You are on page 1of 3

Школа и разред Средња школа (гимназија), 3.

разред
Наставник
Датум одржавања
часа
Час број

Наставна јединица Душан Васиљев: Човек пева после рата

Врста (тип) часа Обрада

Наставна област Књижевност

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе дијалошка, монолошка, метода текста

Читанка, дигитална читанка, пројектор, рачунар,


Наставна средства
платно
Образовни циљеви: упознавање са појмом изгубљена
генерација, уочавање два временска плана (прошлост-
садашњост), уочавање стлиских фигура (хипербола),
подсећање на историјске околности Првог светског
рата и његове последице. Подсећање на родољубиву,
социјалну и мисаону лирску песму и њихово
повезивање са овом песмом. Обрада лирског субјекта на
психолошком плану.

Циљеви часа Васпитни циљеви: развијање саосећања у односу на


ратне страхоте, разумевање апсурдности ратне
ситуације, разумевање безнађа у ком се налази лирски
субјект.

Функционални циљеви: примена знања о одликама


експресионистичког књижевног стваралаштва са
посебним освртом на теме: рат, смрт, безнађе,
изгубљеност, страх, апсурдност у контексту
послератног периода. Разумевање потребе за
коришћењем два временска плана, разумевање
функције хиперболе. Разумевање контраста у споју
свето сазнање које доноси пропаст и његове
повезаности са појмом порушених идеала.
Одгонетнути тежњу лирског субјекта за остваривањем
основних потреба као што су зрак, роса и млеко.
Разумевање положаја појединца у ратној ситуацији.

Кључни појмови Рат, човек, послератна стварност

Корелација Историја

1. Историја српске књижевности - Јован Деретић,


Литература за 2. ПОСТОЈАЊЕ У РАТУ - Рат у поезији Душана Васиљева
наставнике - Виктор Шкорић,
3. Чист облик екстазе - Бојана Стојановић Пантовић
Литература за Одломак из романа Време смрти Добрице Ћосића,
ученике писмо Ивана Катића упућено мајци
Подсећање ученика на историјски контекст: Први светски
УВОДНИ део часа
рат. Увођење појма експресионизам и његове одлике.
Увођење појма изгубљена генерација. Наставниково
изражајно читање песме. Постављање питања ученицима:
Како су доживели песму? Која осећања она буди у њима?

ГЛАВНИ део часа Уочавање два временска плана у песми (прошлост-


садашњост). Дијалошком методом налазимо границу
између њих и образлажемо њихову употребу у
контексту ратно-послератно стање, уз наглашавање
имплицитно дате предратне стварности (дом,
породица, љубав). Уочавање разлика у песничким
сликама из перспективе прошлост-садашњост. Заједно
са ученицима долазимо до закључка зашто је
искоришћена хипербола у стиху “Ја сам газио у крви до
колена”. Такође, методом разговора обрађујемо
лирског субјекта на психолошком плану и одређујемо
узрок његовог духовног клонућа (осврћемо се успут и
на проблем појединца у рату). Одређујемо функцију
контраста у споју свето сазнање које доноси пропаст и
његове повезаности са појмом порушених идеала.
Такође, поближе одређујемо на шта се односи то
сазнање. Осврћемо се на положај жене током ратног
стања на примеру сестре, мајке и жене лирског
субјекта.

ЗАВРШНИ део часа Поновно читање од стране ученика и заједничко


одређивање теме и поруке. Бавимо се насловом песме
одређујући функцију глагола “пева”. Разговор са
ученицима о промени доживљаја песме након
интерпретације и о њиховом доживљају рата из ове
перспективе.

Изглед табле

You might also like