You are on page 1of 3

ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ.

ОРФОГРАФІЯ
Приголосні тверді та м’які, дзвінкі й глухі. Вимова
звуків, що позначаються буквами г і ґ
Мета: ознайомити учнів із системою приголосних звуків на
основі базових знань; формувати вміння і навички
характеризувати приголосні звуки; навчити правильно
вимовляти звуки, що позначаються буквами г і ґ; виховувати в
учнів почуття поваги до видатних українців.

Обладнання: підручник, таблиці «Звуки мовлення»,


«Приголосні звуки».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Дайте усний відгук на відповідь товариша (лінгвістичне


повідомлення на тему «Фонетика як розділ мовознавчої
науки. Голосні і приголосні звуки»).

2. Вибіркова перевірка вчителем письмового домашнього


завдання.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми,


мети, завдань уроку.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Робота з опорною таблицею «Приголосні звуки».


2. Бесіда за матеріалом таблиці.

— На які групи і за яких умов поділяють приголосні звуки?

— Який приголосний звук не має пари за твердістю? Які звуки


не мають пари за м’якістю?

3. Вправа-спостереження.

— Дослідіть подані пари слів і з’ясуйте, чи однакові


приголосні звуки вони мають. Що їх різнить?

Лис — ліс, лук — люк, ноги — ніг.

4. Вибірковий диктант.

— Випишіть слова у 2 колонки: 1 — з літерою г, 2 — літерою ґ;


складіть 2 речення зі словами, що мають букву ґ.

Газета, газовий, ґатунок, галас, ґазда, громада, ґелґотати,


Гранчастий, гайдамака, галичани, ґрунт, ґудзик, гальмо,
гусінь, Гумка, погода, зиґзаґ, програма, дорога, грудень.

5. Робота з підручником. Виконання вправ 181, 185.


V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної
роботи.

1. Творча робота.

— Прочитайте текст; перекажіть стисло і занотуйте в зошит.


Виділені слова запишіть фонетичною транскрипцією.

Василь Олександрович Сухомлинський —


талановитий учитель, керівник, Педагог з великої літери. Він
залишив нам неоціненну спадщину.

Хто, як не Сухомлинський, мав повне право говорити, що


покликання — це справді щастя для людини, якщо вона
працює за ним. Адже він справді працював за покликом душі.

2. Словниковий диктант.

— Запишіть слова, розтлумачте (за словником) значення


виділених слів.

Агу, аґрус, ґаблі, ґава, ґазда, ґаздиня, ґанок, ґвалт, ґедзь,


ґирлиґа, ґніт, гніт, леґінь, ґрунт, дзиґа, хуґа, фіга, ґрати.

3. Вправа-кросворд.

— Впишіть букви, які утворюють слова, що відрізняються


тільки одним звуком — співвідносним глухим або дзвінким
приголосним.

You might also like