You are on page 1of 4

.

GRADE 1 to 12 School BUNTOD ELEMENTARY SCHOOL Grade Level II


DAILY LESSON LOG
Teacher Michelle L. Tuting Checked by:

Date Quarter Quarter 2


Subjek: EsP Baitang: IKALAWANG BAITANG
Oras: 1:00-1:30 Sesyon:
Pamantayang Naipamamalas ang pagunawa sa kahalagahan ng pagiging sensitibo sa damdamin at
Pangnilalaman: pangangailangan ng iba, pagiging magalang sa kilos at pananalita at pagmamalasakit sa kapwa
Pamantayan sa Naisasagawa ang wasto at tapat na pakikitungo at pakikisalamuha sa kapwa
Pagganap:
Kompetensi: Nakapagpapakita ng ibat-ibang magalang na pagkilos sa kaklase o kapwa bata (ESP2P-11d-9)

I. LAYUNIN:
Makapakita og buhat sa pagkamatinahuron sa isig ka bata o klasmyt.
Kaalaman:
Makatubag sa mga pangutana sa esturya nga may kalambigitan sa pagkamatinahuron sa isig ka
Saykomotor: bata.
Makabaton og respeto sa mga klasmeyt o isig ka bata pinaagi sa pagkamatinahuron.
Apektiv:
II. PAKSANG-ARALIN
A. PAKSA Pagkamatinahuron

B. SANGGUNIAN EsP 2 2nd Quarter Module-4, MELC p. 78

C. KAGAMITANG Powerpoint presentation, video, activity sheets, ESP Module 4


PAMPAGTUTURO
III. PAMAMARAAN
A. PAGHAHANDA Gikinahanglan gayod ang pagbuhat og maayo sa pgpakitag og pagkamatinahuron sa tanang tawo.
1. Pangmotibeysyunal Unsa man kini nga ga buhat?
na tanong: Andam na ba kamo sa atong bag-o nga leksyon?

I. Direksyon: Basaha og sabta ang mg hugpulong. Butangi og / ang numero kon kini nagpakita og
pagkamatinahuron sa isig ka bata; X kon dili maayo. Iulat ang imong tubag sa imo nga nutbok.
2. Aktiviti/Gawain
3. Pagsusuri 1. Ako nga gipaminaw ang ako nga klasmeyt nga nagreport.
2. Gikataw-an niya ang klasmeyt nga nasayop.
3. Gilabay og bola nga papel ni Rey ang iya nga amigo.
4. Makigdula sa mga silingan nga bata.
5. Naminaw ko ni Rina nga nitubag sa pangutana sa akong nga maestra.
6. Alayon kog dala anong mga libro sa opisina, Ruby.
7. Pasayloa ko ha kay wal nako natuyo nga matumban ka.
8. Nisukol si Tess sa iyang Mama kay gikasab-an siya nga wla motuman sa iyang gisugo.

B. PAGLALAHAD
Abstraksyon Andam na ba mong manimati sa usa ka istorya?
(Pamamaraan ng
Pagtatalakay) Direksiyon: Basaha og sab tang dayalogo sa mga managklasmeyt.

Sa sulod sa klasrum, Ang maestra magsugod na sa eksam.

LUVIC: Thom pahulama ko sa imo nga lapis. Pagdali bi! (gaisog!)

Thom: (Gapabungol-bungol!) Dili ko paulos nimo bisan duha pang ako nga lapis kay wa nimo yuha
pagsulti.

LUVIC: (Gasubo samtang nagtan-aw kang Thom nga nagsulat) Pasayloa ko Thom, Naglagot man
gud k okay wala gibalik og sulod ang lapis sa ko nga bag sa ako mga manghod. Palihog ko Thom
pahulama nako kay magsugod na si Maam. Sige na. (Nagpakilooy siya kang Thom.)

Thom: (Nitan-aw kang Luvic nga nalooy.) O, dia ra ako nga lapis Luvic.

LUVIC:(Nalipay ug nagpahiyom kang Thom.) Daghang salamat Thom.

Thom: Walay sapayan


Direksiyon: Tubaga ang mga pangutana base sa dayalogo nga inyo nga nabasa. Isulat ang mga
Pagsusuri/Analysis tubag sa inyo nga nutbok.

1. Kinsa man ang bata nga gusting manghulam og lapis?


2. Ngano nga manghulam man siya og lapis ni Thom?
3. Giunsa pagpasabot ni Thom si Luvic ngano nga dili siya mapaulos sa lapis?
4. Kon , ikaw si Thom, buhaton ba nimo ang iya nga gibuhat ngadto kang Luvic? Ngano man?
5. Unsa ang mga pulong nga gisulti ni Luvic uf=g Thom nga nagpakita og pagkamatinahuron?

C. PAGSASANAY Direksyon: Basaha ang mga pahayag nga naa sa kahon. Isulat sa balloon ang mga pahayag nga
Mga Paglilinang na nagpakita og pagkamatinahuron nga pwede nato nga gamiton sa pagsulti sa mga klasmeyt
Gawain o isig k bata.

Palihog ko______________ Pahawa diha_______________


Maayong hapon_________. Pwede ba nga______________
Maayong buntag_________. Alayon ko__________________

D. PAGLALAPAT Pangkatang Gawain:


Aplikasyon Pangkat 1: Maglista og 3 ka matinahurong pulong atubangan sa klase.
Pangkat 2: Magdibuho og 3 ka sitwasyon nga matinahurong pulong og kolori kini.
Pangkat 3: Isadula sa klase ang 3 ka sitwasyon nga nagpakita sa pagkamatinahuron.

Rubriks:

KRAYTERYA 3 4 5
Kooperasyon ug Wala ang Naa’y 2-3 ka Tanang
Pagtinabangay kooperasyon ug miyembro sa miyembro sa
(Cooperation & tabanganay sa grupo ang wala grupo naa’y
Teamwork) grupo. Tanang nikooperar o nikooperar ug
miyembro walay nitabang. nitabang.
nabuhat.
Pagdumala sa Ang grupo wala Ang grupo wala Ang miyembro
Oras ( Time makahuman sa makahuman sa makahuman sa
Management) buluhaton sa pagbuhat sa ilang buluhaton
gihatag nga oras. alampat ngadto sa gihatag nga
sa gihatag nga oras.
oras.
KRAYTERYA Unang Grupo Ikaduhang Ikatulong Grupo
Grupo
Kooperasyon ug
Pagtinabangay
(Cooperation &
Teamwork)
Pagdumala sa
Oras ( Time
Management)
TOTAL
E. PAGLALAHAT
Generalisasyon Ang paggamit sa mga matinahurong mga pulong nagpakita sa usa ka tawo nga maayo og
pamatasan o matinahuron. Angayan nga dayegon ang bata bga buotan. Tahuron usab sa ubang
tawo ang magsulti ug magbuhat sa matarong.

Tubaga ang mga musunod nga mga pangutana.


1. Unsa ang akong nakat-onan?
2. Unsa may akong nga namat-an?
3. Unsa man akong pagabuhaton?

IV. Direksyon: Kolori ang malipayon nga nawong og pula kon ang gipahayag nagpakita sa
PAGTATAYA pagkamatinahuron; kolori og asul ang nasubo nga nawong kung dili.

1. Pahawa diha!
2. Pwde nga moulos og libro?
3. Ayaw sigeg tan-aw nako!
4. Alayon kog butang sa libro sa lamesa.
5. Palihug ko og sulti ni Rey nga daghang salamat ani nga tanom kay molakw nami.
V.TAKDANG- Direksiyon: Basaha ug sabta ang mga hugpulong. Butangi og bitoon kung kini nagpahayag nga
ARALIN maayo nga buluhaton; bulan kung dili maayo. Kolori ang hulagway. Isulat kini sa inyo nga nutbok.
_____1. Ako nga gihatagan og pagkaon akong klasmeyt.
_____2. Gipahilom nako si Joan kay naghilak.
_____3. Akon nga gipatingdog ang ako nga amiga kay natumba.
_____4. Naghilak si Jazz kay wla siyay pagkaon, ako siyang gihatagan.
_____5. Gibinuangan sige ni Tim si Liam mao nga gasige og hilak.
_____6. Ako nga giubanan si Ryan sa klinika kay nayunok siya samtang gadula.
_____7. Akong gituklod si Marian kay napilde ko sa among dula.
_____8. Naglagot si Farah kay gasige siya og kuhit ni Alex.
_____9. Alayon ko og punit sa ruler nga nahulog.
_____10. Ako nga gilabay ang dulaan nga gihatag ni Fe kay dili ko ganahan.
IV. REMARKS

V. REFLECTION

A. No. of learners ___ of Learners who earned 80% above


who earned 80% in
the evaluation
B. No. of learners
who require ___ of Learners who require additional activities for remediation
additional
activities for
remediation who
scored below 80%
C. Did the remedial ___Yes ___No
lessons work? No.
of learners who ____ of Learners who caught up the lesson
have caught up
with the lesson
D. No. of learners
who continue to ___ of Learners who continue to require remediation
require
remediation

Inihanda ni:
Michelle L. Tuting
T-I

Ipapasa kay:
Auster Relasa, EdD

You might also like