You are on page 1of 10

Тема. Написання НЕ з дієприкметниками.

Мета: закріпити набуті знання про дієприкметник, як особливу форму


дієслова;
- сформувати в учнів навички написання НЕ з дієприкметниками
разом і окремо, вміння визначати орфограму «НЕ з
дієприкметниками» й обґрунтовувати вибір написання відповідним
правилом;
- розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати мовні
явища;
- розвивати грамотність, логічне мислення учнів;
- виховувати активну життєву позицію, любов до рідної мови.

Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія,синтаксис.


Культура мовлення: використання в мовленні дієприкметників.
Міжпредметні зв’язки: література, музичне мистецтво.
Очікувані результати:
- учні вміють правильно писати НЕ з дієприкметниками разом і
окремо;
- знають значення дієприкметника, його морфологічні
ознаки,синтаксичну роль;
- пояснюють орфограми в дієприкметниках;
- знаходять і виправляють помилки на вивчені правила.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


Обладнання: підручник, таблиця. «Написання НЕ з різними частинами
мови,» мультимедійна презентація, дидактичний матеріал,картки – завдання.

Епіграф: Не все відразу дається,


А потроху та помалу,
То зробиш користі чимало.
Народна мудрість .

Перебіг уроку.
I. Організаційний момент.
Ось дзвінок вже пролунав,
Працювати час настав.
На уроці не лініться
І знаннями поділіться.

II.Оголошення епіграфа і робота з ним.

Слайд. Епіграф.

Не все відразу дається,


А потроху та помалу,
То зробиш користі чимало.
Народна творчість.

1. Слайд із кольорами і смайликом.


Діти, перед вами три кольори. Виберіть для себе на урок той, який вам
імпонує, з яким вам буде комфортно працювати. Запишіть його у зошит. А
смайлик «Радість» бажає вам гарного настрою на уроці і легкого засвоєння
теми.
До нас на електронну пошту школи надійшов лист, адресований учням
7-А класу. Прочитаймо його.
2. Слайд – лист від Миколая.
Дорогі учні 7-А класу !
Пише Вам Святий Миколай. Біда! У цьому році Зима заборонила мені 19 грудня

приносити дітям подарунки. Я намагався переконати її не робити цього, але все


марно. Вона поставила мені жорсткі умови: слід виконати багато вправ із теми

«Дієприкметник».

Завдання для Вас залишаю вашому вчителю. Дуже сподіваюся на вашу


допомогу

З повагою святий Миколай.

- А ви любите отримувати подарунки?


То ж допоможемо Миколаю зустрітись з дітьми і вручити їм ті
подарунки, хто на які заслужив?
III. Актуалізація пізнавальної діяльності учнів.
1.Перепусткою до вивчення нової теми будуть ваші відповіді на запитання.
3.Слайд. Пояснити написання недруг і не друг.
Учні відповідають на запитання.
2. А ця таблиця допоможе пригадати написання НЕ з іменниками,
прикметниками, дієсловами.
4. Слайд. Таблиця «Згадай правила».
3. Зараз я пропоную вам скористатися вашим життєвим досвідом і уявити
себе в ролі працівників телебачення. Але спочатку відгадайте загадку.
На стіні в таємній скрині
Мерехтить віконце синє.
У віконці щохвилини
Все нові й нові картини. ( Телевізор)

Ця річ, без якої неможливо уявити наше життя, як і без комп’ютера.


Він може бути і нашим другом, і недругом, якщо забагато часу з ним
проводити. Як сумлінні журналісти, візьміть ручки і запишіть тему уроку.
IV.Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми і мети уроку.

5.Слайд. Тема, мета, завдання уроку.


Я запрошую вас на програму телепередач, а наш клас перетвориться на
студію телеканалу. Отже, телепередача «Дієприкметник» у прямому ефірі.
Сьогодні ми вивчимо правила написання НЕ з дієприкметниками,
розвиватимемо логічне мислення і збагатимо свій лексичний запас
дієприкметниками.
Сподіваюся, що кожен з вас виявить глибокі знання і «потроху та
помалу зробить користі чимало». Адже завдання уроку – не просто слухати,
а чути, не тільки дивитися, а бачити, не просто говорити, а міркувати.

Проблемні питання.
Дослідити, чи пишеться НЕ з дієприкметниками за правилами написання
НЕ з дієприкметниками і дієсловами.

Ознайомлення з програмою телепередач.


1.Актуальне інтерв’ю.
2. Новини.
3. Реклама.
4. Грудневі святки.
5. Антигерой.
6. Світлофор.

V. Актуалізація опорних знань.


1. В ефірі програма «Актуальне інтерв’ю». На прямому зв’язку наш
власний кореспондент, який перевірить , як ви засвоїли теоретичний
матеріал з теми «Дієприкметник».
Запитання.
- Що називається дієприкметником?
- Які ознаки прикметника і дієслова має дієприкметник?
- Що таке дієприкметниковий зворот?
- Коли дієприкметниковий зворот виділяється комами?
- Яку ознаку виражають активні дієприкметники і які суфікси вони
мають?
- Яку ознаку виражають пасивні дієприкметники і які суфікси вони
мають?

Висновок. Респонденти показали, що теоретичний матеріал про


дієприкметник вни засвоїли.
А хто такі респонденти?
Респондент - той , хто відповідає на запитання, у кого беруть
інтерв’ю.

VI. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

Увага! В ефірі програма «Новини». Зараз ми познайомимося з


написанням НЕ з дієприкметниками.
1. Дослідження – спостереження. Вправа 228.
2. Опрацювання таблиці «НЕ з дієприкметниками».

Слайд 6. «НЕ з дієприкметниками».


3. Робота з підручником.
- Опрацювання теоретичного матеріалу §23. Зіставлення із відомостями
на таблиці.
4. Робота біля дошки і у зошитах.
Записати речення, підкреслити , якими членами речення виступають
дієприкметники з НЕ , пояснити написання.
- Незакінчене діло покривається снігом.
- Не закінчене вчасно діло не дає спати.
- Не закінчена, а відкладена справа непокоїть душу.
- Якщо справа не закінчена, не берися за іншу.
- Краще свій хліб недопечений, ніж чужий перепечений.
5. Пунктуаційний практикум. «Графіті».
Записати речення, розставляючи розділові знаки. Зробити синтаксичний
розбір речення. Пояснити орфограми і пунктограми.

Слова не промовлені серцем раніше у коштовний не вписані том.

6. Лінгвістичне конструювання.
Вправа 232. Добрати пояснювальні слова, які відповідають на запитання в
дужках.

VII. Закріплення знань, умінь і навичок.


Реклама.
1. Гра «Передай естафету».
Вправа 233.
2. Диктант «Дружба». Робота в парах.
У зошитах все повинно бути записано однаково,окрім почерку. Слова
записати в 2 колонки. : з НЕ разом і окремо.
Пояснити правопис слів, зробити рекламу орфограмі.
Непомічена помилка; твір не написаний; недочуті слова; не вигадана, а
правдива історія; питання досі не з’ясовані; незаписана думка.
3. Творче реконструювання.
Вправа 235(по варіантах).

4. «Грудневі святки» - наша наступна програма.


Грудень багатий на свята. Яке свято ви чекаєте в грудні найбільше? А які
ще знаєте свята?
13 грудня - свято Андрія, дівчата ворожать.
14 грудня – свято Наума, покровителя розуму, знань, доброчинства.
17 грудня – Варвари, великомучениці за віру.
19 грудня – свято Миколая, захисника всіх бідних і знедолених.
5. Робота з текстом «Святий Миколай» ( на картках).
Творче спостереження з елементами аналізу.
- Прочитати текст, визначити тему й основну думку.
- Пояснити правопис НЕ з дієприкметниками.
- Виписати дієприкметники, визначити активні і пасивні
дієприкметники, вид, час.
- Утворити від виписаних дієприкметників антоніми, пояснити спосіб
творення.
Словникова робота.
Благочестивий – побожний, шанобливий.
Святий Миколай.
Хто він, святий Миколай, такий бажаний і очікуваний?
Легенда оповідає, що не переслідуваний злиднями хлопчик (ріс Миколай
у заможній родині) з дитинства горнувся до бідних, голодних і калік.
Він змалку щиро молився Господу, просив справедливості, миру, добра і
милосердя для ненаповненого благочестивими вчинками світу. Вдача у нього
була тиха і не обтяжена гріхом. Він приходив на допомогу людям у
найскрутніші хвилини життя й завжди непоміченим. Робив добро й не
сподівався на подяку і славу.
І тому ще за життя був названим «батьком сиріт, вдів і бідних». Гроші за
проданий батьків маєток роздав бідним, а сам став священиком. Молитви
Миколая за недужих були зцілюючі. Його покровительства не позбавлені
були і подорожні, а також дикі і свійські тварини. Кожній дитині хотів
подарувати бодай крапельку не розтраченої марно любові.
Приходить Миколай у людські оселі вночі. Тоді у високому небі чути
срібні дзвіночки. То на санчатах,не оздоблених нічим, їздить Миколай,
заглядає в кожне віконце, щоб не обминути ніякої дитини. Старий місяць
весело усміхається в засніжені вуса. Він знає: цієї ночі трапляються небачені
дива й усі мають бути щасливими. І ті, хто дарує, і ті, хто радіє
подарованому. Бо найбільше щастя в житті – робити добро, велике й
маленьке, вимріяне й несподіване.
Тож хай і Вам завжди допомагає в роботі святий Миколай.

6. «Антигерой» - надзвичайно цікава і повчальна передача.


Всі ви знаєте, що святий Миколай слухняним дітям приносить солодощі,
подарунки, а неслухняним -….різочки. А щоб не отримати від Миколая
різочки замість подарунка, давайте прочитаємо, яким не повинен бути
справжній учень?

7. Слайд. Антигерой.
Завдання: пояснити, чому у всіх словосполученнях НЕ з дієприкметниками
пишуться
окремо.
- Поміняти місцями іменник з дієприкметником.
Чи змінився правопис?
7. «Я – редактор». Відредагувати прислів’я.
8. Слайд (прислів’я).
1. Для дурнів закон не писан.
2. Ледареві норма невказана.
3.Чоловіка б’ють нележачого, а ледачого.
4. Пес бреше, бо співати не привчиний.

9. Слайд (речення).
8. Гра «Хто перший». Завершіть речення.
- Улюбленою працею кожен із нас буває не виснажений, а …
(задоволений).
- Відчуття задоволеності часто буває не висловленим, а …
(приховуваним, замовчуваним).
- Усвідомлення користі від зробленого робить нас не стомленим, а …
(щасливим).
4. Зачитування учнями власних міні-творів про Миколая, підготовлених
вдома.

VIII. Підбиття підсумків уроку.


6. «Світлофор»- з’ясування емоційного стану.
Отже, закінчив роботу канал «Дієприкметник».
Запишіть, який колір вам підходить зараз для роботи.

10-13.Слайд (кольори світлофора і смайлик).


Пояснення.
Зелений - матеріал засвоїв на високому рівні.
Жовтий – тема загалом зрозуміла, але необхідно ще попрацювати над
нею.
Червоний – означає, що матеріал вам здається не зовсім зрозумілим і
ви потребуєте допомоги.

7. Рефлексія.
- Що мені сподобалося і що не сподобалося на уроці?
- Чи змінився ваш смайлик на кінець уроку?

VIII. Домашнє завдання .


§23: Написати міні-твір про одне із зимових свят, використовуючи
дієприкметники з НЕ, написані разом і окремо.
або вправа 234.
Нехай слова святого Миколая стануть девізом вашого життя.
Слайд. Слова Миколая.
Учітеся, діти, хай розум не спить,
Дорогу в науку всім треба любить.
Навчайтесь,навчайтесь, мої дорогенькі,
До школи щодня поспішайте раненько.
А піснею про Миколая ми завершимо наш урок.
Звучить пісня про Миколая.

You might also like