You are on page 1of 6

Тема: Словосполучення.

Будова і види словосполучень за способами


вираження головного слова
Мета: поглибити знання учнів про словосполучення, дати поняття про види
зв’язку слів у реченні, навчити аналізувати словосполучення за способом
вираження головного слова, визначати види підрядного зв'язку; розвивати
вміння використовувати в мові синонімічні конструкції, розвивати творчі
вміння побудови словосполучень з різними видами зв’язку; виховувати
любов і повагу до рідного слова, шану до народної мудрості.
Тип уроку: повторення та узагальнення.
Обладнання: підручник, інтердошка.
№ Назва етапу Час
1 Актуалізація опорних знань учнів 2 хв
2 Мотивація навчальної діяльності 2 хв
школярів
3 Оголошення теми й мети уроку 2 хв
4 Вивчення нового матеріалу 15 хв
5 Закріплення вивченого матеріалу 20 хв
6 Підбиття підсумків уроку 2 хв
7 Повідомлення домашнього завдання 1 хв

ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань учнів
Завдання і запитання до учнів.
1) Прочитайте прислів'я і приказки, з'ясуйте їх зміст.
2) Випишіть словосполучення, поясніть їх значення.
3) Що таке словосполучення?
4) Чим воно відрізняється від слова та речення?
5) Поставте запитання від головного до залежного слова.
6) Якими частинами мови вони виступають?
Материні руки коли й б'ють, то м'які. Поки зерно в колоску – не засиджуйся в
холодку. Порожня бочка найгучніше гуде. Лінощі й злидні попереду ходять.
В ноги кланяється, а в п'яти кусає.
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Проблемне запитання.
— Як правильно сказати: пробачте мені (кому?) чи пробачте мене (кого?);
опанувати науку (що?) чи опанувати наукою (чим?).
— Чому у вас виникають труднощі та різні думки?
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Опрацювання таблиці « Види зв’язку у словосполученні»

Коментар учителя. Словосполучення — це поєднання двох або більше


повнозначних слів, що виражають єдину назву предмета, поняття, уявлення і
виступають однією поширеною назвою: дитячі усмішки, доля поета,
говорити голосно.
Словосполучення складається з головного і залежного слів. Вони, як і слова,
виступають складовою частиною речення. Словосполученню не властива
інтонаційна закінченість.
За будовою словосполучення бувають прості (складаються з двох
повнозначних слів: невеликий твір, написав швидко) і складні (утворені з
трьох і більше повнозначних слів: дуже пізно прийшов, цікава фотографія в
альбомі). Слова у словосполученні мають змістовий зв’язок (ставиться
запитання від головного слова до залежного: йти як? повільно) і граматичний
(здійснюється за допомогою залежного слова або закінчення та прийменника:
листя дерев, стояти серед однокласників).
У словосполученні між головним і залежним словами розрізняють три види
підрядного зв’язку: узгодження, керування, прилягання.
1. Узгодження — це такий спосіб зв’язку, при якому залежне слово ставиться
в тих же формах, що і головне: зоряне небо, сміливий хлопчик.
2. Керування — спосіб зв’язку, при якому залежне слово ставиться в тому
відмінку, якого вимагає головне слово: виконаний школярами, куточок лісу.
При зміні головного слова залежне не змінюється: збираю листя, збирають
листя, збираємо листя, збирає листя. Керування може бути іменниковим,
прикметниковим, займенниковим, дієслівним, прислівниковим.
3. Прилягання — такий спосіб зв’язку, при якому залежне слово, маючи
незмінну форму, поєднується з головним лише за змістом. Залежними
словами при цьому виступають прислівники, дієприслівники, неозначена
форма дієслова: бажання говорити, упоратися несподівано, вирішують ідучи.
2. Розглянути і опрацювати таблицю про види словосполучень за
способом вираження головного слова.

Вид Спосіб вираження


Приклади
словосполучення головного слова
Іменникове іменник чудова хустка
Прикметникове прикметник червоний від
хвилювання
Числівникове числівник два зошити
Займенникове займенник дещо незрозуміле
Дієслівне дієслово ходити на гурток
Прислівникове прислівник далеко в лісі
 
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником: виконання вправи
2. Гра « Хто швидше»
Записати, поставити запитання від головного до залежного слова,
визначити види зв’язку у словосполученнях, дібрати антоніми до
виділених слів.
Читання вголос, кава по-угорськи, сьогодні вдень, зовсім поруч, щоденна
праця, непохитна мужність, рідний погляд, молодіжний фестиваль, славити
батьківщину, пісня про щастя, потрібний людям, радісно дітям.

3. Згрупуйте словосполучення залежно від частини мови, якою виражено


головне слово; позначте головні та залежні слова.

Знайомий з розповіді, любов до людей, захист Вітчизни, щастя жити, їхати


відпочивати, буду любити, вірити людям, пізно ввечері, сильний вірою,
гарний собою, розповідь про нього, плавати на катері, повертаючи книгу.
4. Утворіть і запишіть словосполучення, у яких наведені слова виступали
б то в ролі головних, то в ролі залежних слів. Визначте вид кожного
словосполучення за способом вираження головного слова.
Вітер, радісний, учитися, мрія, щастя, канікули, виконаний, праворуч, краще.
5. Доберіть і запишіть до поданих словосполучень синонімічні. Визначте
засоби граматичного зв'язку. Простежте, чи змінилися ці засоби після
зміни словосполучень.
Тарасові слова - слова Тараса.
Твори Франка, мамина ласка, сестрин зошит, бабусина пісня, посмішка
дідуся, солом'яна стріха, лимонний пиріг, дерев'яний паркан, вода з джерела,
день осені, сад улітку, людина без турбот.
6. Творче конструювання.
З поданими словами утворити словосполучення, використовуючи вид
зв’язку слів керування. Скласти 3-4 речення з утвореними
словосполученнями.
Директор, школа; говорити, подруга; здібний, математика; запрошувати,
однокласник; вітайте, Олена Вадимівна; наполягати, змагання; сильніший,
команда; відповідай, Вероніка.

7. Розбір словосполучень
Випишіть усі словосполучення з тексту і зробіть їх синтаксичний розбір.
Фінвал
Цей кит розповсюджений в холодних і помірних водах усіх океанів. У
тропічні і субтропічні води не запливає. Влітку в пошуках їжі наближається
до полярних льодів. Досягає довжини до 27 м і маси 100 т! За розмірами
фінвал із усіх тварин планети поступається лише синьому китові. На
відміну від синього кита фінвал харчується не тільки планктоном, але й
переслідує косяки мойви, оселедця та інших риб. За це його називають
«оселедцевим» китом.

 Цей кит – просте, іменникове, означальне.

В холодних водах – іменникове, просте, означальне.

В помірних водах – іменникове, просте, означальне.

Усіх океанів – іменникове, просте, означальне.

Розповсюджений у водах – дієслівне, просте, додаткове.

Тропічні води – іменникове, просте, означальне.

Субтропічні води – іменникове, просте, означальне.

Наближається влітку – дієслівне, просте, обставинне.

Наближається у пошуках їжі – дієслівне, складне, обставинне.

У пошуках їжі – іменникове, просте, додаткове.


Наближається до льодів – дієслівне, просте, додаткове.

До полярних льодів – іменникове, просте, означальне.

Досягає довжини – дієслівне, просте, додаткове.

Довжини до 27 м – іменникове, складне, означальне.

Досягає маси – дієслівне, просте, додаткове.

Маси 100 т – іменникове, складене, означальне.

Поступається за розмірами – дієслівне, просте, додаткове.

Поступається лише китові – дієслівне, складне, додаткове.

Синьому китові – іменникове, просте, означальне.

Із усіх тварин – іменникове, просте, означальне.

Поступається із усіх тварин – дієслівне, складне, додаткове.

Тварин планети – іменникове, просте, додаткове.

8. Знайдіть помилки і запишіть правильно.


Дякувати водія – дякувати водієві.
В одинадцять годин – об одинадцятій годині.
У ліс за грибами – у ліс по гриби.
Вибачити товариша – вибачити товаришеві.
Хворіти грипом – хворіти на грип.
По законах природи – за законами природи.
Приймати участь – брати участь.
По власному бажанню – за власним бажанням.
Підручник по літературі – підручник з літератури.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Гра « Мікрофон»
 Що таке словосполучення? З чого воно складається?
 Які сполучення слів не вважаються словосполученнями?
 Які синтаксичні зв’язки існують між словами у словосполученні?
Поясніть особливості кожного.
 Які є види словосполучень за будовою і за головним словом?

VII. Повідомлення домашнього завдання.


1. Опрацювати параграф 5.
2. Виконати вправу 70.

You might also like