאור .1
העובדה כי הסדנה מבוססת על חשיפה נרחבת של תכנים שהחניכים היו מעדיפים לשמור
לעצמם .מפק"צ שיאפשר לחניכיו להרגיש בנח ע"י העלאת ספקות ,אי הסכמה ושאילת שאלות
– יקדם את מטרות הסדנה.
במהלך הסדנה המנע מהצגת "אמת" אחת וברורה .הגעת הקבוצה לתשובה מבלי התערבות
המפק"צ יכולה להיות הרבה יותר משמעותית .לגיטימציה לדיון על נושא שנראה "סגור" ,תהיה
משמעותית יתר ותאפשר לחניכים לבצע תהליך בעצמם ,זאת לעומת ויכוח וניסיון לשכנע את
החניכים.
ניהול לו"ז – הנושאים בסדנה תיאורטיים ומורכבים .כדי להקל על הלמידה ,כדאי לשים לב .2
למצב ריכוז החניכים ולהתאים את כמות ההפסקות ואורך המשכים.
סודיות – חשוב להדגיש שהסדנה לא נועדה למיון אלא לפיתוח אישי .חשוב ליצור תחושה של .3
ביחד בפורום הצוותי.
שיתוף מניסיון – ניסיונך הפיקודי יכול לתרום רבות לחניכים בכך שגם אתה כמפק"צ עברת .4
תהליך דומה וחווית קשיים והצלחות .עם זאת ,המנע מלספר בהגזמה סיפורים אשר יורידו את
תחושת המסוגלות של החניך.
מותר לטעות – חשוב לזכור כי הטעויות והקשיים הם שבונים אותנו ,ושכולם עושים טעויות .5
בתפקידם.
עיסוק בקשיים – בסדנה ,בניגוד לנטייה הטבעית להתאים לכל בעיה פתרון ,ננסה להתעכב .6
מעט על הקושי עצמו ולהבין את המקור שלו .גם כשנדבר על פתרונות ,נמנע מהצמדת פתרון
בודד לכל בעיה.
2
.7השתתפות – בשונה משיעור מקצועי ,יש הרבה יותר מקום להבעת דעות.
כיצד נעודד השתתפות?
הסבר לחניכים למה חשוב להשתתף בסדנה – השתתפות תסייע להתפתחות האישית של •
המשתתף ותעזור לו בהפנמת "המעבר מחייל למפקד".
דעת המפק"צ – על דעת המפק"צ להיות גמישה בהתאם לסיטואציה (נטרלי ,עמדת מיעוט, •
מספר דעות שונות) .גישה זו יוצרת פתיחות ,שכן החניכים לא עסוקים בניסיון להרשים
אותך כמפק"צ וגם לא מתקבעים לדעתך.
שאילת שאלות ולא מתן תשובות ,עדי לסייע לחניכים להגיע לתשובות בעצמם .חשוב •
להפנות את השאלות לקבוצה וגם לחניכים שונים בכדי לעודד השתתפות.
פנייה יזומה – חשוב לפנות לחניכים השקטים יותר בשיעור כדי שיביעו דעה לכל אורכו •
ובכך לשמור על רמת הריכוז.
3
תוכן עניינים
16 מוטיבציה
4
פתיחה והעמקת הכרות
מטרות
רציונל
הכניסה לשלב ב' בהכשרה מאופיינת בלא מעט חוסר ודאות; מפקדים חדשים ,שיח בוגר ,אימונים
מקצועיים וכו' .לכן ,ישנה חשיבות רבה בכניסה נכונה של המפקדים לצוות וביצירת בהירות לגבי
השלב והמשך המסלול כלל.
שיעור זה מהווה נקודה בזמן בו מתאפשר לך כמפקד להתחבר יותר לצוות ,לייצר בהירות לגבי שלב
ב' והסדנה ובכך לסייע להם בהמשך התגבשותם כלוחמים וכמפקדים.
מהלך
.1סבב היכרות –
למפקד תפקיד חשוב בהשתתפות :להוות דוגמא אישית ,לתת לכל אחד להביא את עצמו,
לשאול שאלות ,לדובב את האנשים לדבר ובכך ליצור את האווירה שתאפשר היכרות מעמיקה
ופתוחה.
כל היכרות מתחילה ברמה הפורמאלית :שם ,מקום מגורים ,משפחה ,איך הגיע ליחידה,
תחביבים ותחומי התעניינות ,לימודים וכו'.
6
המעבר מחייל למפקד
מטרות
רציונל
בשלב זה ,לרוב ,החניכים אינם מבינים את מהות ההבדלים בין חייל ומפקד .כעת ,נדון בהבדלים
ובמשמעויות הנגזרות מכך :האתגרים והקשיים .אחת הסוגיות המרכזיות בשלב זה ,היא עד כמה
לוחם ביהל"ם בכלל נדרש להיות מפקד – במערך הזה נדון בסוגיה זו.
מהלך
מניעים
התנהגויות
מאפיינים
חיצוניים
תכונות
התחילו בחייל ,עיברו למפקד בגדוד ולאחר מכן הוסיפו את עמודת הלוחם ומלאו אותה יחד עם
הצוות.
7
פיתחו דיון – לאור כל מה שדיברנו עד כה ,מה הם האתגרים הפיקודיים הבולטים עבור •
לוחם ביחידה.
דגומאות למאפייני הפיקוד של לוחם ביחידה ואתגרים: •
כוח חביר -לבד בשטח – נדרשת יכולת קבלת החלטות עצמאית ,יוזמה
ואחריות.
נקיטת עמדה מקצועית מול דמויות פיקודיות בכירות.
סמכות מוגבלת -עליו להניע את חברי החוליה/צוות למשימות אך אינו
מפקדם הישיר וסמכותו מוגבלת.
אחריות מורחבת -כלפי החיילים ,המשימה והמערכת.
קרבה -על מפקד החוליה או הצמד לפקד על חבריו לצוות.
תיווך -בין המערכת הפיקודית לבין הלוחמים.
החייל
צריך לרצות להתפתח ,לגלות אחריות ,ליזום ,להתנסות ,להשקיע.
הצוות
צריך ליצור אווירה מתאימה ללמידה ,לגלות פתיחות ,לעזור ,לתמוך.
המפקדים
ומתחייב לתת ידע ,הזדמנויות להתנסות ,חניכה ותמיכה.
הדגש כי המעבר הוא הישג נדרש מלוחם ביחידה והוא לא בהכרח יקרה באופן טבעי. •
יתכן שהוא ידרוש מאמץ אישי וצוותי.
בשלב זה ניתן להתייחס ולהעמיק את תיאום הציפיות בינך ובין הציפיות לגבי האופן •
בו אתה מתכוון לחנוך ולנסות לפתח אותם – זוהי הזדמנות טובה לדבר על הממשק
הנכון בעיניך בין חייל מסלול למפק"צ שלב ב'.
.4סיכום
עולם הפיקוד הוא עולם חדש אליו אתם נכנסים ברגעים אלה ממש. •
8
אחריות פיקודית
מטרות
רציונל
בעת ביצוע המעבר בין חייל ומפקד ,ממד האחריות הולך ומתרחב באופן משמעותי .כעת ,נדרשת
אחריות פיקודית ,אשר רחבה יותר מאחריות אישית .על מנת לנסות ולתפוס את גודל האחריות ,יש
לפרוט את מרכיביה ואת המתחים המאפיינים אותה.
מהלך
9
דרך ההתנסות וטבלה זו נוכל לדבר על ההבדל בין אחריות אישית ואחריות פיקודית. •
שאלות נוספות לדיון: •
oאיך הרגשתי להיות מובל?
oאיך הרגשתי להיות מוביל?
דרך כל הנאמר בדיון ,ניתן לראות כי על מפקד יש אחריות רבה ברגע שהוא לוקח •
תחתיו קבוצה של אנשים .תחילה לאנשים המובלים יש קושי לסמוך על המפקד.
קיימת עמימות רבה ,חוסר ודאות ולוקח זמן לבנות אמון ושפה משותפת ברורה
שיאפשרו ביטחון במפקד המוביל .על כן ,על המפקד לראות את אנשים בבסיס
המשימה ,לדאוג לצרכים שלהם ולהוות דמות ראויה שילכו אחריה.
.2תחומי האחריות של מפקד -
שאל "על מה אחראי מפקד/לוחם ביהל"ם" – רשום את כל מה שאומרים על הלוח •
כרשימה.
לאחר שהרשימה מלאה ,חלק יחד עם החניכים את שנאמר לקטגוריות הבאות: •
משימה ,מערכת ואנשים.
הצג את משולש המסר הפיקודי והסבר :אחריותו המרכזית של המפקד היא המשימה. •
המשימה נסמכת על המערכת והאנשים.
משימה
אנשים מערכת
דגש למפקד :זכור כי קבלת החלטות היא אחד ממרכיבי האחריות הפיקודית והיא מרחשת
באופן הבא )1( :התלבטות בין ברירות וקבלת החלטה ( )2ביצוע ההחלטה על הצד הטוב ביותר
( )3אחריות על תוצאות הביצוע באשר היא.
10
.3סיטואציה – "אדבר איתך"
מטרה – החניכים יתנסו בדילמות בתפקיד תוך התייחסות למתחים שבמרכיבי האחריות
(משימה-מערכת).
הארוע – ישנה זירת מטענים/שד"ם/שטח מזוהם/מנהרה והכוח שלך אינו בטוח כי השטח
נקי .השעה שעת לילה ,מח"ט חי"ר הנמצא במקום מבקש ממך להיכנס ולהכשיר את
השטח .המג"ד אומר שבבוקר בכל מקרה יכנס לשטח כוח חי"ר -בין אם השטח יהיה נקי
ובין אם לא.
בקש מכל אחד לרשום באופן אישי בין מה למה המתח ומה היה עושה .מה היו השיקולים
מאחורי ההחלטה .ולאחר מכן בקש מכמה חניכים להציג את תשובותיהם ונהלו דיון.
דיון –
מה הבעייתיות במצב? •
בין מה למה המתח ? כלפי מה האחריות שלנו? •
כיצד תקבל החלטה -מה השיקולים? •
מה עלול לקרות אם לא ניכנס? •
מה עלול לקרות אם כן ניכנס? •
מה אנו יכולים לעשות כמפקדי הכוח בשטח? •
איפה בא לידי ביטוי האומץ לפקד במקרה הזה? •
11
.5סיטואציה – "המון אנשים"
מטרה – החניכים יתנסו בדילמות בתפקיד תוך התייחסות למתחים שבמרכיבי האחריות
(אנשים-משימה).
הארוע -הצוות בכוננות בדרום ,באישור יוצאים לאכול בחוץ .במסעדה בעל המקום מביא
לכם לשולחן צ'ייסרים על חשבון הבית וחלק מהחבר'ה שותים.
דיון –
• מה הייתם עושים? במידה ומגיעים לפיתרון מהר מגי הקשה עליהם :נגיד
שאמרתם להם לא לשתות והם בכל זאת שתו .מה תעשו? אפשרות נוספת -מה
היית עושה אם לא היית חבר שלהם? אלא מצוות אחר
• מה ההבדל בין ההתמודדות של חייל למפקד בסיטואציה הזו?
• כיצד תכריע ותקבל החלטה?
❖ מבוסס על אירוע מהיחידה
.6סיכום – על מפקד להכיר את מרחב הפעולה שלו ואת תחומי האחריות שלו .ההכרות עם
המשולש היא חשובה ,אך העיקר הוא שילוב בין הערכים השונים במשולש .תוך התייחסות
לכלל מרכיבי המשולש ,יהיה אפשר לקבל החלטות בצורה טובה.
12
מקורות הכוח והנעת פקודים
משך – שעתיים
מטרות
.1הכרת חמשת מקורות הכוח אשר יסייעו למפקד להנעת פקודים.
.2תרגול סיטואציות מגוונות ויתנסו בהתאמת מקורות הכוח למצבים שונים.
רציונל
קיימות מגוון דרכים להניע פקודים לביצוע משימה .הדרך המיטבית להניע פקודים תשתנה כתלות
באופי המפקד ,באופי המשימה ובין פקוד לפקוד.
מהלך –
.1דיון פתיחה –
בקש מהחניכים לנסות ולהגדיר מהי "מנהיגות" – רשום את התשובות על הלוח. •
הצג בפני החניכים את הגדרת המנהיגות הצבאית: •
"יכולת המפקד להוביל ,לספק תכלית ,כיוון והנעה להשגת המשימה נוכוח ועל אף כל קושי"
ספר כי אחד אתגרי המפק"צ הוא הנעת פקודים .המפקד נדרש להניע את פקודיו מספר רב •
פעמים ביום ,ולעיתים זוהי לא משימה קלה .כעת ,ננסה להבין כמה אפשרויות לאיך ניתן
לעשות זאת.
הצב כיסא במרכז החדר ,בקש מחניך מתנדב לעמוד מאחורי הכיסא .במקביל בקש משלושה
מתנדבים נוספים לצאת מהחדר ולהמתין בחוץ .הסבר לחניכים שיצאו מהחדר כי משימתו של כל
אחד מהם ,בתורו ,תהיה לגרום לחניך שמאחורי הכיסא לזחול מתחתיו .הנחה את החניך לפעול
באופן אמיתי ולהגיב לניסיונות השונים בהתאם לתחושותיו .כלומר ,אם ירגיש צורך לזחול מכיוון
שהשתכנע ,שיפעל בהתאם ,ולהפך .הנחה את שאר החניכים לצפות בסימולציה ולעקוב אחר
הטכניקות שבאמצעותן יפעלו החניכים המתנסים.
במהלך ההתנסות ,כתוב על הלוח ציטוטים של החניכים המנסים לשכנע את חבריהם לזחול מתחת
לכיסא.
בתום ההתנסות ,בקש מהחניכים להתייחס לדרכים שבהן השתמשו המתנדבים .בנוסף ,שאל את
החניך שעמד מאחורי הכיסא ,איזו גישה שפיעה עליו ומדוע?
13
.3מודל חמשת מקורות הכוח
הצג את המודל: •
סמכות
ערכים פורמאלית
דוגמא סמכות
אישית מקצועית
יחסי אנוש
סמכות פורמאלית – הפעלת החיילים מכוח היתרון במיקומו של המפקד בהיררכיה הצבאית א.
וזכותו החוקית להעניש או לתגמל את חייליו .הסמכות מעניקה לכל בעל תפקיד בצבא את
האפשרות לחייב את פקודיו לבצע את הפקודות שהוא נותן להם .התגמולים מגבירים
מוטיבציה ,יוצרים תחרות חיובית ,מסמנים התנהגויות חיוביות ,מאפשרים חווית הצלחה
ונותנים תחושה שאנשים אינם מובנים מאליהם .הענישה מרתיעה ומסמנת את הגבולות סביב
התנהגויות לא רצויות.
(דוגמא" :אני המפקד שלך ואני אומר לך לבצע פקודה")
סמכות מקצועית – יכולתו של מפקד להשפיע על פקודיו מתוקף יתרונו המקצועי ,יתרונו היחסי ב.
הרלוונטי ומומחיותו בתחום עליו הוא מפוקד.
(דוגמא" :את זה למדנו באימון האחרון ,סמוך עליי שכך נכון לבצע ...היתרון בזה הוא)"...
יחסי אנוש – יכולתו של המפקד להשפיע על פקודיו מתוקף קשרים בין אישיים הקיימים ג.
ביניהם .מבוסס על כישוריו של המפקד בתחום יחסי האנוש :היכרות עם חייליו ,אכפתיות,
יכולת הקשבה ,רגישות ודאגה לחיילים ,תשומת לב למצבי רוח ,חיזוקים וכו'.
(דוגמא" :אני מכיר אותך ויודע שאתה יכול ...קדימה בשבילי ,עוד מאמץ קטן")
דוגמא אישית /הזדהות – היכולת של מפקד להדגים בעזרת התנהגותו את המודל הרצוי ד.
להתנהגות חיילים .בעזרת התנהגותו יצטמצמו הפער והמרחק בין המפקד לבין החיילים .עקרון
זה פועל על בסיס מנגנון הזדהות האומר כי הפקודים רוצים להידמות למפקד שלהם.
(דוגמא" :עכשיו נעבור ביחד את הקיר")
ערכים – יכולתו של המפקד להשפיע על התנהגות פקודיו מתוקף מערכת ערכים משותפת להם ה.
ולו (ערכי צה"ל ,הצטיינות ,אתגר ,תרומה למדינה ,נאמנות לחברים ועוד).
(דוגמא" :תעשה זאת למען האחרים /החברים שלך")
14
.4דיון – שאלות מומלצות:
האם אתם חושבים שיש מקור כוח חשוב יותר ממקור כוח אחר? •
מתי נכון להשתמש בכל אחד ממקורות הכוח? או מול איזה חייל? •
האם יש יתרונות /חסרונות בכל אחד ממקורות הכוח? •
האם ניתן להשתמש במקור כוח יחיד מבלי להשען על השאר? •
.5סימולציות
מטרה – הבנת המורכבות שבשימוש במקורות הכוח בהתחשב במשימה ובזמן לביצועה.
הנחיה למפקד – הכן מראש סיטואציות שניתן יהיה להשתמש בהן כאן ,לטובת התנסות
החניכים ביכולתם להניע פקודים.
.6מודל – הצג את המודל הבא:
מנהיג
הקשר מונהג
• הסבר כי ישנו קושי גדול לקבוע איזו תגובה מתאימה לאיזו סיטואציה מראש .התגובה
"הנכונה" תלויה במיהו המנהיג (מי אני כמפקד ,איך אני רגיל להתנהג ,מה החוזקות
והחולשות שלי וכו') ,מי המונהג (מי החייל ,מה הרקע שלו ,מצב בבית ,איך מסתדר עם
הצוות ,יחסים עם המפקד ,איך מתנהל בדרך כלל וכו') וההקשר (המשימה – כמה זמן יש,
מה מורכבת המשימה ,האם אני מתרכז מפתח את החייל או מחנך לציות עיוור וכו').
.7אני כמנהיג – בקש מכל אחד לצייר לעצמו את העוגה ( 5מקורות הכח) ולחלק אחוזים לכל אחד
ממרכיבי המודל .כל אחד מהחניכים נדרש לחשוב כיצד הוא יודע/רגיל להניע אחרים וכיצד זה
יכול לשמש אותו כמפקד .לחילופין ,מה יקשה עליו להניע אחרים.
ניתן לבצע סבב שיתופים לחלק זה.
.8סיכום – הסבר כי כפי שדיברתם ,אחד ממרכיבי התפקיד הבסיסיים ביותר של מפקד הוא
הצורך שלו בלהניע את פקודיו ,באופן תדיר מאוד .מפקדים אשר ישקיעו בפיתוח מוטיבציה
אצל פקודיהם בשגרה ,י חזקו את יכולתם להניע את הפקודים גם במצבי קצה.
על המפקד לפתח את פקודיו גם לאמון ולחיזוק היחסים ביניהם אך גם ליכולת לציות עיוור.
לרשות המפקד מספר מקורות כוח בהם הוא יכול להעזר ,אך עליו להכיר היטב את עצמו ,את
פקודיו ואת הסיטואציה על מנת להתאים את מקור הכוח הרלוונטי .בנוסף ,אין מקור כוח אשר
יכול להתקיים באופן בלעדי ,ותמיד הוא ישען על מקורות כוח אחרים.
15
מוטיבציה
משך – שעה
מטרות
.1הכרת גורמים מוטיבציוניים המניעים אנשים.
רציונל
עד כה דיברנו על מניעים חיצוניים להנעת חיילים .כעת ,נלמד על גורמים מוטיבציוניים פנימיים
המניעים לפעולות .מפקד נדרש להכיר גורמים אלה ,כך שיוכל להעזר בהם ולפתח את מוטיבציית
פקודיו.
מהלך –
.1דיון פתיחה – שאל ורשום על הלוח :מה מניע אנשים לפעולה? (להצטיין ,להצליח ,למצות את
עצמי ,לחץ חברתי ,אין ברירה וכו')
ציין כי ישנו מודל המארגן בצורה מסוגרת את המרכיבים שמניעים את האדם .הם מסודרים
באופן היררכי כך שניתן לעלות למוטיבציה גבוהה יותר רק כאשר שלב נמוך מקבל מעלה.
.2מודל 'פירמידת הצרכים של מאסלו' –
מימוש עצמי
הצורך בהערכה
וכבוד
שייכות ואהבה
בטחון והגנה
.3הסבר – הסבר כי המודל של מאסלו מראה בצורה טובה את מרבית גורמי ההנעה האנושיים,
מה מביא אנשים למאמץ ,ציות או פעולה.
.4תרגול המודל -בקש מהחניכים לחשוב על משימה שהם לא אוהבים לעשות (ניתן להשתמש
בדוגמת 'מילוי שקי חול').
כעת ,נסו יחד להבין כיצד כל שלב במודל יבוא לידי ביטוי.
16
ענו על 2השאלות הבאות:
א .החייל יתאמץ לביצוע המשימה משום ש...
ב .מה המפקד יעשה/יגיד כי להניע בשלב זה?
טבלת לדוגמה:
' .5אפקט פיגמליון' – הסבר כי ישנו עוד מודל חשוב אשר מציג מרכיב נוסף במוטיבציה והוא
נקרא 'אפקט פיגמליון':
חוקר בשם רוזנטל העביר בתוך בתי ספר מבחנים לילדים בכיתות א' – ד' .הוא הסביר למורים
כי מבחן זה מאפשר לאתר את הילדים אשר עומדים לבצע את הקפיצה המשמעותית ביותר
מבחינה אקדמית במהלך השנה .תקופה קצרה לאחר המבחן ,הציג רוזנטל למורים את תוצאות
המבחנים .הוא ביקש מהמורים לא לספר על התוצאות לתלמידים בכדי לא לפגוע באף אחד
ועזב .המורים לא ידעו שבעצם התלמידים "בעלי פוטנציאל הקפיצה האקדמית" נבחרו
באקראי ,ולא באמת טובים יותר מהאחרים .אחרי שנה חזרו החוקרים לכיתה ,ומצאו כי
התל מידים שצוינו כ"בעלי פוטנציאל הקפיצה האקדמית" השתפרו באופן משמעותי באנגלית
ובמתמטיקה .בנוסף ,נמצא כי אותם תלמידים "בעלי פוטנציאל הקפיצה האקדמית" שיפרו את
ציון ה IQ-שלהם .החוקרים הסבירו כי השיפור המשמעותי הגיע בעקבות היחס הקרוב בין
המורים לתלמידים ,הסבלנות והמשובים החיוביים שנתנו להם.
17
.6המעגלים – הסבר כי תאוריה זו קשורה לפיקוד באופן הבא:
המעגל החיובי :המפקד מאמין ביכולת החייל ובהשפעתו עליו >-המפקד משדר אמון •
ביכולת החייל >-עוצמת בטחונו של החייל ביכולתו עולה >-המוטיבציה של החייל
וההשקעה שלו עולות >-החייל משיג הישגים >-אמון המפקד בחייל עולה.
• המעגל השלילי :החיילים לא עומדים בציפיות המפק"צ >-המפק"צ כועס ומאבד את
אמונו בהם >-המפק"צ משדר את חוסר אמונו בחיילים >-החיילים תופסים את
הסיטואציה כמאבק בינם לבין המפק"צ >-מתפתח מצב של "אנטי" בין הצוות לבין
המפק"צ.
.7דיון –
האם אתם מרגישים שחוויתם את אחד המעגלים בעצמכם? •
איך ההרגשה השפיעה עליכם? •
איפה אתם חושבים שאתם נמצאים ברצף של לתת אמון מראש באחרים? •
דגש למפקד – הצג לצוות כי תהליך זה רלוונטי למפקד ,אך רלוונטי לא פחות לחברים לצוות
אשר אחראים לפתח אחד את השני ,כדי שהצוות יוכל להשתפר.
.8סיכום
18
יעדים אישיים
משך – 45דקות
מטרות –
.1החניכים יגבשו יעדים אישיים בנושא פיקוד.
רציונל –
בסדנה זו החניכים נפגשו לראשונה עם תכנים מעולם המנהיגות .כעת ,יש לו יכולת טובה יותר
להסתכל על שעבר עד כה בהכשרה ,למפות את היכן הוא נמצא ולגבש יעדים להמשך .יכולתו לגבש
יעדים רלוונטים ,יסייעו לו לקחת אחריות על תהליך ההתפתחות האישי שלו.
זוהי כמובן הזדמנות טובה מאוד להתנסות במשוב הדדי מיטיב ,אשר יחזק תרבות של שיפור חיובי
בצוות.
מהלך –
.1משימת 'קו רצף' -בקש מכל חניך לצייר קו במחברת שלו שמצד אחד המילה חייל ומצד שני
המילה מפקד.
בקש מכל חניך למקום עצמו על הרצף באופן הבא:
עיגול -לפי המקום בו הרגישו בטירונות •
קו -לפי המקום בו מרגישים כעת •
משולש -לפי המקום בו רוצים להרגיש בסוף ההכשרה •
• כל חניך יכתוב -על מה אני צריך לעבוד בעצמי כדי להיות במקום שבו אני רוצה להיות?
מה אני צריך מהצוות או מהמפקדים?
.2עבודה בקבוצות -חלק את הצוות לשלשות
בכל קבוצה ,כל חניך ישתף איפה היה רוצה להיות ומה הוא צריך מהצוות .השאר יסייעו לו
להבין האם הכיוון אליו הוא מכוון ,נכון עבורו ומה עליו לעשות כדי להצליח.
.3שיתוף בצוות -חזרו למליאה ובקש מכמה חניכים לשתף במה שכתבו במליאה.
19
סיכום הסדנה
משך – חצי שעה
מטרות –
.1קבלת תמונת מצב על רמת ההבנה של החניכים בסדנה.
.2אפיון הצרכים להמשך ההכשרה בהיבט המנהיגות.
רציונל –
הסדנה מהווה נדבך ראשון בעולמות המנהיגות עבור החניכים .חשוב לגבש תמונת מצב על איכות
הסדנה ועל רמת ההבנה של החניכים את תכני הסדנה .אנו מעוניינים לדעת האם הסדנה השפיעה
עליהם והאם נדרש מאיתנו להעמיק בתכנים שוב בהמשך הקורס.
מהלך –
20