You are on page 1of 6

ЧОС,РАДИОНИЦА “МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ”

ДНЕВНА ПРИПРЕМА

Наставни предмет Час одељенског старешине


Реализатор Санела Шћопуловић, наставник математике и разредни
старешина 6.разреда
Разред 6.
Наставна јединица Ментално здравље

Редни број часа 4.


Облици рада Индивидуални, групни, фронтални.

Циљеви и задаци часа 1. Упознавање са основним појмовима о стресу и начинима


за његово превазилажење.
2. Унапређивање оптимистичног атрибуционог стила
(„учење оптимизма“) у ситуацијама важним за младе, и
јачање оптимистичких стратегија превладавања
свакодневног стреса.
Наставне методе Метода демонстрације, метода цртања иилустративних
радова, метода разговора.
Наставна средства и потребан Радни лист бр. 1, хамер, фломастери, лаптоп, пројектор.
материјал
Ток часа :
Уводни део часа – 10 минута Ученицима се преко видео бима приказује презентација о
менталном здрављу која садржи информације о томе шта је
ментално здравље и 10 битних претпоставки
менталногздравља. Такође,видео презентација обилује
информацијама на дату тему са циљем унапређивања
оптимистичног атрибуционог стила („учење оптимизма“) у
ситуацијама важним за младе, и јачање оптимистичких
стратегија превладавања свакодневног стреса
Главни део часа – 40 минута 1. Објашњавање онога што очекује учеснике односно ток
радионице (2мин).
2. РАДИОНИЦА: Шта је стресно за мене? (30 мин)
Ученицима се деле радни листови са питањима о стресним
догађајима и даје им се 10 минута да индивидуално
одговоре на питања. Након тога, моли се неколико
добровољаца да поделе са групом оно што је записано.
Довољно је да наведу јачину узнемирености на скали од 0
до 10 и зашто их је тај догађај толико узрујао (не морају да
наводе сам догађај, ако не желе).
3.Оптимистичан насупрот песимистичном стилу тумачења
догађаја (8 мин).
Разредни старешина објашњава шта је
песимизам/оптимизам. Затим даје примере како оптимисти,
а како песимисти тумаче стресне догађаје и објашњавају
које атрибуције бирају песимисти (лоши догађаји су
узроковани трајним, општим и унутрашњим узроцима), а
које оптимисти (лоши догађаји су последица пролазних
ЧОС,РАДИОНИЦА “МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ”

околности, специфичних узрока и спољашњих околности).


Након тога, учесницима је приказан видео клип који говори
о томе како развити оптимистичан став и како утицати на
свој ум и позитивне мисли.
Завршни део часа – 10 минута Разредни старешина наводи учеснике да објасне зашто је
добро имати оптимистичан став у суочавању са стресним
догађајима.
Завршна игра – Сви учесници редом, укруг, изговарају
један појам који је по њиховом мишљењу битан за
ментално здравље а затим те речи исписују на хамеру.
На крају радионице је израђен пано који ће бити окачен у
ходнику школе.
Поздрављање и завршетак радионице.
(Само)евалуација и корекција часа
ЧОС,РАДИОНИЦА “МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ”

ПРИЛОЗИ:
ФОТОГРАФИЈЕ РЕАЛИЗОВАНОГ ЧАСА
ЧОС,РАДИОНИЦА “МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ”

Приказ презентације “Ментално здравље”

Попуњавање радног листа 1.

Приказивање видео клипа о ОПТИМИЗМУ И ПЕСИМИЗМУ


ЧОС,РАДИОНИЦА “МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ”

Ученици праве пано на коме уписују појмове који су по њиховом мишљењу битни за
МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
ЧОС,РАДИОНИЦА “МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ”

You might also like