You are on page 1of 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


2023 / 2024
MINGGU 24 HARI ISNIN
TARIKH 18.09.2023 MASA 0710-0810 / 1030 - 1130
KELAS 5 GIGIH / 5 AMANAH
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Usung Balak
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
mengambil bahagian dalam aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Gigih dan 5 Amanah dapat Bermain permainan
PEMBELAJARAN tradisional usung balak mengikut peraturan dan bekerjasama mengambil bahagian bermain usung balak
setelah mendapat penerangan dan tunjukcara daripada guru.

AKTIVITI PENGAJARAN - Murid mendengar penerangan tentang tradisional usung balak mengikut peraturan
- Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb
Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid menolong guru menyediakan peralatan permainan usung balak
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap pasukan bersedia di garisan permulaan atau
penamat
- Apabila isyarat mula diberikan, setiap pasukan yang mengusung balak akan bergerak pantas menuju ke
arah kon dan perlu berpatah balik ke garisan penamat
- Batang kayu perlu dipegang erat oleh setiap ahli pasukan agar tidak terlepas semasa berlari
- Setiap pasukan perlu melalui halangan-halangan yang disediakan
- Pemain perlu ada stamina dan kecergasan fizikal yang tinggi serta kerjasam yang erat untuk melalui
setiap halangan
- Murid melakukan contoh selepas mendengar penerangan guru tentang permainan usung balak.
(Examples)
- . Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI ISNIN


TARIKH 18.09.2023 MASA 0910 - 1010 / 1130 - 1230
KELAS 4 DINAMIK / 4 HARMONI
TEMA UNIT 6 KECERGASAN FIZIKAL BERDASARKAN KESIHATAN
TAJUK PROGRAM LATIHAN FIZIKAL
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Melakukan senaman kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
4.1 Mengaplikasikan pengetahuan prinsip kecergasan dan strategi bagi meningkatkan
kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.6 Merancang program latihan fizikal untuk satu minggu (weekly plan) yang
merangkumi komponen kapasiti aerobik, kelenturan, daya tahan otot dan
kekuatan otot untuk mencapai komposisi badan yang disasarkan untuk
diri sendiri berdasarkan prinsip FITT dan melaksanakan program tersebut.
4.1.2 Mengenal pasti dan menjelaskan jenis senaman, jangka masa senaman, kekerapan sesi senaman dan
intensiti mengikut komponen kecergasan fizikal yang sesuai untuk diri sendiri.
5.2.3 Mempamerkan keseronokan dan ekspresi diri semasa melakukan aktiviti fizikal yang mencabar.
5.2.4 Membangunkan matlamat kendiri untuk meningkatkan prestasi dalam aktiviti fizikal.
5.4.2 Mengenal pasti dan menggunakan potensi setiap individu dalam kumpulan semasa melakukan
aktiviti fizikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 4 Dinamik dan 4 Harmoni dapat merancang program
latihan fizikal untuk satu minggu (weekly plan) yang merangkumi komponen kapasiti aerobik, kelenturan,
daya tahan otot dan kekuatan otot untuk mencapai komposisi badan yang disasarkan untuk diri sendiri
berdasarkan prinsip FITT dan melaksanakan program tersebut yang betul setelah mendapat penerangan
dan tunjukcara daripada guru.

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
AKTIVITI PENGAJARAN pelajaran dan kriteria kejayaan.
2. Murid membaca dan memahami Panduan Latihan Kecergasan Fizikal
3. Guru memaparkan jadual Contoh Program Latihan Fizikal untuk Satu Minggu
4. Murid diterangkan bahawa program ini dirancang untuk kecergasan murid, bukan atlet.
5. Murid memanaskan badan
6. Murid melakukan aktiviti berdasarkan jadual latihan fizikal pada muka surat 151 (buku teks)
7. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024
MINGGU 24 HARI SELASA
TARIKH 19.09.2023 MASA 0810 - 0910
KELAS 5 GIGIH
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Hoki Terbang
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam
permainan pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki
Terbang dan Usung Balak.
5.4.2 Mengenal pasti dan menggunakan potensi setiap individu dalam kumpulan
semasa melakukan aktiviti fizikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Gigih dapat merancang strategi untuk menang
dalam permainan hoki terbang setelah mendengar penerangan dan perbincangan bersama guru
- Murid mendengar penerangan tentang tradisional hoki terbang mengikut peraturan
AKTIVITI PENGAJARAN - Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang Faham
dan Thumb Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid dibahagikan kepada dua kumpulan kecil
- Undian akan dibuat bagi memilih pasukan yang akan memulakan permainan
- Pemain akan berusaha melemparkan gelung ke arah kayu hoki yang dipegang oleh penjaga
gol untuk mendapatkan skor
- Pihak lawan akan menghalang setiap gerakan gelung agar skor gagal diperolehi
- Permainan akan dimulakan semula apabila skor diperolehi
- Tempoh permainan bergantung kepada kesesuaian masa
- Penjaga gol berada dalam bulatan di belakang garisan pasukan lawan secara bertentangan
dengan pasukannya
- Penjaga gol berperanan untuk menerima gelung daripada pasukannya menggunakan kayu
hoki untuk mendapatkan skor
- Pemain akan melemparkan gelung kepada rakannya dan pihak lawan cuba menghalang
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
REFLEKSI

TANDATANGAN PENYEMAK/
CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI SELASA


TARIKH 19.09.2023 MASA 0710 - 0810
KELAS 5 HARMONI
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Usung Balak
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
mengambil bahagian dalam aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Harmoni dapat Bermain permainan tradisional usung
PEMBELAJARAN balak mengikut peraturan dan bekerjasama mengambil bahagian bermain usung balak setelah mendapat
penerangan dan tunjukcara daripada guru.

AKTIVITI PENGAJARAN - Murid mendengar penerangan tentang tradisional usung balak mengikut peraturan
- Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb
Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid menolong guru menyediakan peralatan permainan usung balak
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap pasukan bersedia di garisan permulaan atau
penamat
- Apabila isyarat mula diberikan, setiap pasukan yang mengusung balak akan bergerak pantas menuju ke
arah kon dan perlu berpatah balik ke garisan penamat
- Batang kayu perlu dipegang erat oleh setiap ahli pasukan agar tidak terlepas semasa berlari
- Setiap pasukan perlu melalui halangan-halangan yang disediakan
- Pemain perlu ada stamina dan kecergasan fizikal yang tinggi serta kerjasam yang erat untuk melalui
setiap halangan
- Murid melakukan contoh selepas mendengar penerangan guru tentang permainan usung balak.
(Examples)
- . Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
TINGKATAN 2
2023 / 2024
MINGGU 24 HARI SELASA
TARIKH 19.09.2023 MASA 1030 - 1230
KELAS 2 IKHTIAR
BAB BAB 2
TAJUK 2.0 Aplikasi Teknologi
STANDARD KANDUNGAN 2.4 Reka Bentuk Elektronik
STANDARD 2.4.3 Menghasilkan lakaran reka bentuk litar elektronik.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,murid 2 Ikhtiar dapat menghasilkan lakaran reka bentuk litar
PEMBELAJARAN elektronik dengan betul. dengan betul dan tepat setelah mendengar penerangan dan bimbingan daripada
guru.

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.


AKTIVITI PENGAJARAN 2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3. Murid diterangkan tentang penghasilan lakaran reka bentuk litar elektronik.
4. Murid membincangkan kelebihan menggunakan lakaran litar skematik berbanding
lakaran gambar rajah blok
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan
6. .Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
7. Murid mendengar penerangan guru tentang hasil perbincangan yang dilaksanakan.
8. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang diperolehi
daripada guru.
REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI RABU


TARIKH 20.09.2023 MASA 0810-0910
KELAS 5 DINAMIK
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Usung Balak
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
mengambil bahagian dalam aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Gigih dan 5 Amanah dapat Bermain permainan
PEMBELAJARAN tradisional usung balak mengikut peraturan dan bekerjasama mengambil bahagian bermain usung balak
setelah mendapat penerangan dan tunjukcara daripada guru.

AKTIVITI PENGAJARAN - Murid mendengar penerangan tentang tradisional usung balak mengikut peraturan
- Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb
Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid menolong guru menyediakan peralatan permainan usung balak
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap pasukan bersedia di garisan permulaan atau
penamat
- Apabila isyarat mula diberikan, setiap pasukan yang mengusung balak akan bergerak pantas menuju ke
arah kon dan perlu berpatah balik ke garisan penamat
- Batang kayu perlu dipegang erat oleh setiap ahli pasukan agar tidak terlepas semasa berlari
- Setiap pasukan perlu melalui halangan-halangan yang disediakan
- Pemain perlu ada stamina dan kecergasan fizikal yang tinggi serta kerjasam yang erat untuk melalui
setiap halangan
- Murid melakukan contoh selepas mendengar penerangan guru tentang permainan usung balak.
(Examples)
- . Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI RABU


TARIKH 20.09. 2023 MASA 0910 - 1010
KELAS 5 AMANAH
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Hoki Terbang
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.2 Mengenal pasti dan menggunakan potensi setiap individu dalam kumpulan
semasa melakukan aktiviti fizikal.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Amanah dapat merancang strategi untuk menang
PEMBELAJARAN dalam permainan hoki terbang setelah mendengar penerangan dan perbincangan bersama guru
- Murid mendengar penerangan tentang tradisional hoki terbang mengikut peraturan
AKTIVITI PENGAJARAN - Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang
Faham dan Thumb Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid dibahagikan kepada dua kumpulan kecil
- Undian akan dibuat bagi memilih pasukan yang akan memulakan permainan
- Pemain akan berusaha melemparkan gelung ke arah kayu hoki yang dipegang oleh penjaga
gol untuk mendapatkan skor
- Pihak lawan akan menghalang setiap gerakan gelung agar skor gagal diperolehi
- Permainan akan dimulakan semula apabila skor diperolehi
- Tempoh permainan bergantung kepada kesesuaian masa
- Penjaga gol berada dalam bulatan di belakang garisan pasukan lawan secara bertentangan
dengan pasukannya
- Penjaga gol berperanan untuk menerima gelung daripada pasukannya menggunakan kayu
hoki untuk mendapatkan skor
- Pemain akan melemparkan gelung kepada rakannya dan pihak lawan cuba menghalang
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI KHAMIS


TARIKH 21.09.2023 MASA 0910 - 1010
KELAS 4 DINAMIK
TEMA UNIT 6 KECERGASAN FIZIKAL BERDASARKAN KESIHATAN
TAJUK
KOMPOSISI BADAN
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Melakukan senaman kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
4.1 Mengaplikasikan pengetahuan prinsip kecergasan dan strategi bagi meningkatkan
kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 3.1.5 Mengukur lilitan (girth measurement) pada bahagian pinggul dan pinggang.
PEMBELAJARAN 4.1.3 Menentukan komposisi badan berdasarkan ukuran lilitan pada bahagian pinggul dan pinggang.
5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti.
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa mengambil bahagian
dalam aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 4 Dinamik dapat mengukur lilitan (girth measurement)
PEMBELAJARAN pada bahagian pinggul dan pinggang dan menentukan komposisi badan berdasarkan ukuran lilitan pada
bahagian pinggul dan pinggang.setelah mendengar penerangan dan tunjukcara daripada guru
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran
AKTIVITI PENGAJARAN dan kriteria kejayaan
2. Murid diterangkan mengenai Komposisi Badan dan Prosedur WHR: Kaedah Ukur Lilit
3. Guru menunjukkan demonstrasi Prosedur WHR: Kaedah Ukur Lilit
4. Murid menjalankan prosedur WHR
5. Murid berpasangan iaitu seorang sebagai penguji dan seorang sebagai subjek yang diukur.
6. Subjek berdiri dalam keadaan tegak.
7. Penguji mengambil ukuran di bahagian lilitan pinggang. Satu sentimeter di atas pusat (umbilicus)
(seperti dalam rajah), lalu mencatatkannya pada borang skor.
8. Penguji mengambil ukuran di bahagian lilitan pinggul, lalu mencatatkannya pada
borang skor.
9. Pengiraan dibuat berdasarkan kepada formula: pinggang pinggul
10. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024
MINGGU 24 HARI KHAMIS
TARIKH 21.09.2023 MASA 0810-0910
KELAS 5 CEKAL
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Usung Balak
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
mengambil bahagian dalam aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Cekal dapat Bermain permainan tradisional usung
PEMBELAJARAN balak mengikut peraturan dan bekerjasama mengambil bahagian bermain usung balak setelah mendapat
penerangan dan tunjukcara daripada guru.

AKTIVITI PENGAJARAN - Murid mendengar penerangan tentang tradisional usung balak mengikut peraturan
- Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb
Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid menolong guru menyediakan peralatan permainan usung balak
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap pasukan bersedia di garisan permulaan atau
penamat
- Apabila isyarat mula diberikan, setiap pasukan yang mengusung balak akan bergerak pantas menuju ke
arah kon dan perlu berpatah balik ke garisan penamat
- Batang kayu perlu dipegang erat oleh setiap ahli pasukan agar tidak terlepas semasa berlari
- Setiap pasukan perlu melalui halangan-halangan yang disediakan
- Pemain perlu ada stamina dan kecergasan fizikal yang tinggi serta kerjasam yang erat untuk melalui
setiap halangan
- Murid melakukan contoh selepas mendengar penerangan guru tentang permainan usung balak.
(Examples)
- . Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI KHAMIS


TARIKH 21.09.2023 MASA 1030 - 1130
KELAS 5 HARMONI
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Hoki Terbang
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.2 Mengenal pasti dan menggunakan potensi setiap individu dalam kumpulan
semasa melakukan aktiviti fizikal.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Gigih dapat merancang strategi untuk menang dalam
PEMBELAJARAN permainan hoki terbang setelah mendengar penerangan dan perbincangan bersama guru
- Murid mendengar penerangan tentang tradisional hoki terbang mengikut peraturan
AKTIVITI PENGAJARAN - Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang
Faham dan Thumb Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid dibahagikan kepada dua kumpulan kecil
- Undian akan dibuat bagi memilih pasukan yang akan memulakan permainan
- Pemain akan berusaha melemparkan gelung ke arah kayu hoki yang dipegang oleh penjaga
gol untuk mendapatkan skor
- Pihak lawan akan menghalang setiap gerakan gelung agar skor gagal diperolehi
- Permainan akan dimulakan semula apabila skor diperolehi
- Tempoh permainan bergantung kepada kesesuaian masa
- Penjaga gol berada dalam bulatan di belakang garisan pasukan lawan secara bertentangan
dengan pasukannya
- Penjaga gol berperanan untuk menerima gelung daripada pasukannya menggunakan kayu
hoki untuk mendapatkan skor
- Pemain akan melemparkan gelung kepada rakannya dan pihak lawan cuba menghalang
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI JUMAAT


TARIKH 22.09.2023 MASA 0710 - 0810 / 0810 - 0910
KELAS 5 CEKAL / 5 DINAMIK
TEMA PJ REKREASI DAN KESENGGANGAN
TAJUK Hoki Terbang
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan.
2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan
pingpong.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.3 Bermain permainan tradisional Hoki Terbang dan Usung Balak mengikut
PEMBELAJARAN
peraturan.
2.8.3 Merancang strategi untuk menang dalam permainan tradisional Hoki Terbang
dan Usung Balak.
5.4.2 Mengenal pasti dan menggunakan potensi setiap individu dalam kumpulan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 5 Cekal dan 5 Dinamik dapat merancang strategi untuk
PEMBELAJARAN menang dalam permainan hoki terbang setelah mendengar penerangan dan perbincangan bersama guru
- Murid mendengar penerangan tentang tradisional hoki terbang mengikut peraturan
AKTIVITI PENGAJARAN - Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – Faham, Thumb Middle – Kurang
Faham dan Thumb Down – Tidak faham (Thumb Up)
- Murid yang kurang faham dan tidak faham dibantu oleh murid yang faham
- Murid dibahagikan kepada dua kumpulan kecil
- Undian akan dibuat bagi memilih pasukan yang akan memulakan permainan
- Pemain akan berusaha melemparkan gelung ke arah kayu hoki yang dipegang oleh penjaga
gol untuk mendapatkan skor
- Pihak lawan akan menghalang setiap gerakan gelung agar skor gagal diperolehi
- Permainan akan dimulakan semula apabila skor diperolehi
- Tempoh permainan bergantung kepada kesesuaian masa
- Penjaga gol berada dalam bulatan di belakang garisan pasukan lawan secara bertentangan
dengan pasukannya
- Penjaga gol berperanan untuk menerima gelung daripada pasukannya menggunakan kayu
hoki untuk mendapatkan skor
- Pemain akan melemparkan gelung kepada rakannya dan pihak lawan cuba menghalang
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
2023 / 2024

MINGGU 24 HARI JUMAAT


TARIKH 22.09. 2023 MASA 0930 - 1030
KELAS 4 HARMONI
TEMA UNIT 6 KECERGASAN FIZIKAL BERDASARKAN KESIHATAN
TAJUK
KOMPOSISI BADAN
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Melakukan senaman kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
4.1 Mengaplikasikan pengetahuan prinsip kecergasan dan strategi bagi meningkatkan
kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 3.1.5 Mengukur lilitan (girth measurement) pada bahagian pinggul dan pinggang.
PEMBELAJARAN 4.1.3 Menentukan komposisi badan berdasarkan ukuran lilitan pada bahagian pinggul dan pinggang.
5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti.
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa mengambil bahagian
dalam aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid 4 Harmoni dapat mengukur lilitan (girth measurement)
PEMBELAJARAN pada bahagian pinggul dan pinggang dan menentukan komposisi badan berdasarkan ukuran lilitan pada
bahagian pinggul dan pinggang.setelah mendengar penerangan dan tunjukcara daripada guru
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran
AKTIVITI PENGAJARAN dan kriteria kejayaan
2. Murid diterangkan mengenai Komposisi Badan dan Prosedur WHR: Kaedah Ukur Lilit
3. Guru menunjukkan demonstrasi Prosedur WHR: Kaedah Ukur Lilit
4. Murid menjalankan prosedur WHR
5. Murid berpasangan iaitu seorang sebagai penguji dan seorang sebagai subjek yang diukur.
6. Subjek berdiri dalam keadaan tegak.
7. Penguji mengambil ukuran di bahagian lilitan pinggang. Satu sentimeter di atas pusat (umbilicus)
(seperti dalam rajah), lalu mencatatkannya pada borang skor.
8. Penguji mengambil ukuran di bahagian lilitan pinggul, lalu mencatatkannya pada
borang skor.
9. Pengiraan dibuat berdasarkan kepada formula: pinggang pinggul
10. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

REFLEKSI

TANDATANGAN
PENYEMAK/ CATATAN

MINGGU 24
18 – 22 SEPT 2023

You might also like