You are on page 1of 5

Методичні орієнтири

І. Ю. Бєлова, спеціаліст вищої категорії, старший учитель,


заступник директора з  НВР у  початкових класах, спеціалізована школа № 27, м. Херсон

Уроки  — лабораторні роботи


в  початковій школі

Усі наші задумки, пошуки перетворюються на порох, на мертву мумію,


якщо немає дитячого бажання вчитися.
В. Сухомлинський

Як же зробити так, щоб дитина засвоювала Обладнання: тексти завдань лабораторної роботи «Займен-
нові поняття з  різних навчальних предметів, опа- ник» (для кожної пари учнів); пам’ятки, алгоритми, таблиці
новувала нову інформацію, застосовувала її під час (у кожного учня); таблиця «Займенник» (на дошці); картки з назва-
вироблення нових умінь та навичок і  почувалася ми займенників.
впевненою, бажала вчитися?
На мою думку, основне завдання сучасного Хід уроку
вчителя  — залучити учня до активної та само-
стійної діяльності, перетворити його у суб’єкта цієї І. Організація класу до уроку. Привітання
діяльності. Зацікавленість, викликана вчителем на  Рефлексія настрою
уроці, за певних умов може перетворитися на  стій- — Покажіть свій настрій на початку уроку та
кий інтерес до знань. свою позицію на сходинці за темою «Займенник».
Саме тому я  усвідомила необхідність застосу-
вання під час викладання шкільних предметів таких ІІ. Актуалізація знань учнів
форм і  методів, що стимулювали б  творчість учнів,
створювали атмосферу розкутості, емоційного під- 1 Самостійна парна робота за текстами завдань лабораторної
несення, залучали позашкільні інтереси і захоплен- роботи «Займенник»
ня дітей до навчального процесу. А  це можливо Завдання «Розкажи партнерові»
через використання та запровадження в  школі Займенник  — це частина мови, що... (вказує на
інновацій, нетрадиційного навчання, насамперед предмети, їх ознаки, кількість, але не називає їх).
нестандартних уроків. 99 Звідки походить назва цієї частини мови? (Вона
Незважаючи на величезне різноманіття, для замінює іменники.)
більшості нестандартних уроків, як правило, харак- 99 Які групи займенників ви знаєте? Наведіть при-
терні: цікавість до навчального матеріалу; значна клади. (Особові  — ми, він; питальні  — хто,
творча складова; парні або групові способи роботи; який; вказівні  — цей, той; заперечні  — ніщо,
активізація пізнавальної діяльності учнів; партнер- ніхто; присвійні  — свій, наш; неозначені  —
ство; зміна ролі вчителя та інші. хтось, дещо.)
Хочу запропонувати вчителям ознайомитись із — Молодці! Ви добре попрацювали з  додатко-
такою нестандартною формою організації уроків, як вою літературою.
лабораторна робота. Основні етапи такого уроку: На дошці — картки з назвами різних груп займенників і при-
пошукова робота, дослідницька робота, практична кладів.
та творча робота, висновок.
Практика довела доцільність та ефективність 2 Повідомлення теми уроку
проведення лабораторних робіт на етапі закріплен- — Сьогодні на уроці ви повторите граматич-
ня вивченого матеріалу. ні ознаки особових займенників, виконуючи різні
цікаві завдання за цією темою. Допоможуть вам
Урок-лабораторна робота з  української мови приказки і  прислів’я.
(4 клас)
Тема. Підсумковий урок із теми «Займенник» ІІІ. Пошукова робота
Мета: перевірити вміння знаходити займенники в  реченні; Завдання. Випишіть особові займенники, роз-
повторити граматичні ознаки особових займенників; виховувати поділивши їх за особами. За потреби користуйтеся
любов до усної народної творчості через приказки та прислів’я. алгоритмами.

№ 4 (260) лютий 2011 р. 2 Початкове навчання та виховання


Методичні орієнтири

99 Україно, Вітчизно моя, я  твій вірний син. VІ. Підсумок уроку


99 Хто перейшов у  брід річку, той знає, яка вона — Що ви згадали про займенник? Розкажіть
глибока. партнерові.
99 На язиці солодощі, а  під ним  — отрута. — Яке завдання найбільше сподобалося? Яке
99 Серце не кричить, воно рветься від болю. викликало труднощі?
(1-ша  — моя, я; 2-га  — твій; 3-тя  — вона, під — Які прислів’я вам запам’яталися? Поясніть
ним, воно) їх значення.
— Позначте свій настрій та позицію на сходин-
ІV. Дослідницька робота ці з  теми «Займенник».
Завдання. Випишіть особові займенники, роз-
поділивши їх за числами в  два рядки. VІІ. Домашнє завдання
99 Ми працюємо, щоб жити. — Знайдіть приказки та прислів’я з  особови-
99 Ти мені не Тетяна, я  Вам не Савка. ми займенниками. Запишіть їх, позначте граматичні
99 Щоб пізнати людину  — треба з  нею пуд солі ознаки особових займенників.
з’їсти.
99 Дерева кидають тінь, а  їх рубають. Урок  — лабораторна робота з  української мови
(Однина: ти, мені, я, з  нею. (3 клас)
Множина: ми, вам, їх.) Тема. Підсумковий урок за темою «Іменник»
— З’ясуйте, займенники якої особи змінюються Мета: узагальнити знання учнів про іменник як частину мови;
виховувати інтерес до вивчення української мови засобами усної
за родами. Випишіть їх, визначте рід.
народної творчості.
99 Антон не тужить: його мати лає, а  він зі сміху Обладнання: тексти завдань лабораторної роботи «Іменник»
помирає. (для кожної пари учнів); пам’ятки, алгоритми, таблиці (у кожного
99 Роботі як не сядеш на шию, то вона тобі сяде. учня); таблиця «Іменник» (на дошці).
99 Руками сонце закриєш, а  воно світить.
(За родами змінюються займенники 3-ї особи Хід уроку
однини.
Він, його  — ч. р., вона  — ж. р., воно  — с. р.) І. Організація класу до уроку. Привітання

V. Практична робота  Рефлексія настрою


Завдання. Випишіть особові займенники, — Покажіть свій настрій на початку уроку та
визнач­те їх відмінок. свою позицію на сходинці за темою «Іменник».
99 Іскра мала, а  вогонь з  неї великий. ІІ. Актуалізація знань учнів
99 Мені все вітер в  очі  — як вдень, так і  вночі.
99 Хоч дощ йде, а  він на долоні плює. 1 Самостійна парна робота за текстами завдань лабораторної
99 Зима літо з’їдає, хоч перед ним і  тікає. роботи «Іменник».
(З неї  — Р. в., мені  — Д. в., він  — Н. в., перед Завдання «Розкажи партнерові».
ним  — О. в.) Іменник  — це частина мови, що означає...
Завдання. Згадайте, як пишуться особові (предмет і  відповідає на питання хто? що?).
займенники з  прийменниками. Випишіть.
2 Повідомлення теми уроку
99 Зверху брехня, а  під нею заздрість. — Сьогодні на уроці ви будете повторювати
99 На мене ображається, а з тінню моєю в злагоді. все, що вивчили про іменник як частину мови,
99 Зима літо з’їдає, хоч перед ним і  тікає. виконуючи різні цікаві завдання за цією темою.
(Особові займенники з прийменниками пишуть- А  допоможуть вам приказки і  прислів’я.
ся окремо.
Під нею, на мене, перед ним.) ІІІ. Пошукова робота
Завдання. Пригадайте, яким членом речення може — Знайдіть іменники. Випишіть їх, поставивши
бути займенник? Спишіть, розберіть речення за питання. До якої групи за питанням і  значенням
членами речення. вони належать? Доведи партнерові. Допишіть імен-
Вітчизна обійдеться без нас, а  ми не зможемо ники протилежної групи.
жити без неї. 99 Зверху брехня, а  під нею — заздрість.
(Займенник є  головним або другорядним членом 99 Сміх прикрашає не всіх.
речення. 99 Скупість  — джерело лиха.
Ми  — підмет, без нас, без неї  — другорядні (Брехня (що?), заздрість (що?), сміх (що?),
члени речення.) скупість (що?), джерело (що?), лихо (що?). Це

Видавнича група «Основа» 3 № 4 (260) лютий 2011 р.


Методичні орієнтири

назви неістот, адже відповідають на питання що? VІ. Підсумок уроку


і не називають людей і  тварин. Назви істот: кішка, — Що ви згадали про іменник? Розкажіть парт-
лікар, бабуся, школяр.) нерові.
— Яке завдання найбільше сподобалось? Яке
ІV. Дослідницька робота
викликало труднощі?
Завдання. Дослідіть, як пишуться іменники, — Які прислів’я вам запам’яталися? Поясніть
власні назви. Випишіть їх, розподіливши на групи їх значення.
за значенням. Допишіть назви міст. — Позначте свій настрій та позицію на сходин-
99 Подарунько за Дніпром без штанів ходить.
ці з  теми «Іменник».
99 Казав Наум: «Візьмись на ум».
99 Працюй, як Сивко, а  їж, як Рябко.
VІІ. Домашнє завдання
(Прізвища людей — Подарунько. Імена людей —
Наум. Клички тварин  — Сивко, Рябко. Назва — Знайдіть приказки та прислів’я з  іменника-
річок  — Дніпро. Назви міст  — Київ, Херсон, Мико- ми. Запишіть їх, позначте рід, число іменників.
лаїв, Одеса.)
Завдання. Дослідіть, за чим змінюються іменни- Урок  — лабораторна робота з  української мови
ки. Випишіть іменники, ужиті в  однині й  множині. (3 клас)
99 Кожен край має свій звичай. Яка земля, такі Тема. Підсумковий урок із теми «Прикметник»
і  звичаї. Мета: узагальнити знання учнів про прикметник як частину
99 Одна бджола багато меду не наносить. Живуть мови; виховувати інтерес до вивчення української мови засобами
як бджоли у  вулику. усної народної творчості.
99 Яблуко від яблуні далеко не падає. Яблуні на Обладнання: тексти завдань лабораторної роботи «При-
те й  садять, щоб яблука їсти. кметник» (для кожної пари учнів); пам’ятки, алгоритми, таблиці
(Іменники змінюються за числами. (у кожного учня); таблиця «Прикметник» (на дошці).
Край — краї, бджола — бджоли, яблуко — яблу-
ка, яблуня  — яблуні.) Хід уроку
V. Практична робота І. Організація класу до уроку. Привітання
— Поміркуйте, коли саме можна визначити рід
 Рефлексія настрою
іменника.
Завдання. Випишіть іменники в  3 стовпчики за — Покажіть свій настрій на початку уроку та
родами. свою позицію на сходинці з  теми «Прикметник».
99 Серце з  перцем, а  душа з  часником. ІІ. Актуалізація знань учнів
99 Щебече, як соловейко, а  кусає, як гадюка.
99 Дуга в  лісі, а  хомут у  стрісі.
1 Самостійна парна робота за текстами завдань лабораторної
(Рід іменника визначається в  однині.)
роботи « Прикметник».
Завдання «Розкажи партнерові».
Ч. р. Ж. р. С. р.
Прикметник  — це частина мови, що означає...
Перець Душа Серце (ознаку предмета і  відповідає на питання який?
яка? яке? які?)
часник гадюка
соловейко дуга 2 Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ви перевірите свої знання
ліс стріха з  теми «Прикметник», виконуючи різні завдання.
хомут А  допоможуть вам приказки і  прислів’я.

ІІІ. Пошукова робота.


Завдання. Складіть прислів’я зі слів. Визначте,
яким членом речення є  іменник. Завдання. Випишіть словосполучення іменника
Серце, розділено, між, матері, дітьми. із залежним від нього прикметником. Доведіть, що
(Серце матері розділено між дітьми. вони взаємопов’язані.
Іменник в  реченні є  підметом та другорядним 99 Красна ріка берегами, а  добрий обід  — смач-
членом речення. ними пирогами.
Серце  — підмет, матері, між дітьми  — друго- (Ріка (яка?) красна, обід (який?) добрий, пиро-
рядні члени речення.) гами (якими?) смачними.)

№ 4 (260) лютий 2011 р. 4 Початкове навчання та виховання


Методичні орієнтири

ІV. Дослідницька робота Урок  — лабораторна робота з  математики (3 клас)


— Дослідіть, чи можна утворити прикметник Тема. Підсумковий урок із теми «Письмове додавання
від власного іменника  — власної назви. Ставте та віднімання в  межах тисячі»
іменники в  початкову форму. Як будуть писатися Мета: удосконалювати навички письмового додавання і  від-
утворені прикметники? німання трицифрових чисел.
99 Язик і  до Києва доведе. Обладнання: завдання «Лабораторної роботи» (для кожної
99 Такий недолугий, що і  в Дунаї води не знайде. пари учнів); алгоритм письмового додавання та віднімання (на
99 Де Рим, де Крим, а  де війтова груша. дошці); мікрокалькулятори (у кожної пари учнів).
(Київ  — київський, Дунай  — дунайська, Рим  —
римський, Крим  — кримське. З  прописної літери.) Хід уроку
V. Практична робота І. Організація класу
Завдання. Випишіть словосполучення іменника — Покажіть свій настрій на початку уроку.
із залежним від нього прикметником у  множині,
— Що ви очікуєте від цього уроку? Ким би
поставте їх в  однину.
99 На молодих вівцях більше гарної вовни, ніж ви хотіли бути на уроці? (Економістами, продавця-
на старих вівцях. ми, бухгалтерами, військовими, учителями, науков­
99 Гарні гості, та не в  пору. цями)
(На молодих вівцях — на молодій вівці, на старих — Що ми будемо робити на уроці? (Шукати
вівцях — на старій вівці, гарні гості — гарний гість.) відповіді, мислити, зосереджуватися, спостерігати,
Завдання. Випишіть словосполучення іменника обчислювати, розв’язувати...)
із залежним від нього прикметником, визначте рід — Як ми будемо працювати? (Дружно, парно,
прикметника. творчо, швидко, тихо)
99 Добрий апетит  — здорове тіло.
99 Найбільше багатство  — міцне здоров’я. ІІ. «Мозковий штурм»
99 Добра справа  — утіха, коли ділу не поміха. Усна індивідуальна робота
99 Убогий чоловік на лихо не жаден.
99 Одне яйце варять упродовж 3 хвилини. Скільки
(Добрий апетит  — ч. р., здорове тіло  — с. р.,
хвилин слід варити 6 яєць? (3 хв)
найбільше багатство  — с. р., міцне здоров’я  —
с. р., добра справа  — ж. р., убогий чоловік  — ч. р.) 99 Вулицею йдуть 2 доньки і  2 матері. Скільки
— Як визначити число і  рід прикметника. всього людей ідуть вулицею? (Троє)
(У якому роді й числі стоїть іменник, в такому ж 99 Кришка стола має 4 кути. Скільки утвориться
роді й числі стоятиме залежний від нього прикмет- кутів, якщо відпиляти один із кутів? (5)
ник.)
Завдання. Складіть прислів’я зі слів. Визначте, ІІІ. Пошукова робота
яким членом речення є  іменник. Парна письмова робота
99 Добрі, батьків, діти, шанують. — Знайдіть і запишіть відповіді математичного
(Добрі діти шанують батьків. диктанту.
Прикметник у  реченні є  другорядним членом 99 Найменше трицифрове число, перша цифра
речення. якого 7;
Добрі  — другорядний член речення.) 99 найбільше трицифрове число, перша цифра
якого 6;
VІ. Підсумок уроку
99 цифрами  — 43 десятки;
— Що ви згадали про прикметник? Розкажіть 99 цифрами  — 576 одиниць;
партнерові.
99 трицифрові числа, сума цифр яких дорівнює 4.
— Яке завдання найбільше сподобалось? Яке
викликало труднощі? (700, 699, 430, 576, 400, 220, 202)
— Які прислів’я вам запам’яталися? Поясніть — Складіть по одному прикладу на додавання
їх значення. та віднімання, використовуючи відповіді матема-
— Позначте свій настрій та позицію на сходин- тичного диктанту. (699 + 220, 576  — 220, 430 +
ці з  теми «Прикметник». + 202, 700  — 576...)
— Зробіть висновок про те, як ви виконува-
VІІ. Домашнє завдання ли обчислення. (Письмово, стовпчиком, починаючи
— Знайдіть приказки та прислів’я з  при- з  найменшого розряду.)
кметниками. Запишіть їх, позначте рід, число Назвіть тему уроку. (Письмове додавання та
прикметників. віднімання трицифрових чисел)

Видавнича група «Основа» 5 № 4 (260) лютий 2011 р.


Методичні орієнтири

Позначте свою позицію на сходинці за темою VІІ. Творча робота


уроку. Завдання. Знайдіть і  запишіть «загублені»
цифри.
ІV. Пояснювальна робота
5 * 7 * 2 4 * 5 *
Завдання. Розв’яжіть приклади з  коментуван- * 8 * 1 * 6 3 * 4
ням, використовуючи алгоритм письмового дода- 8 0 0 3 5 * 7 3 8
вання та віднімання.
І  в. 378 + 476 (854) VIIІ. Цікава робота
ІІ в. 930 – 572 (358)
— Які сучасні пристрої ви знаєте для швидкої
V. Практична робота лічби? (Комп’ютер, мікрокалькулятор)
— Виконайте складні обчислення на мікрокаль-
Завдання. Розв’яжіть приклади самостійно.
куляторі.
Здійсніть взаємоперевірку з  партнером.
482 + 269 (751) 764 – 197 (567) 398 + 286 + 157  — 768 = (73)
Завдання. Розв’яжіть вирази на сумісні дії за
IХ. Домашнє завдання
варіантами.
(Одна пара учнів працює біля дошки.) — Складіть і  розв’яжіть письмово 3 вирази на
І  в. 872 – (318 + 205) = (523, 349) сумісні дії з  трицифровими числами.
ІІ в. 652 – 374 + 158 = (278, 436)
— Звіртеся з  учнями, які працювали біля Х. Підсумок уроку
дошки. — Що вдалося? Які відчували труднощі? Над
чим слід попрацювати вдома?
VІ. Дослідницька робота — Позначте тепер свій настрій і  позицію на
Завдання. Дослідіть дії з  іменованими числами. сходинці за вивченою темою.
7 м  — 6 см = 4 дм : 5 =
7 м  — 60 см = 4 м  : 5 см =

№ 4 (260) лютий 2011 р. 6 Початкове навчання та виховання

You might also like