You are on page 1of 9

CONTOH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SEKSYEN 4 BANDAR KINRARA

KELAS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 8.00 AM WAKTU TAMAT 9.30 AM BIL KEHADIRAN/
HARI ISNIN KELAS 4 SS 17/22
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 10 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAMBAHAN TAJUK/BIDANG PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM. BAB 3 JADUAL BERKALA UNSUR
STANDARD
KANDUNGAN 3.3.1 Mengenal pasti unsur dalam Kumpulan 17
3.3.2 Menerangkan sifat fizik dan sifat kimia unsur dalam Kumpulan 17 iaitu klorin,
STANDARD bromin dan iodin.
3.3 Kumpulan 17 3.3.3 Menyusun ikut turutan kereaktifan bagi klorin, bromin dan iodin
PEMBELAJARAN
3.3.4 Meramalkan sifat kimia dan sifat fizik bagi unsur lain dalam Kumpulan 17.
3.3.5 Berkomunikasi mengenai kegunaan unsur Kumpulan 17 dalam kehidupan
harian
OBJEKTIF Pada akhir pdpc murid dapat :-
a. Meramalkan sifat fizik dan sifat kimia bagi unsur lain dalam Kumpulan 17.
b. Menerangkan sifat fizik dan sifat kimia unsur dalam Kumpulan 17 iaitu klorin, bromin dan iodin.

AKTIVITI PDP
(mengikut urutan
aktiviti yang menarik 1. Set Induksi - Murid diagihkan kepada 5 kumpulan dan setiap kumpulan dibekalkan dengan 1 tugasan
dan berkesan dalam 2. Murid bersama ahli kumpulan berbincang untuk menyelesaikan tugasan yang diberi
tempoh masa yang 3. Tugasan murid dipantau dan dibimbing guru
realistik) 4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan tugasan masing-masing dan guru menilai
5. Guru membuat rumusan isi pelajaran

IMPAK /REFLEKSI 17/17 murid boleh menyatakan sifat fizik dan sifat kimia unsur lain kumpulan 17

CATATAN

KELAS 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 11.50 AM WAKTU TAMAT 1.20 PM BIL KEHADIRAN/
HARI ISNIN KELAS 3 AMANAH 28/36
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 10 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG BAB 3. PENGANGKUTAN
3.2.1 Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
STANDARD 3.2 Sistem peredaran darah STANDARD 3.2.2 Berkomunikasi untuk menerangkan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah
manusia.
OBJEKTIF Pada akhir PdPc murid dapat:-
a. Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
b. Berkomunikasi untuk menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid diberikan dengan sehelai kertas bergambar jantung manusia
(mengikut urutan 2. Beberapa orang murid memberikan jawapan masing-masing dan guru memberi maklum balas
aktiviti yang menarik 3. Menggunakan slide power point guru menerangkan isi pelajaran dan murid membuat latihan di dalam buku PBD Plus
dan berkesan dalam 4. Guru memantau tugasan murid
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 28/28 murid boleh melabel struktur jantung dan menyatakan fungsi dengan bimbingan guru

CATATAN

KELAS 3

KELAS RELIEF
REKOD WAKTU RELIEF
KELAS RELIEF
WAKTU RELIEF
GURU YANG DIGANTI
AKTIVITI MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SEKSYEN 4 BANDAR KINRARA

KELAS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 7.30 AM WAKTU TAMAT 8.30 AM BIL KEHADIRAN/
HARI SELASA KELAS 3 INTELEK 37/38
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 11 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG BAB 3. PENGANGKUTAN

3.2.1 Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan


STANDARD 3.2 Sistem peredaran darah STANDARD 3.2.2 Berkomunikasi untuk
KANDUNGAN PEMBELAJARAN menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem
peredaran darah manusia.

OBJEKTIF Pada akhir PdPc murid dapat:-


a. Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
b. Berkomunikasi untuk menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid diberikan dengan sehelai kertas bergambar jantung manusia
(mengikut urutan 2. Beberapa orang murid memberikan jawapan masing-masing dan guru memberi maklum balas
aktiviti yang menarik 3. Menggunakan slide power point guru menerangkan isi pelajaran dan murid membuat latihan di dalam buku PBD Plus
dan berkesan dalam 4. Guru memantau tugasan murid
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 37/37 murid boleh melabel struktur jantung dan menyatakan fungsi dengan bimbingan guru

CATATAN

KELAS 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 9.00 AM WAKTU TAMAT 10.00 AM BIL KEHADIRAN/
HARI SELASA KELAS 3 EFEKTIF 33/33
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 11 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG CHAPTER 3 : TRANSPORTATION

3.2.1 Generalise the meaning of blood circulatory system in animals.


STANDARD STANDARD 3.2.2 Communicate
KANDUNGAN 3.2 Blood circulatory system PEMBELAJARAN to explain the structure and functions of a heart and blood vessels in human
blood circulatory system

OBJEKTIF At the end of this lesson, students should be able to:-


a. Generalise the meaning of blood circulatory system in animals.
b. Communicate to explain the structure and functions of a heart and blood vessels in human blood circulatory system

AKTIVITI PDP 1. Induction set :- Teacher check the students homework


(mengikut urutan 2. Via slide power point teacher shows the blood circulatory system in animals
aktiviti yang menarik 3. Student so the excercises in PBD Plus book
dan berkesan dalam 4.Teacher guided the students
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 33/33 students can explain about the blood circulatory system in animals

CATATAN

KELAS 3

KELAS RELIEF
REKOD WAKTU RELIEF
KELAS RELIEF
WAKTU RELIEF
GURU YANG DIGANTI
AKTIVITI MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SEKSYEN 4 BANDAR KINRARA

KELAS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 7.30 AM WAKTU TAMAT 8.30 AM BIL KEHADIRAN/
HARI RABU KELAS 3 INTELEK 33/38
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 13 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG BAB 3. PENGANGKUTAN

3.2.1 Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan


3.2.2 Berkomunikasi untuk
STANDARD 3.2 Sistem peredaran darah STANDARD menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem
KANDUNGAN PEMBELAJARAN peredaran darah manusia.

OBJEKTIF Pada akhir PdPc murid dapat:-


a. Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
b. Berkomunikasi untuk menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid diminta mengambil bacaan nadi masing-masing
(mengikut urutan 2. Secara berpasangan murid perlu berbincang tentang sistem peredaran darah haiwan vertebrata yang dinyatakan mengikut kumpulan masing-masing
aktiviti yang menarik 3. Murid mencatat maklumat seperti jenis sistem peredaran darah, bilangan atrium, bilangan ventrikal
dan berkesan dalam 4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
tempoh masa yang 5. Guru membuat rumusan isi pelajaran
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 33/33 murid boleh menyatakan ciri-ciri sistem peredaran darah haiwan vertebrata

CATATAN

KELAS 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 9.00 AM WAKTU TAMAT 10.00 AM BIL KEHADIRAN/
HARI RABU KELAS 3 AMANAH 34/36
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 13 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG BAB 3. PENGANGKUTAN

3.2.1 Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan


3.2.2 Berkomunikasi untuk
STANDARD 3.2 Sistem peredaran darah STANDARD menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem
KANDUNGAN PEMBELAJARAN peredaran darah manusia.

OBJEKTIF Pada akhir PdPc murid dapat:-


a. Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
b. Berkomunikasi untuk menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid diminta mengambil bacaan nadi masing-masing
(mengikut urutan 2. Secara berpasangan murid perlu berbincang tentang sistem peredaran darah haiwan vertebrata yang dinyatakan mengikut kumpulan masing-masing
aktiviti yang menarik 3. Murid mencatat maklumat seperti jenis sistem peredaran darah, bilangan atrium, bilangan ventrikal
dan berkesan dalam 4. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
tempoh masa yang 5. Guru membuat rumusan isi pelajaran
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 34/34 murid boleh menyatakan ciri-ciri sistem peredaran darah haiwan vertebrata

CATATAN

KELAS 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 11.20 AM WAKTU TAMAT 12.20 PM BIL KEHADIRAN/
HARI RABU KELAS 3 EFEKTIF 33/33
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 13 JUMLAH MURID

MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG CHAPTER 3 : TRANSPORTATION

3.2.1 Generalise the meaning of blood circulatory system in animals.


3.2.2 Communicate
STANDARD 3.2 Blood circulatory system STANDARD to explain the structure and functions of a heart and blood vessels in human
KANDUNGAN PEMBELAJARAN blood circulatory system

OBJEKTIF At the end of this lesson, students should be able to:-


a. Generalise the meaning of blood circulatory system in animals.
b. Communicate to explain the structure and functions of a heart and blood vessels in human blood circulatory system

AKTIVITI PDP 1. Induction set :- Teacher check the students homework


(mengikut urutan 2. In group of two students discuss about the blood circulatory system in vetebrate
aktiviti yang menarik 3. Student find out the characteristic of blood circulatory system such as number of atrium, number of ventrycal
dan berkesan dalam 4.Teacher guided the students to find out the characteristic
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 33/33 students do the work activities

CATATAN

KELAS 4

KELAS RELIEF
REKOD WAKTU RELIEF
KELAS RELIEF
WAKTU RELIEF
GURU YANG DIGANTI
AKTIVITI MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SEKSYEN 4 BANDAR KINRARA

KELAS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 9.00 AM WAKTU TAMAT 10.00 AM BIL KEHADIRAN/
HARI KHAMIS KELAS 3 EFEKTIF 29/33
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 5 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG CHAPTER 3 : TRANPOSRTATION

3.2.2 Communicate to explain the structure and functions of a heart and blood
STANDARD 3.2 Blood circulatory system STANDARD vessels in human blood circulatory system
KANDUNGAN PEMBELAJARAN

OBJEKTIF At the end of this lesson, students should be able to:-


3.2.2 Communicate to explain the structure and
functions of a heart and blood vessels in human blood circulatory system

AKTIVITI PDP 1. Induction set :- Students didided into 6 group


(mengikut urutan 2. In group students discuss about the structure and functions of a heart blood vessels in human blood circulatory system
aktiviti yang menarik 3. Student make a multimedia presentation based on research of real animal hearts to explain its structure and functions.
dan berkesan dalam 4.Teacher guided the students
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 29/29 students can label the structure of heart and the function of structure

CATATAN

KELAS 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 11.20 AM WAKTU TAMAT 12.20 PM BIL KEHADIRAN/
HARI KHAMIS KELAS 3 AMANAH 32/36
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 5 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG BAB 3. PENGANGKUTAN

3.2 3.2.2 Berkomunikasi untuk menerangkan struktur dan fungsi jantung serta
STANDARD Sistem peredaran darah STANDARD salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.
KANDUNGAN PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir PdPc murid dapat:-


a. Berkomunikasi untuk
menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan


(mengikut urutan 2. Murid berbincang mengenai fungsi jantung dan jenis salur darah dalam sistem peredaran darah manusia
aktiviti yang menarik 3. Murid perlu merancang pembentangan kumpulan dengan menyediakan slide power point
dan berkesan dalam 4. Guru memantau tugasan murid
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 32/32 murid berbincang bersama rakan untuk penyediaan slide power point

CATATAN

KELAS 3
KELAS RELIEF
REKOD WAKTU RELIEF
KELAS RELIEF
WAKTU RELIEF
GURU YANG DIGANTI
AKTIVITI MURID
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SEKSYEN 4 BANDAR KINRARA

KELAS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 7.30 AM WAKTU TAMAT 8.30 AM BIL KEHADIRAN/
HARI JUMAAT KELAS 4 SS 19/22
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 14 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAMBAHAN TAJUK/BIDANG BAB 3: JADUAL BERKALA

3.2.4 Meramalkan sifat fizik dan sifat kimia bagi unsur lain dalam Kumpulan 1.
STANDARD 3.2 Kumpulan 1 STANDARD 3.2.5 Berkomunikasi mengenai kegunaan unsur Kumpulan 1 dalam kehidupan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN harian.
OBJEKTIF Pada akhir sesi PdPc murid dapat:-
a. menjalankan eksperimen untuk menguji sifat kimia bagi unsur kumpulan 1

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid diminta membaca langkah eksperimen


(mengikut urutan 2. Guru membuat demo eksperimen sifat kimia unsur dalam kumpulan 1
aktiviti yang menarik 3. Murid menjalankan eksperimen tindakbalas antara klorin, iodin dan bromin dengan air, logam dan natrium hidroksida
dan berkesan dalam 4. Murid mencatat pemerhatian daripada hasil eksperimen.
tempoh masa yang 5. Murid membuat laporan amali sepelas perbincangan bersama guru hasil eksperimen sambil dibimbing oleh guru
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 19/19 murid menjalankan eksperimen tindak balas iodin, bromin dan klorin dengan air, logam dan natrium hidroksida

CATATAN

KELAS 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 14 WAKTU MULA 10.20 AM WAKTU TAMAT 11.20 AM BIL KEHADIRAN/
HARI JUMAAT KELAS 3 INTELEK 33/38
TAHUN 2023 BULAN JULAI TARIKH 14 JUMLAH MURID
MATA PELAJARAN SAINS TAJUK/BIDANG BAB 3. PENGANGKUTAN
3.2.1 Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
STANDARD 3.2 STANDARD 3.2.2 Berkomunikasi untuk
KANDUNGAN Sistem peredaran darah PEMBELAJARAN menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem
peredaran darah manusia.
OBJEKTIF Pada akhir PdPc murid dapat:-
a. Mengitlak maksud sistem peredaran darah haiwan
b. Berkomunikasi untuk menerangkan struktur dan fungsi jantung serta salur darah dalam sistem peredaran darah manusia.

AKTIVITI PDP 1. Set induksi - Murid mengeluarkan buku latihan PBD Plus dan duduk bersama ahli kumpulan masing-masing
(mengikut urutan 2. Murid berbincang jawapan bersama guru dan murid mencatat pembetulan bagi soalan yang salah
aktiviti yang menarik 3. Murid yang mendapat markah tertinggi di berikan hadiah
dan berkesan dalam 4. Guru memantau tugasan murid
tempoh masa yang
realistik)

IMPAK /REFLEKSI 33/33 murid mencatat jawapan yang betul di dalam buku dan murid yang mendapat markah tertinggi di beri hadiah

CATATAN

KELAS 3

KELAS RELIEF
REKOD WAKTU RELIEF
KELAS RELIEF 3 DINAMIK
WAKTU RELIEF 10 ( 11.50 - 12.20 )
GURU YANG DIGANTI RAJA SUHANA BINTI RAJA ALIAS
AKTIVITI MURID LATIHAN ULANGKAJI STRUKTUR JANTUNG
PRINSIP PERAKAUNAN

Keupayaan murid yang pelbagai akan dikenalpasti melalui pra ujian, kemudian di bahagikan mengikut 3 kumpulan ke
1. KUKUH1 - kumpulan murid yang belum menguasai sepenuhnya kandungan kurikulum/kumpulan TP1-TP2
2. KUKUH2 - kumpulan murid yang telah menguasai kandungan kurikulum/kumpulan TP3-TP4
3. PENGAYAAN - kumpulan murid yang telah menguasai sepenuhnya kandungan kurikulum melebihi rakan yang lain

KUKUH 1 KUKUH II
(MAMPATAN) pengetahuan
Membanding dan mengaplikasikan (PECUTAN) pengetahuan
Membanding dan mengaplikasikan
tentang pelbagai jenis pelarasan pada tarikh tentang pelbagai jenis pelarasan pada tarikh
ahagikan mengikut 3 kumpulan keupayaan
kulum/kumpulan TP1-TP2

kurikulum melebihi rakan yang lain/kumpulan TP5-TP6

KUKUH II PENGAYAAN
(PECUTAN) pengetahuan
engaplikasikan Membanding dan mengaplikasikan pengetahuan
s pelarasan pada tarikh tentang pelbagai jenis pelarasan pada tarikh

You might also like