You are on page 1of 2

Edita Omerović Suljić OŠ „Novi Grad“

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE

RAZRED: VIIc
NASTAVNI PREDMET: Odjeljenska zajednica
TIP ČASA: kombinovani
NASTAVNO PODRUČJE: Vještine komunikacije
NASTAVNA JEDINICA: Organizacija rada i pravilnik rada odjeljenja
NASTAVNE METODE: brainstorming, metoda razgovora, metoda usmenog izlaganja, metoda
diskusije.
OBLICI RADA: frontalni, individualni, grupni,
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: računar, PP prezentacija, sličice za formiranje grupa, chart
papir, tabla, markeri.

CILJ ČASA:

- upoznati učenike sa planom i programom rada odjeljenja, sa pravilima i kaznama.


- izabrati rukovodstvo
- odrediti pravilnik razreda

ZADACI ČASA:

Obrazovni:

- upoznati učenike sa pravilnikom škole;


- upoznati učenika sa kaznama u slučaju kršenja pravilnika škole

Odgojni:

- navikavanje učenika na timski rad;


- izgrađivanje stava o potrebi stalnog međusobnog uvažavanja i prihvatanja tuđeg mišljenja;
- razvijanje interpersonalnih vještina komunikacije kod učenika;

Funkcionalni:

- podsticanje razvoja sposobnosti razmišljanja, zaključivanja, uočavanja bitnih elemenata dobrog i


lošeg, razlikovanje emocija i oblika ponašanja;
Edita Omerović Suljić OŠ „Novi Grad“

STRUKTURA ČASA:

Uvodni dio (10 minuta)

- Psihološka priprema - predstavljanje teme i dogovor o načinu rada.


- Pozdrav na početku školske godine
- Igra zagrijavanja – “Sve moje komšije”
Nastavnica navodi primjere, a kada se učenici prepoznaju, ustaju i rukuju se sa njom (Sve moje komšije
imaju/nemaju … plavu kosu, računar, brata, 2 sestre i slično).

Glavni dio (30 minuta):

- Podjela učenika u pet grupa (grupe se formiraju tako što svaki učenik izvuče po jednu sliku, učenici sa istom
slikom formiraju jednu grupu, smješko u 5 boja.) Naziv će grupe dobiti prema izvučenim sličicama.

- Svaka grupa izabere svog predstavnika te pojasni svoj izbor.


(Najbolji učenik, vrijedan, marljiv, povjerljiv, komunikativan, dobar drug, prijatelj, lijepo piše i slično)

- Za prvi dio časa (biranje rukovodstva razreda), grupe i nisu potrebne. Učenici dobiju listić na kome su
nabrojane neke od osobina koje jedan predsjednik i podpredsjednik razreda treba da posjeduje. Svaki učenik
ispuni listić za sebe, imajući u vidu napomene koje su navedene na papiru. Nastavnica pokupi listiće, te zbroji
glasove. U uži izbor ulaze 3 učenika sa najvećim brojem glasova, a zatim se, dizanjem ruke, glasa za
predsjednika i podpredsjednika od ponuđena 3 kandidata. Učenici predlažu i blagajnika i 3 higijeničara, a
nastavnica određuje 2 učenika za Vijeće učenika.

- Učenici sjedaju u grupe sa početka časa. Svaka grupa dobije chart papir i 2 markera. Zajedno moraju predložiti
po 3 pravila razreda i 3 kazne ukoliko se ta pravila ne ispoštuju. Predstavnik svake grupe prrezentuje pravila i
kazne te zalijepi chart papir na jedan dio table.

- Zajednički, učenici odbace neka pravila (nebitna, previne teška i sl) te odaberu 5 najbitnijih pravila razreda i 5
kazni ukoliko se ta pravila ne ispoštuju.

Završni dio (5 minuta)

- Učenici razgovaraju o uspjehu na kraju predhodne školske godine, te načinima da se taj uspjeh održi i poboljša.
- Jedan učenik je zadužen da napravi pravilnik razreda na A3 formatu kako bi ga stavili na vidno mjesto u
učionici.
Zvijezda vodilja za ovu sedmicu:
Dolazimo redovno na nastavu!
Možemo i želimo biti bolji nego predhodne godine!

You might also like