You are on page 1of 2

Наставни предмет: музичка Разред: III Редни број часа: 16

Наставна тема: певање

Наставна јединица: Вејавица – Божидар Станчић


Снег – Боривоје Стефановић

Тип часа: обрада Облик рада: фронтални


Певање песама на тему зиме и Нове године. Препознавање
Циљ часа. репетиције – знака за понављање и знакова прима и секунда
волта у нотном запису на примеру песме Вејавица.

Наставне методе: Наставна средства и помагала:


вербална, метода игре Текстуална, мануелна-уџбеник, ритмички инструменти

Корелација: ликовна култура – сликање зимског пејзажа или нека


друга зимска и новогодишња тема

Уводни део часа Отпевати неку од песмица са прошлог часа


Главни део часа Прочитати солмизацијом нотни текст песме Вејавица Б. Станчића.
– Уочити знак за понављање: део композиције који се понавља,
први пут се завршава тактом који је означен бројем један (прима
волта). Приликом понављања изоставља се такт означен бројем
један и пева се такт означен бројем два (секунда волта). Први пут
певамо умереном јачином, други пут певамо тихо.
Када се увежба певање и свирање, неки ученици могу да прате
песму ритмичким инструментом по избору или музиком тела,
односно пуцкетањем прстију, пљескањем по бутинама и слично.

– Певати песму Снег Боривоја Д. Стефановића уз пратњу


звончића, даира, чинела. Ученике подстаћи да се у седећем ставу
покрећу као да се возе санкама – у складу са текстом песме.
Може се одиграти и оваква игра: док се пева песма, један ученик
стоји или седи испред табле и прави покрете које други
подражавају, на пример као кад санке нагло улећу у кривину,
(17. час)
кривудају, прескачу преко камења, сагиње се као да избегава
ниску грану дрвета и слично.
Може се одиграти и игра пантомиме у потпуној тишини: једно
дете показује, а други погађају каквим путем се крећу санке, шта
ради онај који седи на њима и слично.
Божидар Станчић и Боривоје Стефановић су савремени
српски композитори за децу.

Завршни део Илустровати композиције.

Изглед табле Певање:

Вејавица – Божидарa Станчићa


Снег – Боривојa Стефановићa

Препорука Овај час музичке културе се може тематски повезати са ликовном


културом, тако да се одрже као трочас на коме може да се пева,
игра, слика уз музику, кити јелка и слично.

You might also like