Professional Documents
Culture Documents
1574698059637886
1574698059637886
вивчення букви аА
Тема: Письмо елементів букви А під лічбу. Письмо рядкової букви а. Формування
аудіативних умінь за змістом вірша Л.Голоти. Зіставлення звукових схем зі словами-
назвами предметів. Мета: формувати поняття про букву як позначення відповідного
звука, ознайомити дітей із написанням рядкової букви а, вчити писати її окремо та у
поєднанні з іншими елементами, розвивати аналітико-синтетичні вміння, фонетичний
слух, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення учнів, графічні навички,
виховувати співчутливість, турботливість, інтерес до рідної мови. Обладнання: звукові
схеми, фішки для звукового аналізу, набори малюнків.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку 1.1. Розгляд плаката "Правильно сиди під час
письма" Повторення правил, як треба тримати ручку, як розміщувати зошит, як
правильно сидіти ІІ. Актуалізація опорних знань. 2.1. Відгадування загадки. Коли
хочеш ти читати, То мене повинен знати, А коли мене не знаєш, То нічого не вгадаєш.
(абетка) 2.2. Пояснення слова "абетка". Виділення звука [а] зі слова відгадки. Який
звук чуємо на початку слова? А в кінці слова? Який цей звук за звучанням? Підберіть
слова із цим звуком? Доведіть, що він - голосний. ІІІ. Оголошення теми і мети
уроку Дорогі діти, до вас звертається буква А. З мене певно почнемо В алфавіті перша
я Звуся "А" - і немовля Зна мене і каже "А!" Але немовля не вміє мене писати, а ви
сьогодні навчитеся. Для цього потрібно бути уважними та старанними. ІV. Вивчення
нового навчального матеріалу 4.1. Робота в зошиті з друкованою основою 1)
Робота за малюнком у зошиті. Що зображено на малюнку? . 4.2. Ознайомлення із
буквою а. - розгляд букви - виділення складових елементів Рядкова буква
а складається із овалу і короткої палички із заокругленням внизу. Порівняння
рукописної а з друкованою
Коментування А:
-Починаємо писати вище нижньої рядкової лінії, ведемо вниз вправо плавну похилу
лінію, торкаємось нижньої рядкової лінії і подовжуємо плавний рух вгору, ведемо довгу
пряму похилу лінію до верхньої допоміжної.
-Другий елемент починаємо писати від верхньої допоміжної, ведемо вниз ( рух пальців
на себе), заокруглюємо вправо, торкаємось нижньої рядкової лінії, доводимо до
середини робочого рядка.
-Третій елемент – пряма коротка лінія на верхній рядковій
лінії.
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру великої букви «Б» (бе); зіставляти
схоже і відмінне у її елементах з іншими буквами; розташовувати велику букву на рядку
зошита; удосконалювати їх навички з’єднання букв у словах; збагачувати словниковий
запас дітей; виховувати у них цікавість до навчання.
Хід уроку:
I. Організація классу
А де ви їдете?
До країни знань.
Це далека країна. Пропоную зупинитись у славному місті «Писарівськ». Його
правителька пані Каліграфія доручила мені провести вас по місту. Пізнати його
вам допоможуть « Чутливе вушко», «Гостре очко» і «Вправні ручки»
II. Мотивація .
І виконувати те,
3. Слова « Блискавки»
Молодці ! Ви сподобалися пані Каліграфії. Вона дарує вам карту міста. Кожна вулиця –
певне завдання, якщо виконаєте всі завдання, то отримаєте подарунки. ( Подарунок
«Квіточка», яка наклеюється до кошика)
IV. Фізкультхвилинка
Артикуляційні вправи
Цокання язичком.
Злизування варення.
Мала буква б («бе») складається з двох елементів: овалу і прямої лінії з плавним
поворотом праворуч угорі.
— Починаємо писати нижче верхньої рядкової лінії. Ведемо вгору до верхньої лінії
робочого рядка. Заокруглюємо ліворуч. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи. Біля
нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч. Ведемо пряму лінію вгору за верхню
рядкову до верхньої міжрядкової лінії з плавним поворотом праворуч по верхній
міжрядковій лінії на ширину букви и.
Велика буква «Б» складається з трьох елементів. Два перших нам уже знайомі з
великих письмових букв П, Т, Г. Третій елемент зустрічали у великої писаної букви « В»
Пояснення вчителя:
Робота в зошитах.
1. Врятуйте слова від Діда – Буквоїда. Завдання від Гострого очка: встав пропущені
букви.
1. Гра « Інтерв’ю»
Мета: вчити писати малу та велику букву в («ве»), поєднувати її з іншими буквами;
продовжувати формувати раціональні рухи рукою під час письма в рядку, правильність
поєднання під час письма складів; розвивати вміння зіставляти графічну форму
друкованих і рукописних букв, усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас;
розвивати дрібну моторику; виховувати в учнів охайність, старанність,
дисциплінованість, інтерес до навчання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Любі діти!
Працювати починаємо.
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання
плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки). 5) Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем,
потім спустіть пальцями від кульки вниз. Повторіть вправу декілька разів.
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки.
Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.
V. Фізкультхвилинка Хто ж там, хто вже так стомився І наліво нахилився? Треба
дружно всім нам встати. Фізкультхвилинку розпочати. Руки вгору, руки вниз
На сусідів подивись. І зроби чотири кроки. Вище руки підніміть І спокійно опустіть.
Мета. Вчити учнів писати малу букву "г ", склади та слова з нею; розвивати вміння
правильно розміщувати букви у рядку, закріплювати знання назв елементів букв;
удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; виховувати у дітей увагу,
старанність, спостережливість.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Бесіда
– Сьогодні незвичайний урок. До нас завітав дуже поважний гість. Про те хто
Пан Гарбуз запрошує всіх на свій город. Йому дуже хочеться познайомити вас
зі своїми родичами.
зображення овочів.)
– Назвіть ті, у назвах яких є звук [г]. Збудуймо звукові моделі цих слів.
(Учні називають ті овочі, у назвах яких є звук [г], будують звукові моделі слів
за допомогою фішок.)
ІІІ. Фізкультхвилинка.
звук [г], добирають слово до звукової схеми, поданої під малюнком. З цим словом
речення з нею.
вірші?
внизу.)
Рядкову букву «г» починаємо писати трохи нижче верхньої рядкової лінії,
Написання великої букви Г: Літера складається з двох ліній. Починаємо писати від
верхньої лінії прямою похилою лінією вниз. Потім від початку написаної лініі ведемо в
право ще одну лінію. Ось і ми з вами написали букву Г. Пишемо під рахунок: раз-і, два-і.
2. Письмо пальчиком по спині сусіда. Діти «пишуть» пальчиком на спині сусіда певну
букву, а той повинен відгадати, що це за буква.
Перший вісник теплих днів. ( Грак.) Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто
потоків.(Грім.) Сім соколят на одній постелі сплять. (Гніздо).
Мета: навчити писати малу букву «ґе», склади та слова з нею; розвивати вміння
складати речення зі слів; виховувати акуратність, терплячість.
— Увага! Увага! Який ряд найкраще підготовлений до уроку: в кого все необхідне на
парті, хто рівно сидить та уважно слухає? Що ж, бачу: готовий увесь клас.
Що за ґвалт зчинився На подвір’ї зранку? Загубила ґудзик Ґава біля ґанку. З гаража за
нею Ґедзь спостерігав І порадив Ґаві Не ловити ґав.
— Які слова зі звуком [ґ] ви запам’ятали? (Відповіді учнів.) А що означає вислів «Не
ловити ґав»? (Бути уважним.)
— Назвіть місце звука [ґ] у словах: ґрунт, ґелґіт, гуска, аґрус, кава, ґроно, ґуля, ґанок.
— Прочитайте слова.
Ґ Роно
уля
ава
аздиня
рунт
— Покажіть значок, яким ви позначите перший звук у звуковій схемі цих слів. (–) Дайте
йому характеристику. (Приголосний, твердий)
І на _анку заховала.
— Хто здогадався, яких букв не вистачає? (Букв «ґе») Прочитаймо разом. (Усі читають.)
— Необхідно дописати букву «ґе», а чи знаємо ми, як це зробити? (Ні)
— Сьогодні на уроці ми навчимося писати малу та велику букву «ґе», склади слова з
нею. Тому всі сядьте рівненько та подивіться на дошку.
— Розгорніть свої зошити, уважно розгляньте зразок рукописної букви ґ («ґе»), акуратно
обведіть контури букви. Пропишіть далі три букви самостійно. Порівняйте написані
букви зі зразком. Що вдалося зробити правильно, а що потребує вдосконалення?
— Складіть на парті слова: ґанок, ґудзик, ґвалт, аґрус. Перший варіант складає звукову
схему слова ґанок, другий — ґудзик, третій — ґвалт, четвертий — аґрус.
— Пишемо на другому рядку букву ґ під рахунок. (Учитель до середини рядка рахує і-
раз, два, потім учні пишуть самостійно.)
Вихідне положення: долоні підняті угору, пальці створюють «пуп’янок», основи кистей
притиснуті одна до другої.
Квітка «розпускається»: розводимо одночасно пальці рук у боки, а потім зводимо пальці
разом.
— Напишемо дві букви «ґе» разом. Спочатку пишемо одну букву, а потім іншу через
нижнє з’єднання. — Тепер ми зможемо дописати букви до слів у вірші. Я писатиму на
дошці, а ви випишіть ці слова в зошиті. Нагадайте, які слова писатимемо. (Ґудзик, ґанок)
— Перепишіть вірш у зошити, а я подивлюсь, чи варто нашому птахові вилізти із гнізда.
Учитель ходить між рядами, непомітно повертає малюнок гнізда, де зі зворотного боку
зображено ґаву.
VI. Підсумок уроку — Хто був у нас сьогодні в гостях? — Яку букву навчилися
писати? — «Напишіть» букву «ґе» в повітрі. — Який звук вона позначає на письмі?
— Що сподобалось на уроці?
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви д («де»), писати її в
рядках зошита, у складах та словах; розвивати в дітей логічне мислення, увагу, пам’ять,
зв’язне мовлення; виховувати охайність при письмі.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Приготуйте долоні.
Я називатиму слова; якщо ви почуєте звук [д] або [д′] на початку слова, то плескає
перший ряд, якщо в середині слова — другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
(Дім, будинок, клен, велосипед, диван, сад, удав, кущ, дочка, мед, школа, помідор)
2 Вправа «Піжмурки»
ТДРДАДДКДТДОДРД
Пальчикова гімнастика
3 Вправа «Ланцюжки»
Словникова робота
• Пліт — скріплені в один або декілька рядів колоди для переправи на них по воді.
7 Письмо буквосполучення дл
— Відгадайте загадки.
Сива людина стоїть над огорожею, Дістає до самого неба. Хто це? (Дим)
• Стоїть на дорозі Всім заважає. Хто йде, той штовхне, А з дороги не прийме. (Двері)
Тема. Написання малої і великої букви «Е». Написання складів, слів та речень.
Мета. Вчити учнів писати малу та велику літеру «Е», поєднувати її з іншими буквами;
закріплювати навички написання великих букв; вдосконалювати навички звукобуквеного
аналізу слів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати охайність при письмі.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
"Добрий день".
Туди-сюди посміхніться,
"Добрий день"
що веде аж на вершок.
С. Жупанин
— Велика буква «Е» складається з двох лівих півовалів. Під міжрядковою лінією
описуємо верхній лівий півовал, який закінчуємо над верхньою рядковою лінією, не
заокруглюючи вгору. Не відриваючи руки, рухом уліво і вниз описуємо більший нижній
півовал, який торкається нижньої рядкової лінії. Пишемо під лічбу і-раз-і, і-два-і.
Фізкультхвилинка.
2. Гра «Мікрофон».
Учні добирають слова, які починаються із написаних букв, пояснюють правила вживання
великої букви.
— Які слова починаються з великої літери «Е»? а з малої? (Емма, Еля, Евеліна,
Мета: вчити писати рядкову та велику букву є, склади, слова з нею; закріплювати
навички написання вивчених букв; удосконалювати вміння учнів списувати з
друкованого тексту; розвивати увагу, творчі здібності, логічне мислення; виховувати
старанність, любов до тварин.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок, Тож почнімо наш урок. Ручки гарно покладіть, Ніжки рівно
встановіть. Щоб пройшов урок немарно, Попрацюємо старанно!
— Сьогодні до нас на урок завітав дуже незвичний гість. А який саме — відгадайте.
— Звісно, цей вірш про єнотів. — Назвіть букву на початку цього слова. (Є)
— Які звуки позначає ця буква на початку слова? ([йе]) — Охарактеризуйте ці два звуки.
([й] — приголосний, дзвінкий, завжди м’який; [е] — голосний звук.)
2 Звуковий аналіз слів — Наш гість сподівається, що ви допоможете йому скласти зву-
кову модель слова єнот.
— Молодці! Ви дуже швидко впоралися з тими завданнями, які приготував для вас
єнотик для повторення. За це ви отримуєте від нього прекрасну квітку.
— Наш гість зовсім не розуміє, де йому в зошиті і як писати. допоможіть йому згадати
назви ліній у сітці зошита.
Посварились дві сестрички, Розійшлися хто куди. Ну, в потім помирились, Обнялись —
нема біди. Розвести долоні, доторкаючись зап’ястями, потім переплести пальці.
4 Ознайомлення з буквою
9 Вправи з письма
1) Обведення поданого у зошиті пунктирного зображення літери (поелементно)
— За вашу старанність при написанні рядкової букви є Єнотик приносить вам наступну
квітку.
Фізкультхвилинка
7) Словникова робота
Вольєр — клітка для тримання худоби.
— Розгляньте речення в кінці сторінки прописів. Єнотик вирішив вас заплутати і з’єднав
усі слова до купи. Вам потрібно роз’єднати ці слова і записати речення. (Учні
роз’єднують і записують речення.)
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів
до уроку.
2 Веселі читаночки
3 Словникова робота
Вгледіла — побачила.
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати
прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
(Розглядування плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає увагу на ліворуких дітей.)
Починаємо писати нижче верхньої рядкової лінії, ведемо до неї вгору, заокруглюючи
праворуч, потім униз, теж заокруглюючи. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюючи
ліворуч і ведемо вгору. Трохи нижче середини цього елемента ведемо пряму вгору до
верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, пряму похилу лінію до нижньої рядкової,
звідти знову, не відриваючи руки,ведемо вправо пряму похилу лінію, яку закінчуємо на
середині рядка. Відступивши, пишемо третій елемент, схожий на букву “с” (ес), який
торкається другого елемента.
Алгоритм написання рядкової букви ж («же»)
Вихідне положення: поставити долоні під кутом одна до однієї. Розташувати пальці
однієї руки між пальцями іншої. Ворушити прямими пальчиками.
2 Робота в парах (складання діалогу) — Складіть діалог, який відбувається між вами
та касиром під час придбання квитка до зоопарку.
Мета: вчити учнів писати рядкову букву з;з’єднувати її з іншими буквами; розвивати
фонематичний слух; збагачувати словниковий запас дітей. Виховувати любов до
природи. Розвивати вміння писати правильно, красиво, охайно.
Зміст уроку
І. Організаційний момент.
1. Бесіда. • Серед слів, які ви називали, було слово “звірі”. А хто такі звірі? • А де в
місті ми можемо побачити звірів? (У зоопарку). • Яких звірів ви знаєте?
• Які ще звірі, що “дружать” з літерою “з” вам відомі? (Козуля, Змія, полоз).
4. Не літаю, не кричу Все с-с-сичу, с-с-сичу, с-с-сичу. По землі повзаю я Люди звуть
мене... (Змія)
Vі. Фізкультхвилинка.
1. Звуковий аналіз. Лексична робота.Діти розглядають малюнок, називають
предмет, визначають наголос у слові (Замок) Потім будують звукову модель і записують
слово в рядку. –Поставте наголос в рядку. Поставте наголос на перший склад. Вимовте
слово. Що змінилося? (Змінилося значення слова). Послухайте загадку: Слово це –
старовинна будова З гостряками мурованих веж. Щойно зміниш ти наголос слова –
Цим одразу будову замкнеш (замок, замок).
7.Гра “Піймай звук” Зоровий диктант складів. за, си, зу, сі, зи, са,. до, зо, да.
VІІI. Підсумок уроку. • Яку букву вчилися писати? • Назвіть слова з цією буквою.
• Зробити сніжинки.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
3. Написання букви и.
а) Пояснення вчителя.
4. Пальчиковагімнастика.
От пригода! Просто сміх!
Не розколемогоріх.
На долоню ми поклали
І по черзірозбивали.
5. Вивченнялічилки.
Кицюграмоти учили:
Не читати, не писати,
А за мишками ганяти.
7. Фізкультхвилинка.
V.Підсумок уроку.
Мета: вчити учнів писати рядкову букву і, склади з нею; розвивати зв’язне мовлення,
вміння знаходити слова з вивченою буквою; удосконалювати вміння будувати звукові
моделі слів; формувати вміння аналізувати; виробляти навички правильного сидіння,
вміння користуватися письмовим приладдям; розвивати дрібну моторику; виховувати в
учнів охайність, уважність, старанність.
— У якому слові ви почуєте цей звук, плескайте у долоні. (Читання вірша учителем.)
— Розгляньте малюнок. Кого ви там бачите? Де він мешкає? Якого він кольору? Чим
вкрите тіло? На що схожий його хвіст? Чим він харчується? Що відрізняє індика від
інших свійських птахів?
III. Фізкультхвилинка
О-о-о — знесла курка яєчко. (Діти присідають.)
А-а-а — весело співа. (Руки в боки, голівки витягнуті вверх.)
Е-е-е — велике таке. (Руки розводять вверх від серединигрудей.)
И-и-и — завтра буде три. (Витягують руки вперед, показують по три
пальчики.)
І-і-і — радійте всі. (Розводять руки в боки від середини грудей.)
У-у-у — всіх вас поділю. (Показують ребром долоні поділна частини.)
Хай курочка кудкудаче.
Ми сідаємо до праці.
— Розгляньте друковану і рукописну букви і. Схожі вони чи ні? Якщо друковану букву
заокруглити внизу, буде писана.
— Велика буква І складається з двох елементів: короткої прямої та довгої прямої лінії з
заокругленням унизу вліво.
Учитель пропонує дітям заплющити очі й під повільний рахунок зробити кілька обертів
головою. Потім розплющити очі. Перевести погляд у вікно. Знайти за вікном предмет,
розташований якомога далі.
— Починаємо писати від верхньої рядкової пряму коротку лінію вниз на себе. Біля
нижньої рядкової заокруглюємо праворуч і ведемо похило вгору. Заокруглюємо ліворуч
на відстані, яка дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до нижньої рядкової.
Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до
нижньої рядкової лінії. Торкнувшись нижньої робочої лінії, заокруглюємо праворуч.
Закінчуємо писати близько середини робочого рядка. Одним дотиком до паперу над
першим елементом вище верхньої рядкової лінії ставимо крапку.
2) Письмо буквосполучень
— Зверніть увагу на поєднання букв і та у. Вони з’єднуються верхнім поєднанням. Букви
і та м — нижнім поєднанням, і та о — середнім.
VII. Підсумок уроку — Яку букву ви навчилися писати? — Який звук вона позначає?
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
— Сьогодні ми пригадаємо, яку літеру вивчили на попередньому уроці.
— На яку вже вивчену літеру схожа ї? (і) Учитель демонструє друковані букви ї та і.
Хто, скажіть, це?.. (Їжачок). • Ходить свашка із мітлою, Заміта до лісу слід, Де
недавньою порою. Тут відбувсь її обід. (Лисиця)
Я страшенний боягуз, Всіх на світі я боюсь. В полі, в лісі, навкруги — Скрізь у мене
вороги. • Часом лізу я у шкоду, Їм капусту на городах, Моркву, ріпу, буряки.
Розташування зошита — Де знаходиться зошит під час письма? (Нижній лівий куточок
зошита знаходиться навпроти живота.)
Алгоритм написання букви Ї — Пишемо під рахунок раз, два-і, три, чотири.
Письмо літери ї
— Діти, спробуємо «написати» букву ї в повітрі під рахунок: раз-і, два, три.
— А тепер потренуємося в зошиті, промовляючи вголос: раз-і, два, три. (Перший рядок)
Учитель допомагає, проходячи між рядами.
5 Письмо буквосполучень
— З’єднайте літери та утворіть буквосполучення.
Фізкультхвилинка
V. Підсумок уроку
— Чому два? (Ця буква завжди знаходиться чи після голосної, чи на початку складу, або
після апострофа.)
Мета: вчити учнів писати малу та велику букву Йй. Розвивати вміння спостерігати,
формувати елементи самоконтролю. Виховуватистаранність під час письма.
Хід уроку
І. Організація початку уроку. ПривітанняВ добрий день і в добрий час Завітали ви до
нас. Всіх гостей ми в нас вітаємо, Подивіться, що ми знаємо!
ІІ.Повтореннявивченогоматеріалу.
4. Пальчикова гімнастика
Діти згинаютьякомога сильніше мізинець правої руки, ніби "втискуючи" кінчик пальця в
долоню. Подушечка мізинця має бути притиснута до основи пальця. Потім вправу
повторюють, міняючи руки.
1. Ігрова ситуація.
Йосипчемний та серйозний.
Скільки в ньогосвітлихмрій!
Кольоровийдивнийзмій.
- Цем'якийчитвердий звук?
Порівняння з буквою и
Проводимо пряму похилу лінію, яка закруглюється праворуч біля нижньої рядкової і
ведеться похило до серединирядка.Звідси, не відриваючи руки, проводимо знову вниз
прямупохилу з таким же нахилом, як і першу пряму, і
закруглюємобілянижньоїрядковоїправоруч. Між двома написаними елементами літери
вгорі пишемо третій – коротку вигнуту, рухом праворуч. Під рахунок: раз-і, два-і, три.
6. Фізкультхвилинка.
Ай – ай – ай! Ай – ай – ай!
Як люблю я рідний край!
Аю – аю! Аю – аю!
Райдугою в небісяю.
Ай – ай – аю!Явже знаю,
Кращоїземлінемає!
11.Письмо в повітрі.
14. Порівнянняпрописанихлітер.
ІV.Підсумок уроку.
Хід уроку
ва, продовжується прямою похилою, яка біля нижньої рядкової лінії заокруглюється
вліво. Другий елемент починається трохи нижче міжрядкової, біля неї заокруглюється
вліво і ведеться похило вниз, а, не доходячи верхньої рядкової лінії, повертає вліво до
першого елемента. Звідти починається третій елемент, який пишеться під другим до
того місця, де другий піднімається вгору, а він продовжується вниз прямою лінією до
нижньої рядкової, де заокруглюється вправо. Пишемо під лічбу: «і —раз — і», «два — і»,
«три — і».
Рідна наша земле, матінко моя, Сонечко привітне (руки-вгору),Співи солов’я (слухаймо).
Поклонись низенько рідній за пісні (кланяємося),
Кінь катає дітлахів, Кіт Мурко ковбаску з’їв. Квокче квочка: Ко-ко-ко!
Мета: вчити правильно писати малу і велику л, склади і слова з нею, записувати
рукописними буквами друковані літери; розвивати мовлення, фонематичний слух,
мислення, увагу, дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, бережливе
ставлення до всього живого.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання
плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворукихдітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки).
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей).
Промовляння лічилки
10 Письмо складу Ла
11 Письмо складу Лі
Пальці правої руки по черзі «вітаються» з пальцями лівої руки, поплескуючи один
одного кінчиками.
Я мовчу — вона кричить: Поверта мені назад Всі кінцівки слів підряд. (Луна)
3 Складовий диктант Учитель диктує склади: ол, ли, лі, ам, ну, во. Після написання
диктанту учні звіряють написане із записом на дошці.
Мета: вчити учнів писати рядкову і велику букву м («ем»), складів та слів з нею;
закріплювати вміння розрізняти рукописні й друковані літери; розвивати увагу, логічне
мислення, мовлення учнів; виховувати у дітей старанність, охайність, бажання чинити
добрі справи.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
2 Відгадування загадки
— Зробіть звуко-буквений аналіз слова метелик. Назвіть перший звук у цьому слові.
Який це звук за звучанням?
— Сьогодні ми будемо вчитися писати маленьку і велику букву м («ем»), яку приніс нам
метелик, поєднувати її з іншими буквами.
— Велика буква М («ем») складається з трьох елементів: довгої прямої похилої лінії,
що починається із заокруглення, і двох довгих прямих, заокруглених унизу праворуч.
вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на
середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці
знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає
особливу увагу на ліворуких дітей.)
Фізкультхвилинка
Так: тік-так, тік-так. Тихо сіли на стільці Скажу вам : «Ви молодці!».
— Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Заокруглюємо вниз праворуч.
Торкаючись нижньої рядкової, ведемо вгору пряму коротку похилу лінію до верхньої лінії
робочого рядка.
— Починаємо писати на верхній рядковій лінії, ведемо вниз на себе до нижньої лінії
робочого рядка. Заокруглюємо праворуч. Торкаючись нижньої рядкової лінії, ведемо
вгору коротку пряму до верхньої лінії робочого рядка.
Починаємо писати на верхній рядковій лінії, ведемо вниз на себе до нижньої лінії
робочого рядка. Заокруглюємо праворуч біля нижньої рядкової лінії. Закінчуємо писати
близько середини робочого рядка.
— Заплющте очі. Спробуйте написати маленьку букву м («ем») у повітрі. Потім обведіть
букву в зошиті до кінця рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Підкресліть
олівцем букву, яка вам сподобалась. Наступний рядок напишіть самостійно.
— Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Ведемо вниз до нижньої лінії
робочого рядка. Торкнувшись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо. Ведемо довгу
пряму похилу вгору до верхньої міжрядкової лінії.
— Починаємо писати на верхній міжрядковій лінії. Ведемо пряму лінію вниз на себе до
нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо вправо. Ведемо вгору довгу пряму до
верхньої міжрядкової лінії.
— Починаємо писати на верхній міжрядковій лінії. Ведемо довгу пряму лінію вниз на
себе до нижньої лінії робочого рядка, заокруглюючи праворуч, доводимо до середини
робочого рядка.
Пальчикова гімнастика
ЗМАГАННЯ
А великий ще лежить.
— Найперше слово, що вимовляє дитина,— це слово мама. Воно близьке для кожного. І
тому перше слово, яке ми будемо писати,— це слово мама.
Вимовте це слово. Назвіть звуки у цьому слові. Якими буквами позначаються ці звуки?
Запишемо це слово спочатку в повітрі, а потім у «Прописах».
2 Робота з чистомовкою
Учні промовляють чистомовку «луною» за вчителем.
Мета: Вчити учнів писати малу букву "н", склади та слова з нею; розвивати
вміння правильно розміщувати букви на рядках, закріплювати знання назв
елементів букв, виховувати у дітей увагу, старанність, спостережливість
Хід уроку
- Яку букву ви вивчили на уроці читання? Які звуки позначає ця буква? Які ці звуки за
звучанням?
Учні називають предмети, зображені на малюнку, визначають місце звуків [н], [н'] у
словах, складають речення за схемою. Підбирають слово до звукової схеми, послідовно
називають звуки у слові. Виділяють звук [н].
Учні розглядають малу та велику писану букву "н ", порівнюють друковану й писану
букви.
Он до хати перелаз, Хоч обходь, хоч перелазь. Він видніється ген-ген - Перелаз, як
буква "ен".
Спочатку учні "пишуть" букву "н " (ен) у повітрі, потім обводять у зошиті. Декілька учнів
пишуть букву на дошці, після чого проводиться аналіз написання.
— Велика буква Н («ен») складається з трьох елементів: короткої прямої похилої лінії,
довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, і довгої прямої лінії із заокругленням
унизу праворуч і петлею вгорі.
— Заплющте очі. Спробуйте «написати» велику букву Н («ен») у повітрі. Потім обведіть
букву в зошиті до кінця рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили.
Така ж робота проводиться при написанні складів "ні, ну" з використанням предметних
малюнків птахів (снігур) і тварин (нутрія) .
Учитель звертає увагу на безвідривне поєднання букв "а, м " у слові "нам ", а також "у,
м" у слові "нумо".
Учитель називає слова. Учні ділять їх на склади, визначають склад зі звуками [н], [н'],
записують склади у прописах: ножиці(но), калина(на), коні(ні), клени(ни), антена(ан),
суниця(ни).Настя, Носоріг
VIII. Підсумок
Мета: ознайомити учнів з рукописною малою та великою буквою о, вчити їх писати нову
букву, з’єднувати її з вивченими буквами; розвивати навички звукового аналізу; зв’язне
мовлення дітей, спостережливість; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати
старанність, охайність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Сьогодні до нас завітала Оленка з кошиком, повним овочей. Вона принесла нам нову
рукописну букву. А яку саме, ви згодом дізнаєтесь. А спочатку послухайте вірш.
Голосна очеретянка
У рясних очеретах.
Одягнувши окуляри,
Написала незабаром
Олівцем очеретяним
Ось-ось одуд-листоноша
— Слова оса, огірок поділіть на склади. Назвіть перший склад. Який звук його утворює?
Учні роблять звуковий аналіз слів з опорою на схеми, подані під малюнком. Складають
речення за схемами з цими словами.
І на бублик, й на обруч.
Учні розказують правила посадки під час письма, розміщення зошита на парті,
показують, як тримати ручку.
Спочатку учні пишуть овал у повітрі, обводять зразок і пишуть у рядку. Порівнюють
написане зі зразком, виділяють помилки. Наступний рядок пишуть самостійно.
Пальчикова гімнастика
СНІЖОК
Сніг-сніжок
Засипав поріжок.
Побігли ми погратися
У сніжки на лужок.
Пальцями рук немов присолювати щось, потім «бігти» пальцями та «ліпити» сніжки.
1 Загадки
Помідорчик я кругленький,
Соковитий і смачненький,
А коса її на дворі.
З вітаміном A — морквиця.
• Я червоний бурячок,
Солоденький на смачок,
Я на грядці уродився,
2 Гра «Пошуковець»
3 Розгадування ребусів
Мета: вчити учнів писати рядкову букву п («пе»), склади, слова з нею, поєднувати її з
вивченими літерами; продовжувати виробляти навички складання звуко-складових
моделей слів; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат,
мовлення, мислення, пам’ять, дрібну моторику; виховувати старанність під час письма,
бережливе ставлення до пташок.
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів
до уроку.
На дошці — малюнки: пенал, телевізор, автобус, хліб. Учні з перших звуків складають
слово птах і малюють його на своїх аркушах. — Кого ви намалювали?
— Яким він ще може бути? Наведіть приклади. — Якою буквою він позначається на
письмі? — Покажіть цю букву в касі. — Яку букву ви будете вчитися писати?
III. Повідомлення теми і завдань уроку — Сьогодні ви будете вчитися писати рядкову
букву р («ер»), поєднувати її з іншими літерами, складати звуко-складові моделі слів,
будувати речення. А також ми поговоримо про птахів, про їх користь для людей, про те,
що треба робити, щоб пташині голоси було чути і взимку.
1 Розгляд малюнка в зошиті (с. 46) — Яку пташку зобразив художник? — Що вам
відомо про папугу? Папуга — тропічний птах з яскравим і різнобарвним пір’ям, який
може наслідувати звуки й вимовляти слова.
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання
плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки).
5) Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Рядкова буква п («пе») складається з двох коротких прямих ліній, з яких друга має
заокруглення вгорі і внизу.
— Скільки складів у цьому слові? Чому? — Наведіть приклади слів з одним складом.
Мета. Навчити писати рядкову та велику букву «Р», з’єднувати її з іншими буквами в
словах. Удосконалювати навички списування слів та речень. Збагачувати словниковий
запас. Виховувати охайність у роботі, зацікавленість до навчання.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для
звукових моделей, предметні малюнки до загадок, зошит із навчання грамоти, плакат
«Правильно сиди під час письма», пошукова таблиця, малюнок будиночка.
Хід уроку
I. Організаційний момент Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного
приладдя, готовність учнів до уроку.
2. Гра «Відшукай букву» ..ука, ми..о, ли..он, со..ока. Назвіть слова з літерою р.
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання
плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки).
5) Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки
трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука.
Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
— Рядкова буква р («ер») складається з двох елементів: довгої прямої лінії і короткої
прямої лінії, заокругленої вгорі і внизу.
Велика буква Р («ер») складається з двох елементів: довгої прямої, заокругленої внизу
ліворуч, і верхнього півовала.
З к — в дівчат на голові,
Учитель звертає увагу учнів на те, що від заміни букви змінюється значення слова. Учні
роблять висновок, що на уроках вони повинні бути уважними.
— Напишіть її на дошці.
— Які звуки вона позначає на письмі?
Хід уроку
I. Організаційний момент Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного
приладдя, готовність учнів до уроку.
— Назвіть звуки в цьому складі. — Назвіть перший звук. Дайте йому характеристику,
яким він ще може бути? Наведіть приклади.
Фізкультхвилинка
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-
дування плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки).
5) Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями
від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька разів.)
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного
пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої та великої букви т («те»),
писати її в рядках зошита, у складах та словах; розвивати мовлення, увагу, мислення,
інтелектуальні здібності; виховувати чуйність, доброту, гуманне ставлення до всього
живого, бажання працювати.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Діти, пропоную вам завітати до редакції газети «Допомога», яка отримує листи із
проханням про допомогу. Листів приходить дуже багато, і працівники не встигають
відповісти на всі прохання. Допоможемо редакції?
1 Лист 1
— Перший лист — від трьох друзів. Нещодавно вони були у країні букв, але забули, яка
буква живе у якому місті. Допоможіть їм пригадати.
• У першому місті живуть букви, які мають похилу паличку (к, н, п).
2 Лист 2
1) Читання листа вчителем
— Другий лист — від чарівника. У ньому він просить перетворити грибочок так, щоб у
нього замість однієї ноги стало три. Як це зробити?
2) Алгоритм написання
— Рядкова буква т («те») складається з трьох коротких прямих ліній, з яких друга
починається із заокруглення, а третя має заокруглення вгорі і внизу.
Велика буква Т («те») складається з чотирьох елементів: трьох довгих прямих, дві з
яких заокруглені внизу, і прямої горизонтальної лінії, яка починається із заокруглення.
4) Робота у прописах
• Аналіз написаного.
3 Лист 3
— Наступний лист надіслав мер міста З’єднане. У цьому місті живуть слова та бук-
восполучення, але вони розсипались і не знають, що їм робити. Підкажіть, яким буде
тип з’єднання цих букв.
Пальчикова гімнастика
4 Лист 4
Ще один лист — від хлопчика з дитячого садочка. Сьогодні він вчинив неправильно й
образив свого тата. Що йому робити? (Вибачитись.)
— Як ви просите вибачення?
— Зараз хлопчик у дитячому садочку. Щоб не зволікати до вечора, він вирішив написати
лист-вибачення, але не вміє писати слово тато.
5 Лист 5
— Шостий лист — від риболова. Він не може працювати, тому що у нього порвана... не
можу прочитати що... Спробуйте ви.
— Так, щоб риболов зміг ловити рибу, пропишіть слово сітка у зошитах, але слідкуйте,
щоб у слові не було «дірочок».
6 Лист 6
Хід уроку
— Як вона гукала? (Ау-у-у!) — Який другий звук у вигуку «ау»? Дайте йому
характеристику. — Якою буквою позначається звук [у]?
— Щоб скоріше дівчинка знайшла дорогу додому, нам необхідно навчитися писати
рядкову букву у і велику букву У. Для цього вам слід бути уважними, наполегливим.
РУКИ
— Давайте і ми будемо прагнути того, щоб наші ручки були вмілими і працьовитими.
3.Пальчикова гімнастика
ХЛОПЧИК-ПАЛЬЧИК
— Хлопчик-пальчик, Що робив?
— З першим братом В ліс ходив. З другим братом Борщ варив, З третім братом
Перший елемент починаємо писати від верхньої рядкової, ведемо вниз рухом на себе,
трохи не доводячи до нижньої рядкової, робимо заокруглення праворуч, торкаючись
лінії і пишемо вгору-вправо до верхньої рядкової.
3 Підготовчі вправи
4Обведення букви під рахунок учителя раз-і, два-і («Пропис», с. 18, 4-й рядок)
4Обведення букви під рахунок учителя раз-і, два-і («Пропис», с. 18, 4-й рядок)
Фізкультхвилинка
1) У — В. п.: стійка на лівій нозі, праву — в сторону на п’яту. Ліва рука внизу, праву
зігнуто в ліктьовому суглобі і відведено в сторону, передпліччя догори.
2) А — В. п.: широка стійка, ноги нарізно, руки перед грудьми. 1 — руки в сторони. 2 —
В. п. 3 — руки вперед. 4 — В. п.
Мета: вчити учнів писати рядкову букву п («пе»), склади, слова з нею, поєднувати її з
вивченими літерами; продовжувати виробляти навички складання звуко-складових
моделей слів; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат,
мовлення, мислення, пам’ять, дрібну моторику; виховувати старанність під час письма,
бережливе ставлення до пташок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів
до уроку.
На дошці — малюнки: пенал, телевізор, автобус, хліб. Учні з перших звуків складають
слово птах і малюють його на своїх аркушах.
— Дайте характеристику цьому звукові. — Яким він ще може бути? Наведіть приклади.
— Якою буквою він позначається на письмі?
Папуга — тропічний птах з яскравим і різнобарвним пір’ям, який може наслідувати звуки
й вимовляти слова
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання
плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
5) Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає увагу на ліворуких дітей.)
Рядкова буква п («пе») складається з двох коротких прямих ліній, з яких друга має
заокруглення вгорі і внизу.
— Скільки складів у цьому слові? Чому? — Наведіть приклади слів з одним складом.
Мета. Навчити писати рядкову та велику букву «Р», з’єднувати її з іншими буквами в
словах. Удосконалювати навички списування слів та речень. Збагачувати словниковий
запас. Виховувати охайність у роботі, зацікавленість до навчання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів
до уроку.
2. Гра «Відшукай букву» ..ука, ми..о, ли..он, со..ока. Назвіть слова з літерою р.
3 Відгадування загадок Що це за будинок Ходить без доріжки, Схожий він на колобок,
А під дахом ріжки? (Равлик)
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання
плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки).
5) Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки
трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука.
Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Алгоритм написання рядкової букви р («ер») — Пишемо під рахунок раз, і-два-і.
Велика буква Р («ер») складається з двох елементів: довгої прямої, заокругленої внизу
ліворуч, і верхнього півовала.
Алгоритм написання великої букви Р («ер») — Пишемо під рахунок раз-і, і-два-і.
З к — в дівчат на голові,
З р — виблискує в траві. (Коса — роса)
Учитель звертає увагу учнів на те, що від заміни букви змінюється значення слова. Учні
роблять висновок, що на уроках вони повинні бути уважними.
Бо по клавішам біжать.
— Напишіть її на дошці.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів
до уроку.
— Назвіть перший звук. Дайте йому характеристику, яким він ще може бути? Наведіть
приклади.
Фізкультхвилинка
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти
на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля-
дування плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому
пальці будуть біля кульки).
5) Поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями
від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька разів.)
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає увагу на ліворуких дітей.)
Письмо речення Сині сливи — Чому слово Сині написано з великої літери?
— Прочитайте слова. — Чим вони подібні? — Назвіть звуки, які є різними у кожному
слові. — Поміркуйте, чи змінюється значення слова від зміни одного звука.
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої та великої букви т («те»),
писати її в рядках зошита, у складах та словах; розвивати мовлення, увагу, мислення,
інтелектуальні здібності; виховувати чуйність, доброту, гуманне ставлення до всього
живого, бажання працювати.
Обладнання: конверт із завданням, зображення: трьох друзів, чарівника, хлопчика,
риболова, криптограма слова ластівка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Діти, пропоную вам завітати до редакції газети «Допомога», яка отримує листи із
проханням про допомогу. Листів приходить дуже багато, і працівники не встигають
відповісти на всі прохання. Допоможемо редакції?
1 Лист 1
— Перший лист — від трьох друзів. Нещодавно вони були у країні букв, але забули, яка
буква живе у якому місті. Допоможіть їм пригадати.
• У першому місті живуть букви, які мають похилу паличку (к, н, п).
2 Лист 2
— Другий лист — від чарівника. У ньому він просить перетворити грибочок так, щоб у
нього замість однієї ноги стало три. Як це зробити?
2) Алгоритм написання
— Рядкова буква т («те») складається з трьох коротких прямих ліній, з яких друга
починається із заокруглення, а третя має заокруглення вгорі і внизу.
Велика буква Т («те») складається з чотирьох елементів: трьох довгих прямих, дві з
яких заокруглені внизу, і прямої горизонтальної лінії, яка починається із заокруглення.
Алгоритм написання великої букви Т («те»)1і,2і,3і,4і.
4) Робота у прописах
• Аналіз написаного.
3 Лист 3
— Наступний лист надіслав мер міста З’єднане. У цьому місті живуть слова та бук-
восполучення, але вони розсипались і не знають, що їм робити. Підкажіть, яким буде
тип з’єднання цих букв.
Пальчикова гімнастика
Похитувала рогами.
4 Лист 4
Ще один лист — від хлопчика з дитячого садочка. Сьогодні він вчинив неправильно й
образив свого тата. Що йому робити? (Вибачитись.)
— Як ви просите вибачення?
— Зараз хлопчик у дитячому садочку. Щоб не зволікати до вечора, він вирішив написати
лист-вибачення, але не вміє писати слово тато.
5 Лист 5
— Шостий лист — від риболова. Він не може працювати, тому що у нього порвана... не
можу прочитати що... Спробуйте ви.
— Так, щоб риболов зміг ловити рибу, пропишіть слово сітка у зошитах, але слідкуйте,
щоб у слові не було «дірочок».
6 Лист 6
Хід уроку
— Щоб скоріше дівчинка знайшла дорогу додому, нам необхідно навчитися писати
рядкову букву у і велику букву У. Для цього вам слід бути уважними, наполегливими
2.Бесіда «Для чого людині руки» — Для чого, на вашу думку, людині руки?
РУКИ
— Давайте і ми будемо прагнути того, щоб наші ручки були вмілими і працьовитими.
3.Пальчикова гімнастика
ХЛОПЧИК-ПАЛЬЧИК
— Хлопчик-пальчик, Що робив?
Перший елемент починаємо писати від верхньої рядкової, ведемо вниз рухом на себе,
трохи не доводячи до нижньої рядкової, робимо заокруглення праворуч, торкаючись
лінії і пишемо вгору-вправо до верхньої рядкової.
4Обведення букви під рахунок учителя раз-і, два-і («Пропис», с. 18, 4-й рядок)
Велика буква У складається . Перший елемент - пряма похила лінія, заокруглена вгорі
вліво, внизу – вправо. Другий – пряма похила із заокругленням внизу вліво.
4Обведення букви під рахунок учителя раз-і, два-і («Пропис», с. 18, 4-й рядок)
5 Порівняння написаного зі зразком
Фізкультхвилинка
1) У — В. п.: стійка на лівій нозі, праву — в сторону на п’яту. Ліва рука внизу, праву
зігнуто в ліктьовому суглобі і відведено в сторону, передпліччя догори.
2) А — В. п.: широка стійка, ноги нарізно, руки перед грудьми. 1 — руки в сторони. 2 —
В. п. 3 — руки вперед. 4 — В. п.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Які звуки вона позначає на письмі? — З поданих слів знайдіть лише ті, які «загубили»
літеру ф («еф»). ..арба, жира..а, коро..а, теле..он, ..іртка, Со..ійка, зацві.. .
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати
прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту.
Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся
рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху —
вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця
ручки. (Учитель звертає увагу на ліворуких дітей.)
3 Відгадування загадки-добавлянки
Є у мене вірний друг, Має він чудовий слух І говорить голосами
— Рядкова буква ф («еф») складається з трьох елементів: двох овалів і довгої прямої
лінії. Алгоритм написання рядкової букви ф («еф») — Пишемо під рахунок: і-раз-і, два, і-
три-і.
— Що ж ви намалювали?
Учні записують слова в зошиті на вільному рядочку, будують звукові моделі, ділять
слова на склади.
V. Підсумок уроку