Professional Documents
Culture Documents
MATERIAL BALANCE
First Reaction
Second Reaction
= 2650 kg/batch
= 3320.08 kg CaT
= 1730.68 kg H2SO4
= 8 kg CaO (lime)
= 20 kg moisture
= 2472.4 kg
= 3747.85 kg H2SO4
Material to be Charged
CaT 6377.28 kg
+ 512.18 kg Lime
+ 2545.03 kg H2O
+ 1365.55 kg H2O
= 1730.68 kg
Formed TA = 17.66*150
= 2650 kg
= 2437.08 kg
Reacted,
Ca(OH)2 = 512.18/74
= 6.92 mole
H2SO4 = 6.92 * 98
= 678.16 kg
Formed,
= 4888.31 Kg
Reaction
Charged
L2ABT : 722 Kg. (98.0% L2ABT)
S/Off : 4667 Ltr (9 to 10% T.A.)
Formed,
For Reaction
Theoretically,
= 2.7646 Kmole
Practically,
Output = T.A. in P. ML
= 3080 * 0.1346
= 414.69 Kg
1.6.1.1 Feed
= 9438.9 * 1.13
= 10665.96 Kg
= 1540 * 1.078
= 1660.12 Kg
1.6.1.2 Product
= 2868.46 * 1.47
= 4216.64 Kg
= 8110.44 + 4216.64
= 12327.08 Kg
= 12327 Kg
= 2976.10 Kg
= (0.7058 * 4216.64)
= 2976.10 Kg
= 9244.29 Kg
= 9244.29 Kg
= 106.65 Kg
= (0.0253 * 4216.64)
= 106.65 Kg
Feed,
= 4216.64 Kg
Product
= 2823.8 * 1.213
= 3016.36 Kg
= 4216.64 Kg + 50 Kg
= 4266.64 Kg
1.7.5 Material Balance Over Tartaric Acid
= (0.7058 * 4216.64)
= 2976.1 Kg
= 2776.1 Kg
= (0.2689 * 4216.64) Kg + 50 Kg
= 1183.85 Kg
= 1183.85 Kg H2O
= (0.0253 * 4216.64) Kg
= 106.6 Kg H2SO4
=106.6 Kg H2SO4
Feed,
Product,
= (42.16 + 1162.54) Kg
= 1204.7 Kg
1.8.3Material Balance Over H2O
= (0.04 * 1204.7) Kg
= 4.216 Kg
= 48.188 Kg
= (0.0035 * 1204.7) Kg
= 4.216 Kg
= (0.0036 * 1162.5355) Kg
= 4.216 Kg
= (0.9565 * 1204.7) Kg
= 1152.3 Kg
= (0.9912 * 1162.54) Kg
= 1152.3 Kg
CHAPTER 2. ENERGY BALANCE
2.1 Introduction
Energy balance requires knowledge of thermodynamics. The heat duty on process side and utility side
is matched in order to calculate the load on the utilities. Proper values of heat capacities, latent heat of
vaporization, latent heat of condensations etc. at their respective temperatures are needed to be
incorporated in the calculation.
Ca(OH)2 21.4
T.A. 43.05
CaSO4.2H2O 46.8
CaSO4 23.83
H2 O 18
∆H Kcal/mole
∆H◦ f (TA) 1588.35
(In Kcal)
= 16.77*37.6*(35-25)
= 3135.84
∆H r (Ca(OH)2) = 6.92*21.4*(35-25)
= 695.5
= 3813.06364
∆H r = 7644.40364
For Product,
∆H p (TA) = 16.77*43.05*(75-25)
= 17951.85
= 13809.485
= -2942.12378
= 27024.80758
Steam is used in varying pressure 3.5 Kg/cm2, saturation temperature of steam at pressure is
138.206 ◦C
So,
where,
Cycle Time = 3 hr
1.0823 kg/m3
So,
Steam Pressure =7
kg/cm3 Saturation Temperature =
164.16 ᵒC Latent Heat = 206738
kJ/kg
Steam Flow Rate = 100 kg/hr
Cp of Steam = 1.933 kJ/kg
= 0.75 *207908.872
= 155931.654
= 68517.1147 kg/hr
= 14.05 kg/hr
Heat Required to remove Moisture from Wet TA
= 35534.627 kg/hr
= 32982.48 kg/hr