You are on page 1of 9

УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ У БЕОГРАДУ

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ИСПИТНИ ЧАС ИЗ МЕТОДИКЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И


КЊИЖЕВНОСТИ II

Професор: Зорица Цветановић Студент: Весна Драча, 9/2008

Асистент: Милена Митровић

Београд, март 2012.


ОПШТИ ПОДАЦИ
Студент: Весна Драча
Датум: 21.3.2012.
Основна школа: „Вук Караџић“
Учитељ: Тања Пуја
Разред и одељење: III2
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наствна јединица: Бајка о белом коњу, Стеван Раичковић
Наставна област: Књижевност
Тип часа: Обрада
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Циљ часа: Доживљавање, разумевање и тумачење
приче.
Задаци часа:
Образовни: Доживљавање, разумевање и тумачење
приче; обнављање појмова уметничка-
ауторска бајка и народна бајка.
Фунционални: Закључивање о томе какав је коњ био док је
био кад Циганина, а какав кад је побегао.
Васпитни: Извођење закључка о значају слободе за
човека; стварање позитивног става према
Ромима.
Наставне методе: Метода разговора, метода усменог
излагања, метода рада на тексту
Уџбеници: Радмила Жежељ Ралић: Река речи, читанка
за 3. разред основне школе
Литература: Вук Милатовић: Настава српског језика и
књижевности, ЗУНС, Београд, 2008.
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ
АРТИКУЛАЦИЈОМ
Емоционално-интелектуална припрема Играње игре Корак по корак. 3 минута
Најава наствне јединице Кажем да учимо Бајку о белом коњу. 1
минут
О писцу Говорим податке о писцу. 1 минут
Изражајно читање Читам текст. 4 минута
Разговор о непосредном доживљају Разговарамо о томе како су се осећали док
сам читала, шта им се свидело, а шта није. 2
минута
Тихо читање Ученици читају текст и подвлаче непознате
речи. 8 минута
Тумачење непознатих речи Објашњавам непознате речи. 3 минута
Анализа текста Анализирамо бајку. 12 минута
О бајци Појмови ауторска и народна бајка. 2 минута
Језик и стил Тумачимо израз пребројати ребра и дани.
2 минута
Синтеза-уопштавање Извођење закључка о важности слободе за
човека. 3 минута
Самосталан стваралачки рад ученика Ученици раде према датом упутству. 3
минута
Домаћи задатак Ученици добијају домаћи задатак. 1 минут
ТОК ЧАСА
Емоционално-интелектуална припрема Питам да ли неко од ученика гледа квиз
Слагалица и ако неко каже да гледа
замолим га да објасни правила игре Корак
по корак. Ако нико не гледа, објашњавам ја:
данас отреба да откријемо скривени појам.
Читаћу један по један корак и ви ћете после
сваког корака покушавати да погодите
скривени појам. Кораци су поређани од
тежег ка лакшем. Дати су у прилогу.
Најава наставне јединице Пошто отријемо појам коњ, говорим да
ћемо читати Бајку о белом коњу. Пишем
наслов на табли, ученици у свескма.
О писцу Говорим да је Стеван Раичковић био српски
писац. Написао је: Велико двориште,
Ветрењача, Слике и прилике.
Изражајно читање Говорим да буду пажљиви и да пажљиво
слушају бајку коју ћу сад прочитати. Читам
и после читања правим психолошку паузу.
Разговор о непосредном доживљају После психолошке паузе питам ученике
како су се осећали док сам читала бајку,
шта им се свидело, а шта није. Ученици
одговарају на питања, а прво постављам
питање како су се осећали док сам читала,
потом шта им се свидело и онда шта им се
није свидело у бајци.
Тихо читање Говорим ученицима да прочитају бајку у
себи и подвуку непознате речи које ћемо
објаснити.
Тумачење непознатих речи Поступак је следећи: ученику коме је нека
реч непозната кажем да прочита целу
реченицу у којој се та реч налази. Питам да
ли сада зна шта реч значи. Ако не зна,
питам да ли неко од ученика зна шта значи
та реч. Ако не знају, објашњавам ја.
Ученицима дајем списак непознатих речи са
њиховим објашњењем. Дат је у прилогу.
Анализа текста О овим питањима разговарам са ученицма
трудећи се да им помогнем да разумеју
садржину текста: Ко је био власник коња?
(Бркати Циганин. Уколико неко од ученика
каже нешто негативно о томе, говорим да је
у овој бајци газда коња Циганин, али и да је
то могао бити било ко други.) Како је коњ
игледао док је био млад? Како је изгледао
кад се разболео? Пронађи места у тексту
која то говоре.(Наводим ученике да закључе
да је коњ раније бои прав и бео, а сада је
бангав и шарен.) Шта се догодило једне
ноћи?(Коњ је отишао од Циганина. Ако
ученици не одговоре, подтичем их
питањима: Да ли је ветар одшкринуо врата?
Шта се појавило у штали?(Месечина.)) Где
је коњ ишао током целе ноћи? (По стазама и
пропланцима.) Шта се тада променило у
његовом животу? (Постао је слободан,
могао је да закорачи куд хоће.)бДа ли се
коњ осећао боље када је напустио
Циганина? По чему се то види? Како бисте
се ви осећали да сте затворени, заробљени
негде? (Наводим ученике да се ставе у
другачију ситуацију и да гледају ствари из
другр перспективе и закључе како би се
осећали да су заробљени.) Како су се људи
из насеобине понашали према коњу? Зашто
се коњ држао даље од насеобина? Каква је
баба? (Баба га је гађала комадићем земље,
па је он због тога ишао даље од насеља.)
Шта је осетио у ноздрвама док је био на
пропланку? (Опојан мирис неког биља.)
Шта је он пасао? Где се напио воде?
Пронађи место у тексту које говори о томе
до каквих је позитивних промена довео
његов одлазак од Циганина. (Осећао је да
му се снага све више враћа, да му тело
постаје обло, а ноге гипкије.) Када је коњ
приметио да му се длака бели као снег?
(Када се огледао у реци.) Шта је коњ
откривао? Због чега је он постао значајан
људима? (Лековите траве и изворе и због
тога је био значајан, битан за људе.) Како су
људи причали о коњу? (Причали су да
постоји бели коњ који открива изворе и
биље.) Шта симболизује бели коњ?
(Слободу.) (Уколико неко од ученика каже
нешто негативно о Циганима, причам да су
у једној основној школи два дечака ромске
националности ишла на такмичење из
математике и остварила добре резултате.)
Да ли овај коњ изглега нестварно? Због
чега? (Брз је и неухватљив, пореди се са
муњом и облаком.)
О бајци Питам ко је написао ову бајку.(Стеван
Раичковић.) После добијеног одговора
питам како зовемо бајке код којих знамо ко
је писац. (Уметничка, ауторска бајка.) По
чему се разликује ова бајка од бајки Баш
челик, Златоруни ован, Чардак ни на небу
ни на земљи. Ко је њих написао? (Писца не
знамо, то су народне бајке и по томе се оне
разликују од ауторских.)
Језик и стил Шта значи израз пребројати ребра и дани?
Како изгледа неко коме се ребра могу
пребројати? Када кажемо да се некоме могу
пребројати дани? Како се он осећа? Да ли је
он здрав или не?(Онај коме се ребра могу
избројати је мршав, а онај коме су дани
одбројани је при крају живота.)
Синтеза-уопштавање Шта је коњ добио кад је отишао од газде?
(Слободу.) Шта је то слобода? Како ви
схватате слободу? Шта је слобода за вас?
Када се ви осећате слободно? (Наводим
ученике да кажу у којим ситуацијама се они
осећају као слободни људи и шта је за њих
слобода.)
Самосталан стваралачки рад Ученици добијају задатак да смисле по пет
придева који описују коња док је био код
Циганина и кад је отишао од њега. Ученици
се јављају и казују придеве које су
смислили.
Домаћи задатак Ученицима делим листиће са домаћим
задатком и објашњавам како треба да ураде
домаћи задатак.

Прилог 1:
Игра Корак по корак

То је живо биће.

Велики је човеков пријатељ.

Биљојед је.

То је веома чиста животиња.

Оглашава се рзањем.

Његово младунче је ждребe.

Прилог 2:
Непознате речи

теретан-напоран, тежек

бангав-болестан

таворити-живети тешко

клецав ход-ход при којем се од слабости савијају колена

насеобина-насеље

хитнути-бацити се нечим на некога

бусен-комадић земље

плот-ограда

цепка-комадић дрвета

опојан-омамљујући, јак

обронак-стрмина, падина

граб-врста дрвета

питак-добар за пиће

сеновита-пуна сенки

гипке-савитљиве, разгибане

галоп-коњски трк

настанити се-населити се, направити насељa

Домаћи задатак
Драги учениче,

Овде су написани називи делова бајке али нису поређани по реду.


Твој задатак је да код куће пажљиво прочиташ Бајку о белом коњу и поређаш ове називе
делова бајке правилним редом како се јављају у бајци, од прве до последње.

Измешани поднаслови: Правилан редослед поднаслова у


бајци:

- Огледање коња у води 1.


- Однос људи према болесном коњу 2.
- Живот коња код Циганина 3.
- Потрага људи за лековитом травом и водом 4.
- Прва ноћ на слободи 5.
- Одлазак (бекство) коња из штале 6.
- Цигани још увек траже коња 7.
- Коњ открива непознато биље и извор 8.

Домаћи задатак

Драги учениче,

Овде су написани називи делова бајке али нису поређани по реду.


Твој задатак је да код куће пажљиво прочиташ Бајку о белом коњу и поређаш ове називе
делова бајке правилним редом како се јављају у бајци, од прве до последње.

Измешани поднаслови: Правилан редослед поднаслова у


бајци:

- Огледање коња у води 1.


- Однос људи према болесном коњу 2.
- Живот коња код Циганина 3.
- Потрага људи за лековитом травом и водом 4.
- Прва ноћ на слободи 5.
- Одлазак (бекство) коња из штале 6.
- Цигани још увек траже коња 7.
- Коњ открива непознато биље и извор 8.

You might also like