You are on page 1of 5

ДНЕВНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА

Школска 2022/2023. година

ПРЕДМЕТ: Српски језик

УЏБЕНИК: – Маја Димитријевић, ИЗДАВАЧ: Вулкан знање,Београд 2021.


„Читанка 4, Српски језик за четврти
разред основне школеˮ,
НАСТАВНИК: Милена Ристић
ЧАС БРОЈ: 67. ОДЕЉЕЊЕ: IV-7 ДАТУМ:05.12.2022.
Наставна тема:
Наставна „Стефаново дрвоˮ Светлана Велмар Јанковић
јединица:
Тип часа: Обрада

Циљ часа: – доживљавање, разумевање и тумачење приче „Стефаново дрвоˮ


Светлане Велмар Јанковић;
– развијање способности за доживљавање, разумевање и тумачење
приче;
 – опособљавање ученика за решавање животних проблема.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
– чита са разумевањем причу;
– опише свој доживљај прочитане приче;
– укратко образложи свој утисак и мишљење поштујући другачије
ставове;
– разликује књижевне врсте;
– одреди тему, редослед догађаја, време и место дешавања у причи;
– именује позитивне и негативне особине ликова.
Облик рада: фронтални, индивидуални
Наставне дијалошка, рада на тексту, писаних радова
методе:
Наставна – Маја Димитријевић, „Читанка 4, Српски језик за четврти разред
средства: основне школеˮ, Вулкан знање, Београд 2021.
Корелација са – Природа и друштво (значајне историјске личности)
другим – Ликовна култура (ликовне технике и материјали)
предметима:
ВРЕМЕНСКА СТРУКТУРА ЧАСА (ТОК ЧАСА)

Планиране активности Планиране активности


наставника ученика
Мотивациона разговор
Уводни део Читам ученицима загонетку: Покушавају да одгонетну загонетку.
часа (5-10 „У пролеће те одмарам,
минута) лети те хладим, Слушају најаву наставне јединице.
с јесени те храним,
а зими грејем.ˮ (дрво) Пишу наслов у свеске.
Најава наставне јединице
Најављујем наставну јединицу:
„Данас ћемо читати причу
’Стефаново дрво’, коју је написала
ДНЕВНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
Школска 2022/2023. година

Светлана Велмар
Јанковић.ˮ
Записујем наслов на табли.
ДНЕВНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
Школска 2022/2023. година

Слушају изражајно читање приче.


Средишњи
део часа Износе своје утиске и непосредни доживљај
(25-30 приповетке.
минута)
Читају причу у себи.
Уочавају издвојене непознате речи и
подвлаче нове, уколико их има.

Учествују у тумачењу непознатих речи.

Учествују у разговору о приповеци


одговарајући на питања.

Изражајно читање
Изражајно читам приповетку
„Стефаново дрвоˮ.
Разговор о непосредном доживљају и
утисцима
Разговарам: „Шта вам се посебно
свидело у овој причи? Шта вас је
изненадило?ˮ
Усмерено истраживачко читање
Упућује ученике да прочитају причу у
себи и подвуку непознате речи.
Тумачење непознатих речи и израза
Тумачи непознате речи и изразе.
Анализа текста
Разговара: „У које време се дешава
радња ове приче? У ком граду? Ко су
били Стефанови родитељи? Како се звао
његов брат? Где су живели? Како је
Стефанов отац показивао своју
строгост? Шта је кнез очекивао од
старијег сина? Зашто се Стефан не
усуђује да противречи оцу? Где је
Стефан одлазио када је био
нерасположен? Како је изгледало то
место? У каквом положају је његово
тело док се налази у тајном скровишту?
Због чега је за самовање одабрао баш
такав простор? О чему размишља у тим
тренуцима? Због чега Трчко није хтео да
напусти Стефана чак ни кад га је дечак
терао од себе? Какво је пријатељство
између Стефана и Трчка? Запази
промене у Стефановом спољашњем
изгледу. Који је узрок за такво дечаково
ДНЕВНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
Школска 2022/2023. година

Обрада ликова
Разговарам о ликовима: Учествују у разговору о ликовима.
„Који лик у овој причи ти
се највише свидео? Због чега? Наведите Читају причу (штафетно читање).
главне и споредне ликове у причи. Које
њихове особине препознајете из
Слушају изражајно читање приче.
њихових поступака?ˮ

Синтеза
Позивам ученике да наглас (изражајно)
прочитају причу.

Завршни Самостални рад ученика


Говорим: „Напишите у свескама неколико Самостално пишу о страховима које имају.
део часа реченица о страху који имате. Од чега се
(5-10 плашите? Због чега стрепите? Како сте
превазишли тај страх? Ко вам у томе Читају своје одговоре.
минута) помаже?ˮ
Позива ученике да прочитају своје
реченице. Бележе домаћи задатак.
Домаћи задатак
Задајем домаћи из Читанке, стр. 77
(...вежбамо).
„1. Вежбај изражајно читање дијалога које
Стефан води са учитељем мачевања. Тај Врше самопроцену свог рада на часу.
део текста обележен је знаком ***.
Потруди се да прилагодиш глас и
различитим тоном читаш пишчеве речи и
оно што говоре учесници у дијалогу.
Размишљај о њиховим осећањима, жељама
и намерама док разговарају.ˮ
Подстиче самопроцену рада ученика.

Линкови • •
• ка
дигиталном
образовном
садржају
уколико је
доступан на
интернету
ЗАПАЖАЊА О ЧАСУ И САМОЕВАЛУАЦИЈА
Проблеми који су настали и како су решени:

Следећи пут ћу променити/другачије урадити:


Општа запажања:
ДНЕВНА ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
Школска 2022/2023. година

Изглед табле

„Стефаново дрвоˮ
Светлана Велмар Јанковић

Време: пролеће
Место: Крушевац (некадашња српска престоница), шума
Тема: Како је млади принц победио страх и несигурност
Главни лик: Стефан Лазаревић
Споредни: кнез Лазар, кнегиња Милица, Трчко, патуљак, учитељ мачевања
Особине ликова
Стефан: а) У почетку: несигуран, упалшен, забринут, повучен, тужан
б) Касније: стрпљив, упоран, храбар, самоуверен, племенит

Кнегиња Милица: брижна,


Кнез Лазар: брижан, строг, смирен
Патуљак: мудар
Трчко: веран Стефанов пријатељ
Порука: Увек имај веру у себе!

Задаци за ученике који се образују по ИОП2

You might also like