You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(UNIT 12 : PEMAKANAN SIHAT)

PEMAKANAN SEIMBANG

TAHUN 6

JABATAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN


Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Kesihatan
Mata Pelajaran: Tema/ Modul: Pemakanan Kelas: 6 Maju Tarikh : 26 Februari
Sihat 2024
Pendidikan Kesihatan Masa : 9:30-10:00 (30 minit)
Topik: Pemakanan
Seimbang Bilangan Murid: 20 Orang
Hari : Isnin

Standard Kandungan: Nilai Moral : Hubungan Rentasan Kurikulum :

8. 1 Amalan pemakanan sihat dan Ilmu: Kreativiti dan Inovasi


selamat Bersifat Ingin Tahu
Kerja Sepasukan Murid dapat merancang menu makanan seharian
● Makanan segar Bermaklumat mengikut pyramid makanan Malaysia.
● Makanan yang diproses
KBAT:
Standard Pembelajaran :
a) Apakah kesan pengambilan makanan yang
Murid boleh: diproses secara berlebihan

8.1.1 Menyatakan maksud makanan Cadangan Jawapan:


segar dan makanan yang diproses.
a) kerosakkan gigi, kegemukan, mudah mendapat
8.1.3 Menilai makanan dan amalan penyakit
pemakanan yang seimbang untuk
mengurangkan risiko penyakit
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Murid dapat menyenaraikan jenis-jenis makanan segar
Psikomotor : Menyenaraikan jenis makanan segar dan makanan dan makanan diproses.
yang diproses. 2. Murid dapat menunjukkan sikap bekerjasama dalam
kerja berkumpulan semasa aktiviti menghasilkan buku
Kognitif : Menunjukkan sikap bekerjasama dalam kerja
skrap.
berkumpulan semasa aktiviti menghasilkan buku skrap.
3. Murid dapat menunjukkan daya usaha dalam
Afektif : Menunjukkan daya usaha semasa aktiviti sepanjang menyiapkan tugasan.
proses pengajaran dilangsungkan.

Strategi Utama : TMK Pengetahuan Sedia Ada : Bahan Bantu Mengajar :


- Murid mengetahui LCD, Puzzle, Flash Card,
Konsep Utama/ Perbendaharaan Kata Utama: pelbagai jenis makanan Kertas A4.
dan minuman yang
- Sayur-sayuran, Produk dalam Tin, Air kotak. diproses.
Bahagian /
Aktiviti Fokus Pembelajaran dan Organisasi Kelas Catatan
Masa

Set induksi 1. Kehadiran Ciri Strategi:


murid ✔ Guru bertanya tentang kesihatan murid
(5 minit) 2. Kesihatan ✔ Guru memastikan pakaian murid kemas dan - Menghubungkait
murid kebersihan kelas.
. 3. Kebersihan - Kontekstual
Kelas Fokus Pembelajaran
Catatan:
Guru menerangkan pengenalan topik perbezaan makanan
Menerusi aktiviti ini, murid-
segar dan makanan yang diproses.
murid dapat mengetahui
makanan-makanan berkhasiat
Organisasi Kelas menerusi piramid makanan.

EMK :
1. Guru mengarahkan murid-murid untuk menyusun
“puzzle piramid makanan”. Teknologi Maklumat dan
Komunikasi

Nilai Murni : Kerja Kumpulan

BBM :

Puzzle

2. Guru menyatakan kategori-kategori bagi setiap


tingkat piramid makanan.
Perkembangan Aktiviti 1 Fokus Pembelajaran Ciri Strategi :

(10 minit) Guru memberi arahan untuk murid-murid mencipta buku - Pengetahuan sedia ada
“Kuiz makanan skrap tentang rancangan makanan harian yang berkhasiat.
berkhasiat” -Menjana idea
Organisasi Kelas
Catatan:
1. Guru menerangkan maksud makanan segar dan
makanan diproses. Menerusi aktivti ini murid-
murid dapat membezakan
makanan segar dan makanan
yang diproses.

Elemen :

- Nilai murni
- Komunikasi
- Kreatif dan Inovatif
2. Guru menyatakan proses-proses yang digunakan
untuk menghasilkan makanan diproses. BBM
Flash Card

3. Guru menguji murid menggunakan kuiz iaitu aplikasi


“Wordwall” tentang jenis-jenis makanan segar dan
berkhasiat.
Ciri Strategi :
Kemuncak Aktiviti 2 Fokus Pembelajaran
-Menjana Idea
(10 minit) “Menu harian” Murid mengasilkan dan membentangkan buku skrap yang -Kreatif
telah dihasilkan.

Organisasi Kelas BSPP :

- Buku Teks Pendidikan


1. Setelah merancang menu makanan yang
Kesihatan Tahun 6 muka
berkhasiat. Dalam kumpulan murid perlu
surat 96.
menghasilkan buku skrap berdasarkan menu yang
telah dirancang menggunakan bahan-bahan yang
Catatan :
dibawa seperti yang diarahkan pada minggu lepas.
Melalui aktiviti ini, murid dapat
2. Murid boleh merujuk buku teks Pendidikan merancang menu pemakanan
Kesihatan Tahun 6. harian yang berkhasiat
mengikut piramid makanan.

EMK:

Kreativiti dan Inovasi

Nilai Murni

Berkomunikasi

BBM

“Lidi bertuah”

3. Wakil kumpulan akan dipilih menggunakan “Lidi


Bertuah” untuk membentangkan hasil buku skrap
mereka.
4. Murid-murid membentangkan buku skrap dan
menjelaskan menu makanan sihat mereka dan
menyatakan kategori makanan tersebut mengikut
piramid makanan.
Penutup Refleksi Fokus Pembelajaran Ciri Strategi :
- Menilai dan
(5 minit) Bersoal Jawab Refleksi tentang pembelajaran. mengaplikasi

Organisasi Kelas Catatan :

1. Murid dipilih secara rawak untuk menceritakan Menerusi aktiviti ini murid
semula secara ringkas tentang apa itu makanan dapat menilai makanan segar
segar dan makanan diproses. dan makanan yang diproses.

KBAT:
2. Murid-murid dapat memberi kesan pengambilan
makanan diproses secara berlebihan. a) Menyatakan kesan
pengambilan
makanan diproses
secara berlebihan.

Cadangan Jawapan:

a) Mudah mendapat
penyakit.

b) Badan menjadi kurang


aktif.
KAEDAH PENGAJARAN

BUKU TEKS

PAK-21

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

RERLEKSI ______/_______ orang murid dapat menguasai objektif


pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan

_____/_______ orang murid dapat menguasai objektif


pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguh kerana:


Refleksi

Catatan Refleksi
Pelajar Aktiviti PdP yang menarik namun perlu ditambah bbm digital yang selaras dengan pengetahuan tahun 6.

Catatan Guru
Pembimbing

Catatan Pensyarah
Penyelia
LAMPIRAN

Link Youtube

https://youtu.be/kuWHOH7-Xf8?feature=shared

You might also like