Professional Documents
Culture Documents
Litera Metodika Chytannya 1 Klas 2 Sem
Litera Metodika Chytannya 1 Klas 2 Sem
ІІ семестр
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
| – о| – о| – о| | – о| – о – | |= о| – о – | |–=о–|
ІІ етап
1 в. Читання пар слів (гора – кора…) , с. 98
- Що змінилося у словах?
2 в. Робота над діалогом. Потренуватися в парах відповідати на запитання «Котра
година?»
Утворення словосполучень, пояснення їхнього значення, с. 99
Пояснення, чому деякі слова пишуться з великої букви.
3 в. Робота над переказом тексту на с. 99 Подумати над питанням:
- Чому ми спочатку бачимо блискавку, а потім чуємо грім?
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
ІІІ етап
1 в. Читання ряду слів, вилучення зайвого слова. Пояснити, чому слово зайве.
Знайти Говерлу на карті України.
Урок 2
Тема. Звук [ґ], буква Ґ ґ.
Мета. Ознайомити учнів з новою буквою Ґ ґ, її звуковим значенням; навчити
впізнавати звук [ґ] на слух; формувати вміння читати слова з новим звуком;
поповнити словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, мовлення,
мислення.
Обладнання: абетка, буква Ґґ, звукові фішки, стіна слів, відео про життя ґав.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Рухлива гра «Атоми і молекули»:
обираємо ведучого;
гравці у вільному порядку рухаються, стрибають, танцюють;
по команді ведучого «реакція йде по три (чотири, п'ять)» діти беруться за
руки і утворюють ланцюжки з заданого числа гравців;
гравці, що не встигли виконати команду ведучого, вибувають з гри.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
ІІ етап
1 в. Читання ряду слів з буквою Йй. Сказати, чому всі ці слова написані з великої
букви?
Вилучити зайве слово з наступних рядків, пояснити свій вибір.
2 в. Читання тексту до слів: «…додав тато». Аналіз тексту за допомогою запитань:
- Куди пішла родина? Яка тема майстер – класу? Що робила мама? Що робив
тато з хлопчиком? Хто такий Йода?
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
ІІІ етап
1 в. Прочитати пари слів, з’ясувати, що змінилося.
Розгадати ребуси.
2 в. Дочитати текст до кінця. Розказати за малюнком, як заварювати чай з
пакетика (експрес – методом).
- Яких правил безпеки слід дотримуватись, заварюючи чай?
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
Урок 6
Тема. Буква Яя та її звукове значення.
Мета. Ознайомити учнів з буквою Яя, її звуковим значенням в різних позиціях;
формувати свідомі навички читання слів з буквою Яя; розвивати мовлення,
мислення, фонетичний слух, поповнювати словниковий запас першокласників
новими словами.
Обладнання: абетка, буква Яя, звукові фішки, стіна слів, наочність.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
ІІ етап
1 в. Читання пар слів. З’ясувати, що змінилося і чому. Утворити слова за зразком.
2 в. Аналіз тексту. Поставте запитання до тексту.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
Урок 7
Тема. Закріплення звукового значення букви Яя.
Мета. Закріпити вивчену букву Яя, її звукові значення; розвивати фонематичний
слух, мовлення, мислення учнів, поповнювати словниковий запас учнів .
Обладнання: абетка, звукові фішки, стіна слів, добірка уривків мультфільмів про
яблука.
Хід уроку
ІІ етап
1 в. Робота над спорідненими словами (без уживання терміну). Поставити
питання до кожного слова.
Прочитати пари слів. З’ясувати, що змінилося.
2 в. Переказати текст. Поставити запитання за змістом.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
6. Колективна робота, с. 7
Робота за малюнком «Квиток у цирк» і запитаннями до нього.
7. Робота в друкованих зошитах, с. 12
V. Підсумок уроку.
Наша мандрівка закінчилася.
- Де ми побували?
- Яку букву вивчили?
- Які звуки вона позначає?
Вправа «Світлофор»
Урок 9
Тема. Звук [ч]. Буква Чч.
Мета. Ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим значенням; формувати
вміння читати слова з буквою Чч; поповнити словниковий запас першокласників,
розвивати навички читання, зв’язне мовлення учнів.
Обладнання: абетка, буква Чч, звукові фішки, стіна слів, Lego.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Урок 10
Тема. Закріплення звукового значення букв Цц і Чч.
Мета. Формувати в школярів уміння читати слова з буквами Цц і Чч;
удосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий
запас учнів; розвивати мовлення і мислення.
Обладнання: стіна слів, абетка, звукові фішки, ручки, аркуші паперу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Алфавіт»
Об’єднайте дітей у групи по четверо. Кожній групі роздайте по чотири букви.
Доречно давати букви, що вивчили нещодавно.
Завдання: протягом трьох хвилин діти мають пригадати та записати якомога
більше слів, які розпочинаються із цих букв. Після того, як визначений час минув,
діти зачитують написане, а клас рахує, чия команда впоралася найкраще.
Переможуть ті, хто пригадав найбільше слів.
Урок 11
Тема. Читання букварних текстів. Робота з дитячою книжкою.
Мета. Вдосконалювати навички правильного, виразного читання; продовжувати
вчити учнів читати за особами, збагачувати їх словниковий запас; розвивати усне
мовлення, вміння давати повну зв’язну відповідь на запитання.
Обладнання: цеглинки Lego, стіна слів, Букварі.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Вгадай…(предмет, дію, ознаку)
Один учень описує задумане: показує дії, мімікою, жестами, звуками характеризує
задумане, не називаючи його. Інші – вгадують.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Урок 13
Тема. Буква Її та її звукове значення.
Мета. Ознайомити учнів з буквою Її та її звуковим значенням; формувати вміння
читати слова з буквою Її; розвивати в учнів фонематичний слух, мовлення і
мислення.
Обладнання: абетка, буква Її, складова таблиця, звукові фішки, фото їжака, Lego
system, відео фрагмент про сучасний Київ.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Знайди предмети»
Сформуйте чотири групи дітей. Кожній групі роздайте по аркушу паперу з
написаним на ньому кольором. Наприклад, сірий, червоний, синій, зелений,
помаранчевий та жовтий. Кожна команда отримує колір, що відрізняється від
кольорів інших команд.
Завдання: за три хвилини принести предмети того кольору, що вказаний на
картці. Добре наперед визначити місце для речей у класі для кожної групи. Можна
Урок 14
Тема. Читання і обговорення букварних текстів.
Мета. Закріпити знання учнів про звукове значення вивчених букв; вчити
складати усну розповідь про рідне країну, поповнити словниковий запас учнів
новими словами; розвивати фонематичний слух, мовлення і мислення.
Обладнання: карта Європи, фото або слайди краєвидів Києва
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Артикуляційна хвилинка (з голосу вчителя)
2. Читання складової таблиці.
ІІ етап
1 в. Пояснити значення слів і що від них утворилося: швець, кравець, коваль.
- Чи знаєте ви, від якого слова утворилося ваше прізвище?
2 в. Дати відповіді на запитання до вірша «Вишиванка», вставляючи пропущені
слова. Розгадати ребус.
3 в. Переказати текст. Поставити запитання до нього в групах.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
6. Колективна робота, с. 18
- Робота за малюнком (мишка – книжка). Вставити пропущені букви. Пояснити,
що означає малюнок. (Демонстрація електронної книги).
- Робота з фразеологізмами.
7. Робота в друкованих зошитах, с. 20
Урок 16
Тема. Звук [х]. Буква Хх.
Мета. Ознайомити учнів з новою буквою Хх та її звуковим значенням; поповнити
словниковий запас школярів; розвивати навички звуко – буквеного аналізу, зв’язне
мовлення і мислення першокласників.
Обладнання: абетка, буква Хх, стіна слів, звукові фішки, Lego «Шість цеглинок»,
відео про роботу хліборобів, куби,
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Забавки з кубом» Lego «Шість цеглинок»
Діти об’єднуються в групи по 5-6 учнів (в залежності від кількості учнів у класі).
Стають у колони один за одним. За сигналом учителя діти починають передавати
куб від першого учня до останнього і до першого (учитель говорить, яким способом
це робити): над головою, між ногами, через ліве плече, праве плече… Перемагає та
команда, яка виконала завдання першою.
ІІ етап
1 в. Прочитати і відгадати загадку.
2 в. Прочитати перший абзац тексту.
- На що звернули увагу наші предки?
3 в. Прочитати текст до кінця.
- Як давні люди робили прісний хліб?
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
V. Підсумок уроку.
- Яку букву вивчили?
- Який звук позначає?
- Що цікавого дізналися на уроці?
Метод незакінчених речень.
Урок 17
Тема. Читання і обговорення букварних текстів.
Мета. Закріпити знання учнів про звукове значення вивчених букв; навчити дітей
сприймати зміст творів, поповнити словниковий запас учнів новими словами;
розвивати фонематичний слух, мовлення і мислення.
Обладнання: портрети Т. Шевченка, Л. Українки, презентація розповіді про
життєвий шлях поетів, аудіо вірша Л. Українки «Вишеньки».
Хід уроку
І. Організаційний момент
V. Підсумок уроку
Метод незакінчених речень
Урок 18
Тема. Робота з дитячою книжкою. Читання творів Т. Шевченка і Л. Українки
Мета. Навчити дітей сприймати зміст творів, визначати їх головну думку ;
збагачувати словниковий запас першокласників; формувати вміння працювати
самостійно.
Обладнання: дитячі книжки з творами Т. Шевченка і Л. Українки
(згідно з кількістю учнів), портрети цих поетів, бланки для самооцінювання.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
V. Підсумок уроку
Діти заповнюють бланки для самооцінювання:
Я свідомо обираю книгу для читання.
Я одразу починаю читати.
Під час читання залишаюсь на одному місці.
Правильно тримаю поставу і книгу.
Під читання я перевіряю, чи все розумію.
Я читаю весь відведений час.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Підняти настрій»
ІІ етап
1 в. Робота за малюнками. Знайти «родичів». Чим вони схожі? Чим відрізняються?
Сказати, звідки що до нас прийшло.
2 в. і 3 в. Читання тексту ланцюжком, його переказ.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
ІІ етап
1 в. Обрати, яке речення відповідає тексту? С. 27
2 в. З’ясувати, які слова – помічники пропущено?
3 в. Доповнити речення словами – ознаками. Описати зайця.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
Урок 21
Тема. Закріплення звукового значення букв Ю ю та Є є.
Мета. Закріпити знання учнів про звукове значення букв Ю і Є; формувати
навички інтонаційного читання; продовжувати вчити вправлятися у звуко –
буквеному аналізі слів; поповнювати словниковий запас першокласників; розвивати
мовлення, мислення, уяву.
Обладнання: абетка, складова таблиця, звукові фішки, опорні схеми, стіна слів,
слайди «Природа України», відео фрагмент про бугая.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Не спи, не позіхай!
Мета: виховувати увагу, кмітливість, швидку реакцію.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
ІІ етап
1. Читання тексту ланцюжком.
- Доведіть, що це – казка.
2. Переказати казку:
1 в. – від імені перехожого;
2 в. – від імені Трамвая;
3 в. – від імені Щиглика.
Додаткове завдання: дібрати інший заголовок до казки.
5. Робота в друкованому зошиті, с. 28
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Слон, міксер, тостер»
До початку гри вчитель демонструє, як показуємо фігури:
– слон. Витягуємо вперед ліву руку, праву руку просуваємо під неї і торкаємося
носа. Це формує хобот слона. Дві особи (справа та зліва) мають широко розпростерти
руки, імітуючи вуха слона;
– міксер. Підіймаємо руки догори. Діти, які справа та зліва, крутяться, демонструючи,
як працює міксер;
– тостер. Один учень є грінкою, яка радісно вискакує. Дві дитини поруч тримаються
за руки так, щоб «грінка» була всередині.
Завдання: діти стають у коло, а вчитель – посередині кола. Він вказує пальцем на
когось із кола та каже одне слово, наприклад: «Слон!» Той, хто забув чи неправильно
показав фігуру, стає на місце ведучого та вказує пальцем на того, хто наступним має
показати міксер, тостер або слона.
Урок 24
Тема. Читання і обговорення букварних текстів.
Мета. Ознайомити учнів із давньогрецьким міфом та дати уявлення про його
витоки; вчити осмислювати зміст міфів; розвивати навички читання, увагу,
мислення, пам'ять, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: презентація, складова таблиця, стіна слів, виставка книжок «Міфи
та легенди».
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Робота з Букварем, с. 35
1. Складіть зі складів підпис до малюнка. (Лабіринт)
- Для кого Дедал зробив лабіринт?
2. Хто такий Мінотавр? Оберіть те речення, яке відповідає змісту міфу.
3. Робота в групах.
1 група. Поставити в кінці речень розділові знаки, згідно з текстом.
2 група. Прочитати ряд слів. Спочатку ті, що відповідають на питання хто?, потім –
що? Пояснити, чому деякі з них написані з великої літери?
3 група. Дібрати пари слів з протилежним значенням (у Букварі, с. 35)
Перевірка усіх завдань.
4. Стисло переказати текст за поданим планом.
V. Підсумок уроку.
Метод незакінчених речень.
V. Підсумок уроку
Діти заповнюють бланки для самооцінювання:
Я свідомо обираю книгу для читання.
Я одразу починаю читати.
Під час читання залишаюсь на одному місці.
Правильно тримаю поставу і книгу.
Під читання я перевіряю, чи все розумію.
Я читаю весь відведений час.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Підняти настрій»
Кожен по черзі розповідає про свій настрій сьогодні. Якщо у когось у класі
сумний настрій, всі діти «піднімають» настрій товаришу: за допомогою міміки,
жестів пози, лагідних слів, звуків, смішного вірша чи пісні.
ІІ етап
1 в. Прочитати пари слів і з’ясувати, що змінилося, чому?
Фара – фарба, …
2 в. прочитати ряд слів. Знайти серед них ті, що мають однакове значення.
Шофер, фініш, початок…
3 в. Робота з текстом.
- Скільки в тексті абзаців? Прочитайте найбільший абзац.
- Скільки речень у найменшому абзаці? Прочитайте його.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
ІІ етап
1 в. і 2 в. Прочитати виразно вірш. Спробувати вивчити його напам’ять.
3 в. Поміркувати, для чого ще використовують дзвони і дзвіночки?
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
Урок 28
Тема. Читання й обговорення букварних текстів.
Мета. Навчати правильного, свідомого, виразного читання; вчити аналізувати,
робити висновки; розвивати логічне мислення, мовлення, уміння давати критичну
оцінку діям персонажів; збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: стіна слів, складова таблиця, звукові фішки, скринька, дзеркало.
Урок 30
Тема. Закріплення звукового значення буквосполучень дж, дз.
Мета. Закріпити звукове значення буквосполучень дж, дз; вправлятися у звуко –
буквеному аналізі слів зі звуками [дж], [дз], [дз’]; збагачувати словниковий запас
учнів; розвивати фонематичний слух, зв’язне мовлення і мислення першокласників.
Обладнання: звукові фішки, складова таблиця, стіна слів, слайди або предметні
малюнки, індивідуальний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Гра «Міняються місцями всі, хто…»
Проведення: найзручніше влаштувати цю гру на початку або в кінці уроку,
оскільки для гри слід сформувати зі стільців коло. Стільців має бути на один менше,
ніж школярів. (Можна грати не всім учням класу одразу, а групками. Незадіяні діти
будуть уболівальниками. Усе залежить від кількості учнів у класі.) Усі сідають, а одна
дитина стає в центрі кола. Її завдання – сказати: «Міняються місцями ті, хто…» і
додати свій варіант. Приклад: «Міняються місцями ті, хто любить танцювати». Діти
схоплюються зі стільців та пересідають на вільне місце. Хто не встиг, стає в середину
кола та продовжує гру, пропонуючи свій варіант.
Пропоновані варіанти «Міняються місцями всі, хто…»:
– дивляться серіали;
– обожнюють літо;
– чекають на канікули;
– носять окуляри;
– мають на собі джинси;
– люблять читати книги;
– мають сестру або брата;
– народилися взимку;
– мають домашнього улюбленця;
Фізкультхвилинка
Хомка, Хомка, Хом’ячок,
Смугастий бочок.
Хомка раненько встає,
Щічки миє, шийку тре.
Замикає хомка хатку
І виходить на зарядку.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Хомка хоче сильним стать.
3. Третє завдання
а) звуко-буквений аналіз слів: «хом’ячок», «п’ять»
Міні-підсумок
Апостроф – унікальний знак. Він є не в кожній мові. Позначає роздільну вимову.
Стоїть завжди після твердих приголосних, а букви я, ю, є, ї після апострофа
позначають два звуки!
б) читання з дошки
б’я п’я р’я м’я в’я
б’ю п’ю р’ю м’ю в’ю
б’є п’є р’є м’є в’є
з’їхати заїхати
під’їхати приїхати
об’їхати доїхати
V. Робота за Букварем на с. 44
Четверте завдання
1. Читання слів з апострофом
2. Читання пар слів, порівняння вимови і написання
3. Читання вірша Григорія Фальковича
- Про кого цей вірш?
- Хто такий в’юн?
- Хто такий слон?
- Знайдіть слова, які складаються з двох слів.
- Який висновок робить поет?
Фізкультхвилинка
П’яте завдання
4. Читання оповідання «Я знаю, що почалася весна, коли…» за Ейлі Басбі
5. Аналіз прочитаного
ПІСЛЯБУКВАРНА ЧАСТИНА
ТЕМА ТИЖНЯ «МИ ЗНАЄМО АБЕТКУ»
Урок 32
Тема. Ознайомлення з українською абеткою. Г. Фалькович «Абетку ти береш до
рук», Н. Поклад «Книжковечір». Слухання і обговорення тексту «Навіщо та абетка»
Мета. Повторити з учнями алфавіт, алфавітні назви букв, закріпити знання учнів
про звуки мовлення та позначення їх буквами; збагачувати словниковий запас учнів,
розвивати мовлення, спостережливість, навички виразного читання; розвивати
уміння слухати; виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, вміння
працювати в колективі.
Обладнання: алфавіт, картки зі складами, стіна слів.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Інтерактивний метод «Друзі про мене»
Учні стають у коло з учителем. Дітям пропонується розказати, що думають про
них їхні друзі. Наприклад, учитель говорить про себе: «Я думаю, що друзі вважають
мене цікавою, щирою людиною». Аналогічно всі діти по черзі промовляють свої
думки вголос.
V. Підсумок уроку
Гра «Хто швидше?»
Учитель пропонує учням в групах знайти в орфографічному словнику слово
(вчитель вибирає будь-яке слово, однакове для обох груп).
Урок 33
Тема. Л. Повх. «Хто вміє читати»
Мета. Формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні
відповіді на запитання; розвивати пізнавальну активність школярів, усне мовлення,
збагачувати їх словниковий запас; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: склади на картках для гри «Віднови слова», стіна слів
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Комунікативна діяльність «Розминка»
«Добре-погано»
У простій формі діти пізнають закони діалектики. Ця вправа навчає бачити
протиріччя в предметах, явищах. Клас поділяється на дві команди «Добре» і
«Погано». Наприклад, аналізується слово «дощ».
Добре, що пішов дощ. Це означає прихід весни.
Погано, що він холодний.
Урок 34
Тема. Такі різні тексти
Мета. Ознайомити учнів з деякими жанрами творів, формувати читацькі навички,
розвивати творчі здібності, вміння працювати в групі; виховувати любов до
читання.
Обладнання: вірш В. Сосюри, букви та склади на картках, аудіо запис для
хвилинки відпочинку, вірші для роботи в групах, стіна слів.
Урок 35
Тема. Робота з дитячою книжкою. «Фредерік». За Л. Леонні
Мета. Ознайомити учнів з оповіданням «Фредерік» Лео Леонні, удосконалювати
техніку читання, розвивати вміння аналізувати текст, робити висновки, виховувати
любов до читання, поезії.
Обладнання: цеглинки LEGO, предметні малюнки до уроку,
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Хвилинка-веселинка
- Дайте відповіді на жартівливі питання.
• Що стоїть посеред «землі»?
• Чим закінчується «літо» і починається «осінь»?
• Що ми чуємо на початку «уроку»?
• Що у «чоловіка» і «ворона» зустрічається двічі?
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
V. Підсумок уроку
Метод незакінчених речень
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Вправа «Карусель спілкування».
Учні по колу продовжують фразу, задану вчителем: «Я люблю…», «Мене радує …»,
«Мені сумно, коли …», «Я гніваюсь, коли…», «Я пишаюся собою, коли…»
Урок 38
Тема. Історія яблука
Мета. Виробляти в учнів навички свідомого читання, розвивати вміння.
правильно будувати висловлювання, працювати в парах. Спонукати учнів до пошуку,
до творчої діяльності.
Обладнання: набір предметів для гри «Впізнай за описом», картинки овочів та
фруктів, кубик для методики «Кубування», стіна слів.
Хід уроку
І. Організація класу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
"Вітання"
- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.
- Доброго ранку, Марійко, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, Лесику, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Тетянко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!
Така розминка формує культуру мовлення, привчає використовувати етикетні
формули.
Урок 40
Тема. Про що розповідає обкладинка
Мета. Розширювати знання учнів про книги, їх призначення, вчити «читати»
обкладинку книги, познайомити з правилами користування книгами; виховувати
любов до книги, відповідальне ставлення до неї.
Обладнання: цеглинки LEGO, виставка книжок, слова на картках для гри «Збери
прислів’я», картинки про книги, стіна слів.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Методика «Шість цеглинок». Вправа «Художники»
Діти розкладають цеглинки на аркуші паперу. Використовуючи олівці,
фломастери або фарби, діти домальовують до цеглинок різні деталі, перетворюючи
їх на частину малюнка.
Урок 41
Тема. Дж. Дональдсон «Равлик і кит» (уривок)
Мета. Ознайомити учнів з творчістю Дж. Дональдсон, формувати читацькі
навички; розвивати вміння працювати в команді, шукати спільне рішення;
виховувати любов до читання
Обладнання: цеглинки LEGO, картинки равлика і кита, слова на картках.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Методика «Шість цеглинок». Вправа «Неіснуюча істота»
Діти об’єднуються в пари і отримують завдання, не розмовляючи створити
(збудувати) неіснуючу істоту, використовуючи два набори цеглинок та підготувати
невелику розповідь про неї.
Урок 42 (РЗМ)
Тема. Факт і думка
Мета. Формувати у дітей навички свідомого читання; розвивати критичне
мислення, зв’язне мовлення, пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу;
виховувати активність, вміння працювати в колективі.
Обладнання: тлумачні словники, відеоролик, букви для складання слів, слова на
картках для гри «Швидкочитання», стіна слів.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Комунікативна діяльність «Розминка». Вправа «Перелік наслідків подій»
Береться будь-яка подія, наприклад: «Мисливець підняв рушницю і вистрелив у
повітря». Потрібно вказати на можливі наслідки цієї події. Наприкінці гри учні
відзначають найцікавіші варіанти.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Матеріал взятий з Модельної Навчальної програми НУШ
1. Поділіть дітей на групи.
2. Запропонуйте розглянути карточки та назвати професію і послуги, які надають
ці люди.
3. Гра «Купівля корисності»
Обладнання: картки із зображення різних товарів (роздатковий матеріал для
учнів), великі аркуші паперу, фломастери.
Пропонуємо один із добрих способів визначити, чому люди щось купують –
перелічити «корисність», яку вони шукають. Інколи це легко, а інколи складно. Але
це завжди цікаво.
Учні можуть побачити можливості нових ідей, коли перечислять корисність
покупки. Для того, щоб учні краще зрозуміли, чому люди купують і яку корисність
шукають, проведіть з ними обговорення.
Обговорення:
- Чому люди купують.....?
Наприклад, поставте учням запитання:
Спитайте:
- Чому люди купують велосипеди (автомобілі тощо)?
- Яку користь вони шукають?
Можливі відповіді: зручність, швидкість, комфорт.
Урок 44
Тема. С. Дерманський. «Про яків»
Мета. Ознайомити учнів з творчістю Сашка Дерманського, формувати навички
виразного читання, закріплювати навички звукового аналізу слів, виховувати любов
до поезії.
Обладнання: слова на картках, портрет автора, виставка книг Сашка
Дерманського.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Комунікативна діяльність «Розминка»
Вправа «Додайте речення…»
- Мені весело, коли … . Я люблю … . Я хочу … . Мені сумно, коли … . Мені соромно,
коли … . Мені цікаво, коли … . Мені боляче, коли … .
Урок 45
Тема. «На базар із татом». За Госсіні Сампе
Мета. Розвивати творче мислення учнів, уміння організовувати і планувати
роботу, сприяти збагаченню словникового запасу школярів, виховувати бажання
бути економними, планувати витрати.
Обладнання: відеоролик, слова на картках для гри «Встанови відповідність».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
• ІІ етап
1в. Прочитайте текст за частинами і скажіть одним реченням, про що йдеться в
кожній частині.
2в. Прочитайте речення, в яких розповідається про те, який пластик.
Перевірка всіх завдань. Слухають і перевіряють усі.
5. Робота в зошиті на с. 49
6. Робота в парах
Виконання завдання №3
Урок 47
Тема. Як народжується лялька
Мета. Формувати в учнів читацькі навички, збагачувати словниковий запас,
розвивати пізнавальний інтерес, мислення, виховувати поважне ставлення до
професій.
Обладнання: іграшки, слова на картках для словникової роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Діти стають в коло з іграшкою і розказують про неї.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Урок 50
Тема. Ю. Тувім. «Паротяг»
Мета. Продовжити ознайомлювати учнів з винаходами людства, формувати
навички виразного читання, розвивати творчі вміння, навички роботи в групі,
виховувати старанність, наполегливість.
Обладнання: смайлики, цеглинки LEGO, слова на кагтках для словникової роботи,
стіна слів.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
“Я - сонце”
- Діти, давайте привітаємося із сонячним промінцями і перетворимося на
маленькі сонечка. «Я- маленьке сонце. Я прокидаюся. Я вмиваюся. Я розчісую свої
промінці і піднімаюся вільно і урочисто. Я-велика Куля. В мене є багато тепла і
світла. Я- велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, річці, полям,
тваринам, людям. Я посміхаюся від щастя дарувати тепло.»
- Діти, який у вас став настрій?
Діти піднімають смайлики, які відповідають їхньому настрою.
Урок 51
Тема. «Томас Едісон». За Анн Бланшар
Мета. Вчити дітей робити припущення, виражати ідеї, розповідати та описувати
створене; розвивати читацькі навички, вміння опрацьовувати текст; виховувати
прагнення до знань, до творчості
Обладнання: цеглинки LEGO, картинки лампочки та електростанції.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Урок 52
Тема. Робота з дитячою книжкою
Мета. удосконалювати вміння працювати з текстом; розвивати словесну
творчість учнів засобами художнього слова, читацьку культуру; учити дітей бути
спостережливими, уважними, виробляти звичку до планування власних дій;
виховувати самостійність, любов до читання
Обладнання: добірка книжок за темою «Винаходи людства», бланки для само
оцінювання.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Комунікативна діяльність «Розминка»
Вправа «Знайди схожий предмет»
Учитель називає будь-який предмет. Учням необхідно знайти і назвати якомога
більше предметів, які схожі з ним за різними ознаками (форма, колір, розмір,
матеріал, властивості)
V. Підсумок уроку
Діти заповнюють бланки для самооцінювання:
Я свідомо обираю книгу для читання.
Я одразу починаю читати.
Під час читання залишаюсь на одному місці.
Правильно тримаю поставу і книгу.
Під читання я перевіряю, чи все розумію.
Я читаю весь відведений час.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Подаруйте одне одному усмішку. Коли бачиш усміхнене обличчя, стає тепліше на
душі,поліпшується настрій. Але самої посмішки замало. Бракує слів щирого вітання.
Доброго ранку!- травам росистим!
Доброго ранку!- квітам барвистим!
Доброго ранку!- сонечку ясному, людям усім і всьому прекрасному!
Доброго ранку, сонце і вітер!
Доброго ранку, ліси і поля!
Доброго ранку, плането Земля!
А всім присутнім зичимо здоров’ я і добра!
V. Підсумок уроку
Метод незакінчених речень
Урок 54
Тема. Ю. Бедрик «Коник-стрибунець», О. Полянська «Лічилка»
Мета. Удосконалювати вміння учнів читати поетичні твори; розвивати прагнення
до розуміння краси в природі; учити дітей бути спостережливими, уважними,
розвивати словесну творчість учнів засобами художнього слова; виховувати любов
до природи.
Обладнання: картинки про літо, цеглинкиLEGO, слова на картках для гри
«Утвори риму»
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Урок 55
Тема. Як росте жаба
Мета. Удосконалювати навички свідомого читання, збагачувати
словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух,
сприяти розвитку фантазії, творчості; виховувати дбайливе ставлення до
природи, бажання оберігати й допомагати тваринам.
Обладнання: цеглинки LEGO, картинки жаби, слова на картках для словникової
роботи, стіна слів.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
• Що за хатка на узліссі
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь кабан біжить,
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Так вже тісно їм усім –
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить?
(«Рукавичка»)
• На городі, що за черга?
Дід і баба тут стоять.
Тягнуть щось перед собою
І не витягнуть ніяк.
(«Ріпка»)
• Я бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(«Солом’яний бичок»)
V. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
- Про що дізнались на уроці?
- Що було цікавим?
Урок 57
Тема. Р. Скиба «Щось не так»
Мета. Формувати навички читання поетичних творів; розвивати усне зв’язне
мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати у дітей охайність,
старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: складова таблиця, чистомовки, стіна слів
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою
Комунікативна діяльність «Розминка»
Вправа «Нісенітниці»
Діти діляться на дві команди і починають придумувати нісенітниці, стверджуючи,
що все було саме так, як вони розповідають. Партнери повинні сказати: «Такого
ніколи не буває!» А потім зі словами: «А ось у нас була історія!» - продовжити свої
нісенітниці.
Урок 58
Тема. «Від’їзд». За Г. Сампе
Мета. Удосконалювати вміння працювати з текстом, вчити працювати
самостійно, формувати позитивне ставлення до навчання, виховувати любов до
школи.
Обладнання: картинки про літо, предметні картинки для гри «Шифрувальник»
Хід уроку
І.Організаційний момент. Створення емоційного настрою