You are on page 1of 18

Ahad 16/7/2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.50 8.50
BAHASA
16 Ahad 16/7/2023 3 cerdik MELAYU
60 minit

3 : KESELAMATAN
TEMA

TAJUK Pengayaan
UNIT 9. Alatan Keselamatan

5.0 ASPEK TATABAHASA


KEMAHIRAN BAHASA

5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks


STANDARD KANDUNGAN

5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks; (viii) kata penguat
STANDARD PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menggunakan tatabahasa yang sesuai untuk membina dialog.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya membina dialog dan melakonkannya.

Pengenalan :

Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)

Aktiviti :

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

AKTIVITI 2. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.


PDPC
3. Setiap kumpulan diberi kad situasi.

4. Murid memahami kandungan kad.

Penutup :

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Buku Teks: 60.


BBB
Tatabahasa
SISTEM BAHASA

KBAT Menganalis EMK Nilai Murni

PAK-21 Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) NILAI MURNI Bekerjasama

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan

KEHADIRAN : 20 / 20

15 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
5 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
Pelan Pengajaran

Mata pelajaran: Modul: Kemahiran Muzik Kelas: 1 cerdik Minggu: 16


Pendidikan Muzik Topik: Bergerak Bil murid: 23 Tarikh:16/7/2023
(Unit 6) Mengikut Muzik Hari: ahad
Masa: 8.50-9.20

Kod Standard Nilai Moral: kerjasama Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan Moral
Pembelajaran: 2.3.2, dan disiplin
2.3.1

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir sesi pdpc, 1. 13 daripada 23 orang murid berjaya menyanyikan lagu “Badan Sihat Otak
murid-murid akan dapat Cerdas” pada pic yang tepat.
menyanyikan lagu ”Badan
Sihat Otak Cerdas” pada 2. 10 daripada 23 orang murid berjaya menyanyikan lagu “Badan Sihat Otak
pic yang tepat sambil Cerdas” sambil membuat gerakan mengikut detik lagu.
membuat pergerakan
kreatif mengikut detik
lagu dengan tepat.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Gerakan Buku Teks Kesenian Muzik Tahun 1

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permulaan Pop Corn Pengetahuan sedia ada
(set induksi) Bersoal jawab tentang pergerakan senaman
berdasarkan buku teks
Aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan menyanyikan lagu “Badan
Pembezaan Sihat Otak Cerdas”
3. Guru memperdengarkan lagu ”Badan Sihat Otak sambil membuat gerakan
Cerdas”. mengikut detik lagu.
4. Murid menyanyikan lagu “Badan Sihat Otak
Cerdas”.
5. Murid menyanyikan lagu “Badan Sihat Otak
Cerdas” sambil membuat gerakan mengikut detik
lagu.
Aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan kelas rakan kumpulan lain
(penutup) secara berkumpulan. memberi refleksi kepada
Pentaksiran kendiri kumpulan yang membuat
murid mengisi kad pentaksiran kendiri persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula menyanyikan lagu “Badan Menerangkan semula
Membuat ulangkaji untuk dengan lebih teliti Sihat Otak Cerdas” tentang aktiviti yang
minggu depan sambil membuat gerakan telah dipelajari
mengikut detik lagu.

Refleksi:
Seramai 18 orang murid telah berjaya menyanyikan lagu ”Badan Sihat Otak Cerdas” pada pic yang tepat
sambil membuat pergerakan kreatif mengikut detik lagu dengan tepat dan 5 orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 16/7/2023 MASA 12.10-1.10
MINGGU 16
HARI Ahad KELAS 4 pintar
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Semarakkan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
sastera.
STANDARD 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Bercerita sesuatu perkara dengan baik.
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang 2. Memahami perkara yang ingin disampaikan.
mengandungi lima peribahasa. 3. Mengujarkan dialog yang mengandungi
peribahasa menggunakan sebutan yang
betul dan intonasi yang sesuai.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pejuang tanjak masa kini.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid menyenaraikan peribahasa di


2. Murid membaca dialog dengan sebutan lembaran kertas berbentuk tetingkap yang
yang betul. diberikan guru. List It Out (Senaraikannya)
3. Murid bercerita dan mengujarkan dialog 6. Murid menulis maksud peribahasa di dalam
yang mengandungi peribahasa. Story lembaran kerja jendela kampong.
Books (Buku Cerita) 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
4. Murid menganalisis peribahasa dalam ditulis di hadapan kelas.
dialog. 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pejuang tanjak masa kini dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 070 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai
PAK-21 Story Books (Buku Cerita) PAtK-21 List It Out
(Senaraikannya)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Hemah Tinggi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
13 7
REFLEKSI ☐ 19 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN ENAM
MINGGU 16 TARIKH / HARI 16/7/2023 ISNIN
KELAS 6 pintar MASA 7.20-8.20 pagi
STRATEGI PdP Pembelajaran Berasaskan EMK : ILMU Patriotisme
Inkuiri
KBAT Menilai EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Alir
TEMA KEMAKMURAN NEGARA KITA STANDARD KANDUNGAN 10.3 Rukun negara

UNIT UNIT 10 NEGARA MELAYSIA


TAJUK rukun negara
STANDARD 10.3.3 Menjelaskan peranan Rukun Negara dalam kehidupan seharian.
PEMBELAJARAN
K10.3.6 Menghuraikan kepentingan Rukun Negara dalam membentuk jati diri rakyat Malaysia.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN Menjelaskan peranan rukun negara dalam kehidupan seharian

SUMBER Buku teks hlmn 33


ABM/BBM - - -
PAK-21 Goldfish Bowl (Mangkuk Ikan Emas)
PAK-21 Chart and Share (Catat dan Kongsi)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang sinopsis unit pertama serta idea dan sebab-sebab pengenalan rukun negara
Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu
1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar. 1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai: 2. Murid melakarkan peta pemikiran di buku nota mengenai:
 Pengenalan rukun negara  Kronologi pengenalan rukun negara
 Kepentingan menghayati rukun negara  Sebab-sebab menghayati kepentingan rukun negara
3. Murid dikehendaki mencari maklumat tambahan 3. Murid diminta berkongsi hasil kerja dengan rakan sebelah.
tentang: 4. Murid mencatat beberapa maklumat tambahan hasil
 Kronologi pengenalan rukun negara perkongsian.
 Huraian sebab terbentuknya rukun negara 5. Murid dipilih untuk menyenaraikan kepentingan menghayati
4. Murid mencatatkan maklumat yang diperolehi pada matlamat rukun negara
kertas sebak dalam bentuk peta pemikiran dengan
kreatif.
5. Murid membentangkan hasil dapatan di hadapan
kelas dan bersoal jawab bersama yang lain.
6. Murid menyenaraikan kepentingan menghayati
matlamat rukun negara

Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang pengenalan rukun negara dengan bimbingan guru.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐ 21 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan /
TP2 pengayaan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4 15
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid membina peta pemikiran Murid membina peta alir kronologi Murid membina infografik mengenai
mengenai pengenalan rukun negara pengenalan rukun negara pengenalan rukun negara

Modul: Projek Seni Kelas: 3 pintar


Pelan Pengajaran Minggu: 16
Mata pelajaran: Muzik Bil murid: 23 Tarikh: 17/7/2023
Pendidikan Muzik Topik: Persembahan Hari:isnin
(Projek Muzik 1) Murid Masa:8.50-9.20

Kod Standard Nilai Moral: kerjasama Hubungan Rentasan Kurikulum: moral, PJ


Pembelajaran: 5.2, 5.3 dan disiplin

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir sesi pdpc, 1. 10 daripada 23 orang murid berjaya membuat persembahan di hadapan kelas.
murid-murid akan dapat
membuat persembahan 2. 13 daripada 23 orang murid berjaya membuat ulasan terhadap persembahan
projek seni muzik lagu kumpulan lain.
”Serangga” bersama
rakan-rakan.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Persembahan Buku Teks Kesenian Muzik Tahun 3

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permulaan Pop Corn Pengetahuan sedia ada
bersoal jawab projek muzik berdasarkan buku teks

aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT


2. Murid dipecahkan kepada kumpulan. persembahan projek
Pembezaan muzik 1
3. Murid membuat persembahan lagu Serangga
aktiviti Planari Pentaksiran kumpulan lain rakan kumpulan lain
mengisi kad pentaksiran yang telah disediakan oleh memberi refleksi kepada
guru kumpulan yang membuat
Pentaksiran kendiri persembahan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula persembahan projek Menerangkan semula
Membuat ulangkaji untuk dengan lebih teliti muzik 1 tentang aktiviti yang
minggu depan telah dipelajari
Refleksi:
Seramai 20 orang murid telah berjaya membuat persembahan projek seni muzik lagu ”Serangga” bersama
rakan-rakan dan 3 orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 17/7/2023 MASA 10.10-11.10
MINGGU 16
HARI Isnin KELAS 4 pintar
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Semarakkan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
sastera.
STANDARD 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 4. Bercerita sesuatu perkara dengan baik.
2. Bercerita dan mengujarkan dialog yang 5. Memahami perkara yang ingin disampaikan.
mengandungi lima peribahasa. 6. Mengujarkan dialog yang mengandungi
peribahasa menggunakan sebutan yang
betul dan intonasi yang sesuai.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pejuang tanjak masa kini.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

9. Murid membaca dan meneliti teks dan 13. Murid (dua orang) melakonkan simulasi dan
gambar. dua lagi mendengar.
10. Murid memahami peribahasa. 14. Murid yang mendengar pula melakonkan
11. Dua murid dipilih untuk melakonkan di simulasi dan dua lagi mendengar. Carousel
hadapan untuk dijadikan contoh. Examples (Karousel)
(Contoh) 15. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
12. Murid membentuk kumpulan kecil terdiri dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
daripada empat orang.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pejuang tanjak masa kini dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 070 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai
PAK-21 Examples (Contoh) PAtK-21 Carousel (Karusel)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Hemah Tinggi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
1 10 10
REFLEKSI ☐ 21 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.40 12.40 BAHASA


16 Isnin 17/7/2023 3 cerdik MELAYU
60 minit

4 : PERPADUAN
TEMA

10. Toleransi Kukuhkan TAJUK Mari Kita Sertai


UNIT
Perpaduan
1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
KEMAHIRAN BAHASA

1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.
STANDARD KANDUNGAN

1.2.3 Bersoal jawab untuk mendapatkan dan menyampaikan maklumat.


STANDARD PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya bersoal jawab berdasarkan maklumat yang diperolehi dalam ayat.

Pengenalan :

Murid melafazkan pantun ms 61 secara bergilir dengan pasangan.

Aktiviti :

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 62.


AKTIVITI
PDPC 3. Murid merujuk kamus dan membaca petikan.

4. Murid dibimbing bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat.

5. Murid dibimbing melengkapkan maklumat yang diperolehi dalam ayat.(KBAT)

Penutup :

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks: 62, Buku Aktiviti: 69

Sebutan dan Intonasi


SISTEM BAHASA

KBAT Menilai EMK Nilai Murni

PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) NILAI MURNI Hormat-menghormati

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti

KEHADIRAN : 19 / 20

14 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
5 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
Selasa 18/7/2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.20 9.20
BAHASA
17 Selasa 18/7/2023 3 cerdik MELAYU
60 minit

4 : PERPADUAN
TEMA

10. Toleransi Kukuhkan TAJUK Kami Sepakat


UNIT
Perpaduan
2.0 KEMAHIRAN MEMBACA
KEMAHIRAN BAHASA

2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera


STANDARD KANDUNGAN

2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan bukan sastera; (i) maklumat
STANDARD PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Melengkapkan maklumat berdasarkan bahan

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya melengkapkan maklumat berdasarkan bahan dengan betul

Pengenalan :

Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK 21)

Aktiviti :

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 63.

AKTIVITI 3. Murid merujuk buku teks dan membaca petikan.


PDPC
4. Murid dibimbing membaca dan mengenal pasti maklumat.

5. Murid dibimbing mempersembahkan hasil perbincangan.(KBAT)

6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 70.(PBD)

Penutup :

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalis EMK Nilai Murni

PAK-21 Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti

KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 18/7/2023 MASA 9.20-9.50
MINGGU 16
HARI Selasa KELAS 4 pintar
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Semarakkan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.4(iii) Memahami dan menggunakan kata nafi mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata nafi dengan baik.
1. Memahami dan menggunakan dua kata nafi 2. Menggunakan kata nafi dengan betul.
dengan betul. 3. Mengemukakan contoh-contoh kata nafi.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang anyaman ribu-ribu.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid mengecam dan memahami
gambar. penggunaan kata nafi dalam perenggan
2. Murid mendengar penerangan guru pertama.
mengenai kata nafi. Watch & Listen (Lihat 6. Murid memahami perbezaan kata nafi bukan
& Dengar) dan kata nafi tidak. Classification
3. Murid memahami kata nafi. (Klasifikasi)
4. Murid membaca dan menganalisis 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
kandungan teks. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang anyaman ribu-ribu dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 071 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & PAtK-21 Classification
Dengar) (Klasifikasi)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Kerajinan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
10 11
REFLEKSI ☐ 21 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
SEJARAH TAHUN EMPAT
MINGGU 16 TARIKH 18 /7/2023
HARI Selasa
KELAS 4 cerdik MASA 10.10-11.10
TEMA Mari belajar sejarah
TAJUK Sejarah sekolah
STANDARD 1.3 sejarah sekolah
KANDUNGAN
STANDARD 1.3.2 Mengenal pasti lokasi sekolah.
PEMBELAJARAN
K1.3.6 Menjelaskan kepentingan mengiktiraf jasa dan sumbangan sekolah kepada diri serta
masyarakat.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Mengenalpasti lokasi sekolah dengan bimbingan guru
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Murid menyatakan lokasi sekolah
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang lokasi sekolah
Aktiviti
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai pengenalan dan sinopsis tajuk
3. Murid mendengar penerangan guru tentang lokasi sekolah
4. Murid melukis lokasi sekolah. Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
5. Murid menyatakan kepentingan tanggungjawab murid terhadap sekolah
6. Murid melengkapkan peta minda yang diberikan mengenai nama sekolah dan
alamat berdasarkan gambar Mind Map (Peta Minda)
7. Murid mempersembahkan peta minda yang dilengkapkan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang nama dan alamat sekolah dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 22
ABM/BBM
PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT Menganalisis
EMK : ILMU - EMK: NILAI -
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


10 5 3
REFLEKSI ☐ 18 / 20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ 3 /17 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Rabu 19/7/2023 ( cuti umum awal muharram)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RABU)

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.50 9.50

16 Khamis 20/7/2023 3 cerdik BAHASA MELAYU


60 minit

4 : PERPADUAN
TEMA

TAJUK Hasil Seni


UNIT 10. Toleransi Kukuhkan Perpaduan

4 : Tingkah laku pejalan kaki TAJUK PKJR Pencahayaan dan Kebolehlihatan


TEMA PKJR

5.0 ASPEK TATABAHASA


KEMAHIRAN BAHASA

5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks


STANDARD KANDUNGAN
4.3 Tahap kebolehlihatan pejalan kaki

5.1.4 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata tugas mengikut konteks; (ix) kata nafi

HP PKJR
STANDARD PEMBELAJARAN
4.3.1 Pelajar menerangkan keadaan cuaca tertentu dan pencahayaan dapat memberikan kesan kepada
pejalan kaki.

Pada akhir PdPC murid dapat :

1. Menggunakan kata nafi mengikut konteks.


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menerangkan keadaan cuaca tertentu dan pencahayaan dapat memberikan kesan kepada pejalan kaki.

Murid berjaya menggunakan kata nafi mengikut konteks dengan betul


KRITERIA KEJAYAAN

Pengenalan :

Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan tersebut.

Aktiviti :

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 66.


AKTIVITI
PDPC 3. Murid membaca dan memahami teks.

4. Murid dibimbing memahami kata nafi dalam teks.

5. Murid menggunakan kata nafi mengikut konteks.(KBAT)

Penutup :

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

KBAT Menganalis EMK Nilai Murni

PAK-21 Role-Play (Main peranan) NILAI MURNI Hormat-menghormati

KEHADIRAN : 20 / 20

15 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
5 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
Pelan Pengajaran

Mata pelajaran: Modul: Projek Seni Kelas: 2 pintar Minggu: 16


Pendidikan Muzik Muzik Bil murid: 32 Tarikh: 20/7/2023
(Projek Muzik 1) Topik: Persembahan Hari: khamis
Murid Masa: 10.40-11.10

Kod Standard Nilai Moral: kerjasama Hubungan Rentasan Kurikulum: moral , PJ


Pembelajaran: 5.2, 5.3 dan disiplin

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir sesi pdpc, 1. 10 daripada 32 orang murid berjaya membuat persembahan di hadapan kelas.
murid-murid akan dapat
membuat persembahan 2. 20 daripada 32 orang murid berjaya membuat ulasan terhadap persembahan
projek seni muzik lagu kumpulan lain.
”Kamu Murid Cemerlang
Terbilang” bersama
rakan-rakan.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Persembahan Buku Teks Kesenian Muzik Tahun 2

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permulaan Pop Corn Pengetahuan sedia ada
(set induksi) bersoal jawab projek muzik berdasarkan buku teks

Aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT


2. Murid dipecahkan kepada kumpulan. persembahan projek
Pembezaan muzik 1
3. Murid membuat persembahan lagu ”Kami Murid
Cemerlang Terbilang”.
Aktiviti Planari Pentaksiran kumpulan lain rakan kumpulan lain
(penutup) mengisi kad pentaksiran yang telah disediakan oleh memberi refleksi kepada
guru kumpulan yang membuat
Pentaksiran kendiri persembahan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula persembahan projek Menerangkan semula
Membuat ulangkaji untuk dengan lebih teliti muzik 1 tentang aktiviti yang
minggu depan telah dipelajari
Refleksi:
Seramai 28 orang murid telah berjaya membuat persembahan projek seni muzik lagu ”Kamu Murid Cemerlang
Terbilang” bersama rakan-rakan dan 5 orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 20/7/2023 MASA 11.10-12.10
MINGGU 16
HARI Khamis KELAS 4 pintar
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Semarakkan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.4(iii) Memahami dan menggunakan kata nafi mengikut konteks
PEMBELAJARAN
STANDARD KANDUNGAN 6.1 Tingkah laku yang selamat dan tanggungjawab seseorang penumpang
PKJR
STANDARD 6.1.2 Menjelaskan cara penumpang boleh menyumbang kepada keselamatan
PEMBELAJARAN PKJR orang lain.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata nafi dengan baik.
1 Memahami dan menggunakan dua kata nafi 2. Menggunakan kata nafi dengan betul.
dengan betul 3. Mengemukakan contoh-contoh kata nafi.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang anyaman ribu-ribu.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid menulis penerangan kata nafi di atas.
gambar. 6. Murid membina contoh ayat di bawah
2. Murid menjalankan aktiviti secara individu. bulatan. Sentence Builder (Pembina Ayat)
3. Murid melengkapkan kata nafi bukan dan 7. Murid dipilih untuk membaca ayat yang telah
tidak di ayat. Close Procedure (Isikan dibina.
tempat kosong)
4. Murid diberi lembaran kerja pengurusan 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
grafik bulatan segi tiga. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang anyaman ribu-ribu dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 071 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai
PAK-21 Close Procedures (Isikan PAtK-21 Sentence Builder
tempat kosong) (Pembina Ayat)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Kerajinan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
11 10
REFLEKSI ☐ 21 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Ahad 23/7/2023 minggu 17

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.50 8.50 BAHASA


17 Ahad 23/7/2023 3 cerdik MELAYU
60 minit

4 : PERPADUAN
TEMA

11. Toleransi Kukuhkan TAJUK Mari Kita Sertai


UNIT
Perpaduan
1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
KEMAHIRAN BAHASA

1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.
STANDARD KANDUNGAN

1.2.3 Bersoal jawab untuk mendapatkan dan menyampaikan maklumat.


STANDARD PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya bersoal jawab berdasarkan maklumat yang diperolehi dalam ayat.

Pengenalan :

Murid melafazkan pantun ms 61 secara bergilir dengan pasangan.

Aktiviti :

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.

AKTIVITI 2. Murid diminta membuka buku teks ms 62.


PDPC
3. Murid merujuk kamus dan membaca petikan.

4. Murid dibimbing bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat.

Penutup :

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Buku Teks: 62, Buku Aktiviti: 69


BBB

SISTEM BAHASA Sebutan dan Intonasi

KBAT Menilai EMK Nilai Murni

PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) NILAI MURNI Hormat-menghormati

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti

KEHADIRAN : /

.. murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
.. murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
Pelan Pengajaran

Mata pelajaran: Modul: Projek Seni Kelas: 1 cerdik Minggu: 17


Pendidikan Muzik Muzik Bil murid: 23 Tarikh: 23/7/2023
(Projek Muzik 1) Topik: Persembahan Hari: ahad
Murid Masa: 8.50-9.20

Kod Standard Nilai Moral: kerjasama Hubungan Rentasan Kurikulum: moral, PJ


Pembelajaran: 5.1 dan disiplin

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir sesi pdpc, 1. __ daripada __ orang murid berjaya memilih ahli kumpulan masing-masing.
murid-murid akan dapat
membuat perancangan 2. __ daripada __ orang murid berjaya berbincang sesama ahli kumpulan
projek seni muzik berkenaan Projek Seni
bersama guru dan rakan-
rakan
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Persembahan Buku Teks Kesenian Muzik Tahun 1

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permulaan Pop Corn Pengetahuan sedia ada
(set induksi) bersoal jawab projek muzik berdasarkan buku teks

Aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT


2. Murid dipecahkan kepada kumpulan. merancang projek muzik
Pembezaan 1
3. Perbincangan tentang projek seni muzik yang akan
dipilih berdasarkan cadangan buku teks tahun 1.
4. Guru membimbing murid untuk perbincangan dalam
kumpulan terhadap idea projek seni muzik.
Aktiviti Planari Pentaksiran kendiri
(penutup) murid mengisi kad pentaksiran kendiri

Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan


murid. Penerangan semula merancang projek muzik Menerangkan semula
Membuat ulangkaji untuk dengan lebih teliti 1 tentang aktiviti yang
minggu depan telah dipelajari
Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah berjaya membuat perancangan projek seni muzik bersama guru dan rakan-
rakan dan ..................orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 23/7/2023 MASA 12.10-01.10
MINGGU 17
HARI Ahad KELAS 4 pintar
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Semarakkan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.4(iv) Memahami dan menggunakan kata bilangan mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata bilangan dengan baik.
1. Memahami dan menggunakan enam kata 2. Menggunakan kata bilangan dengan betul.
bilangan dengan betul 3. Mengemukakan contoh-contoh kata
bilangan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pusaka bangsa.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid menulis jenis kata bilangan di sampul.
2. Murid membaca dan menganalisis Post It Notes (Nota tampalan)
kandungan teks. 6. Murid menulis kata bilangan dan
3. Murid mengenal pasti dan menggariskan memasukkan ke dalam sampul yang betul.
kata bilangan dalam kandungan teks. 7. Murid dipilih untuk membaca kata bilangan
Underline It (Gariskan) dengan betul.
4. Murid diberikan lembaran kerja pengurusan 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
grafik berbentuk sampul surat. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pusaka bangsa dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 072 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Belajar Cara Belajar
PAK-21 Underline It (Gariskan) PAtK-21 Post It Notes (Nota
tampalan)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Patriotisme EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like