You are on page 1of 6

Урок (Маринець Вікторії Віталіївни 3 СО укр –англ)

Тема: Основні способи словотворення.


Мета: поглиблювати знання учнів про словозміну й словотворення,
удосконалювати вміння визначати способи словотвору, утворювати нові слова,
користуватися словотвірним словником; розвивати творче мислення, пам’ять,
комунікабельність, уміння й бажання співпрацювати; виховувати любов до
рідної мови.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник Українська мова (Авраменко) 6 клас 2023

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент:
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок,
Нехай знання ідуть вам впрок.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Сьогодні на уроці ми розглянемо основні способи словотвору (учні
записують тему), поглибимо знання про словозміну, вдосконалимо вміння
робити словотвірний аналіз.

IІІ. Актуалізація опорних знань.


«Незакінчені речення»:
-Словотвір – це розділ мовознавства, що вивчає… (способи й особливості
творення похідних слів).
-Нові слова в українській мові творяться такими способами… (префіксальний,
суфіксальний, префіксально-суфіксальний, складання/усічення оснв).
-Твірна основа – це… (основа, від якої утворюється нове слово).
-Афікс – це… (частина слова, що вносить зміну у значення кореня).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення учителя
Необхідно розрізняти словозміну і словотворення.

Словозміна — це утворення різних форм того самого слова: школа, школи,


школі, школою, у школі. Форми слів різняться між собою лише граматичним
значенням.
Словотворення — це утворення від наявних у мові нових слів.
Наприклад: школа — шкільний (пов'язаний із навчальним процесом у школі або
належний школі); школа — школяр (учень школи); школяр — школярський
(властивий школярам).
Творення нових слів від тих, які в мові вже існують, є найважливішим
засобом збагачення словникового складу мови.

2. Гра «Хто швидше».


Згрупуйте слова у дві колонки: у першу – спільнокореневі, а у другу – різні
форми одного й того самого слова.
Ріка, ріками, ліс, рік, лісовий, лісник, на ріці, рікою, підлісок, лісок, року,
перелісок, ріку, ріки, праліс, узлісся.
(1 колонка: лісник, лісовий, лісникові, лісок, ліском, ріка, рікою, ріки, рік, ріку.
2 колонка: на узліссі, перелісок, праліс, узлісся, підліском, на ріці).

3. Колективне опрацювання матеріалу узагальнювальної таблиці з


відповідним коментарем учителя.
В українській мові виділяються морфологічні і неморфологічні способи
творення слів.
Морфологічний спосіб творення слів — основний. До нього належать такі
типи творення: суфіксальний, префіксально-суфіксальний, безафіксний і
складання основ та слів.
1. Префіксальний спосіб — це утворення нового слова додаванням до твірної
основи префікса.
2. Суфіксальний спосіб — це утворення нового слова додаванням до твірної
основи суфікса.
3. Суфіксально-префіксальний спосіб — утворення нового слова додаванням
до твірної основи префікса і суфікса.
4. Безафіксний спосіб — утворення нового слова від твірної основи без
додавання префіксів і суфіксів.
5. Основоскладання — такий спосіб утворення слів, при якому дві і більше
основ об’єднуються в одне слово.
6. Якщо складаються усічені основи, то утворюються складноскорочені
слова (абревіатури) різних типів: мінздрав, ДАІ.

До неморфологічних способів належать:


1. Морфолого-синтаксичний (перехід однієї частини мови в іншу):
відпочиваючий школяр — відпочиваючий лежав.
2. Лексико-синтаксичний (злиття сполучень слів в одне слово): перекотиполе,
мимохідь, добраніч.
3. Утворення нового слова через набуття ним нового значення: корінь (у
рослини) і корінь (у математиці, мовознавстві).
4. Бесіда за змістом поясненого матеріалу.
- За допомогою яких афіксів можуть утворюватися нові слова?
- Назвіть способи словотвору, наведіть приклади слів, утворених цими
способами.

V. Закріплення здобутих знань.


1. Вибірково-розподільна робота.
Випишіть з висловів усної народної творчості слова, утворені різними
способами, у відповідні колонки таблиці.
Як вересніє, то й дощик сіє.
У жовтні виореш мілко, навесні посієш рідко, то вродиться дідько.
Вересень пахне яблучками, а жовтень капусткою.
Листопадовий день, що заячий хвіст.
У листопаді сонечка, як у старої бабці чепуріння.
Сніг на Покрову – щастя молодим.
префіксальний префіксально- суфіксальний складання перехід слів
суфіксальний основ з однієї
частини
мови в іншу

Виореш Вродиться Дощик Листопад Навесні


Посієш Яблучками Молодим
Капусткою
Заячий
Сонечка
Бабці
Чепуріння

2. Робота з підручником.
Вправа 2, ст. 58.

Вправа 3, ст. 59.

Вправа 4, ст. 59.

3. Творче завдання.
Дослідіть вірш.
4. Гра «Ти – мені, я – тобі».
Розгадайте подані загадки, використовуючи префікси та суфікси, утворіть від
слів відгадок по два-три нових слова. Визначте спосіб їх утворення.
 Без сокири і дрючків ставить міст через річки. (дорога)
 Стоїть верба серед села, розпустила гілля в кожне подвір’я. (мороз)
 Сивий кінь на весь світ заліг. (туман)
 Навесні веселить, улітку холодить, восени годує, узимку гріє. (дерево)
(Мороз. Дорога. Туман. Дерево)

VІ. Підбиття підсумків.


«Мікрофон».
Знання, одержані на уроці, мені знадобляться…
Оцінювання діяльності учнів.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 31-32.
Виконати вправу 11 ст. 61.
Додаткове завдання: утворити від поданих слів нові слова безафіксним
способом.
Зелений, виходити, далекий, лютий, юний, синій, бігати, співати.

You might also like