You are on page 1of 5

УКРАЇНСЬКА МОВА 3 КЛАС

Тема. Прикметник. Загальне поняття (питання, значення, роль у реченні).


Мета. Дати уявлення про прикметник як частину мови; вчити впізнавати
прикметники у реченні і тексті; пояснити роль прикметника у мові; розвивати
спостережливість, мовне чуття, пізнавальний інтерес; виховувати культуру
писемного мовлення.
Обладнання. Тлумачний словник, опорні схеми з теми «Іменник»,
«Прикметник», прислів’я, цеглинки LEGO, мовний куб, малюнок пролісків;
Українська мова: підручник для 3 класу під ред. М.Д. Захарійчук, А.І. Мовчун.
Хід уроку
І. Організація класу
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Будем гарно працювати,
Будемо багато знати.
- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними,
спостережливими.
ІІ. Мотивація знань
1. Гра «Склади план уроку»
- Прочитайте прислів’я. Переставте їх так, щоб вийшла послідовність
роботи на уроці. Покажіть відповідь, використовуючи цеглинки LEGO
(учні складають вежу: жовтий, зелений, червоний).
Хто багато робить, той і багато вміє.(Зелений)
Зробив діло – гуляй сміло. (Червоний)
Добрий початок – половина роботи. (Жовтий)
- Молодці, отже для доброго початку проведемо розминку: пригадаємо
те, що вивчали на попередніх уроках.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Яку частину мови ми вивчили?
1. Вправа «Кубування»
- Озвучимо правило про іменник за питаннями граней куба.

1
1. Частина мови
2. Значення (називає предмети)
3. Питання
4. Член речення
5. Приклад
6. Категорія (за опорними схемами)
2. Робота з опорними схемами
- Систематизувати знання про іменник вам допоможуть опорні схеми.
(Однина – множина, власні – загальні, рід, число, відмінок)
IV. Повідомлення теми уроку
- Іменник є дуже важливою частиною мови, тому що він називає всі
предмети і явища навколишньої дійсності. Та чи можемо ми в нашому
житті обійтися тільки іменниками?
- Ви праві. Звичайно, ні.
- Сьогодні до нас на урок завітав друг іменника. Як його звуть ви
дізнаєтеся, прочитавши слово і виконавши дії.
ПР + ИС – С + КЛІ – ЛІ + МЕЗ – З + ТА – А + НИК
- Так, це прикметник. Сьогодні на уроці ми поглибимо свої знання про
прикметник, його значення та роль у реченні.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа «Гронування»
- Хто пам’ятає з 2 класу, що таке прикметник?
Важлива дуже ця частина мови.
Її знати всім обов’язково.
Слова ці цілий світ нам розкривають,
Іменників ознаки називають.
2. Повідомлення довідкового бюро
- Кажуть, що кожен предмет має багато ознак чи прикмет. А що таке
«ознака», «прикмета»? Послухайте повідомлення довідкового бюро.
- У тлумачному словнику пояснюється так: «Прикмета – характерна риса,
яка відрізняє один предмет від іншого, розповідає про когось або про
щось більш детально».
2
3. Робота з опорними схемами (підбір прикметників)
Розмір Вік Почуття
Смак Ознаки Характер
Форма Колір Матеріал
4. Робота з підручником (с. 123, впр. 294)
А) Розгляньте малюнки. Прочитайте слова. На які ознаки вказують
подані прикметники? (Колір, розмір, форма, смак, запах)
Б) Запишіть іменники – назви предметів, які зображені на малюнках, та
подані до них слова-ознаки.
В) З якою частиною мови зв’язані прикметники? Від якої частини мови
ставимо питання?
5. Ознайомлення з правилом (с. 123)
6. Фізхвилинка (з кубиками LEGO)
Всі стомились працювати.
Будем з LEGO відпочивати.
Всі цеглиночки візьму,
Руханочку проведу.
Я оранжеву тримаю –
Руки вгору піднімаєм.
Синя в руці – покружляйте,
Жовта – дружно присідайте.
Голубенька у руках –
Політайте, як той птах.
Ось червону тримаю я –
Плескає вся дітвора.
Вже зелену брати час,
Бо робота є у нас.
VІ. Закріплення знань.
1. Загадка. Форма така: маю 6 пелюсток
Довгий тоненький зелений листок,
А серединка в мене жовтенька,
Личко не кругле, а трохи довгеньке.
3
Квітка я ніжна, блакитна, дрібна,
А як запахну – приходить весна. (Пролісок)
- Слова якої частини мови допомогли вам відгадати загадку?
2. Добір прикметників
- Подивіться на малюнок проліска. Доберіть до кожної букви слова
-прикметники, які характеризують цю квітку.
П – пахучий
Р – ранній
О – особливий
Л – лагідний
І – іскристий
С – стрункий
О – оригінальний
К – красивий
- Послухайте цікавинку про проліски.
- Ці квіти квітнуть навіть при нульовій температурі. В цей час всередині
квітки – близько 8-ми градусів тепла. Вона влаштована так, що її
чашечка, немов маленьке дзеркальце, вбирає в себе сонячне проміння.
Якщо побачите пролісок у лісі – не зривайте його. Він занесений до
Червоної книги України.
3. Робота з текстом
- Прочитайте текст.
- Доберіть прикметники до іменників.
ВЕСНА
Прийшла … весна. Побігли … струмки. З’явились … квіти, мов …
сонечка. Прилетіли … птахи. … діти зробили шпаківні.
(Наприклад: тепла, дзюркотливі, весняні, маленькі, перелітні, турботливі,
чудові)
- Які прикметники ви підібрали?
- Знайдіть у тексті слова, вжиті в переносному значенні (прийшла весна,
побігли струмки).
- Які порівняння вжиті в тексті? (мов маленькі сонечка)
4
Висновок. – Як змінився текст із прикметниками?
- Для чого потрібні прикметники в мові?
- Як бачите, прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою,
допомагають точніше висловити свою думку. Вони ніби є життєдайною
силою нашої мови.
4. Робота в парах
- Складіть речення із поданих слів. Підкресліть головні і другорядні
члени речення.
Розстелила, зелений, весна, на землі, тепла, килим.
(Тепла весна розстелила на землі зелений килим).
- Назвіть граматичну основу.
- Усно встановіть зв'язок слів у реченні.
- Назвіть прикметники.
- Яким членом речення є прикметники?

VII. Підсумок уроку


- Давайте пригадаємо , що означає прикметник?
- На які питання відповідає?
- З якою частиною мови пов'язаний?
- Яким членом речення виступає?
- Поділіться своїми враженнями від уроку?
- Мені сподобалась ваша робота на уроці. Але я хотіла б, щоб кожен із
вас сам визначив як працював. Проаналізуйте за допомогою цеглинки
свою роботу на уроці.
Червона – можу краще;
Жовта – добре;
Зелена – був старанним, активним.
Бажаю вам бути розумними, досягати гарних успіхів у навчанні.

You might also like