Professional Documents
Culture Documents
уроки 15.04+
уроки 15.04+
04
Предмет: християнська етика
Тема: Прощення і вибачення
Мета: вчити дітей: прощати від усього серця людину, яка завинила перед
ними, і забувати про її провину; визнавати свою провину та намагатися
виправити свої помилки; розвивати уміння розрізняти гарні та погані вчинки, їх
мотиви і наслідки; ввести в активний словник учнів такі вирази: "вибач, будь-
ласка", "я був неправий", "я більше так не буду", "я не хотів тебе образити",
"мені дуже соромно"; виховувати дружні стосунки між однокласниками, повагу
до батьків.
Хід уроку
І. Перевірка знань, отриманих на попередньому уроці.
1. Бесіда.
-Що ми називаємо звичками?
- Які бувають звички?
- Чи легко набуваються добрі звички? Наведіть приклади, які добрі звички
з'явилися у вашому житті після нашого останнього уроку?
- З яким поганими звичками вам вдалося впоратись? Як ви їх подолали?
2. Розповідь учнями напам'ять вірша М. Сингаївського "Все із доброго чи
злого...".
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Читання вчителем статті в підручнику (с. 58).
- Знайомство з повчальною оповіддю про батька і двох синів (до слів „став
син і пішов до батька свого...")
Проблемне запитання:
- Як ви гадаєте, батько дуже розсердився на сина? - Чи покарав він його?
2. Читання другої частини.
- За що батько так пожалів свого сина і зовсім не сварив його?
3. Підвести учнів до висновку: Батько простив від усього серця свого сина,
який дуже завинив перед ним, бо такою великою була його батьківська
любов. Так і Отець Небесний прощає, приймає до себе грішну людину, яка
кається, і радіє за неї.
Що ж таке каяття?
Уявіть собі повітряну кулю, якщо в ній багато зайвого вантажу, вона ніколи
не підніметься в небо. Так і людина. Коли ми каємось, Бог віднімає у нас
гріхи і ми стаємо духовно вищі.
Вправа №3 «МЕТЕЛИК»
Сісти на підлогу з розведеними в сторони Виконувати у повільному
ногами, стопи з’єднати. Взятися двома руками темпі, спину тримати
за ноги, трохи вище щиколоток. Спина пряма. прямо, виконувати у
Повільно виконуємо рухи ногами нагадуючи повільному темпі.
махи метелика наскільки можливо, нахиляємося
вперед. 30''-1'
Хід уроку
І. Етап організації та визначення мети.
1.Емоційне налаштування на роботу.
Пролунав дзвінок —
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім першім класі
Діти — просто молодці.
2. Визначення мети, мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми на уроці відвідаємо знайоме вже нам буквосполучення дж і
познайомимося із цікавим життям дуже працьо¬витої комахи. Якої саме —
ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадки.
Зимою спить,
Літом бринить,
Понад води,
Понад сади літає,
Нектар збирає. ( Бджола )
Проблемне завдання.
-Що про бджолу ви дізналися з цієї загадки? ? Що можете ще про неї
розповісти? Допоможуть вам загадки, що підготували ваші товариші.
Хорове читання акрозагадки.
Біля гаю хату маю,
День у день я вилітаю.
Жде на мене праця влітку —
Оглядаю кожну квітку,
Легко лину над лужком,
А частую всіх медком.
-Що нового про бджілку ви дізналися з цієї загадки ?
Читання загадки раніше підготовленим учнем.
Не птах, а літає,
Чотири крила має,
По квітках мандрує,
На солодке щось полює.
Хто їй в цьому заважає,
Жало враз її пізнає.
Впізнали, хто це?
- Бджола – це птах чи комаха?
-Бджола має два крила?
-Чим захищається бджола? Чи доводилося вам відчути на собі як це
відбувається? А хотіли б більше дізнатися про бджолину вдачу та її життя?
Як ми можемо це зробити? ( Прочитати в книгах.)
ІІ. Етап проектування.
1. Планування роботи. Визначення завдань уроку.
То ж сьогоднішній урок читання вчитиме нас: ( діти вибирають картки з
завданнями уроку )
ЧИТАТИ -швидко, виразно, цілими словами, свідомо, правильно;
ГОВОРИТИ
ДУМАТИ
ТВОРИТИ
СЛУХАТИ
2. Підготовчі вправи
- Що означає читати виразно? ( З правильною інтонацією, паузами, силою
голосу)
Вправи на дихання.
- надміть повітряну кульку;
- розтопіть сніжинку на долонях;
- здмухайте дощову краплину з листка.
Читати швидко допоможуть вправи з скоромовками.
Згадайте скоромовки, які ми вже знаємо. Скажіть їх собі в долоньки, а потім
своєму товаришеві.
Чи згадав хто – небудь скоромовку про бджіл?
Давайте прочитаємо її в супутнику букваря на сторінці 77.
• Бджоли, бджоли, бджоленята, вилітайте погуляти.
• Женя з бджільми не дружив —
Завжди Женя бджіл дражнив.
Женю бджоли не жаліли —
Та дражнила нажалили! —
Знай!
ІІІ. Організація виконання плану діяльності.
1.Що ж ми тепер готові до роботи. Але що це в нас за гостя?
(Вбігає дівчинка в костюмі бджілки).
Я не просто бджола,
Я ще й трудівниця.
Де я тільки не була!
Заморились крильця.
І на луках, і в садах,
На гілках і на квітках,
І не знала я спочинку
Ні на мить, ні на хвилинку.
Стільки-то було роботи,
Все носила мед у соти.
Посиджу ось тут я трішки,
Бо стомились крильця й ніжки. ( Бджілка сідає, оглядається навколо).
Чому це над книжками
Схилилась дітвора?
Вчитель.
Їм цікаво знати:
Як бджілка мед збира?
(Виставляє таблички на вулики з назвами . Вулик 1 «Довідкове бюро», вулик
2 «Мовознавці», вулик 3 «Журналісти»).
Діти, подивіться, які у нас чарівні вулики. Дійсно, це лише на перший погляд
у вулику спокій, тиша й сон. Насправді ж, цікаве життя продовжується.
(Відкриває вулик-макет).
2.Вулик 1 «Мовознавці ».
Гра «Павутинка».
Вчитель. Отже, ми зараз і помандруємо з вами в цей чарівний бджолиний
світ. А допоможе нам в цьому чарівний сонячний промінець.
Кого цей промінець торкнеться —
Той на бджілку обернеться,
В чарівний вулик попаде,
Всіх за собою поведе.
-Обснуйте нашу бджілку павутинкою, добираючи слова, що асоціюються зі
словом «бджілка».
Гра «Мікрофон».
Поки ми з вами літали над квітами до нашого вулика мовознавців прилетіла
бджола Жу-жу і принесла багато цікавої і повчальної інформації.
Бджоли — це комахи-трудівниці, тож і ми попрацюємо.
Згадайте слова, які мають буквосполучення дж. ( Діти , передаючи
мікрофон, називають слова). ( Джміль, джерело, раджу, ходжу, бджоли,
джерельце, джмелик, джем, джинси, лоджія, сольфеджіо, сиджу, саджу,
воджу, їжджу, джейран, дріжджі, джемпер, джунглі, джгу¬тик, народжений,
приходжу, джаз, джигіт, джентльмен, аджика, ґринджоли, Джулія).
Прочитайте слова з буквосполученням дж у книзі « Вчуся читати» (ст. 74 ),
правильно вимовляйте цей звук ( злито, не ділячи їх на два ). Назвіть слова,
що запам’ятали.
— Як на письмі позначаємо звук дж?
— Перед яким звуком він пом'якшується?
Робота в парах. Звуко-буквений аналіз слів «бджола», «джміль».
(Два учні працюють на дошці, повний аналіз, перевірка робіт на місцях).
— На який звук схожа вимова звука [дж]?
3.Фізкультхвилинка.
Слово «бджола» дуже давнє. Перші звуки цього слова нагадують дзижчання
бджоли. Цю комаху і назвали за характером дзижчання під час польоту.
У народі бджолу називають святою, тому що в Біблії вона згадується понад
60 разів.
Бджола важить 100 міліграмів, а бере квіткового пилу 20 міліграмів. За літо
бджолина сім'я назбирує 150 кг меду.
100 кг меду використовує на власні потреби, а щоб мед не закис, бджоли
літають над ним і вентилюють його.
Політайте як бджілки над квітами та поспівайте їх пісеньку, зберіть хоботком
нектар, пилок. Понюхайте як гарно пахнуть квіти і полетіли до своїх
будиночків.
4. Вулик 2 « Довідкове бюро».
Читання букварного тексту « ланцюжком» .
Як називаються бджолині будиночки ? А вулиця чи навіть місто з вуликами ?
А текст, який ми зараз прочитаємо, розкаже нам як же виникли пасіки і
якими були вулики раніше. Зверніть увагу на це при читанні .
Словникова робота - хорове читання окремих слів із тексту.
-Якими ж були вулики раніше ? Де вони стояли? Покажіть дуплянки на
малюнку.
Читання і переказування тексту « Джмелик» ( Післябукварик ст..60).
А чи знаєте ви як народжується джміль? Послухайте оповідання «Джмелик».
Приготуйтеся слідкувати і свідомо слухати, щоб дати відповідь на запитання
як же народжується джміль. Яким народився джмелик? ( Маленьким,
волохатим і веселим ).
Виразне читання вірша « Джміль» ( « Вчуся читати» ст..75 ).
Ось про такого веселого джмелика наступний вірш.
Зразкове читання вірша вчителем.
- Чи можна його прочитати в особах? Чому?
- Порахуйте дійових осіб у вірші.
Підготуйтеся в парах читати вірш в особах. Хлопчики підійдіть до дівчаток і
об’єднайтеся з ними в пару.
-Наша бджілка теж вилетіла в перший обліт і десь затрималася.
Робота з прислів’ями
Вона залишила для нас завдання: складіть прислів'я про бджілку з окремих
слів. (Робота у групах).
• Люди раді літу, а бджоли цвіту.
• Де багато квіток, там і медок.
• Одна бджола мало меду носить.
• Бджола мала, а й та працює.
• Бджіл тримати — не в холодку лежати.
• Бджола маленька, а мед солоденький.
• В кого бджоли, в того й мед.
• Добру людину бджола не кусає.
Читання тексту В.К. Артемонової « Бджілка »
Ми з вами провели велику пізнавальну підготовчу роботу, дізналися
багато нового про бджілок та їх вдачу. Як ви гадаєте, чи є у бджілок
парасольки, щоб літати в дощ? Ми зараз познайомимося з оповіданням
В.Артамонової « Бджілка » , дізнаємося дещо цікаве про бджілок та знайдемо
відповідь на моє запитання. Як слід читати, щоб було зрозуміло про що
розповідає автор своїм оповіданням ? Прочитайте в парах слова, які вам
зустрінуться в тексті, обговоріть їхнє значення. Словникова робота. Нектар,
копошилася, пилок
Читання « ланцюжком».
- Про кого розповідається в оповіданні?
- Як ви гадаєте, що було далі?
Читання кінцівки самостійно.
- Кому сподобався вчинок Володі, подаруйте йому своє сердечко.
- Чому вам сподобався хлопчик? Якою людиною він був?
5. Вулик 3 « Журналісти».Творча робота.
Інтерв’ю на пасіці .
— Щоб побачити як бджоли збирають мед, сповіщають про знайдений
нектар ми відправили у відрядження юних журналістів. Як ви гадаєте куди?
Так, на пасіку. Кожен зі спецкорів одержав завдання: побувати у бджолиній
сім'ї і дізнатися про кож¬ного члена родини. (Діти з мікрофоном
розповідають інформацію, яку зібрали на пасіці)
- Бджоли живуть великими сім'ями. Між членами існує чіткий розподіл
доручень.
- Наймолодші бджоли, яким ми¬нуло 3—4 дні від народження, прибирають у
вулику. А коли трішки підростуть, зміцніють, починають годувати маленьких
діток, навчають їх.
- Коли їм виповниться 2 тижні, вони залучаються до будівництва. А на 20-ий
день свого життя вилітають зби¬рати нектар.
- Старі бджоли теж працюють. Вони носять воду. Вода потрібна для
приготування спеціальної кашки і для охо¬лодження у спеку.
-Є у бджолиній сім'ї вартові. Головна бджола — матка. Вона відкладає яйця.
Усі члени сім'ї ставляться до неї шанобливо: годують, оберігають її.
- Вік бджоли недовгий — усього 40—60 днів. Лише мат¬ка живе 3—5 років.
Бджілки — великі трудівниці. Вони весь час працюють.
- Є у бджілок і розвідниці. Вони відшукують медоносні рослини і негайно
повідомляють про них бджолину сім'ю.
- Є в них і ледарі. Це — трутні. Вони з'являються навесні і живуть до кінця
літа. Потім бджоли виганяють їх.
Хвилинка ерудита. «Мозковий штурм».
( На парті картки з відповідями і діти шукають відповідну картку, щоб дати
відповідь на запитання).
— Якого кольору бджола? (Коричнева, з жовтими смугами)
— Скільки у бджоли лапок? (6)
— Які лапки у бджоли? (Волохаті)
— Що робить бджілка ніжками? (Збирає пилок)
— Скільки очей у бджілки? (5)
— Які кольори розрізняють бджілки? (Білий, синій, жов¬тий).
— Чим бджілка набирає нектар? (Хоботком)
— Куди вона несе нектар? (У вулик)
— Хто головний у бджолиній сім'ї? (Матка)
— Що роблять бджоли на квітці? (Запилюють, збира¬ють нектар).
Робота рекламних агентів.
— Для того, щоб всі остаточно переконалися у тому, що мед — цілющий і
смачний продукт, наші журналісти покажуть рекламну паузу.
(Реклама меду, зубної пасти, шампуню, крему, ліків. Учні декламують вірші,
які склали разом з батьками).
Зубна паста
Здорові зуби, ясна, імунітет.
Паста з прополісом — і весь секрет.
Паста із прополісом, Зуби — як сніг на полюсі.
Зубки чиститимуть діти Пастою з прополісом. І уважний стоматолог Їм не
зробить болісно.
«Бленд-а-мед» з прополісом — найкраща паста для зубів та ясен. Прополіс —
це природний засіб, який лікує та знищує бактерії. Він захистить ваші зубки
від карієсу.
Крем з медом
Крем медовий смачно пахне.
Мабуть, я б його і з'їв.
Та розгнівається мама,
Бо для неї буде драма.
Адже кажуть у рекламі,
Що від зморшок крем духмяний.
Шампунь
Енергія заповзятих бджіл зробить ваше волосся яскравим, міцним,
золотавим!
Запах літа, запах сонця,
Крапля меду на долоньці —
Якщо голову ним змити,
Голова запахне літом,
Заблищить, мов сонечко,
Вимите волоссячко.
Шампунь «Медуниця» —
Справжнісінький дар.
Ввібравши у себе енергію сонця,
Безкраїх полів квітковий нектар,
Дарує всім людям розкішне волосся,
Веселі усмішки і радість в очах.
Мед
Мед — це найкращий від природи дар,
Майстерно перероблений із квітів нектар.
А квіти в природі дощем умиті,
Теплим сонцем завжди зігріті.
Отже, мед — найчистіший продукт у світі!
Він корисний для людини,
Тому їжте його щоднини!
У здоров'ї бувайте,
А бджілок любіть і поважайте!
Скільки ж користі в медку
Й не порахувати.
З ним хворобу будь-яку
Легко подолати.
Ти медок щодня куштуй,
Сили набирайся.
І з недугами своїми
Швиденько прощайся.
Облітали бджілки квітки,
Меду в соти наносили.
Потрудились бджілки влітку,
Щоб всю зиму дітки їли,
Щоб були веселі дітки
І ніколи не хворіли.
ІV. Контрольно - оціночний етап.
- Ви мали змогу переконатися, що саме життя бджілки – це її праця. Бджоли -
цінні комахи. Тому не дивно, що їм поставлено три пам’ятника : один у
Польщі, два у Японії. Як ви гадаєте, що вони символізують ? ( Працьовитість
).
Сьогодні на уроці ви були схожі на бджілок? Чому? Завдяки вашій
старанності ми змогли виконати завдання нашого уроку . А ще ви вчилися
висловлювати своє ставлення до прочитаного і передавати зміст прочитаного
шляхом виразного читання тексту, дізналися багато нових слів. Наш урок
завершується, а ви оцініть свою роботу і настрій на уроці. Якщо вам було
весело і цікаво, добре – намалюйте бджілці посмішку червоним кольором,
якщо ні – синім.
На початку уроку ми сподівалися почути, що першокласники молодці. Як ви
гадаєте наші бажання справдяться ? Так , дійсно, ви молодці і я рада, що ви
задоволені собою.
Дата: 15.04
Предмет: Я досліджую світ
Тема: Чому потрібно дбати про довкілля? Діагностична робота
Мета: формування предметних компетентностей: формувати уявлення
учнів про причинно-наслідкові зв'язки поведінки людей і стану природи; вчити
дотримувати правил поведінки в довкіллі; розвивати екологічну свідомість;
виховувати бажання бути турботливими господарями довкілля;
формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною
у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності
в природничих науках і технологіях; загальнокультурна грамотність, екологічна
грамотність і здорове життя.
Обладнання: комп'ютер, мультфільм, тематичні малюнки, аркуш паперу
формату А1, кольорові олівці, листочки.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, природнича, мовно-
літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
— Люди живуть на планеті більше двох тисяч років.
— Чи завжди вони дбайливо ставилися до багатств природи?
— За цей час не завжди до природи ставилися обережно, особливо у період
бурхливого розвитку прогресу.
— Яке наше завдання?
— Тому ми, діти, повинні допомагати дорослим не тільки берегти природу,
але й відновлювати її. Вирощувати квіти, годувати птахів, садити дерева, не
залишати після себе сміття. А ще необхідно добре вчитися. Навіщо?
— Бо знання допоможуть зберегти природу від загибелі. Адже природа
потрібна не лише нам, але й майбутнім поколінням!
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Згадаймо, що сонце, вітер, гори, ліси, моря, птахи, риби — все це...
(природа). Це наше благо, наше багатство, наше здоров'я.
— Сьогодні ми обговоримо, чому потрібно дбати про природу, про наше
довкілля.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
1) Розповідь з елементами бесіди.
— Жила собі людина і поступово пізнавала дивовижний і чарівний світ.
Брала від природи все: повітря — щоб дихати, водичку — щоб пити, а рослини
— щоб їсти. Людина була дуже спостережлива і навчилася багато чого від
рослин і тварин та й сама почала вдосконалювати свій світ. Вона навчилася
добувати вогонь, приручила тварин, навчилася захищатися від хижих звірів і
полювати, будувати житло, знаходити і готувати собі їжу, яка зробила б її
сильнішою.
І чим краще людина пізнавала світ, тим більше будувала будинків, мостів,
доріг, змінюючи у такий спосіб природне середовище, своє довкілля. І нині
вона живе у гарних будинках, що захищають її від холоду, вітру і дощу, а
попідруч у неї — світло, вода, тепло. Так, тепер це наше довкілля.
— А тепер поміркуймо, чи можемо ми обійтися без цього чарівного
довкілля.
— Як людина використовує повітря?
Уся земна куля вкрита повітрям. Ми його не помічаємо, але коли б воно
раптом зникло, то не змогли б прожити і кількох секунд, бо відразу закипить
уся вода на Землі, а промені Сонця спалять усе живе. Саме повітря захищає нас
від згубної дії сонячних променів.
— Яким воно має бути?
— Яке значення для природи має вода?
— Ми не можемо уявити довкілля без води. Бо вода — це життя. Вона є у
всьому живому. Люди і більшість тварин на дві третини складаються з води, а
деякі рослини містять чотири п'ятих частини води. Вода займає дві третини
земної поверхні. Кількість її не змінюється, а от води, придатної для живих
організмів, стає дедалі менше, тому що людина забруднює воду відходами
промислової діяльності.
Тому запам'ятайте: воду слід берегти, очищати ріки, розчищати джерельця і
струмочки, не забруднювати берегів.
— А яким сумним було б довкілля без рослин! Голе каміння, розпечений
пісок і клуби пилу... Це зовсім неприваблива картина. Інша річ — квітучі поля,
співучі ліси, степи, гаї та діброви! Рослини не лише милують зір, вони ще й
очищають повітря та воду. Недарма їх називають легенями планети. А разом із
тваринним світом рослини годують людину. Отже, чим більше ми посадимо
лісів, садів, гаїв, дібров, тим гарнішим і чистішим буде довкілля, у якому ми
живемо.
— А ще людина повинна розумно використовувати природні багатства,
тобто давати природі можливість відновлювати свої сили.
2) Робота за підручником (с. 92).
«Асоціативний кущ»
— Відшукайте у вірші В. Чуба та назвіть об'єкти, з яких складається наше
довкілля.
Робота в парах
— Які роботи потрібно проводити, щоб ваше рідне місто чи село
причепурилося навесні?
Учні зачитують повідомлення у підручнику про проблему сміття,
обговорюють, додають свої міркування.
3) Перегляд мультфільму.
Учні переглядають мультфільм «Пригоди лісових друзів — Охорона
природи» (https://youtu.be/JZL8EqG7YoI).
— Що трапилося з лісовими звірятами?
— Якої помилки вони припустилися?
— Чи придатні для повторного використання харчові відходи?
— Що потрібно порадити туристам, які залишають після себе величезні
купи сміття?
Фізкультхвилинка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
1) Інтерактивна вправа «Дискусійна гойдалка».
— Існує думка, що засмічення — це лише проблеми природи, тому нас вони
зовсім не стосуються.
— Чи насправді це так? Доведіть свою думку.
— Порівняйте свої судження із судженнями однокласників.
2) Стратегія «Синтез думок». Робота в групах.
— Як можна дбати про довкілля?
Групи обговорюють питання та передають свої узагальнення в інші групи
по колу, які додають своє та підкреслюють те, з чим не погоджуються.
Опрацьовані аркуші експерти порівнюють із власним варіантом, складають звіт
і виносять на загальне обговорення.
Узагальнена відповідь:
Дбаючи про довкілля, слід відмовитися від поліетиленових пакетів, від
одноразових пляшок та посуду; бути енергоефективним у побуті; обирати
найбільш екологічний транспорт; економити воду; сортувати сміття і віддавати
на переробку.
Висновок. Такі поради не тільки збережуть довкілля, а й сімейний бюджет.
3) Робота за підручником (с. 92).
— Розгляньте світлини. Чи є такі місця у вашому населеному пункті?
4) Складання розповіді.
— Складіть розповідь про те, як учні дбають про чистоту та порядок на
шкільному подвір'ї.
— Чому сміття опиняється не в контейнерах чи на звалищах, а в кущах,
траві, навколо будівель?
Руханка «Бережи листочок»
Обладнання: листочки.
Листочки розкладені по колу. Біля кожного листочка — дитина. Ведучий
усередині кола намагається забрати якнайбільше листочків. Діти присідають,
захищаючи свій листочок руками. Коли ведучому вдається взяти листочок у
двох-трьох дітей, призначається новий ведучий, і гра триває.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
1) Виступ еколога.
Підготовлений учень зачитує повідомлення.
ЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
· Використовується більша частина всього земельного фонду.
· Знижена родючість земель унаслідок інтенсивного використання.
· Вода більшості водойм є забрудненою.
· Маємо дуже мало лісових насаджень. Вирубуються ліси.
· Збільшуються обсяги побутових відходів, тому що мало переробних
заводів.
· На здоров'я населення вплинула аварія на Чорнобильській АЕС.
2) Робота над прислів'ями.
— Поясніть зміст прислів'їв.
· Нема ліпшої краси — ніж гаї та ліси.
· Природа — наша мати, і треба її оберігати.
· Де багато пташок, там немає комашок.
· До природи не неси шкоди.
3) Творча вправа.
Діти малюють плакат-пам'ятку про охорону довкілля.
Пам'ятай!
· Не можна спалювати опале листя, бо воно забруднює повітря, що ним ми
дихаємо.
· Не можна мити транспортні засоби біля водоймищ, криниць, колонок, бо
це забруднює воду, що її ми п'ємо.
· Не можна кидати будь-де папірці, пластикові пакети, пляшки, бляшанки,
баночки та інші відходи, бо це засмічує землю, на якій ми живемо.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Вправа «Не хочу хвалитися, але я...»
Кожен учень доповнює фразу «Не хочу хвалитися, але я...» словами, що
стосуються теми уроку. (Наприклад: економно використовую воду, прибираю у
дворі, викидаю сміття тільки у сміттєві баки, вчуся сортувати сміття тощо.)
2. Домашнє завдання
— Дослідіть, яке сміття переважає у вашому населеному пункті. Куди воно
зникає?