You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA Nastavni sat Razred Datum

Škola: Nastavnik: Nastavni predmet 49 VI


GEOGRAFIJA
OBLICI RADA
Nastavna tema: HIDROSFERA -frontalni
Nastavna jedinica: STAJAĆE KOPNENE VODE,LED NA ZEMLJI,ZNA- -individualni
ČAJ KOPNENIH VODA
Tip nastavnog sata: utvrđivanje gradiva
CILJEVI NASTAVNOG SATA NASTAVNE METODE
OBRAZOVNI CILJ SATA -razgovora
Sticanje znanja o: Utvrditi znanja učenika o stajaćim kopnenim vodama(je- -demonstracije
zerima,barama i močvarama),lednicima na Zemlji,znača- -analitičko promatranje
ju kopnenih voda; -ilustracije
Sticanje sposobnosti:Snalaženje u vremenu i prostoru; Snalaženje na geogra-
NASTAVNA SREDSTVA I
fskoj karti;Uviđanje uzročno-posljedičnih veza i odnosa;
POMAGALA
Čitanje i analiza grafikona;Na osnovu slike utvrditi o ko-
-udžbenik,ostala stručna literat.
jem jezeru je riječ;
-grafoskop GF ili projektor
............................................................................................................................
-geografska karta i atlas
ODGOJNI CILJ SATA Razvijati kod učenika pozitivne osobine ličnosti (radne
-školska ploča i kreda
navike, tačnost ,samokritičnost,samopouzdanje,marlji-
-pano i slike (jezra i rijeke)
vost,i sl.). Stvarati naviku kod učenika da koriste kartu
i atlas u svakodnevnom životu. Razvijati kod učenika
svijest o potrebi očuvanja prirodne sredine; Upozoriti
na opasnost koja prijeti zbog globalnog zatopljavanja;
Potaknuti učenike na razmišljanje o potrebi očuvanja
i zaštite voda-kao izvora života;

TOK I STRUKTURA NASTAVNOG SATA


UVODNI DIO NASTAVNOG SATA
*Najava aktivnosti na nastavnom satu;
*Pregledati i evidentirati domaću zadaću;
*Priprema za glavni dio nastavnog sata;

GLAVNI DIO NASTAVNOG SATA


*Koje vode nazivamo stajaćim kopnenim vodama?
*Šta su jezera?
*Kako dijelimo jezera prema nastanku?
*Pojasni na koji način nastaju tektonska,vulkanska,lednička,kraška,riječna,vještačka jezera?
*Koja jezera su prikazana na sljedećim slikama (1,2,3,4,5,6)
*Šta su močvare,a šta bare?
*Koja je osnovna razlika između bara i močvara?
*U kojim dijelovima planete Zemlje se snijeg i led zadržavaju tokom cijele godine?
*Pokaži na karti Arktik,Antarktik i Grenland?
*Pokaži na geografskoj karti neke od svjetskih planina na kojima se snijeg i led zadržavaju to-
kom cijele godine?
*Šta je sniježna granica?
*Pojasni termin ledeni brijeg?
*Šta klimatolozi predviđaju da bi se moglo desiti do sredine 21.vijeka?
*Analiziraj grafikon:Zalihe slatke vode na planeti Zemnji!
Šta zaključuješ?
Uporedi količinu vode koja se nalazi u lednicima,podzemlju,rijekama i
je-
zerima?
*Analiziraj kartu:Količine svježe vode po glavi stanovnika!
Koje države imaju najveće zalihe vode po glavi stanovnika?
*Navedi najveće potrošače i zagađivače vode na Zemlji!
*Voda na Zemlji ima veliki značaj?
-korištene vode u domaćinstvu
-rijeke i jezera kao saobraćajnice (prednost i nedostaci)
-rijeke kao energetski potencijal
-rijeke,jezera,močvare,bare,lednici kao turistički potencijal
-ribarenja na rijekama i jezerima
-industrijska potrošnja vode
-potrošnja vode u poljoprivredi

ZAVRŠNI DIO NASTAVNOG SATA


*Analiza nastavnog sata sa dodatnim pojašnjenjima;
*Zaključak: S povećanjem broja stanovnika na Zemlji,porastom industrijske proizvodnje,te
saobraćaja,sve je manje čistih rijeka i jezera,te samim tim i čiste pitke vode.
Globalno zagrijavanje planete Zemlje neminovno će dovesti do rasta nivoa mo-
ra,te samim tim i do velikih problema u priobalnim područjima.
*Najava aktivnosti na narednom nastavnom satu;

You might also like