You are on page 1of 6

«____»___________20___ року

Конспект уроку української мови (читання) з використанням навчально-


методичного комплекту з навчання грамоти 1 клас К. Пономарьової -
«Буквар»: підручник для 1 класу у 2-х частинах; «Я читаю»: буквар у 2-х
частинах; «Супутник букваря»: зошит з читання; методичні рекомендації
до уроків читання за букварем «Я читаю».

Урок № 89
Тема. Апостроф. Читання слів і тексту з вивченими літерами.
Мета: ознайомити учнів з апострофом, формувати вміння правильно
читати слова з ним; закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів;
удосконалювати навичку читання, уміння добирати заголовок до тексту;
розвивати вміння складати речення і розповідь за малюнком; виховувати
повагу до членів своєї сім’ї.
Очікувані результати: учні формують поняття про букви, учні
продовжують формувати поняття про звуки, навичку правильного
визначення звуку; сприймають усну інформацію, аналізують почуту
інформацію та оцінюють її, вчаться працювати з підручником та
медіапродукцією; вчаться працювати в малих групах, в парах.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови,
що сприяють появі інтересу до навчальної книги — букваря, бажання
вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне
мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до
навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в
парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко,
повільно, виразно, витримувати паузи);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з
однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до
однокласників та членів родини;
здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час
читання;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати
інформацію з підручника.

Обладнання: таблички для стіни слів; картки для позначення голосних,


твердих і м’яких приголосних звуків; мультимедійний комплект.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна.

Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Слайд 1-2. Організація класу.
Дзвенить струмочком
рідна мова,
Усі слова знайомі в ній,
Але читати кожне слово
У мові правильно зумій.

2. Артикуляційні вправи.
Слайд 3. Психологічна настанова на урок. Вправа «Я хочу навчатися, тому
що…». Учні утворюють коло і промовляють:.

3. Повторення вивченого
1) Робота зі скоромовкою.
Сидів горобець на сосні, —
Заснув — і упав уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні.
Слайд 4. Читацька розминка. Прочитай скоромовку.

2) Гра «жук-буквоїд».
Вставте букви, яких бракує
Слайд 5. Гра «жук-буквоїд». Вставте букви, яких бракує.
Слайд 6. Гімнастика для очей.

4. Повідомлення теми уроку. Очікування.


Сьогодні на уроці читання ми познайомимось з апострофом, сформуємо
вміння правильно читати слова з ним, удосконалимо вміння робити звуковий
аналіз слів, читати та будувати речення.
Слайд 7. Повідомлення теми уроку. Очікування.

5. Оформлення стіни слів: м’яч хом’як пір’я ріп’ях комп’ютер.


Слайд 8. Стіна слів. Словникова робота.
Учитель поповнює стіну слів новими словами: м’яч хом’як пір’я ріп’ях
комп’ютер.

6. Робота з казкою.
— Послухайте казку про апостроф.
Апостроф в Алфавіті жив,
Із буквами завжди дружив,
Аж поки якось буква Я
Сказала: «Геть від нас!
Бо алфавіт — це букв сім'я,
Нас 33 якраз!
А ти не буква, просто знак,
Ти нам чужий, не рідний, знай!»
Почув апостроф ці слова —
Аж закрутилась голова.
Ніколи ще таких образ
Не чув він у житті.
Заплакав він, схопився враз —
І ось уже в путі.
Залишив місто Алфавіт.
«Піду, побачу білий світ».
Та що тут сталося! Хоч плач:
У малюків зник раптом м'яч.
Саме подвір'я зникло теж,
І м'ята, й бур'янець.
І на подвір'ї щось не те:
Без м'яса холодець!
А курка!? Бідолашний птах:
Немає пір'я! просто жах!
Усі годинники стоять:
Дев'ята зникла й цифра п'ять!
Із гаю зникли солов'ї,
А ще — реп'ях і в'яз.
В'юнів неначе хтось поїв,
Хлоп'ята зникли враз.
А у дівчат рум'янець зник...
Так жити Алфавіт не звик!
Усі кричать на букву Я:
«Тепер ми зовсім не сім'я!»
«Апостроф треба привести, —
Сказала буква М, —
Нам треба всім шукати йти,
Щоб не було проблем».
На пошуки гуртом пішли
І через день таки знайшли!
Усі зраділи, обнялись:
І букви С, і І, і М,
Апостроф, буква Я.
І заспівали солов'ї,
Бо знов була сім'я!
У курки пір'я відросло.
Всім дуже весело було!
Валентина Бутрім
Слайд 9-16. Казка про АПОСТРОФ.

ІІ. Основна частина.


1. Бесіда за малюнком (с.68).
Ознайомлення учнів з апострофом розпочинається з повідомлення
вчителя про значок, який називається «апостроф», і розглядання його на
малюнку та плашці вгорі с. 68. У процесі розглядання діти роблять висновок,
що він схожий на кому.
Далі вчитель пояснює, що, на відміну від коми, стоїть апостроф у словах
між буквами вгорі. Апостроф показує, що приголосний звук перед ним
вимовляється твердо, а букви я, ю, є, ї, які стоять після апострофа,
позначають два звуки – [йа], [йу], [йе], [йі].
Потім проводиться бесіда за малюнком, під час якої першокласники
розповідають, чим зайнятий апостроф (грає у футбол). Учитель повідомляє,
що апостроф намальований з м’ячем тому, що в цьому слові є цей знак, і
вимовляє слово м’яч. Учні повторюють за вчителем слово м’яч, роблять
звуковий аналіз цього слова, будують на дошці його звукову схему і
зіставляють її зі схемою, поданою під малюнком.
Слайд 17. Запам'ятай!
Слайд 18. Бесіда за малюнком. Чим зайнятий апостроф? Апостроф
намальований з м’ячем тому, що в цьому слові є цей знак.
— Що ви пам'ятаєте про звук [м]? (Це приголосний, дзвінкий, губний,
завжди твердий.)
— Але ж після «ем» стоїть буква я. Яку роботу виконують букви я, ю, є
після приголосних? (Вони позначають м'якість приголосних, отже, перед
ними приголосні вимовляються м'яко.)
— Але ж приголосний [м] не буває м'яким. Вимовимо всі разом слово
м'яч. Прислухайтеся. Ми вимовили [м] твердо й окремо від звуків [йа]. Як же
показати це на письмі? (Таким чином підводять дітей до висновку, що
потрібен певний знак, аби показати окрему вимову [м] від [йа].)
— В українській мові є такий знак — апостроф ('). Він пишеться, як кома,
тільки вгорі. Якщо після букви стоїть такий значок, то наступна буква я
читається так, щоб добре було чути звуки [йа]. От послухайте, як необхідно
правильно читати склади з апострофом: м'я, б'я, в'ю, п'ю, п'є, б'є.
Слайд 19. Відгадай загадку. Зробіть звуковий аналіз цього слова, побудуйте
на дошці його звукову схему і зіставте її зі схемою, поданою під малюнком.
Слайд 20. Рухлива вправа.

2. Читаємо і друкуємо склади.


У наступному завданні школярі тренуються в друкуванні слів з
апострофом. Розпочинається робота над завданням з розпізнавання
малюнків, називання зображених тварини, цифри і рослини. Учні
вимовляють слова хом’як, п’ять, реп’ях і по черзі друкують їх з
коментуванням у поданих під малюнками клітинках.
Слайд 21. Прочитай назви малюнків.

3. Вдосконалення вміння читати склади з апострофом.


Після цього діти вправляються в читанні слів з апострофом під час
виконання завдання Читалочки. Варто прочитати колонки слів кілька разів:
зверху вниз, знизу вгору і по рядах. Можна також запропонувати скласти
речення з цими словами.
Слайд 22. Прочитайте завдання Читалочки.

4. Робота з віршем.
Далі діти читають вірш Олени Полянської. Після першого читання
варто запитати, які слова з вірша їм не зрозумілі, і пояснити їх значення.
Потім придумати заголовок до вірша. Далі потрібно прочитати вірш ще
кілька разів (ланцюжком, хором) і, за бажанням, вивчити напам’ять.
Слайд 23. Вправа «Передбачення».
Слайд 24. Прочитай вірш Олени Полянської. Придумай заголовок.
Слайд 25. Конкурс на кращого читача вірша.
Слайд 26. Фізкультхвилинка.
— Зараз трохи відпочинемо. Погляньте на екран та повторюйте за
персонажем.
— Діти, а який у вас настрій?

5. Вдосконалення вміння складати та читати слова.


Під час виконання наступного завдання учні з’єднують лініями частини
слів і правильно їх вимовляють. Можна запропонувати скласти з цими
словами речення.
Слайд 27. З’єднай частини слів.
Виконуючи наступне завдання, діти читають спочатку верхні колонки
слів, ставлять до них питання який?, утворюють словосполучення з цими
словами. Потім читають слова в нижніх колонках, ставлять до них питання
що зробити? і складають з ними словосполучення. Варто прочитати колонки
слів кілька разів: зверху вниз, знизу вгору і по рядах.
Слайд 28. Прочитай слова. Постав до них питання.

6. Робота з текстом.
Робота над текстом, поданим у наступному завданні, розпочинається з
читання його вчителем. Учні читають разом із ним. Після першого читання
варто запитати, які слова в тексті дітям не зрозумілі, і пояснити їх значення.
Потім провести бесіду за змістом тексту: як звали дітей у цій сім’ї, хто
був у сім’ї найстарший, чим займалися бабуся, тато, мама й діти, що вони
робили за столом.
Далі здійснюється читання тексту ланцюжком – кожний учень читає
одне речення. Потім можна читати текст по абзацах, обговорюючи зміст
кожного. Насамкінець, варто запропонувати учням придумати заголовок до
тексту.
Звертаючись до життєвого досвіду першокласників, варто запитати, з
кого складаються їхні сім’ї, чим займаються члени їхньої родини вдома, чи
збираються усі за столом, про що говорять.
Слайд 29. Вправа «Передбачення».
Слайд 30. Прочитай текст. Придумай заголовок.
Слайд 31. Вправа «Відкритий мікрофон».
Слайд 32. Самостійне напівголосне читання.
Слайд 33. Читання тексту «ланцюжком».
Слайд 34. Рухлива вправа.

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.


1. Підсумок уроку. Гра «Аукціон».
Назвіть ланцюжком слова, що містять апостроф.
Слайд 35. Гра «Аукціон».

2. Гра «Назви слово».


Апарат, який виконує обчислювальні функції та дає змогу
користувачеві переглядати відео, слухати музику, заходити в мережу
Інтернет.(комп’ютер)
Ділянка зоряного неба, група яскравих зірок, об'єднаних спільною
назвою.(сузір’я)
Гризун-хижак, шкідник польових і городніх культур, запаси кормів
якого восени досягають 20 кг.(хом’як)
Невеличка прісноводна риба, що зустрічається у заболочених стоячих
водоймах.(в’юн)
Слайд 36-39. Гра «Назви слово».

3. Виконання інтерактивного онлайн завдання.


Слайд 40. Online завдання.

4. Рефлексія. Вправа «Мікрофон».


Слайд 41. Вправа «Мікрофон».
Під час підсумку уроку слід пригадати, який знак вивчили на уроці
(апостроф), що показує апостроф (приголосний звук перед ним вимовляється
твердо, а букви я, ю, є, ї, які стоять після апострофа, позначають два звуки –
[йа], [йу], [йе], [йі]). Потім діти добирають слова з апострофом і правильно їх
вимовляють.

5. Рефлексія.
Слайд 42. Рефлексія «Загадкові листи».

You might also like