Professional Documents
Culture Documents
Standart 4 Penting
Standart 4 Penting
Kualiti@Sekolah
JEMAAH NAZIR
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
PENCAPAIAN KAMI
TERHAD
2
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
4.1.1
STANDARD KUALITI
Guru merancang pelaksanaan PdPc secara profesional dan sistematik.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru merancang
pelaksanaan PdP 4 3 2 1 0
dengan:
a) menyediakan i. mengikut pelbagai aras keupayaan dengan dengan dengan tidak
RPH yang murid mengambil mengambil mengambil mengambil
mengandungi ii. mengikut peruntukan masa yang kira perkara (i) kira perkara kira kira mana-
objektif yang ditetapkan dan (ii) atau (ii) dan (iii) mana-mana mana perkara
boleh diukur dan iii. dengan mematuhi arahan yang perkara (i) dan satu (1)
aktiviti berkuat kuasa/ketetapan kurikulum (iii) perkara
pembelajaran
yang sesuai
TERHAD
3
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pengawal pelaksanaan PdPc untuk memastikan kelancaran proses pembelajaran mengikut
4.2.4
STANDARD KUALITI
TINDAKAN PENSKORAN
Guru mengawal
proses
4 3 2 1 0
pembelajaran
dengan:
a) mengelola isi i. dengan menepati objektif pelajaran dengan dengan dengan tidak
pelajaran/skop ii. mengikut pelbagai aras keupayaan mengambil mengambil mengambil mengambil
pembelajaran murid/pembelajaran terbeza kira perkara (i) kira perkara kira kira
yang dirancang iii. dari semasa ke semasa dan (ii) atau (ii) dan (iii) mana-mana mana-mana
perkara (i) dan satu (1) perkara
(iii) perkara
b) mengelola masa i. dengan menepati objektif pelajaran dengan dengan dengan tidak
PdPc selaras ii. mengikut pelbagai aras keupayaan mengambil mengambil mengambil mengambil
dengan aktiviti murid/pembelajaran terbeza kira perkara (i) kira perkara kira kira
pembelajaran iii. dari semasa ke semasa dan (ii) atau (ii) dan (iii) mana-mana mana-mana
perkara (i) dan satu (1) perkara
(iii) perkara
c) memberi peluang i. dengan menepati objektif pelajaran dengan dengan dengan tidak
kepada ii. mengikut pelbagai aras keupayaan mengambil mengambil mengambil mengambil
penyertaan aktif murid/pembelajaran terbeza kira perkara (i) kira perkara kira kira
murid iii. dari semasa ke semasa dan (ii) atau (ii) dan (iii) mana-mana mana-mana
perkara (i) dan satu (1) perkara
(iii) perkara
TERHAD
4
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pengawal pelaksanaan PdPc untuk memastikan kelancaran proses pembelajaran mengikut
4.2.5
STANDARD KUALITI
TINDAKAN PENSKORAN
Guru mengawal
suasana
pembelajaran 4 3 2 1 0
dengan:
a) mengawasi i. secara berhemah/mengikut dengan dengan dengan tidak
komunikasi murid kesesuaian mengambil mengambil mengambil mengambil
dalam PdPc ii. secara menyeluruh meliputi semua kira perkara (i) kira perkara kira kira
murid dan (ii) atau (ii) dan (iii) mana-mana mana-mana
iii. dari semasa ke semasa perkara (i) dan satu (1) perkara
(iii) perkara
TERHAD
5
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
4.3.1
STANDARD KUALITI
Guru membimbing murid secara profesional dan terancang.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru membimbing
murid dengan: 4 3 2 1 0
TERHAD
6
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pendorong untuk meningkatkan motivasi dan kemahiran insaniah (soft skills) murid.
4.4.1
STANDARD KUALITI
Guru mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara profesional dan terancang.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru mendorong
minda murid dalam
melaksanakan 4 3 2 1 0
aktiviti pembelajaran
dengan:
a) merangsang i. berdasarkan objektif pelajaran dengan dengan dengan tidak
murid ii. mengikut pelbagai aras keupayaan mengambil mengambil mengambil mengambil
berkomunikasi murid kira perkara (i) kira perkara kira kira
iii. dari semasa ke semasa dan (ii) atau (ii) dan (iii) mana-mana mana-mana
perkara (i) dan satu (1) perkara
(iii) perkara
TERHAD
7
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
4.4.1
TINDAKAN PENSKORAN
Guru mendorong
minda murid dalam
melaksanakan 4 3 2 1 0
aktiviti pembelajaran
dengan:
TERHAD
8
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pendorong untuk meningkatkan motivasi dan kemahiran insaniah (soft skills) murid.
4.4.2
STANDARD KUALITI
Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara profesional dan terancang.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru mendorong
emosi murid dalam
melaksanakan 4 3 2 1 0
aktiviti pembelajaran
dengan:
TERHAD
9
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
KRITERIA KRITIKAL:
Guru berperanan sebagai penilai untuk mengesan tahap penguasaan murid.
4.5.1
STANDARD KUALITI
Guru melaksanakan penilaian secara sistematik dan terancang.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru melaksanakan
penilaian dengan: 4 3 2 1 0
TERHAD
10
TERHAD SKPM Kualiti@Sekolah
KRITERIA KRITIKAL:
Murid bertindak sebagai pembelajar aktif untuk menguasai pengetahuan dan kemahiran serta mengamalkan nilai positif.
4.6.1
STANDARD KUALITI
Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran secara berkesan.
TINDAKAN PENSKORAN
Murid melibatkan
diri dalam proses
pembelajaran 4 3 2 1 0
dengan:
a) memberi i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan tidak
respons 90% hingga 100% 80% hingga 89% 50% hingga 79% 1% hingga 49% memenuhi
berkaitan isi murid murid murid murid mana-mana
pelajaran ii. selaras dengan ii. dengan ii.dengan ii. dengan perkara
objektif pelajaran memenuhi memenuhi memenuhi
iii. dengan yakin sekurang- sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
iv. secara berhemah kurangnya dua (2) satu (1) daripada satu (1) daripada
daripada perkara perkara (ii), (iii) perkara (ii), (iii)
(ii), (iii) atau (iv) atau (iv) atau (iv)
b) berkomunikasi i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan tidak
dalam 90% hingga 100% 80% hingga 89% 50% hingga 79% 1% hingga 49% memenuhi
melaksanakan murid murid murid murid mana-mana
aktiviti ii. selaras dengan ii. dengan ii.dengan ii. dengan perkara
pembelajaran objektif pelajaran memenuhi memenuhi memenuhi
iii. dengan yakin sekurang- sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
iv. secara berhemah/ kurangnya dua (2) satu (1) daripada satu (1) daripada
bersungguh- daripada perkara perkara (ii), (iii) perkara (ii), (iii)
sungguh (ii), (iii) atau (iv) atau (iv) atau (iv)
c) melaksanakan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan tidak
aktiviti 90% hingga 100% 80% hingga 89% 50% hingga 79% 1% hingga 49% memenuhi
pembelajaran murid murid murid murid mana-mana
secara ii. selaras dengan ii. dengan ii.dengan ii. dengan perkara
kolaboratif objektif pelajaran memenuhi memenuhi memenuhi
iii. dengan yakin sekurang- sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
iv. secara berhemah/ kurangnya dua (2) satu (1) daripada satu (1) daripada
bersungguh- daripada perkara perkara (ii), (iii) perkara (ii), (iii)
sungguh (ii), (iii) atau (iv) atau (iv) atau (iv)
d) memberi i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan tidak
respons yang 50% hingga 100% 25% hingga 49% 10% hingga 24% kurang daripada memenuhi
menjurus ke murid murid murid 10% murid mana-mana
arah pemikiran ii. selaras dengan ii. dengan ii.dengan ii. dengan perkara
kritis dan objektif pelajaran memenuhi memenuhi memenuhi
kreatif iii. dengan yakin sekurang- sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
berkaitan isi iv. secara berhemah/ kurangnya dua (2) satu (1) daripada satu (1) daripada
pelajaran bersungguh- daripada perkara perkara (ii), (iii) perkara (ii), (iii)
sungguh (ii), (iii) atau (iv) atau (iv) atau (iv)
TERHAD
11
4.6.1
TINDAKAN PENSKORAN
Murid melibatkan
diri dalam proses
pembelajaran 4 3 2 1 0
dengan:
e) Mengemukakan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan tidak
soalan 50% hingga 100% 25% hingga 49% 10% hingga 24% kurang daripada memenuhi
berkaitan isi murid murid murid 10% murid mana-mana
pelajaran ii. selaras dengan ii. dengan ii.dengan ii. dengan perkara
objektif pelajaran memenuhi memenuhi memenuhi
iii. dengan yakin sekurang- sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
iv. secara berhemah/ kurangnya dua (2) satu (1) daripada satu (1) daripada
saling daripada perkara perkara (ii), (iii) perkara (ii), (iii)
menghormati/ (ii), (iii) atau (iv) atau (iv) atau (iv)
bersungguh-
sungguh
f) Mengaitkan isi i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan i. dengan pelibatan tidak
pelajaran 50% hingga 100% 25% hingga 49% 10% hingga 24% kurang daripada memenuhi
dengan murid murid murid 10% murid mana-mana
kehidupan ii. selaras dengan ii. dengan ii.dengan ii. dengan perkara
murid/isu lokal/ objektif pelajaran memenuhi memenuhi memenuhi
global iii. dengan yakin sekurang- sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
iv. secara berhemah/ kurangnya dua (2) satu (1) daripada satu (1) daripada
saling daripada perkara perkara (ii), (iii) perkara (ii), (iii)
menghormati/ (ii), (iii) atau (iv) atau (iv) atau (iv)
bersungguh-
sungguh
TERHAD
64