You are on page 1of 12

16 Scenariusze lekcji – klasa 4

DZIAŁ II. Liczby naturalne – część 2


Temat w podręczniku: 1. Zegary 2 x 45 min

Cele ogólne –– Ile minut ma kwadrans?


–– Ile sekund ma minuta?
• doskonalenie sprawności rachunkowej
–– Ile sekund ma godzina?
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
–– Ile godzin ma doba?
• rozumowanie i argumentacja
–– Jakie przyrządy służą do odmierzania czasu?
–– W jaki sposób możemy podać czas odczytany na
Cele szczegółowe zegarze?
Uczeń:
• odczytuje wskazania zegara w systemach 12- i 24-go- 2. Na dobry początek (5 min)
dzinnym • Nauczyciel objaśnia zasady gry Strażnik czasu na
• wykonuje proste obliczenia zegarowe na godzinach podstawie opisu ze s. 68 z podręcznika i opisuje po-
i minutach moce, jakie będą potrzebne – kartki z zapisanym
• dodaje i odejmuje liczby naturalne czasem i zegar wskazówkowy. Uczniowie rozgrywają
• czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający in- grę w parach.
formacje liczbowe
• wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiąza- 3. Ćwiczenia w odczytywaniu i zapisywaniu czasu
nie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodny  (20 min)
dla niego zapis informacji i danych z treści zadania • Nauczyciel przytacza opowiadanie, w trakcie którego
• dostrzega zależności między podanymi informacjami posługuje się zegarem. Uczniowie odpowiadają na
pytania.
Dostawca pieczywa wstaje o godzinie (nauczyciel
Metody ustawia duży zegar wskazówkowy na godzinę 3.50),
• gra dydaktyczna aby dowieźć pieczywo do sklepu spożywczego
• pogadanka przed jego otwarciem.
• burza mózgów –– O której godzinie wstaje dostawca? Jak można
różnymi sposobami odczytać tę godzinę?
Formy pracy Dostawca odbiera pieczywo z piekarni już o go-
dzinie (nauczyciel ustawia zegar na 4.50).
• praca indywidualna –– Która to godzina? Jak można różnymi sposobami
• praca w parach odczytać tę godzinę?
• praca z całą klasą W pierwszym sklepie dostawca jest o godzinie
(nauczyciel ustawia zegar na 5.20).
Środki dydaktyczne –– Która to godzina? Jak można różnymi sposobami
• zegary wskazówkowe i elektroniczne (po jednym na odczytać tę godzinę?
każdej ławce) –– Jak długo dostawca jedzie od piekarni do sklepu?
• kartki z napisami: 15 minut, 30 minut, 2 godziny, –– Ile czasu upłynęło od chwili, kiedy dostawca wstał,
1 godzina, pół godziny, półtorej godziny do chwili, kiedy dotarł do sklepu?
Wyładowanie skrzynek z pieczywem trwa 5 mi-
nut, a pokonanie drogi do drugiego sklepu zaj-
Przebieg zajęć
muje następne 5 minut.
Lekcja 1 –– O której godzinie dostawca dojeżdża do drugie-
go sklepu? Kto ustawi zegar? Jak odczytamy tę
Faza wprowadzająca (3 min)
godzinę?
Temat lekcji: Zapisujemy godziny, które wskazuje • Zad. 1 i 2 s. 71 z podręcznika – zadania z kluczem
zegar. Liczymy, ile czasu upłynęło. – po poprawnym wykonaniu trzech kolejnych przy-
• Czynności organizacyjno-porządkowe. kładów z jednego poziomu uczeń może przejść na
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: następny poziom.
Na tej lekcji poznamy jednostki czasu, różne sposo- • Ćwiczenia interaktywne ze s. 72 z multibooka –
by zapisywania godziny odczytanej z zegara, a także wskazywanie na zegarze godziny po upływie okre-
będziemy obliczali, ile czasu upłynęło między dwoma ślonego czasu od podanej godziny.
wskazaniami zegara.

Faza realizacyjna 4. Czas w sytuacjach z życia codziennego (10 min)


• Zad. 3–5 s. 72 z podręcznika – uczniowie ćwiczą
1. Burza mózgów na temat jednostek czasu (4 min)
zapisywanie czasu i wykonują obliczenia związane
–– W jakich jednostkach mierzymy czas?
z upływem czasu w życiu codziennym.
–– Ile minut ma godzina?
Liczby naturalne – część 2 17

Faza podsumowująca (3 min) spóźnienia bohatera wiersza i ich możliwe konse-


• Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji. kwencje.
• Uczniowie odpowiadają na pytania:
2. Zastosowanie obliczeń czasowych w życiu codzien-
–– W jakich jednostkach odmierzamy czas?
nym (10 min)
–– Jak ustawić wskazówki zegara, aby pokazywał • Zad. 6–8 s. 33 w zeszycie ćwiczeń (zad. 7 i 8 s. 41–42
godzinę 16.45? w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej) – praca samo-
–– Co na tej lekcji sprawiało największą trudność? dzielna. Uczniowie w parach sprawdzają poprawność
• Zadanie pracy domowej. obliczeń, nauczyciel sprawdza zadania w zeszytach
Zad. 3–5 s. 32 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–6 s. 39–41 Radzę sobie coraz lepiej.
w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
3. Obliczenia czasowe w zadaniach tekstowych
Lekcja 2  (10 min)
• Zad. 8 i 11 s. 73 z podręcznika – każdy uczeń zapo-
Faza wprowadzająca (5 min) znaje się z treścią zadania. Uczniowie wspólnie ją
Temat lekcji: Obliczenia praktyczne związane analizują, a wybrany uczeń zapisuje kolejne infor-
z czasem macje na tablicy i rozwiązuje zadanie.
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
• Sprawdzenie pracy domowej – uczniowie odczytują Faza podsumowująca (5 min)
rozwiązania. • Uczniowie odpowiadają na pytania:
• Przeprowadzenie kartkówki II.1 (opcjonalnie)*. –– Czy pamiętacie, kiedy nauczyliście się odczytywać
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu. godzinę z zegara?
–– Jakie nowe umiejętności zdobyliście na tej lekcji?
Faza realizacyjna • Pokaz slajdów ze s. 74 z multibooka.
1. Burza mózgów na temat przydatności sprawnego • Ocena pracy uczniów na lekcji – nauczyciel nagradza
wykonywania obliczeń czasowych (15 min) najaktywniejszych uczniów oceną.
• W jakich sytuacjach umiejętności korzystania z ze- • Zadanie pracy domowej.
gara i wykonywania obliczeń czasowych są ważne?
Zad. I–III Czy już umiem? s. 74 z podręcznika.
• Zad. 10 s. 73 z podręcznika – uczniowie czytają na Dla chętnych: zad. 12 s. 74 z podręcznika.
głos kolejne zwrotki wiersza, analizują tekst, opisują

Temat w podręczniku: 2. Kalendarz 2 x 45 min

Cele ogólne • wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiąza-


nie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodny
• doskonalenie sprawności rachunkowej dla niego zapis informacji i danych z treści zadania
• wykorzystywanie i tworzenie informacji • dostrzega zależności między podanymi informacjami
• rozumowanie i argumentacja
• wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji Metody
Cele szczegółowe • praca z podręcznikiem
• gra dydaktyczna
Uczeń: • pogadanka
• zna nazwy i numery kolejnych miesięcy oraz liczbę
ich dni
• stosuje cyfry rzymskie do oznaczania miesięcy w za-
Formy pracy
pisie daty • praca indywidualna
• liczby w zakresie do 39 zapisane w systemie rzym- • praca w parach
skim przedstawia w systemie dziesiątkowym, a zapi- • praca w grupach
sane w systemie dziesiątkowym przedstawia w sys- • praca z całą klasą
temie rzymskim
• zna pojęcia: rok zwykły, rok przestępny, kwartał, wiek Środki dydaktyczne
• wykonuje proste obliczenia kalendarzowe na dniach,
tygodniach, miesiącach, latach • kalendarz ścienny na cały rok
• dodaje i odejmuje liczby naturalne • domino (załącznik 1)
• czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający in-
formacje liczbowe Przebieg zajęć
* Przeprowadzenie kartkówki, choć jest wskazane, pozostaje do Lekcja 1
decyzji nauczyciela. Dlatego też w scenariuszach nie uwzględ-
Faza wprowadzająca (5 min)
niono czasu potrzebnego na przeprowadzenie kartkówek. Kart-
kówki można pobrać z portalu dlanauczyciela.pl.
Temat lekcji: Kalendarz
18 Scenariusze lekcji – klasa 4

• Czynności organizacyjno-porządkowe. Faza podsumowująca (5 min)


• Sprawdzenie pracy domowej. • Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji:
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: –– Czego nauczyliśmy się na dzisiejszej lekcji?
Na tej lekcji będziemy zapisywać daty, określać wiek –– Co było najłatwiejsze, a co sprawiało problemy?
wydarzenia, poznamy różne sposoby podziału roku. • Zadanie pracy domowej.
Faza realizacyjna Zad. 3, 4 i 7 s. 77–78 z podręcznika.
1. Na dobry początek (5 min)
• Nauczyciel wyjaśnia zasady gry Co słychać w ka- Lekcja 2
lendarzu ze s. 75 z podręcznika. Uczniowie pracują Faza wprowadzająca (5 min)
w grupach 4-osobowych – odpowiadając na kolejne
Temat lekcji: Obliczenia związane z kalendarzem
pytania, przypominają sobie podstawowe wiadomości
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
związane z kalendarzem: nazwy miesięcy, liczbę ich
dni, numery i kolejność miesięcy, pojęcie kwartał. • Sprawdzenie pracy domowej.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
2. Cyfry rzymskie (10 min) Na tej lekcji dowiemy się, który rok jest zwykły, a który
• Uczniowie zapoznają się z tekstem ze s. 76 w podręcz- przestępny. Będziemy obliczać, ile minęło dni, miesięcy
niku dotyczącym zapisu liczb od 1 do 39 w systemie i lat od podanej daty.
rzymskim. Faza realizacyjna
• Zad. 2 s. 77 z podręcznika – uczniowie wspólnie od-
1. Obliczenia zegarowe i kalendarzowe (5 min)
powiadają na pytanie zawarte w zadaniu.
• Uczniowie obliczają:
• Zad. 1 s. 77 z podręcznika – uczniowie rozwiązują
–– ile czasu upłynęło od godz. 8 rano wczoraj do godz.
zadanie samodzielnie.
8 rano dziś. (1 doba)
–– ile dni upłynęło od godz. 8 rano 10 października
3. Podział czasu na wieki, lata, kwartały, miesiące i dni
do godz. 8 rano 19 października. (9 dni)
 (15 min)
• Uczniowie zapoznają się z tekstem ze s. 76–77 z podręcz- –– ile dni trwa zimowa przerwa świąteczna, która na
nika, zawierającym dalsze informacje o podziale czasu. ogół zaczyna się 23 grudnia i trwa do 1 stycznia
włącznie. (10 dni)
• Pogadanka na temat kalendarza:
Podanie godziny rozpoczęcia wydarzenia (lub pory
–– Co widzimy w kalendarzu?
dnia) służy rozstrzygnięciu wątpliwości, czy podane
–– Co możemy z niego odczytać? dni zaliczać do omawianego okresu.
–– Ile kwartałów jest w roku?
–– Ile miesięcy jest w kwartale? 2. Zadania z kalendarzem (10 min)
–– W którym kwartale jest kwiecień? • Zad. 8 i 10 s. 78–79 z podręcznika – uczniowie roz-
–– Ile dni mają poszczególne miesiące? (Nauczyciel wiązują zadania w parach. W zadaniu 10 zwracamy
pokazuje metodę mnemotechniczną z kostkami uwagę na to, że rok 2016 jest rokiem przestępnym.
dłoni zaciśniętej w pięść).
–– Ile dni ma czerwiec? A ile październik? 3. Jaki to dzień tygodnia? (10 min)
–– Dwa kolejne miesiące mają tyle samo dni. Które • Zad. 5 i 6 s. 78 z podręcznika – uczniowie rozwiązują
to miesiące? (Grudzień i styczeń to również dobra zadania indywidualnie lub w parach. Nauczyciel
odpowiedź). wyróżnia uczniów, którzy bezbłędnie rozwiązali
• Nauczyciel wyjaśnia pojęcie wiek. Uczniowie zapisują wszystkie zadania.
w zeszytach, które lata należą do I, II, III, … wieku.
• Uczniowie określają, do którego wieku należą lata: 4. Rok zwykły, rok przestępny (8 min)
2012, 1901, 1899, 1900, 1410, 25, 966. • Uczniowie czytają informację Dla dociekliwych ze
• Ćwiczenie interaktywne ze s. 77 z multibooka (zad. 1). s. 79–80 z podręcznika o sposobie ustalania, czy
dany rok jest przestępny, czy zwykły, a następnie
• Zad. 5 i 7 s. 36 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1 i 5
odpowiadają na pytania:
s. 43–45 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej) – ucznio-
wie w parach sprawdzają poprawność rozwiązań, –– Czy rok 2002 był zwykły, czy przestępny?
nauczyciel sprawdza zadania w zeszytach Radzę –– Rok 2016 był przestępny. Który kolejny rok będzie
sobie coraz lepiej. przestępny?
–– Dlaczego rok 1900 nie był przestępny?
4. Jak zapisujemy daty? (5 min) –– Czy rok 2000 był przestępny?
• Zad. 8 s. 33 w zeszycie ćwiczeń (zad. 4 s. 44 w zeszycie • Zad. 1–3 Dla dociekliwych s. 80 z podręcznika.
Radzę sobie coraz lepiej) – wszystkie daty występują-
ce w zadaniach uczniowie zapisują na tablicy trzema Faza podsumowująca (7 min)
sposobami i przepisują do zeszytu. • Uczniowie układają domino (załącznik 1).
• Wybrany uczeń zapisuje na tablicy aktualną datę • Zadanie pracy domowej.
różnymi sposobami. Zad. 6, 9 i 10 s. 36–37 w zeszycie ćwiczeń (zad. 6–8
s. 45–46 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
Liczby naturalne – część 2 19

Załącznik 1

XII wiek rok zwykły 60 minut 1275 rok 15 minut maj

30 dni 1 wiek 28 lub 29 dni kwartał 24 godziny 1200 rok

365 dni 1 kwadrans 100 lat 1 doba XIII wiek rok


przestępny

31 dni 1 godzina 366 dni luty 3 miesiące wrzesień

Temat w podręczniku: 3. Podnoszenie do potęgi drugiej 2 x 45 min


i do potęgi trzeciej

Cele ogólne Przebieg zajęć


• doskonalenie sprawności rachunkowej Lekcja 1
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
Faza wprowadzająca (5 min)
• rozumowanie i argumentacja
Temat lekcji: Obliczanie kwadratów i sześcianów
• wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji
liczb
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
Cele szczegółowe • Sprawdzenie pracy domowej – w parach.
Uczeń: • Przeprowadzenie kartkówki II.2 (opcjonalnie).
• oblicza kwadraty i sześciany liczb naturalnych • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
• rozumie znaczenie poszczególnych liczb w zapisie Na tej lekcji poznamy kwadrat liczby i sześcian liczby.
potęgi Dowiemy się też, jak się je oblicza.
• posługuje się różnymi sposobami odczytywania
potęg Faza realizacyjna
• mnoży liczbę naturalną przez liczbę naturalną 1. Burza mózgów na temat działań, które już znamy
• czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający in- (3 min)
formacje liczbowe –– Ile znamy działań? Jakie to działania?
• dostrzega zależności między podanymi informacjami –– Czy sumę jednakowych liczb (składników) można
zapisać w inny sposób?
Metody Przykład: 3 + 3 + 3 + 3 = 4 ∙ 3
2+2+2+2+2+2=6∙2
• praca z podręcznikiem Sumę jednakowych liczb można zastąpić mnożeniem.
• gra dydaktyczna
• pogadanka 2. Na dobry początek – Budujemy kwadraty (10 min)
• doświadczenie • Uczniowie analizują rysunki kwadratów ze s. 81
• burza mózgów z podręcznika i wykonują kolejne polecenia. Za-
pisują za pomocą mnożenia odpowiedzi na pyta-
nia, z ilu kratek składają się kolejne kwadraty:
Formy pracy
2 ∙ 2, 3 ∙ 3, 4 ∙ 4, 5 ∙ 5, 6 ∙ 6, 20 ∙ 20.
• praca indywidualna Co charakterystycznego można zauważyć w tych
• praca w parach działaniach?
• praca z całą klasą • Nauczyciel wprowadza nowe działanie:
3 ∙ 3 = 32
Środki dydaktyczne Iloczyn jednakowych liczb (czynników) można zapi-
sać za pomocą potęgowania.
• klocki sześcienne
Zapis 32 czytamy: trzy do potęgi drugiej albo trzy do
• szpilki (po jednej dla każdego ucznia)
kwadratu, albo kwadrat liczby trzy.
• małe karteczki (po pięć dla każdego ucznia)
• zbiór zadań Matematyka z kluczem, klasa 4
20 Scenariusze lekcji – klasa 4

• Uczniowie zapisują pozostałe iloczyny w postaci po- Lekcja 2


tęg i odczytują je na trzy sposoby.
Faza wprowadzająca (5 min)
3. Na dobry początek – Budujemy sześciany (10 min) Temat lekcji: Potęgowanie w zadaniach
• Uczniowie analizują zdjęcia sześcianów ze s. 81 • Czynności organizacyjno-porządkowe.
z podręcznika i wykonują kolejne polecenia. • Sprawdzenie pracy domowej.
• Nauczyciel prosi o zapisanie działań, które pozwolą • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
obliczyć, z ilu klocków składają się sześciany o dwóch, Na tej lekcji będziemy ćwiczyć w różnych zadaniach
trzech, czterech, pięciu oraz dziesięciu warstwach. podnoszenie liczb do potęgi.
Co charakterystycznego można zauważyć w tych
działaniach? Faza realizacyjna
• Nauczyciel wprowadza nowe działanie: 1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
4 ∙ 4 ∙ 4 = 43  (10 min)
Tu też mamy iloczyn jednakowych czynników i też • Uczniowie podają przykłady kwadratów i sześcianów
możemy zastąpić go potęgowaniem. liczb.
Zapis 43 czytamy: cztery do potęgi trzeciej albo cztery • Ćwiczenia interaktywne ze s. 83 z multibooka – po-
do sześcianu, albo sześcian liczby cztery. wtórzenie w formie zabawy dydaktycznej wartości
potęg poznanych na ostatniej lekcji.
• Uczniowie zapisują pozostałe iloczyny w postaci po-
tęg i odczytują je na trzy sposoby.
2. Zastosowanie potęgowania w rozwiązywaniu zadań
z kontekstem praktycznym (15 min)
4. Ćwiczymy zapisywanie i odczytywanie kwadratów
• Zad. 9 s. 84 z multibooka – uczniowie rozwiązują
i sześcianów liczb (12 min)
zadanie z pomocą Brygady do zadań tekstowych.
• Zad. 2 s. 83 z podręcznika – wyznaczeni uczniowie
czytają głośno kolejne wyrażenia. • Zad. 4 s. 83 z podręcznika – cała klasa wspólnie ana-
lizuje i rozwiązuje zadanie. Zwracamy uwagę, aby
• Zad. 3 s. 83 z podręcznika – nauczyciel odczytuje
rozwiązanie było zapisane najpierw w postaci potęgi.
słowny zapis kolejnych potęg, a uczniowie na kartecz-
kach zapisują cyframi podane wyrażenia i podnoszą • Zad. 7 s. 84 – nauczyciel rozdaje kartki i szpilki. Ćwi-
do góry. Nauczyciel sprawdza poprawność zapisów. czenie ze składaniem kartki ma pokazać, jak szybko
Uczniowie, którzy nie popełnili ani jednego błędu, rosną wartości potęg.
zostają wyróżnieni.
• Zad. 1 s. 83 z podręcznika – zadanie z kluczem – po 3. Szyfrujemy z użyciem potęg (10 min)
wykonaniu wcześniejszych zadań wszyscy uczniowie • Zad. 4 s. 42 ze zbioru zadań.
powinni bardzo szybko dojść do poziomu Mistrza. • Uczniowie podają w formie zaszyfrowanej różne in-
formacje. Powinny się tam znaleźć przede wszystkim
Faza podsumowująca (5 min) potęgi, np.:
• Uczniowie zadają pytania dotyczące wiedzy zdobytej –– mam 13 rodzeństwa,
na lekcji i odpowiadają na nie, np.: –– za 22 dni idę do kina,
–– Jak zapisać cyframi „cztery do potęgi trzeciej”? –– chciałbym dostawać 102 zł kieszonkowego.
–– Jak inaczej można powiedzieć „sześcian liczby
dwa”? Faza podsumowująca (5 min)
–– Czy 23 to tyle samo co 32? • Uczniowie odpowiadają na pytania:
Pomysłowość w zadawaniu pytań będzie świadczyć –– Jak inaczej można zapisać iloczyn trzech czwórek?
o dobrym przyswojeniu wiedzy. –– A jak można zapisać iloczyn czterech trójek?
• Zadanie pracy domowej. • Zadanie pracy domowej.
Zad. 3–7 s. 38–39 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–5 s. 47–48 Zad. I–III Czy już umiem? s. 85 z podręcznika.
w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej). Dla chętnych: zad. 22, 25 i 26 s. 44 ze zbioru zadań.

Temat w podręczniku: 4. Podzielność przez 10, przez 5 i przez 2 2 x 45 min

Cele ogólne • mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę natu-


ralną
• doskonalenie sprawności rachunkowej
• czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający in-
• wykorzystywanie i tworzenie informacji formacje liczbowe
• rozumowanie i argumentacja • wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiąza-
• wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji nie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodny
dla niego zapis informacji i danych z treści zadania
Cele szczegółowe • dostrzega zależności między podanymi informacjami
Uczeń:
• rozpoznaje liczby podzielne przez 2, przez 5 i przez 10
Liczby naturalne – część 2 21

Metody 3. Cechy podzielności (5 min)


• Na podstawie obserwacji i tekstu ze s. 86 z podręcz-
• praca z podręcznikiem nika uczniowie ustalają pod kierunkiem nauczyciela
• gra dydaktyczna cechy podzielności przez 10, przez 5 i przez 2.
• pogadanka • Uczniowie sporządzają notatkę w ustalonej formie
• mapa pamięciowa przez nauczyciela: tabeli, mapy pamięciowej lub
diagramu Venna – najpierw na tablicy, następnie
Formy pracy w zeszytach.
Przykład:
• praca indywidualna
• praca w parach
• praca z całą klasą

Środki dydaktyczne
• 20 drobnych przedmiotów, np. żołędzi, cukierków
lub guzików

Przebieg zajęć
Lekcja 1
Faza wprowadzająca (5 min)
Temat lekcji: Podzielność przez 10, przez 5 i przez 2
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
• Sprawdzenie pracy domowej. 4. Szukamy liczb podzielnych przez 2, przez 5 i przez 10
 (15 min)
• Przeprowadzenie kartkówki II.3 (opcjonalnie).
• Zad. 1–6 s. 87 z podręcznika – praca samodzielna.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: Uczniowie w parach sprawdzają poprawność rozwią-
Na tej lekcji sformułujemy reguły, na podstawie których zań. W razie wątpliwości nauczyciel rozstrzyga spór.
bez obliczania będziemy mogli szybko sprawdzić, czy
dana liczba jest podzielna przez 10, przez 5 lub przez 2. Faza podsumowująca (5 min)
Faza realizacyjna • Uczniowie przypominają cechy podzielności liczb.
• Zadanie pracy domowej.
1. Podzielność liczb (5 min)
• Uczniowie w formie zabawy przypominają sobie po- Zad. 3–5 s. 40–41 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–3 s. 49–50
jęcie podzielności liczb. w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
–– Nauczyciel wykłada 12 drobnych przedmiotów
i pyta, czy można je rozdzielić na 4 równe porcje.
Lekcja 2
Uczeń, który najszybciej poda odpowiedź, dokonuje Faza wprowadzająca (5 min)
podziału. Temat lekcji: Zastosowanie cech podzielności
–– Nauczyciel wykłada 14 przedmiotów i pyta, czy przez 10, przez 5 i przez 2
można je rozdzielić na 4 równe porcje tak, żeby ża- • Czynności organizacyjno-porządkowe.
den przedmiot nie został. Uczeń, który jako pierw-
• Sprawdzenie pracy domowej – uczniowie w parach
szy poda odpowiedź, dokonuje podziału i mówi, sprawdzają pracę domową, a nauczyciel sprawdza
jaka reszta została. pracę uczniów korzystających z zeszytu Radzę sobie
• Uczniowie odpowiadają na pytania: coraz lepiej.
–– Co to znaczy, że liczba jest podzielna przez inną • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
liczbę? Na tej lekcji będziemy stosowali cechy podzielności przez
–– Ile trzeba mieć przedmiotów, żeby można je było 2, 5 lub 10 przy tworzeniu liczb o podanych własnościach
rozdzielić po 5 sztuk, tak aby żaden przedmiot i przy badaniu własności wyników działań.
nie został?
–– Ile trzeba mieć przedmiotów, żeby można je było Faza realizacyjna
rozdzielić równo między 10 osób? 1. Przypomnienie cech podzielności liczb (5 min)
• Uczniowie przypominają cechy podzielności liczb
2. Na dobry początek (10 min) przez 2, przez 5 i przez 10.
• Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenie Liczby • Ćwiczenie interaktywne ze s. 87 z multibooka (zad. 1).
w tablicach ze s. 86 z podręcznika.
• Uczniowie dzielą się swoimi obserwacjami z ćwicze- 2. Sprawdzanie podzielności liczb i wyników działań
nia (np.: kolejne liczby podzielne przez 5 różnią się  (22 min)
o 5; liczby podzielne przez 5 to te, których ostatnią • Zad. 7 s. 87 z podręcznika – uczniowie rozwiązują
cyfrą jest 0 lub 5; liczby podzielne i przez 5, i przez zadanie samodzielnie.
2 mają na końcu zero).
22 Scenariusze lekcji – klasa 4

• Zad. 8 s. 87 z podręcznika – uczniowie rozwiązują Faza podsumowująca (8 min)


zadanie wspólnie pod kierunkiem nauczyciela. • Zad. I–III Czy już umiem? s. 88 z podręcznika.
• Uczniowie podają przykłady: • Zapis notatki w zeszytach:
–– liczby, którą należy dodać do 146, aby otrzymana Suma dwóch liczb parzystych jest liczbą parzystą.
suma była parzysta,
Suma dwóch liczb nieparzystych jest liczbą pa-
–– liczby, którą należy dodać do 157, aby otrzymana rzystą.
suma była parzysta,
• Ocena pracy uczniów na lekcji – nauczyciel nagradza
–– liczby, którą należy dodać do liczby parzystej, aby najaktywniejszych uczniów oceną.
otrzymana suma była parzysta,
• Zadanie pracy domowej.
–– liczby, którą należy dodać do liczby nieparzystej,
Zad. 6–8 s. 41–42 w zeszycie ćwiczeń (zad. 5 i 6 s. 51
aby otrzymana suma była parzysta.
w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
• Ćwiczenie interaktywne s. 87 z multibooka (zad. 2). Dla chętnych: zad. 6–8 Dla dociekliwych s. 88 z pod-
ręcznika.
3. Dla dociekliwych (5 min)
• Zad. 1–5 Dla dociekliwych s. 88 z podręcznika
– wspólne szukanie odpowiedzi na kolejne pytania.

Temat w podręczniku: 5. Podzielność przez 9 i przez 3 2 x 45 min

Cele ogólne • Czynności organizacyjno-porządkowe.


• Sprawdzenie pracy domowej – w parach.
• doskonalenie sprawności rachunkowej
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
Na tej lekcji sformułujemy reguły, na podstawie któ-
• rozumowanie i argumentacja
rych bez dzielenia będziemy mogli szybko sprawdzić, czy
dana liczba jest podzielna przez 3 lub przez 9.
Cele szczegółowe
Faza realizacyjna
Uczeń:
• rozpoznaje liczby naturalne podzielne przez 3 i przez 9 1. Na dobry początek (5 min)
• Uczniowie wykonują ćwiczenie pod kierunkiem na-
• mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę natu-
uczyciela:
ralną
–– wybrany uczeń zapisuje na tablicy dowolną liczbę
• czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający in-
(mniejszą od 100 000),
formacje liczbowe
–– mnoży ją na kalkulatorze przez 9 i zapisuje wynik
• wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiąza-
na tablicy (nauczyciel zwraca uwagę uczniów na
nie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodny
fakt, że otrzymana liczba jest podzielna przez 9),
dla niego zapis informacji i danych z treści zadania
–– oblicza sumę cyfr tej liczby,
• dostrzega zależności między podanymi informacjami
–– jeśli otrzymana suma jest dwucyfrowa, sumuje
jej cyfry,
Metody –– otrzymany wynik (9) zapisuje w wyznaczonym
• praca z podręcznikiem miejscu na tablicy.
• gra dydaktyczna Ćwiczenie należy powtórzyć 5 razy.
• pogadanka
2. Sformułowanie cech podzielności liczb (5 min)
Formy pracy • Uczniowie zapoznają się z tekstem ze s. 89 z pod-
ręcznika i zapisują w zeszytach cechy podzielności
• praca indywidualna liczb przez 3 i przez 9.
• praca w parach
• praca w grupach 3. Stosowanie cech podzielności liczb – praca z całą
• praca z całą klasą klasą (20 min)
• Zad. 1 s. 90 z podręcznika – uczniowie wpisują w od-
Środki dydaktyczne powiednie pola tabeli liczby z chmurki.

• kalkulator Liczby podzielne przez 3


Liczby podzielne przez 9
Przebieg zajęć Liczby podzielne przez 3,
ale niepodzielne przez 9
Lekcja 1
Wyciągamy wniosek – wszystkie liczby podzielne
Faza wprowadzająca (5 min)
przez 9 są również podzielne przez 3.
Temat lekcji: Cechy podzielności liczb przez 3 • Zad. 2 i 3 s. 90 z podręcznika.
i przez 9
Liczby naturalne – część 2 23

4. Stosowanie cech podzielności liczb – zagadki • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
 (5 min) Na tej lekcji będziemy tworzyć liczby podzielne przez 3
• Nauczyciel odczytuje kolejne polecenia, a uczniowie lub przez 9.
zapisują odpowiednie liczby na kartkach.
–– Znajdź najmniejszą liczbę dwucyfrową podzielną Faza realizacyjna
przez 9. (18) 1. Tworzenie liczb podzielnych przez 3 i przez 9
–– Znajdź największą liczbę dwucyfrową podzielną  (20 min)
przez 3. (99) • Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują Wiedzę
–– Znajdź najmniejszą liczbę trzycyfrową większą od w pigułce ze s. 90 z multibooka.
400 i podzielną przez 3. (402) • Zad. 4–7 s. 90 z podręcznika – uczniowie rozwiązują
–– Znajdź największą liczbę czterocyfrową utworzoną zadania w parach, a następnie w czwórkach spraw-
z cyfr 3, 4, 5, 6 podzielną przez 9. (6543) dzają wyniki.
–– Znajdź największą liczbę czterocyfrową utworzo- • Gimnastyka dla matematyka s. 91 z multibooka.
ną z cyfr 3, 4, 2, 5 podzielną przez 3. (nie można
znaleźć takiej liczby) 2. Konkurs Kto ma najwięcej – praca w parach
Uczniowie, którzy udzielą najwięcej poprawnych  (10 min)
odpowiedzi, zostają nagrodzeni oceną. • Uczniowie, używając cyfr 2, 3, 4, 8, układają jak
najwięcej liczb:
Faza podsumowująca (5 min) –– podzielnych przez 3, (3, 24, 42, 48, 84, 234, 243,
• Uczniowie przypominają, czego się nauczyli na tej 324, 342, 348, 384, 423, 432, 438, 483, 834, 843)
lekcji i jakie cechy podzielności liczb poznali. –– podzielnych przez 9. (234, 243, 324, 342, 423, 432)
• Ćwiczenia interaktywne ze s. 90 z multibooka. Para uczniów, która utworzyła najwięcej liczb, otrzy-
• Zadanie pracy domowej. muje brawa.
Zad. 2–4 i 6 s. 43–44 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–4
Faza podsumowująca (10 min)
s. 52–53 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
• Zad. I–III Czy już umiem? s. 91 z podręcznika.
Lekcja 2 • Ocena pracy uczniów na lekcji – nauczyciel nagradza
najaktywniejszych uczniów oceną.
Faza wprowadzająca (5 min) • Zadanie pracy domowej.
Temat lekcji: Zastosowanie cech podzielności Zad. 5, 7 i 8 s. 44–45 w zeszycie ćwiczeń (zad. 5–7 s.
liczb przez 3 i przez 9 53–54 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
• Czynności organizacyjno-porządkowe. Dla chętnych: D la dociekliwych s. 45 w zeszycie ćwiczeń,
• Sprawdzenie pracy domowej. Dla dociekliwych s. 91 z podręcznika.

Temat w podręczniku: 6. Kolejność wykonywania działań 2 x 45 min

Cele ogólne • praca w parach


• praca w grupach
• doskonalenie sprawności rachunkowej
• praca z całą klasą
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
• wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji
• rozumowanie i argumentacja
Środki dydaktyczne
• karteczki i klej
Cele szczegółowe • kartoniki z nazwami działań (wg załącznika 1)
• kartki w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym
Uczeń:
dla każdego ucznia
• stosuje poprawną kolejność wykonywania działań
• dodaje i odejmuje liczby naturalne
• mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę naturalną
Uwagi
• oblicza kwadraty i sześciany liczb naturalnych Na lekcjach poświęconych tej tematyce warto, aby
• układa zadania, rozwiązuje je uczniowie na początku i na końcu obejrzeli animację
ze s. 92 z multibooka poświęconą kolejności wykony-
wania działań. Wizualizacja pozwoli zapamiętać zasady
Metody kolejności wykonywania działań.
• gra dydaktyczna
• pogadanka Przebieg zajęć
• burza mózgów
Lekcja 1
Formy pracy Faza wprowadzająca (5 min)
Temat lekcji: Kolejność wykonywania działań
• praca indywidualna
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
24 Scenariusze lekcji – klasa 4

• Sprawdzenie pracy domowej. –– Uczniowie, którzy popełnili dwa lub trzy błędy,
• Przeprowadzenie kartkówki II.4–5 (opcjonalnie). podnoszą kartkę czerwoną.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: Nauczyciel może się w ten sposób zorientować, w ja-
Na tej lekcji poznamy zasady, które musimy stosować kim stopniu uczniowie przyswoili sobie zasady ko-
podczas wykonywania wielodziałaniowych obliczeń. lejności wykonywania działań.
• Zadanie pracy domowej.
Faza realizacyjna Zad. 3 s. 46 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–3 s. 55–56 w ze-
1. Burza mózgów na temat zasadności istnienia przepi- szycie Radzę sobie coraz lepiej).
sów ruchu drogowego i celowości ustawiania znaków Dla uczniów, którzy podnieśli kartkę żółtą lub czer-
drogowych (5 min) woną, dodatkowo zad. 1 i 2 s. 46 w zeszycie ćwiczeń.
• Uczniowie podają powody, dla których konieczne jest
istnienie przepisów ruchu drogowego. Nauczyciel Lekcja 2
w razie potrzeby koryguje wypowiedzi.
• Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów: Prze- Faza wprowadzająca (5 min)
pisy ruchu drogowego ustalają zasady poruszania Temat lekcji: Praktyczne zastosowanie zasad ko-
się po drogach w celu zapewnienia bezpieczeństwa lejności wykonywania działań
wszystkim użytkownikom. • Czynności organizacyjno-porządkowe.
• Nauczyciel ukazuje analogię do zasad obowiązu- • Sprawdzenie pracy domowej.
jących podczas wykonywania wielodziałaniowych • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
obliczeń. Na tej lekcji będziemy nadal zajmowali się kolejnością
wykonywania działań. Będziemy sprawdzać, jak na-
2. Zasady kolejności wykonywania działań (7 min) wiasy wpływają na wynik działania. Będziemy także
• Nauczyciel przypina na tablicy kartoniki z nazwami dobierać wyrażenia do zadań tekstowych oraz tworzyć
działań (wg załącznika 1). Omawiając reguły ko- zadania tekstowe do danego wyrażenia.
lejności wykonywania działań, nawiązuje do zasad
bezpieczeństwa ruchu drogowego, np.: Faza realizacyjna
–– Nawiasy, tak jak pojazdy uprzywilejowane (straż 1. Przypomnienie zasad kolejności wykonywania dzia-
pożarna, policja, pogotowie ratunkowe), mają bez- łań (3 min)
względne pierwszeństwo. • Wybrany uczeń przypomina zasady kolejności wyko-
–– Mnożenie i dzielenie mają pierwszeństwo przed nywania działań, przypinając na tablicy w odpowied-
dodawaniem i odejmowaniem. niej kolejności kartki z nazwami działań. (Można, po
• Uczniowie oglądają animację ze s. 92 z multibooka. zaklejeniu numerów, użyć kartoników wykorzysty-
wanych na pierwszej lekcji z tego tematu).
3. Na dobry początek (8 min)
• Nauczyciel omawia sposób wykonywania obliczeń 2. Wpływ nawiasów na wartość wyrażenia (12 min)
Kartką i klejem opisany na s. 92 w podręczniku. • Zad. 3 s. 94 z podręcznika.
Uczniowie zapisują wybrane wyrażenie na kartce (na • Zad. 4 s. 94 z podręcznika – praca w grupach 3-oso-
tablicy) i posługując się karteczkami i klejem (kart- bowych. Uczniowie najpierw zgadują, które wyra-
kami samoprzylepnymi), wykonują kolejne działania. żenie ma najmniejszą, a które największą wartość.
Następnie każdy uczeń oblicza inny przykład i po-
4. Stosowanie zasad kolejności wykonywania działań równuje wynik ze swoimi przypuszczeniami. Cztery
 (15 min) grupy przedstawiają efekty swojej pracy – uzasad-
• Zad. 1 s. 94 z podręcznika – zadanie z kluczem niają, dlaczego jeden wynik jest najmniejszy, a drugi
– poprawne rozwiązanie trzech kolejnych przykła- największy.
dów z jednego poziomu pozwala przejść na następny
poziom. 3. Dobieranie odpowiednich wyrażeń (8 min)
• Zad. 5 s. 95 z podręcznika – uczniowie rozwiązują • Zad. 6–8 s. 95 z podręcznika – praca z całą klasą.
zadanie w grupach 3-osobowych.
4. Układanie zadań do podanego wyrażenia (12 min)
Faza podsumowująca (5 min) • Zad. 11 s. 96 – praca w grupach 4-osobowych.
• Zad. I Czy już umiem? s. 96 z podręcznika. • Nauczyciel ocenia utworzone przez uczniów zadania.
Uczniowie sprawdzają swoje wyniki w Odpowie-
dziach na s. 155 w podręczniku.
Faza podsumowująca (5 min)
Każdy uczeń ma na ławce kartki w trzech kolorach: • Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrażenie wielodzia-
zielonym, żółtym, czerwonym (kolory kartek nawią- łaniowe, a uczniowie głośno podają nazwy działań
zują do sygnalizacji świetlnej). w kolejności ich wykonywania. Jeden uczeń zapisuje
kolejne numerki nad działaniami.
–– Uczniowie, którzy wykonali poprawnie wszyst-
kie przykłady, podnoszą do góry kartkę w kolorze 3 + (12 – 6) · 2 (odejmowanie, mnożenie, dodawanie)
zielonym. 20 + 30 : 10 · 3 (dzielenie, mnożenie, dodawanie)
–– Uczniowie, którzy popełnili jeden błąd, podnoszą 8 : (23 – 6) + 7 · 4 (potęgowanie, odejmowanie, dzie-
kartkę żółtą. lenie, mnożenie, dodawanie)
Liczby naturalne – część 2 25

• Zadanie pracy domowej. Zad. II i III s. 96 Czy już umiem? z podręcznika.


Zad. 4 i 5 s. 47–48 w zeszycie ćwiczeń (zad. 4 i 5 s. 56–57 Dla chętnych: Dla dociekliwych s. 48 w zeszycie ćwiczeń.
w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).

Załącznik 1

1. Działania w nawiasach

2. Potęgowanie

3. Dzielenie i mnożenie (w kolejności występowania)

4. Odejmowanie i dodawanie (w kolejności występowania)

Temat w podręczniku: 7. Mnożenie i dzielenie liczb z zerami 2 x 45 min


na końcu

Cele ogólne Przebieg zajęć


• wykorzystywanie i tworzenie informacji Lekcja 1
• wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji
Faza wprowadzająca (5 min)
• rozumowanie i argumentacja
Temat lekcji: Mnożenie i dzielenie liczb z zerami
na końcu
Cele szczegółowe • Czynności organizacyjno-porządkowe.
Uczeń: • Sprawdzenie pracy domowej.
• stosuje wygodne dla niego sposoby ułatwiające ob- • Przeprowadzenie kartkówki II.6 (opcjonalnie).
liczenia, w tym przemienność i łączność dodawania • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
i mnożenia
Na tej lekcji poznamy sposoby na szybkie mnożenie
• mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę natu- i dzielenie bardzo dużych liczb z zerami na końcu.
ralną
• mnoży i dzieli liczby zakończone zerami Faza realizacyjna
1. Rebus – wprowadzenie w tematykę zajęć (5 min)
Metody • Uczniowie rozwiązują rebusy (załącznik 1) i wyjaś­
niają znaczenie otrzymanych słów.
• praca z podręcznikiem
• gra dydaktyczna 2. Na dobry początek (5 min)
• pogadanka • Uczniowie czytają instrukcję gry Przekładamy zera
ze s. 97 z podręcznika, następnie rozgrywają ją w pa-
Formy pracy rach.
Chętny uczeń dzieli się swoimi spostrzeżeniami i for-
• praca indywidualna
mułuje wniosek, jak można sobie ułatwić mnożenie
• praca w parach
liczb z zerami na końcu.
• praca w grupach
• praca z całą klasą 3. Z zerami i bez zer (10 min)
• Nauczyciel na konkretnych przykładach pokazuje
Środki dydaktyczne uczniom, jak można łatwo pomnożyć lub podzielić
liczby zakończone zerami. Omawia kolejno: mnoże-
• kartoniki z cyframi od 0 do 9 i pięć dodatkowych
nie i dzielenie przez 10, 100, 1000, …, mnożenie liczb
kartoników z zerami oraz kartonik z symbolem
z zerami na końcu, dzielenie liczb z zerami na końcu.
mnożenia
Można posłużyć się przykładami podzielonymi na
• kalkulator
poziomy A–E ze s. 97–98 z podręcznika.
• rebusy (załącznik 1)
4. Ćwiczenia praktyczne (15 min)
• Zad. 1 s. 99 z podręcznika – zadanie z kluczem.
• Zad. 2 s. 99 z podręcznika – uczniowie w parach
sprawdzają poprawność rozwiązania.
• Zad. 5 s. 99 z podręcznika – uczniowie wskazani przez
nauczyciela zapisują na tablicy działanie i wynik.
26 Scenariusze lekcji – klasa 4

Faza podsumowująca (5 min) • Zad. 3 i 4 s. 99 z podręcznika. Do zad. 3 do tablicy


• Ćwiczenia interaktywne s. 99 z multibooka. podchodzą uczniowie, których numer w dzienniku
jest liczbą podzielną przez 3, a do zad. 4 – uczniowie,
• Uczniowie przypominają, jak mnożymy i jak dzielimy
których numer jest liczbą podzielną przez 4.
liczby z zerami na końcu.
• Zadanie pracy domowej.
3. Zastosowanie mnożenia i dzielenia liczb z zerami
Zad. 2–5 s. 49–50 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–4 s. 59–60 na końcu w zadaniach dotyczących sytuacji z życia
w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej). codziennego (7 min)
• Zad. 6 i 9 s. 100 z podręcznika – uczniowie wypisują
Lekcja 2 na tablicy dane, działania i wyniki.
Faza wprowadzająca (5 min)
4. Rozwiązywanie równań (3 min)
Temat lekcji: Praktyczne zastosowanie mnożenia
• Zad. 7 s. 100 z podręcznika – uczniowie najpierw
i dzielenia dużych liczb
odgadują liczbę x, a następnie wykonują działanie
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
i sprawdzają wyniki w parach.
• Sprawdzenie pracy domowej w parach.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: 5. Dla dociekliwych (10 min)
Na tej lekcji będziemy stosować reguły poznane na • Uczniowie zapoznają się z informacją Dla dociekli-
poprzedniej lekcji w zadaniach dotyczących sytuacji wych ze s. 101 z podręcznika, a następnie w czwór-
z życia codziennego. kach rozwiązują zad. 1 i 2.
Faza realizacyjna Faza podsumowująca (5 min)
1. Utrwalenie pojęć związanych z mnożeniem i dziele- • Gimnastyka dla matematyka s. 101 z multibooka
niem (3 min) – prezentacja.
• Wybrany uczeń wykonuje na tablicy mnożenie i dzie-
• Uczniowie rozwiązują zadania:
lenie: 800 ∙ 7 i 3600 : 40. Na przykładach tych działań
przypomina, jak nazywają się poszczególne liczby –– Pani Krysia przed denominacją miała 700 000 zł.
w mnożeniu i dzieleniu. Ile złotych miała po denominacji?
–– Pan Zenek po denominacji miał 120 zł. Ile złotych
2. Zamiana jednostek czasu (12 min) miał przed denominacją?
• Przypomnienie i zapisanie w zeszytach wiadomości • Zadanie pracy domowej.
o jednostkach czasu: ile minut ma godzina, ile se- Zad. I–III Czy już umiem? s. 101 z podręcznika.
kund ma minuta, ile sekund ma godzina, ile godzin Zad. 11–13 s. 55 ze zbioru zadań (zad. 5–8 s. 60–61
ma doba. w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).

Załącznik 1
Liczby naturalne – część 2 27

Temat w podręczniku: 8. Szacowanie 45 min

Cele ogólne 2. Na czym polega szacowanie? (10 min)


• Nauczyciel omawia z uczniami ilustracje ze s. 103
• wykorzystywanie i tworzenie informacji z podręcznika.
• rozumowanie i argumentacja • Ćwiczenia interaktywne ze s. 104 z multibooka.
• Nauczyciel zwraca uwagę na przydatność szacowania
Cele szczegółowe w różnych sytuacjach: gdy brakuje czasu na dokład-
Uczeń: ne obliczenia na teście, gdy mamy ograniczoną ilość
• szacuje wielkości używane w praktyce pieniędzy na zakupy, gdy mamy do pokonania długą
• szacuje wyniki sumy, różnicy i iloczynu trasę i chcemy wiedzieć, ile czasu może nam to zająć.

3. Kto dokładniej oszacuje? (8 min)


Metody • Zad. 1 s. 104 z podręcznika – każdy uczeń zapisuje
• praca z podręcznikiem na kartce wyniki szacowania. Następnie oblicza na
• gra dydaktyczna kalkulatorze wynik działania i zapisuje go obok wy-
• pogadanka niku oszacowanego. Uczniowie porównują w parach,
czyj oszacowany wynik jest bliższy obliczonemu wy-
nikowi. Ten, kto oszacował dokładniej, dostaje punkt.
Formy pracy Jeśli oba oszacowane wyniki są tak samo dokładne,
• praca indywidualna nikt nie otrzymuje punktu. Wygrywa ten, kto zdobył
• praca w parach więcej punktów.
• praca w grupach
• praca z całą klasą 4. Szacowanie w zadaniach tekstowych (7 min)
• Zad. 6 i 8 s. 105 z podręcznika – uczniowie rozwią-
zują zadania w parach, a następnie w czwórkach
Środki dydaktyczne sprawdzają wyniki.
• duża liczba jednakowych drobnych przedmiotów,
np. kasztanów, żołędzi, kapsli, nasion fasoli lub 5. Mam wynik – które to działanie? (5 min)
grochu • Zad. 7 s. 105 z podręcznika – uczniowie rozgrywają
• kalkulatory grę w parach. Za każde poprawne wskazanie dzia-
łania uczeń dostaje 1 punkt. Wygrywa ten, który
Przebieg zajęć zdobył więcej punktów.

Lekcja 1 Faza podsumowująca (5 min)


• Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji
Faza wprowadzająca (5 min)
– przypomnienie zasad szacowania.
Temat lekcji: Szacowanie
• Ocena pracy uczniów na lekcji – nauczyciel nagradza
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
oceną uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów
• Sprawdzenie pracy domowej. w grze z zad. 7 ze s. 105 z podręcznika.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: • Zadanie pracy domowej.
Na tej lekcji będziemy szacować, czyli oceniać wyniki Zad. 2–5 s. 51–52 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–5 s. 62–63
działań, zamiast obliczać. w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
Faza realizacyjna
1. Na dobry początek (5 min)
• Uczniowie zapoznają się z instrukcją gry Ile to jest?
ze s. 102 z podręcznika, a następnie rozgrywają grę
w grupach 5-osobowych.
• Uczniowie odpowiadają na pytania ze s. 102 z pod-
ręcznika.

You might also like