You are on page 1of 8

ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА

ФРАНКА

Філологічний факультет

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ 7


КЛАСУ

На тему:

«АКТИВНІ ТА ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. СПОСОБИ


ЇХ ТВОРЕННЯ»

Підготувала студентка 4–го курсу


групи ФЛУ–42
Савка Вікторія Василівна

Львів — 2023
Мета уроку:
навчальна: поглибити знання учнів про дієприкметник; пояснити, що
таке активні та пасивні дієприкметники, які є відмінності між ними;
навчити учнів утворювати пасивні дієприкметники та
активні — теперішнього та минулого часу, пояснити правила їх
творення.
розвивальна: розвивати вміння учнів розрізняти активні та пасивні
дієприкметники за допомогою способів їх творення; розвивати вміння
моделювати речення з активними та пасивними дієприкметниками.
Виховна: розвиток індивідуальних здібностей і забезпечення умов їх
реалізації

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи та прийоми: робота з підручником, «Мікрофон», «Слово


вчителя», інтерактивна вправа «Незакінчене речення», «Евристична
бесіда», практичний синтаксис.
Компетентності: спілкування державною мовою,
загальнокультурна грамотність.

Обладнання: підручник з української мови для учнів 7-го класу,


особисті конспекти вчителя.
Хід уроку
І. Організаційний момент.

Друзі, вітаю вас! Усім доброго ранку! Як ваші справи? Рада усіх бачити
на уроці, радію, що усі здорові. Сподіваюсь, що сьогодні ми гарно
попрацюємо, вивчимо нову тему та закріпимо набуті знання. Також я хочу
наголосити, щоб ви не боялись відповідати і запитувати те, що вас цікавить
або те, чого не зрозуміли. Я з радістю вислухаю вашу думку та повторю
матеріал, з яким у вас виникли проблеми.
ІІ. Оголошення теми та мети
уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних
знань.
Друзі, сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати «Дієприкметник».
Перш ніж ми перейдемо до вивчення активних та пасивних дієприкметників,
пригадаймо, що ми можемо сказати про дієприкметник?

Дієприкметник — це особлива форма дієслова, що вказує на


ознаку предмета за виконаною дією і відповідає на питання ЯКИЙ?
ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ?

Наприклад: зроблений (такий, що його зробили), вишитий (такий, що


його вишили), укритий (такий, що його вкрили); виконана вправа, зоране
поле, прочитана книга.

o дієприкметник змінюється за родами, числами та відмінками.


o початковою формою дієприкметника, як і прикметника, є
форма називного відмінка однини чоловічого роду.
o має здатність мати при собі залежний іменник, займенник
або прислівник.
o дієприкметник поєднує в собі ознаки дієслова та прикметника.
Синтаксична роль дієприкметника: у реченні виступають у ролі
означень. Наприклад: Замріяна Іринка зробила не те домашнє
завдання.

Чи знаємо чим відрізняється прикметник від дієприкметника?

! Маємо запам’ятати, що прикметник — називає постійні ознаки


предмета. Наприклад: сиве волосся (це постійна ознака), поганий зір
(постійна ознака, бо з народження у людини поганий зір).
А якщо говоримо про дієприкметник, то він виражає ознаки, які
розвиваються у часі. Наприклад: посивіле волосся (волосся, яке
посивіло).
Для того, щоб ми закріпили вміння впізнавати дієприкметник, я зачитаю
декілька словосполучень і ми з’ясуємо, яке слово є дієприкметником та
поставимо від нього запитання до залежного слова.

Вивчений учнем вірш.


Подаровані татом квіти.
Оповитий спокоєм ранок.
Зігрітий любов’ю день.
Отже, дієприкметник не лише вказує на ознаку, а й виражає дію або стан,
з якими ця ознака пов’язана. Тому дієприкметник — не окрема частина
мови, а особлива форма дієслова.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні на уроці учні продовжують вивчати дієприкметник, ми будемо


говорити про активний та пасивний стан дієприкметника, способи їх
творення.

Дієприкметники поділяють на активні та пасивні.


Активні дієприкметники — виражають ознаку предмета за дією, яку цей
предмет виконує сам.

Наприклад: посивілий чоловік(чоловік сам посивів), стихаючий вітер


(вітер сам стихає).

Активні дієприкметники мають форму теперішнього і минулого часу.

Перш ніж ми перейдемо до ознайомлення з пасивними дієприкметниками,


пропоную зробити вправу, щоб вчитель зрозумів чи зрозуміло учням усе, чи
варто знову щось повторити.

Вправа 1. Від поданих дієслів утворити активні


дієприкметники теперішнього часу.

Думають —

Керують —
Сяють —

Роблять —

Тримають —

Гуляють —

Киплять —
Вправа 2. Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники
минулого часу.

Почорніти —

Засохнути —

Змерзнути —

Зжовкнути —

Дозріти —

Помолодіти —

Загуснути —

Пасивні дієприкметники — виражають ознаку предмета, який зазнає


на собі дії іншого предмета. Наприклад: прочитаний (учнем) вірш; вишитий
(бабусею) рушник.

Пасивні дієприкметники минулого часу творяться від основи інфінітиву


перехідних дієслів доконаного і недоконаного виду за допомогою суфіксів: -
н-, -ен-, -т-. Наприклад: написати — написаний; сказати — сказаний;
бачити — бачений; засвоїти — засвоєний; мити — митий.

Від деяких дієслів дієприкметники можуть утворюватися за допомогою


різних суфіксів. Наприклад: одягнути — одягнений, одягнутий;
зігнути — зігнутий, зігнений; замкнути — замкнений, замкнутий.
При творенні пасивних дієприкметників за допомогою суфікса -ен- може
відбуватися чергування приголосних звуків, ось наприклад: пекти — печений;
запрягти — запряжений; нагромадити — нагромаджений.
Якщо основа дієслова в неозначеній формі закінчується на -а, то до неї
додаємо суфікс -н(ий): обладна(ти) — обладнаний,
обговорюва(ти — обговорюваний, спиля(ти) — спиляний.
Якщо основа дієслова в неозначеній формі закінчується не на -а, то
беремо дієслово в 1-й особі однини і, відкинувши закінчення, до основи
додаємо суфікс -ен(ий): розбуди(ти) — розбудж(у) — розбуджений,
в’їзди(ти) — в’їждж(у) — в’їжджений, скоси(ти) — скош(у) — скошений,
розсуну(ти) — розсун(у) — розсунений.
У деяких випадках пасивний дієприкметник твориться за допомогою
суфікса -т(ий): зби(ти) — збитий, потя(ти) — потятий,
розвину(ти) — розвинутий (і розвинений).

На таблиці можемо детальніше розглянути способи творення пасивних та


активних дієприкметників:

Закріплення вивченого матеріалу.


Щоб закріпити вивчений матеріал, будемо робити вправи та
утворювати активні та пасивні дієприкметники. Розгортаємо підручник на
сторінці 130, вправа 259.

Вправа 1. Від поданих у дужках дієслів утворіть пасивні


дієприкметники. Поставте їх у потрібній формі.

1)На мить з’явився пісні (загубити) мотив.


2)Так хочеться, щоб пісня задзвеніла, як (зварити) майстрами гарна сталь.
3)Гримлять пісні, (виспівувати) різно.
4)Сонце весело усміхалось до (прибити) росою дороги.
5)На (освітити) екрані комп’ютера виникає заставка із зображенням
(засніжити) парку.

Вправа 2. Малюємо у зошиті дві колонки. Одна колонка — активні


дієприкметники, інша — пасивні. Я буду диктувати вам слова, а ви
повинні подумати, яке слово віднести до колонки з активними
дієприкметниками, а яке у колонку, де пасивні дієприкметники.
Поясніть свій вибір.

Настояний, зсунутий, куплений, умитий, сумуючий, зліплений,


скрипучий, відрізаний, зношений, мислячий, зораний, змоклий, бачений,
прогнилий, сіючий, оголошений, стоячий, знаючий, діючий, зів’ялий,
гуркочучий.

VІ. Узагальнення вивченого матеріалу

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»


1) Дієприкметники поділяються на .....
2) Активні дієприкметники – виражають ознаку предмета за дією,...
3) Активні дієприкметники мають час....

4) Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються за


допомогою тсуфіксів -уч- .....
5) Активні дієприкметники минулого часу утворюються за
допомогою суфіксів...

6) Пасивні дієприкметники – виражають ознаку предмета, який...


7) Пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфіксів -н-, .....
8) Дієприкметник – це .....

VІІ. Домашнє завдання

1)Вивчити теоретичний матеріал (правила, суфікси активних та


пасивних дієприкметників).
2)Виконати вправу 263, ст. 131.

You might also like