You are on page 1of 6

Mala-Masusing Banghay-Aralin sa Pagtuturo ng Araling Panlipunan 1

I. Mga Layunin: Sa loob ng isang oras na talakayan, ang mga mag-aaral ay inaasahang:

a. nailalahad ang mga paraan ng mabuting pakikipag-ugnayan ng pamilya sa iba pang pamilya sa lipunang
Pilipino;
b. naibabahagi karanasan ng sariling pamilya ukol sa mabuting pakikipag-ugnayan sa ibang pamilya; at
c. nakabubuo ng malikhaing larawan ng mabuting pakikipag-ugnayan ng sariling pamilya sa ibang pamilya sa
lipunang Pilipino

II. Paksang Aralin: Mabuting Pakikipag-ugnayan ng Sariling Pamilya sa Ibang Pamilya sa Lipunang Pilipino
Sanggunian: Araling Panlipunan 1 Learner’s Materials pp.
https://youtu.be/iEMg8qpklYg ( Ang Kwento tungkol sa Pamilya Ismid)
Mga Kagamitan: Flat Screen TV, Puzzles, cut-out pictures, flaglets
III. Pamamaraan

A. Panimulang Gawain
Gawain ng Guro Gawain ng Mag-aaral
1. Pagsasanay
Ipaawit sa mga bata ang kanta nga Mokanta og “Usa Kami ka Panimalay”
“ Usa Kami ka Panimalay”
Usa kami ka panimalay
Malipayon kami sa balay
Kaming mga anak magtinabangay
Arun malipay

Si tatay ang punoan namo


Si nanay ang dahoon sa sanga
Kaming mga anak ang bunga
Sa paghigugma
2. Balik-Aral
(Interactive Game)
Magpakita ug mga larawan sa TV ug isulti ang
“Okay” kung ang larawan nagpakita og sakto
nga sumbanan sa pamilya ug “Dili Okay” kung
wala nagpakita ug sakto nga sumbanan.

Okay!

Dili Okay!
Dili Okay!

Okay!

Okay!

B. Panlinang na Gawain
a. Pagganyak
Grupohon ang mga bata sa tulo ka grupo. Matag grupo,
hatagan ug envelope ug flaglet. Pormahon ang puzzle
arun maporma ang usa ka hulagway sa pamilya. Ipilit
ang hulagway sa manila paper. Ang grupo nga makauna
og porma mopataas sa ilang flaglet ug mopili og
representante nga mohatag ug ideya bahin sa naporma
nila nga hulagway.

Nagmug-ot nga nawong


Unsa man ang gipakita sa hulagway?
Oo/Wala
Very Good! Aduna ba kamo’y kaila nga pamilya nga
kanunay nagmug-ot? Oo/Dili
Ang inyong pamilya ba, sama pud niining naa sa
hulagway? Nag-away, walay kwarta,dili gusto makighigala
Para sa inyo, ngano kaha nga nagmug.ot man sila?

b. Paglalahad
Mga bata, karong buntaga, motan-aw ta ug video nga
nag-ulohang, “Ang Pamilya Ismid” Maminaw ug dili magsaba
Unsa man ang buhaton sa mga bata kung magtan-aw og
video?
Ang grupo nga mag behave, atong butangan og star sa
atong chart.
c. Pagtatalakay
(Integration of story in Filipino)
Ipatan-aw sa mga bata ang video, ipahinumdom nga
importante nga ilang dumduman ang mga importante nga
gihisgutan sa estorya. I pause ang video ug mangutana
kung aduna ba sila’y samang kasinatian sa ubang
pamilya. Ang Pamilya Ismid
Dili
Unsa ang ulohan sa atong gitan-aw nga video?
Maayo ba ang gipakita sa pamilya Ismid? Dili pagtubag sa mga imbitasyon
Unsa man ang ilang gipakita nga dili mayo sa ubang Dili pagtabang sa mga trabahuon sa komunidad
pamilya sa ilang komunidad? Gipalambo lang ang ilang kaugalingon
Walay pagtahud sa mga opisyal sa komunidad

Dili!
Kon kamo ang naa sa lugar sa pamilya Ismid, buhaton
ba pud ninyo ang ilang gibuhat? Kay dili man malipay ang uban pamilya sa among ipakita
Ngano man? Motubag na sila sa mga panawagan sa ubang
pamilya sa ilang lugar.
Unsa man nga importante nga leksyon ang nakat-onan
sa pamilyang Ismid?

Mga bata, ang matag pamilya adunay kaakuhan sa


ubang pamilya sa ilang lugar. Kini ang mga mosunod:

Pagtabang sa mga buluhaton sa ilang lugar o


(Ipabasa sa mga bata) komunidad
1. Pagtabang sa mga buluhaton sa ilang lugar o Paghatag ug hinabang sa mga nabiktima sa
komunidad kalamidad
2. Paghatag ug hinabang sa mga nabiktima sa Paghatag og respeto sa mga butang sa silingan
kalamidad Pagtubag sa pag-awhag sa uban pamilya
3. Paghatag og respeto sa mga butang sa silingan Pagrespeto sa relihiyon sa matag pamilya
4. Pagtubag sa pag-awhag sa uban pamilya
5. Pagrespeto sa relihiyon sa matag pamilya Pagpanglipmyo sa palibot
Oo
Unsa man ang mga buluhaton sa inyong lugar?
Nitabang ba kamo sa maong buluhaton?
Sakto! Kinahanglan natong motabang sa mga buluhaton
sa atong lugar.
(Follow-up questions)
Magtawag og bata nga mopaambit sa iyang kasinatian
bahin sa pagtabang sa mga buluhaton sa ilang lugar. Bagyo, baha, linog
Oo
Unsa man ang inyong mga nahibal.an nga kalamidad?
Nakakita na bam o sa TV bahin sa mga nabagyohan? Nagtinabangay!
Maghatag og mga pagkaon ug mga sanina!
Unsa man ang gipakita sa mga tao?
Very Good! Sa unsa man nga paagi?
Kinsa man sa inyo ang nakaagi na ug pagpanghatag sa
uban? Gikawat!
Unsa man ang inyong gibati, human kamo nakatabang?
Sa atong Nakita nga estorya kagaina, unsa man ang Wala!
nahitabo sa mga butang sa pamilya Ismid sa dihang sila
nangatulog na?
Aduna bay respeto sa mga butang sa pamilya ang
nagbuhat ato sa ila?
Very Good! Importante kayo ang pagrespeto sab utang Kami!
sa ubang pamilya, bisan pa man sa mga butang sa
inyong mga classmates. Nitambong!
Karon, kinsa man sa inyo diri ang giimbitar sa inyong Oo!
silingan sa pagtambong sa iyang birthday?
Unsa man ang inyong gibuhat? Kay nay laing giadtoan
Very Good! Aduna bay mga higayon nga wala kamo Oo!
makatambong?
Ngano man ?
Kinahanglan ba nga mopasabot nganong wala
mitambong? (Managlahi ang tubag)
Very Good! Motubag sap ag-awhag sa mga silingan, ug Dili!
kon dili makatambong, mohatag og pasabot o sakto nga Dili!
rason, nganong wala makatambong.
Unsa man ang inyong relihiyon? (Motawag og isa nga mopaambit)
Parehas ba tanan og relihiyon?
Angay ba nga kataw.an o bugalbugalan ang tinuohan sa
uban?
Kinsa man diri ang nakasinati og dili mayo tungod kay
lahi iyang relihiyon?
Mga bata, importante usab nga motahod o morespeto ta
sa relihiyon o tinuohan sa uban.

d. Paglalapat
Maayong Relasyon sa Laing Pamilya sa akong
Maghatag og lain-lain nga tahas sa matag grupo.
komunidad
Lima(5) ka minute lamang ang ihatag matag tahas.

Group 1: Ipilit ang mga larawan nga nagpakita og maayo


nga pagtagad sa laing pamilya sa komunidad. Mahimong
ipilit ang mga desinyo nga naa sulod sa envelope. Ipilit
ang output sa blackboard. (Hatagan og dugang nga star
sa behavior chart ang magpakita og pagtinabangay sa
grupo)

Group 2: Sundugon ang gipakita nga hulagway sa


larawan nga naa sulod sa envelope. Tanan miyembro
motabang sa pagporma arun masundog ang hulagway.
Mahimong gamiton ang mga gamit sa eskwelahan isip
props.
(Hatagan og dugang nga star sa behavior chart ang
magpakita og pagtinabangay sa grupo)
Group 3: Magporma og lignin. Motindog sa tunga sa
lignin ang lider ug pangutan-on ang matag-usa kon unsa
ang ilang gibuhat aron mapakita ang maayong relasyon
ngadto sa laing pammilya sa ilang lugar. (Hatagan og
dugang nga star sa behavior chart ang magpakita og
pagtinabangay sa grupo)

IV. Pagsusuri
Mag-andam og usa ka papel, sulati og pangalan ug mga
numero nga 1-5.
Isulat ang Tama, kung ang pahayag tama ug Mali, kuna
mali.
1. Akong kataw-an ang tinuohan sa uban
2. Motabang ko sa paglimpyo sa among palibot
3. Akong idalo ang bisan unsa nga naa sa among
pamilya
4. Dili angay hatagan og respeto ang mga gamit sa
uban
5. Mohatag ko uban sa akong pamilya kung unsa
ang makaya namo ug hatag alang sa mga
nabahaan.

V. Takdang Aralin
Pagpili og kapareha/partner. Pangutan-a ang inyong
mama ug papa kon unsa ang mga maayo nilang nabuhat
para sa inyong mga silingan. Itandi ang inyong
nahibaloan ug ipaambit sa klase ugma nga adlaw.

Inihanda ni:
ANALIE A. ESTUYA
Grade 1 adviser

You might also like