You are on page 1of 4

Osnovna Nastavni

Glazbena kultura
škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj
25.
učiteljica: sata:
Razred: 3. Datum:

P IS A N A P R IP R A VA Z A I Z V O Đ E N J E N A S T A V N O G S A T A

Nastavna jedinica: Ode zima; Čežnja za proljećem; Zvukovi proljeća

A. Slušanje i upoznavanje glazbe


Domena/koncept: B. Izražavanje glazbom i uz glazbu
C. Glazba u kontekstu
OŠ GK A.3.1. Učenik poznaje određeni broj skladbi
OŠ GK B.3.1. Učenik sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe.
OŠ GK B.3.3. Učenik izvodi glazbene igre uz pjevanje, slušanje
Ishod: glazbe i pokret uz glazbu.
OŠ GK C.3.1. Učenik na osnovu slušanja glazbe i aktivnog
muziciranja prepoznaje različite uloge glazbe

Pjeva pjesme i pritom uvažava glazbeno-izražajne sastavnice


(metar/dobe, tempo, visina tona, dinamika).
Sudjeluje u zajedničkoj izvedbi glazbe, usklađuje vlastitu izvedbu s
izvedbama drugih učenika te vrednuje vlastitu izvedbu, izvedbe
drugih i zajedničku izvedbu.
Razrada ishoda:
Temeljem slušanja razlikuje pojedine glazbeno-izražajne
sastavnice: metar/dobe, tempo, visina tona,
dinamika,boja/izvođači.
Na osnovu slušanja glazbe i aktivnog muziciranja prepoznaje
različite uloge glazbe (svečana glazba, glazba za ples i sl.).
goo A.2.2. Aktivno zastupa ljudska prava.
osr C.2.2. Prihvaća i obrazlaže važnost društvenih normi i pravila.
Međupredmetna B.2.1.B Prepoznaje i procjenjuje vršnjačke odnose.
tema:
ikt C.2.4. Učenik uz učiteljevu pomoć odgovorno upravlja
prikupljenim informacijama.

Međupredmetna
Hrvatski jezik; Tjelesna i zdravstvena kultura; Priroda i društvo
povezanost:
Što smo danas radili na satu glazbene kulture?
Vrednovanje za
Koje pjesme smo pjevali?
učenje:
Vrednovanje:

Koju skladbu smo slušali?


Vrednovanje kao • Šaka petica – pokazivanjem određenog broja prstiju pokazuje
učenje: stupanj razumijevanja (1 prst uopće ne razumijem, 5 prstiju sve
razumijem i jasno mi je)

1
Vrednovanje
naučenog:

Metode učenja i Metoda demonstracije,metoda razgovora,metoda čitanja i rada


poučavanja: na tekstu, pjevanje, sviranje i glazbena kreativnost
Nastavna sredstva i
Razigrani zvuci 3, Dodatni digitalni sadržaj u e-Sferi
pomagala:
Mjesto izvođenja: učionica
Udžbenik Razigrani zvuci 3, Kurikulum za nastavni predmet
Literatura: glazbene kulture za Osnovne škole i Glazbene umjetnosti za
gimnazije u Republici Hrvatskoj

Tijek nastavnog sata: Razrada sata:


1. Uvodni dio
Ponavljanje pjesama Trajanje:
2. Središnji dio

3. Završni dio
1. Uvodni dio
Ponavljanje pjesama
Pjesmu___________učenici otpjevaju tako da
stihove koji ih najviše vesele otpjevaju glasnije, a
5 min
one ostale tiše.
Pjesmu _________ učenici otpjevaju stojeći u krugu.
U sredini kruga se izmjenjuju učenici koji zadaju
pokrete tjeloglazbe kojima se prati pjevanje.
2. Središnji dio 30 min
Pjevanje pjesme Ode zima

1.Motivacija.
Učenici poslušaju snimke kapanja vode nakon
topljenja snijega, cvrkuta ptica i zujanje kukaca.
Zapažaju da su to zvuci vedrog, dinamičnog ugođaja
kakvim se odlikuje i proljeće.
2. Demonstracija pjesme vlastitim izvođenjem ili
reproduciranjem snimke.
3. Izražavanje dojmova o pjesmi.
4. Zapamćivanje melodije, ritma i teksta pjesme
Igrom jeke. Nakon ritmiziranja teksta i učenja
melodije, učenici zaključuju da se obje kitice pjevaju
istom melodijom uz jednaki ritam.
1. 5. Pjevanje pjesme u cijelosti uz matricu/karaoke.
Pjevanje pjesme učenici mogu pratiti sviranjem na
udaraljkama:
bubanj - svira dobe;
triangl - svira 1. dobu;
2. štapići - sviraju ritam riječi proljeće kroz cijelu
pjesmu (ta - te - ta).
Slušanje skladbi W. A. Mozarta Čežnja za proljećem
2
i A. E. M. Grétryja Magarac i kukavica
1 . Slušanje poznate skladbe Magarac i kukavica
2. Prvo slušanje skladbe Čežnja za proljećem -
uspoređivanje izvođača, tempa i ugođaja u
skladbama.
Nakon slušanja obiju skladbi uspoređuju izvođače
(dječji zbor uz pratnju glasovira). Vedrom, poletnom
ugođaju i umjereno brzom tempu iz skladbe Čežnja
za proljećem suprotstavljen je šaljiv ugođaj i brzi
tempo u skladbi Magarac i kukavica.
3. Izražavanje doživljaja skladbe.
4. Drugo slušanje skladbe Čežnja za proljećem -
određivanje tempa i oblika skladbe.
3. Obje skladbe su strofnog oblika.
3. Završni dio
Zvukovi proljeća - oponašanje zvukova iz prirode
dogovorenom improvizacijom
4. Podijelimo učenike u skupine koje će izvoditi
proljetne zvukove. Učenici svake skupine između
sebe podijele uloge: ptice, žabe, cvrčci, kukci...
Zvukove mogu oponašati glasom, guirom (ili 10 min
nazubljenom konzervom) - žabe i ćupom
napunjenim vodom - cvrkut ptica. Svaka skupina
zamisli i izvede svoju malu improvizaciju.
Vrednovanje : • Šaka petica – pokazivanjem
određenog broja prstiju pokazuje stupanj
razumijevanja (1 prst uopće ne razumijem, 5 prstiju
sve razumijem i jasno mi je)
Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
pjevaju pjesme
- motivira učenike
odgovaraju na pitanja, sudjeluju u
- razgovara s učenicima
razgovoru
- potiče učenike na izražavanje
- osmišljaju i oponašaju zvukove iz
osjećaja, dojmova i mišljenja
Nastavne aktivnosti: prirode dogovorenom improvizacijom
- pjeva i svira pjesmu
- potiče zaključivanje
sviraju ritam i dobe
- demonstrira sviranje
izražavaju vlastiti dojam i mišljenje
- organizira i vodi
samoprocjenjuju se
samoprocjenu učenika

Svirati i razlikovati ritam i dobe obrađenih brojalica i pjesama;


Dodatni zadaci
improvizirati i izvoditi male ritamske/melodijske/ meloritamske
(problemski,
cjeline glasom, udaraljkama i pokretom; oponašati zvukove
istraživački i sl.)
slobodnom improvizacijom.
• tijekom čitanja možemo se služiti uvećanim ili izdvojenim
slikovnim materijalom (učenici koji teže održavaju pažnju, učenici
Prilagodbe za učenike
koji imaju teškoće s razumijevanjem)
s teškoćama:
• složenije upute davati u manjim koracima
najavljivanje promjene aktivnosti.
3
Aktivnosti za rad s
darovitim učenicima:

Multimedijski i
https://www.skolskiportal.hr
interaktivni sadržaji:
Projektni zadaci:

Plan ploče
Ode zima (pjesma) Čežnja za proljećem, Magarac i kukavica (skladbe)
- dječji zbor uz glasovir

Prilog 1
• Šaka petica – pokazivanjem određenog broja prstiju pokazuje stupanj razumijevanja (1 prst
uopće ne razumijem, 5 prstiju sve razumijem i jasno mi je)

MENART KIDS

You might also like