You are on page 1of 20

Дата: 14.

04
Предмет: українська мова
Тема: Ознайомлення з терміном «окличні речення». Розрізнення
окличних і неокличних речень. Складання розповіді за малюнками.
Мета: ознайомити учнів з терміном «окличні речення»; учити їх складати
та записувати відповідно до правил, розвивати критичне мислення, увагу,
спостережливість, пам'ять, усне й писемне мовлення, формувати ком-
петентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську
компетентності, виховувати старанність, охайність.
Обладнання: картки до гри «Так — ні», малюнки для роботи в групах,
мікрофон.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Сьогодні у нас — незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну відому,
Що нас чекає й збагачує мову.
Щоб урок пройшов немарно
Треба сісти рівно, гарно.
Дарма часу не втрачати.
Думати і працювати.
2. «Мозковий штурм». Гра «Так — ні» (індивідуальні картки)
 У квадратики, що відповідають порядку запитань, вставте букви, які
відповідають правильній відповіді.
1) Речення складаються із слів.
Р —Так. Е —Ні.
2) Речення виражає закінчену дутику.
Е - Так. А - Ні.
3) Слова в реченні не пов’язані між собою.
Д - Так. Ч - Ні.
4) Слова в реченні пишуться окремо.
Е - Так. У - Ні.
5) Речення складається з одного та більше слів.
Н - Так. У — Ні.
6) Перше слово у реченні завжди пишеться з великої
букви. Н - Так. Т - Ні.
7) У кінці речення завжди ставиться розділовий знак.
Я - Так. М - Ні.

1 2 3 4 5 6 7

— Яке слово утворилося? (Речення.)


3. Бесіда
— Які речення ви знаєте?

— Які речення називаються розповідними? Наведіть приклади.

— Які розділові знаки ставимо в кінці розповідного речення?

— Які речення називаються питальними?

— Перетворіть своє розповідне речення на питальне.

— Які розділові знаки ставимо в кінці такого речення?

— Які речення належать до спонукальних?

— Складіть спонукальні речення .

— Які розділові знаки ставимо в кінці спонукального речення?

4.Робота в групах. Складання речень за малюнками


1) Обєднання в 3 групи
2) Отримання та виконання завдання
Скласти 2 -3 речення за малюнком 1-ша група розповідні;
2- га група — питальні;
3- тя група — спонукальні.

3) Презентація діяльності груп

1. Каліграфічна хвилинка
РР рр род родина сім'я
-Зробіть звуковий аналіз слова сім'я.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за підручником
1) Виконання вправи 1. Гра «Малі дослідники»
- Прочитайте виразно речення, що під готували Родзинка та Ґаджик.
- Чим відрізняються речення в лівому та правому стовпчиках?
- Які з них потрібно читати із сильним почуттям?
- Як ви гадаєте, у якому стовпчику подано окличні речення?
- Звірте власні думки з правилом .
- Речення можуть виражати почуття того, хто говорить або пише.
Вимовляються вони при цьому з особливою окличною інтонацією :
Прекрасна моя українська земля!
- О кличними можуть бути розповідні, питальні, спонукальні речення. У
кінці таких речень ставиться знак оклику. В окличних реченнях можуть
виражатися почуття радості, задоволення, захоплення, співчуття (до когось),
смутку , незадоволення, обурення, суму, гніву, сорому, болю, страху,
гордості , любові , вдячності, тривоги, ніжності, протесту, поваги і т. ін.

2) Хвилинка цікавинка
Розділові знаки в реченні існують в усіх мовах. Так ось, наприклад, в
Іспанії знак оклику та знак питання ставиться не лише в кінці відповідних
речень , але й на початку. Учителі вважають, що це допоможе учням одразу
зрозуміти, з якою інтонацією слід читати речення. Причому на початку
речення розділовий знак ставиться догори ногами, а в кінці речення – як
зазвичай.
2. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми дослідимо окличні речення, навчимося розрізянти
окличні і неокличні речення, складатимемо речення та розповідь.
3. Продовження роботи за підручником
1) Виконання вправи 2 (с. 119).
- Випишіть з попередньої вправи окличні речення .
- Поясніть, яке з них є розповідним, а яке – спонукальним.
Фізкультхилинка
Хто ж там, хто вже там стомився
І наліво нахилився?
Треба всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Щось не хочеться сидіти,
Трохи треба відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть діти кілька раз,
За роботу - все гаразд.

2) Виконання вправ 3-4. Робота в парах.


 Виконання завдання.
 Спишіть речення, поставте розділові знаки в кінці кожного.
 Знайдіть серед записаних речень окличні, підкресліть їх.
• Самоперевірка.
3) Виконання вправи 5.
Робота за малюками.
— Розгляньте малюнки.
— Складіть за кожним із них окличні речення.
Складання тексту.
— Оберіть один малюнок, складіть за ним текст (3-4 речення).
— Запишіть текст у зошиті.
4. Гра «Слова загубилися»
— Доповніть речення словами з довідки. Запишіть їх.
Зацвіли перші... квіти.
На деревах розпустилися...
Як гарно ...!
(Весняні, листочки, навесні.)
— Скільки речень ви записали? Доведіть, які це речення.
— Прочитайте окличні речення.
— Який розділовий знак ставиться в кінці окличного речення?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Бесіда
— Що нового дізналися на уроці?
— Як вимовляються окличні речення?
— Я кий розділовий знак ставимо у кінці окличних речень?
2. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
(Учні висловлюють власні думки, зважаючи на початок речення.)
На уроці я:
• дізнався(лася)...
• зрозумів (ла )...
• навчився(лася)...
3. Домашнє завдання
С. 119, впр. 7, повторити правила.
Спасибі всім, хто працював,
Уважно слухав і писав,
Хто на уроці відповідав
і нові знання здобував.
Дата: 14.04
Предмет: математика
Тема: Розв'язуємо складені задачі на кратне порівняння
Мета: актуалізувати розуміння учнями кратного порівняння чисел, знання
таблиць множення чисел 2-6; дослідити залежність зміни добутку чисел від
зміни множника; формувати вміння розв'язувати складені задачі на кратне
порівняння; удосконалювати вміння порівнювати вирази логічним способом,
знаходити значення виразів з дужками та арифметичними діями різного
ступеня; розвивати логічне мислення; виховувати охайність, заощадливість.
Обладнання: картки для парної та групової роботи, телевізор чи ноутбук,
відеозаписи, набори конструктора LEGO, ілюстративний та роздавальний
матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Перевірка домашнього завдання (с. 132, № 5)

— Як обчислювати невідомий перший множник? другий множник? добуток?

3. Каліграфічна хвилинка. Написання числа 66

— Дайте характеристику числу 66.

— Чи можете ви це число поділити на 6? (У разі затруднення пропонуємо


учням замінити число 66 сумою розрядних доданків 60 + 6.)

4. Усні обчислення

1) Повторення вивчених випадків таблиць множення та ділення.

2) Актуалізація вміння визначати, у скільки разів одне число більше або


менше за інше число (с. 133, № 1).
Перевірка — з використанням цеглинок LEGO.

Учні показують відповідний колір цеглинки при зазначенні відношення «у


скільки разів більше/ менше».

5 6 7 8 9 10
синій блакитний зелений оранжевий жовтий червоний

5. Усне опитування

— Назвіть дії першого ступеня; другого ступеня.

— Якою дією обчислюємо більше (менше) число на першому ступені; на


другому ступені?

— Якою дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць (у кілька разів)
більше за дане? менше за дане?

— Назвіть слова — ознаки різницевого (кратного) порівняння.

— Якщо в задачі невідоме числове значення різницевого (кратного)


порівняння, то до якого виду належить ця задача?

— Наведіть приклад простої задачі на різницеве (кратне) порівняння.


Розв'яжіть її усно.

— Наведіть приклад простої задачі на збільшення або зменшення числа на


кілька одиниць (у кілька разів). Розв'яжіть її усно.

— На які слова-ознаки слід орієнтуватися, обираючи арифметичну дію, якою


розв'язується задача цього виду?

— Як називаються числа при додаванні? при множенні?

— Як називаються числа при відніманні? при діленні?

— Як зміниться значення суми (добутку), якщо один із доданків (множників)


збільшиться? зменшиться?

— Як зміниться значення різниці (частки), якщо зменшуване (ділене)


збільшиться? зменшиться?

— Як зміниться значення різниці, якщо від'ємник (дільник) збільшиться?


зменшиться?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА


1. Дослідження залежності значення добутку чисел від зміни множника
(с. 133, № 2)

— Обчисліть значення виразів. Прочитайте рівності, називаючи компоненти.


Який компонент змінився? У скільки разів? Як ця зміна вплинула на
результат? У скільки разів змінився результат?

— Порівнюємо дві рівності: 3 • 5 = 15 та 9 • 5 = 45. З'ясовуємо, що у цих


добутках однакові другі множники, відрізняються вони першими
множниками: в першій рівності перший множник 3, а в другій — число 9; 9
більше за 3 утричі; значення першого добутку 15, а другого добутку 45, 45
більше за 15 утричі. Зробимо висновок: якщо другий множник збільшити в 3
рази, то й значення добутку так само збільшиться втричі.

— Дослідіть у наступних виразах, як змінився множник, у скільки разів? Як


змінився добуток? У скільки разів? Що цікаве можна помітити?

2. Формування вміння розв'язувати складені задачі на кратне


порівняння

1) Порівняння задач на різницеве та кратне порівняння (с. 133, № 3).

— Розв'яжіть задачу 1 усно. Прочитайте задачу 2. Зіставте їх.

— У чому задачі схожі? (Сюжет та числові дані однакові.) У чому їхня


відмінність? (Змінилося запитання задачі. Кратне порівняння.) Як вона
вплине на розв'язування задачі 2? (На відміну від задачі 1 з різницевим
порівнянням (третя дія — віднімання) у задачі 2 порівняння кратне.
Потрібно в третій дії ділити.)

2) Первинне закріплення. Робота в парах.

— Визначте складену задачу на кратне порівняння та розв'яжіть її.

1-ша В ательє пошили 3 сорочки, В ательє пошили 3 сорочки,


група витрачаючи на кожну по 2 метри витрачаючи на кожну по 2
тканини, і 5 суконь витрачаючи пометри тканини, і 5 суконь
6 метрів тканини на кожну. У витрачаючи по 6 метрів
скільки разів менше витратили тканини на кожну. На скільки
тканини на сорочки, ніж сукні? менше витратили тканини на
сорочки, ніж сукні?
2-га Семен купив 5 ручок по 8 гривень Семен купив 5 ручок по 8
група та 2 зошити по 5 гривень. На гривень та 2 зошити по 5
скільки більше Семен витратив гривень. У скільки разів
грошей на ручки, ніж на зошити? більше Семен витратив
грошей на ручки, ніж на
зошити?
3-тя За день у магазині продали 7 За день у магазині продали 7
група ящиків яблук по 4 кг у кожному та ящиків яблук по 4 кг у
2 ящики бананів по 2 кг у кожному та 2 ящики бананів
кожному. На скільки менше по 2 кг у кожному. У скільки
кілограмів продали бананів, ніж разів менше кілограмів
яблук? продали бананів, ніж яблук?
4-та На автозаправці заправили На автозаправці заправили
група бензином 2 мопеди по 5 літрів бензином 2 мопеди по 5 літрів
кожен та 9 легковиків по 10 л кожен та 9 легковиків по 10 л
кожен. У скільки разів більше кожен. На скільки більше
літрів бензину залили в легковики, літрів бензину залили в
ніж у мопеди? легковики, ніж у мопеди?

Фізкультхвилинка

В казковому лісі розминка.


Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.

3. Удосконалення обчислювальних навичок

1) Порівняння виразів логічним способом (с. 133, № 4).

— Порівняйте вирази. У яких випадках можна не обчислювати значення


виразів?

2) Формування вміння обчислювати значення виразів на кілька дій (с. 133,


№ 5).
— Поясніть порядок виконання дій у виразах.

4. Геометрично-логічні завдання

· У п'ятикутника кожна сторона дорівнює 3 см. Накресліть відрізок, на 8 см


менший за периметр п'ятикутника.

· Периметр п'ятикутника з однаковими сторонами дорівнює 35 см.


Накресліть відрізок, на 2 см коротший, ніж сторона п'ятикутника.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 132, № 4, 5)

2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»

— З яким типом задач ознайомилися?

— Чим відрізняється різницеве та кратне порівняння?

— Які завдання спричинили затруднення?

— Що вдавалося найкраще?
Дата: 14.04
Предмет: читання
Тема: Великоднє свято. Ніна Куфко «Свято Пасхи недалечко»
Мета: ознайомити учнів зі звичаями та обрядами святкування
Великодня; удосконалювати навички виразного читання вірша; вчити
інтонувати речення, аналізувати прочитане, розповідати про свої враження зі
свого досвіду; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою
думку; формувати інтерес до навчання; виховувати толерантність,
вихованість, увічливість, повагу до народних і родинних традицій
святкування.
Обладнання: кошик із пасхальними картинками, писанки та крашанки,
вітальна листівка.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, громадянська.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу. Вправа «Привітання»
— Діти, нумо щиро та сердечно привітаємо одне одного такими словами.
Я всміхаюсь сонечку.
Учні. Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Учні. Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику.
Учні. Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся...
Учні. Зичу їм добра.
— Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві.
— Аби наш урок був гарним, цікавим, змістовним, якими ви бажаєте бути
на уроці? (Активними, уважними, розумними, допитливими...)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Перевірка домашнього завдання
· Виразне читання віршів Т. Шевченка за вибором.
· Декламування вірша напам'ять.
2. Актуалізація опорних знань
— Яка зараз пора року? (Весна.)
— А які весняні свята вже відзначили у березні? (8 Березня.)
— Яке релігійне свято ми будемо відзначати незабаром? (Великдень.)
3. Мотивація навчальної діяльності
— Діти, весна прийшла до нас з гарним і дуже цінним подарунком. А от з
яким, відгадайте.
• Як уродилась, то була я біла,
Тепер подивіться — рябенька я стала.
Мені змалювала Оксаночка бочки
У жовті, червоні і білі квіточки.
Лежу на столі біля круглої паски,
Моргаю до сиру, сміюсь до ковбаски,
До хрону, до масла, до баби сміюся,
А ну, відгадай лишень, як я звуся! (Писанка.)
— Незабаром настане одне з найбільших свят. Воно завжди припадає на
таку прекрасну пору року, як весна. Чому?
— Кажуть, що навесні, в це свято все пробуджується від сну. І цю весну
відображували в писанках.
— А ще пекли паски — це обрядовий здобний великодній хліб,
поширений в Україні.
4. Повідомлення теми та мети уроку
— Саме про це велике свято ми й поговоримо сьогодні на уроці.
5. Вивчення нового матеріалу
1) Слухання легенди про писанки та крашанки.
— Існує легенда. Коли Ісуса розіп'яли на хресті, з його ран поточилася
кров. З кожної краплинки виникла червона крашанка. А сльози Матері Божої,
яка стояла під хрестом, молилась і гірко плакала, капали на ті червоні
крашанки. І кожна крашанка перетворювалася на писанку.
Зібравши всі писанки та крашанки в хустину, Богородиця пішла до Пілата
просити дозволу, щоб поховати свого Сина дорогого. Дорогою вона дарувала
писанки дітям і наказувала їм жити в злагоді та мирі. З того часу бабусі, мами
та сестри розписують до цього дня писанки та фарбують крашанки.
2) Розглядання картини Юрія Мацика «Світле свято» (с. 103).
— Що хотів відобразити художник у картині? (Святкування Великодня.)
— Що на картині символізує свято Пасхи?
— Який настрій картини?
— У чому він відчувається?
3) Робота над віршем Ніни Куфко «Свято Пасхи недалечко» (с. 103).
· Робота зі словами.
— Діти, прочитайте слова.
— Визначте, скількома буквами різняться слова.
· Вправа «Передбачення» (за заголовком).
· Читання вірша вчителем.
· Робота зі словами.
Стіна слів: Пасха, зичити.
— Прочитайте правильно слова та їхні значення.
· Читання вірша учнями. «Щоденні 5». Читання для друга.
— Підготуйтесь і виразно прочитайте вірш.
— Подумайте, із якою інтонацією слід читати цей вірш.
Фізкультхвилинка. Руханка «Потяг»
Діти шикуються одне за одним, тримаючись за плечі. «Потяг везе» дітей
за покупками до магазину, долаючи з вагончиками різні перешкоди. Купити
потрібно все до свята Великодня.
· Слухання казки.
— Послухайте казку. Розкажіть, як з'явилася писанка.
— Кому її подарували курчатка?
· Вправа «Квест-цікавинка».
ЗВИЧАЇ ТА ОБРЯДИ СВЯТКУВАННЯ ВЕЛИКОДНЯ
У Великодню ніч не лягали спати і не роздягалися: Бог роздає щастя
тільки тим, хто не спить. У церкві відбувається урочистий ритуал — святкова
служба, святять паску, крашанки, ковбасу, сир, крейду, хрін, масло, сало,
шинку. Не святять лише смажену курку. Легенда розповідає, як народився
Ісус, то саме курка вигрібала немовля з ясел.
Повернувшись додому зі свяченою паскою, тричі промовляють: «Свята
паска у хату, вся нечисть із хати».
Їли все свячене, починаючи сніданок із крашанки чи писанки, розрізаної
на стільки частин, скільки було членів сім'ї. Із залишками святкової їжі
поводились обережно. Бо існує повір'я: «якщо миша з'їсть освяченої паски, то
в неї виростуть крила і вона перетвориться на кажана».
· Вправа «Трибуна думок».
— З яким почуттям у це свято люди ходять у гості?
— Що бажають одне одному?
· Гра «Традиції». Робота в малих групах.
— Що роблять у вашій сім'ї на Великдень?
Наприклад такі ілюстрації: відпочинок на природі; ідемо до церкви;
печемо паски; готуємо салати; ходимо в гості; готуємо шашлик;
розфарбовуємо писанки; фарбуємо крашанки; печемо пироги; смажимо
ковбасу; їздимо до дідуся й бабусі; граємо в ігри.
6. Закріплення вивченого матеріалу
1) Використання стратегії «РАФТ». Робота в парах.
Діти складають невеличкі висловлювання від імені учнів.
Зразок
Роль — учениця. Аудиторія — однокласники. Формат — СМС. Тема —
вітання зі святом Пасхи.
ОЛЕКСІЮ!
Христос Воскрес! Вітаю зі святом Пасхи. Щастя та миру у ваш дім.
Твоя подруга Наталочка
2) Робота над прислів'ями та прикметами.
Не дівка, а писанка.
Коли на Великдень ясно світить сонце, то через три дні піде дощ.
Коли на Великдень дощ або хмари, буде врожай.
Коли на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а якщо
господиня — льон.
3) Ігри з писанками (крашанками).
— Після сніданку та й під час його діти гралися в ігри.
«В блудька» — один з гравців кладе крашанку на землю і робить п'ять
кроків. Іншому гравцеві зав'язували очі, тричі обертали навколо себе і
змушували зробити 5 кроків. Потім розв'язували очі. Він намагався
дотягнутися до крашанки рукою. Якщо дотягнеться, то забирає собі.
«Знахідка» — кладуть кілька шапок, під одну — крашанку. Хто вгадав,
той і виграв.
4) Гра «Збери кошик».
— Нумо пригадаємо, що ваші рідні складають у святковий пасхальний
кошик. (Відповіді дітей.)
Учні поміж картинок вибирають правильні та складають у кошик.
Наприклад: пиріжки, чоботи, котик, їжак, хом'як, писанка, паска,
парасолька, ковбаса, сало, свічка, сир, крашанки, ручка, зошит, котлети,
салат, морозиво.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Гра «Пошук великодніх яєць»
Учитель заздалегідь ховає в різних місцях яйця із сюрпризами (як
«Кіндер-сюрприз»). Можна об'єднати дітей у дві команди, кожна з яких
прагнутиме виграти якомога більше яєць у відведений для цього час. Умова:
кожна дитина знаходить одне яйце і як приз забирає додому.
2. Зворотний зв'язок. Рефлексія. Вправа «Синквейн»
Перший крок — назва теми (одне слово). (Пасха.)
Другий — опис теми в двох словах. (Красива, щаслива.)
Третій — рядочок опису дій у рамках певної теми (три слова).
(Бережуть, пробуджується, процвітає.)
Четвертий крок — фраза з чотирьох слів, що виявляє ставлення до цієї
теми. (Великдень (Пасха) — найдавніше християнське свято.)
Останній крок — синонім, що виявляє суть теми. (На уроці вдосконалили
свої знання про Пасху.)
3. Домашнє завдання (за вибором)
· Виразне читання вірша (с. 103).
· Виразне читання вірша (с. 103); створення писанки (розмальовка).
Дата: 14.04
Предмет: трудове навчання
Тема: Робота з тканиною. Виготовлення серветки.
Мета: удосконалювати виконання швів «уперед голку» та «назад голку»,
«хрестик»; навчити оздоблювати серветку; закріпити навички роботи з
голкою; розвивати творчі здібності; виховувати акуратність, повагу до
українських народних традицій.
Обладнання: тканина для вишивання (канва) ; нитки для вишивання;
ножиці; голка в гольнику; демонстраційний матеріал (серветки, оздоблені
вишивкою; рушники).
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
2. Перевірка готовності до уроку
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми будемо займатися вишивкою: оздобимо серветки швами
«вперед голку»,«назад голку», «хрестик».
2. Розповідь учителя
З історії розвитку вишивки.
- Первісні люди вишивали жилами тварин на шкурах і хутрі вбитих тварин,
прикрашали камінцями, черепашками, дерев’яними пластинами.
- В середні віки в Англії, Франції, Італії модними і дуже дорогими вважалися
вишиті предмети одягу. Також багаті люди прикрашали свої будинки
вишитими портретами, картинами, на яких зображувалися тварини, природа,
сюжети з життя, герої війни, битви.
- Перша школа вишивки виникла в Київській Русі. Її заснувала сестра
Володимира Мономаха Ганна. Знання й уміння вишивати дійшли і до наших
часів. У часи юності ваших бабусь кожна дівчина уміла вишивати. Дівчата
вишивали собі сорочки, серветки, скатертини та рушники, які готували собі
на весілля. Чим більше у скрині дівчина мала вишитих речей, тим кращою
господинею вона вважалася. А оскільки у селі завжди багато роботи, то
вишивали дівчата після того, як закінчували домашні справи. Дівчата
збиралися ввечері в якоїсь подруги вдома на вечорниці. Вони вишивали, а
щоб не сумувати – розмовляли, шуткували, співали пісні. Інколи до них
заходили в гості хлопці, і тоді вечорниці закінчувались веселими іграми.
Українська вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва
українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі,
виконане різними ручними або машинними швами. Вишивки, передаючи
характерні ознаки місцевості, різняться між собою орнаментом, технікою
виконання та гамою барв. За мотивами орнаменти вишивок поділяються на
три групи: геометричні, рослинні, зооморфні (тваринні) .
Сьогодні ми прикрашатимемо серветку квітами.
Символічні значення квітів
Троянда червона — здоров’я;
троянда біла — чистота душі;
троянда жовта — багатство;
братики польові — вогонь і вода;
лілея водяна — дівоча краса;
волошка — хлоп’яча врода;
півники — звістка;
конвалія — повернення щастя;
папороть — щирість;
рута запашна — очищення;
барвінок — світлі спогади.
ІІІ Фізкультхвилинка
Час настав нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата — скоки-скоки!
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Час за парти нам усім.
Руки вгору! Погойдали —
Це дерева в лісі.
Опустили і стрибнули —
Збив росичку вітер.
Руки в сторони, змахнули —
Летимо, мов птахи.
Приземлились, відпочили —
Руки-крила склали.
ІV Практична робота
Інструктаж учителя.
Виготовляємо серветку в такій послідовності:
1. По краю серветки зробіть торочку, витягуючи ниточки.
2. На серветку простим олівцем нанесіть малюнок за зразком.
3. За розміткою прошийте швом «уперед голку» стеблинку квіточки
зеленого ниткою.
4. Візьміть голку, затягніть нитку. Прошийте.
5. За розміткою прошийте швом «назад голку» листочки квіточки
зеленого ниткою.
6. Доберіть кольорову нитку для квітки.
7. За розміткою прошийте швом «назад голку» саму квіточку кольоровою
ниткою.
8. Пам’ятайте, що кожний шов потрібно закріплювати.
Повторення правил безпеки під час роботи.
Правила користування ножицями
1. Користуйтеся ножицями із заокругленими кінцями.
2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.
3. Не працюйте притупленими ножицями або ножицями з послабленим
шарнірним з’єднанням.
4. Не тримайте ножиці лезом угору.
5. Не користуйтеся ножицями під час ходьби класом.
6. Не заважайте товаришам, коли вони працюють.
7. Передавайте ножиці товаришам кільцями вперед.
8. Під час різання тримайте матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не
поранити руку.
Правила користування голкою
1. Не залишайте голку без нитки.
2. Голку тримайте великим і вказівним пальцями, а підтримуйте середнім.
3. Не спрямовуйте її вістря вгору.
4. Під час роботи втикайте голку в призначену для цього подушечку.
Після роботи повертайте голку в гольник.
5. Не використовуйте іржаву голку.
6. Нитку відрізайте ножицями.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Виставка робіт
2. Підсумок вчителя
Серветки відносяться до столової білизни. Вони мають подвійне
значення: з одного боку – прикрашають стіл, з другого – захищають одяг під
час приймання їжі. А виготовлена власноруч серветка – це ще і гарний
подарунок.

You might also like