You are on page 1of 7

FELADATILLUSZTRÁCIÓ

Műveltségi terület Művészetek

Tantárgy Vizuális kultúra

Osztály/ csoport 8.

Téma/ modul/ tematikus egység Művészettörténet

Az óra témája A modern művészet – az avantgarde (a „formabontó izmusok”)

Az óra cél- és feladatrendszere, A tanulók ismerjék meg a XX. századi első felét meghatározó művészeti
típusa stílusok stílusjegyeit.

Az esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség fejlesztése.

Az átíró és átalakító képesség, az absztrakt látásmód elősegítése, a


formafantázia, a karakterérzék, a színhasználati készség fejlesztése.

Cél, hogy a tanulók csoportban való együttműködése, felelősségvállalása,


feladattudata erősödjön. Segítségadás- és kérés, illetve a vitakultúra
fejlesztése.

Cél, hogy a tanulók munkájának megerősítése folytán státuszkezelés menjen


végbe a csoportban.

Alkalmazó óra.
Tantárgyi kapcsolatok magyar irodalom, történelem, technika

Kereszttantervi kapcsolatok környezeti nevelés, életvitel, információs és kommunikációs, digitális


kompetenciák,

Melléklet Nyílt végű csoportfeladatok és a hozzájuk kapcsolódó egyéni differenciált


feladatok.

Taneszközök színesceruza, filctoll, vízfesték, olló, ragasztó, régi újságok, folyóiratok

Felhasznált források Internet:

http://enciklopedia.fazekas.hu/tarsmuv/avantgard.htm

https://hu.wikipedia.org/wiki/Avantg%C3%A1rd

Idő Az óra A pedagógus A tanulók Módszerek Munkaformák Kapcsolódás az Taneszközök


menete tevékenysége tevékenysége alprogramokhoz

3 Ráhangolódás Az óra A tanult DFHT-KIP Frontális Művészeti Interaktív


perc bevezetése, „izmusok” tábla
célok kijelölése. felidézése.

Szerepek
kiosztása.
15 Fő rész Feladatok A feladatok közös Csoportmunka Művészeti Csomagolópap
perc kiosztása. megértése, ír, filctollak,
(csoportmunka) feladatmegoldás; Informatika színes ceruza,
A csoportok eredmények
munkájának elkészítése. tablet
segítése.

8 Fő rész A beszámoló Minden Frontális Művészeti Projektor


perc munkájának csoportból egy
(csoportok segítése. tanuló bemutatja Informatika IKT tábla
beszámolója) a közösen
Értékelés, tablet
elkészített
megerősítés feladatot. elkészült
tablók

10 Fő rész (egyéni A tanulók egyéni A Egyéni Művészeti rajzlap,


perc feladatok) munkájának csoportmunkára filctollak,
segítése: épülő differenciált színes ceruza,
differenciáltan feladatok vízfesték
megoldása,
egyénileg. tablet

6 Fő rész (egyéni Az egyéni Egyéni feladatok Frontális Művészeti Az elkészült


perc beszámolók) feladatok megoldásainak munkák
meghallgatása; ismertetése az bemutatása
Értékelés, osztállyal
megerősítés
3 Értékelés A tanulók A tanár Frontális Művészeti _______
perc csoportos, és értékelésének
egyéni meghallgatása,
munkájának belőle tanulság
értékelése; levonása

egyes tanulók
pozitív
értékelése,
munkájának
kiemelése
A világ több annál, mint amit szabad
szemmel látunk!

1. csoportfeladat
Húzzatok egyet a négy boríték közül. A boríték egy, az előző órán tanult avantgarde művészeti irányzat nevét rejti („formabontó izmusok”:
expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus)

Használjátok az asztalon lévő tabletet: válasszatok egy, e stílusban készült képet az internetről (lehet akár nagyon ismert vagy kevésbé), s ezen keresztül
néhány mondatban mutassátok be a stílus kialakulását, legfőbb jegyeit, alkotóit! (A megadott forrásokat persze használhatjátok!)
Az összegyűjtött információkról készítsetek színes, rajzos tablót – próbáljátok a tablót magát is az adott stílusnak megfelelően elkészíteni!

Egyéni feladatok ( ha a csoport az EXPRESSZIONIZMUS-t húzta)

Tanuló (1): Készíts portrét, önarcképet expresszionista stílusban! (Van Gogh, Kokoschka)
Tanuló (2): A Sikoly című kép mintájára alakítsd át a Mona Lisáról készült kontúrrajzot expesszív festménnyé! (színkezelés, formavilág, stb.)
Tanuló (3): Készíts expresszionista stílusú tájképet! (Van Gogh, Ernst Ludwig Kirchner, Máttis Teutsch János)
Tanuló (4): Készíts graffitit, falfeliratot (akár a saját nevedet beágyazva), amelyen megjelennek az absztrakt expresszionizmus jegyei (Kandinszkij,
Franz Marc)
2. csoportfeladat
Húzzatok egyet a négy boríték közül. A boríték egy, az előző órán tanult avantgarde művészeti irányzat nevét rejti („formabontó izmusok”:
expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus)

Használjátok az asztalon lévő tabletet: válasszatok egy, e stílusban készült képet az internetről (lehet akár nagyon ismert vagy kevésbé), s ezen keresztül
néhány mondatban mutassátok be a stílus kialakulását, legfőbb jegyeit, alkotóit! (A megadott forrásokat persze használhatjátok!)
Az összegyűjtött információkról készítsetek színes, rajzos tablót – próbáljátok a tablót magát is az adott stílusnak megfelelően elkészíteni!

Egyéni feladatok (ha a csoport a FUTURIZMUS-t húzta)

Tanuló (1): Készíts tájképet, városképet valamilyen különleges nézőpontból (madártávlat, békaperspektíva, stb)!
Tanuló (2): Tervezz meg egy bármilyen jövőbeli („futurisztikus”) járművet, közlekedési eszközt, gépet!
Tanuló (3): A kapott sablon (ember, állatfigura) felhasználásával készíts fázisrajzokat (Balla, Duchamp képeinek mintájára), majd fest ki a
futurizmusra jellemző színvilágot használva!
Tanuló (4): Készíts el településed színes térképét! (Használd az internetet segítségképpen!)

3. csoportfeladat
Húzzatok egyet a négy boríték közül. A boríték egy, az előző órán tanult avantgarde művészeti irányzat nevét rejti („formabontó izmusok”:
expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus)

Használjátok az asztalon lévő tabletet: válasszatok egy, e stílusban készült képet az internetről (lehet akár nagyon ismert vagy kevésbé), s ezen
keresztül néhány mondatban mutassátok be a stílus kialakulását, legfőbb jegyeit, alkotóit! (A megadott forrásokat persze használhatjátok!)
Az összegyűjtött információkról készítsetek színes, rajzos tablót – próbáljátok a tablót magát is az adott stílusnak megfelelően elkészíteni!

Egyéni feladatok (ha a csoport a DADAIZMUS-t húzta)

Tanuló (1): Készíts könyvborítót egy általad tetszőlegesen választott könyvhöz kollázs/montázs technikát használva!
Tanuló (2): Montírozz, „vagdoss” össze az előre kinyomtatott, ismert műalkotásokat ábrázoló reprodukciókból, azok egyes részeiből egy új „alkotást”!
Adj neki címet!
Tanuló (3): Készíts mindenféle körülöttünk fellelhető anyagból, hulladékból dadaista szobrot!
Tanuló (4): Keress a tanteremben olyan tárgyakat, amelyeket valamiért szoborként kiállítanál (pl. eszünkbe juttatnak más dolgokat, más jelentésekkel
is társíthatóak – Duchamp vécékagylója)! Adj nekik címet!

4. csoportfeladat

Húzzatok egyet a négy boríték közül. A boríték egy, az előző órán tanult avantgarde művészeti irányzat nevét rejti („formabontó izmusok”:
expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus)

Használjátok az asztalon lévő tabletet: Válasszatok egy, e stílusban készült képet az internetről (lehet akár nagyon ismert vagy kevésbé), s ezen
keresztül néhány mondatban mutassátok be a stílus kialakulását, legfőbb jegyeit, alkotóit! (A megadott forrásokat persze használhatjátok!)
Az összegyűjtött információkról készítsetek színes, rajzos tablót – próbáljátok a tablót magát is az adott stílusnak megfelelően elkészíteni!

Egyéni feladatok (ha a csoport a SZÜRREALIZMUS-t húzta)

Tanuló (1): Tervezz Joan Miro színes nonfiguratív képei ihlette logót bármelyik általad választott iskolai eseményre! (gyereknap, sportnap, Föld-napi
kirándulás, stb)
Tanuló (2): Fess a fénymásolt, hátterétől megfosztott Mona Lisának szürrealista hátteret! (Dali képei)
Tanuló (3): René Magritte: Az ember fia című képének újragondolása, „modernizálása” – több variáció, ötlet felvázolása!
Tanuló (4): Álomszerű kollázs/montázs készítése Giorgo de Chirico nyomasztó tereinek reprodukciója, ill. újságkivágások segítségével!

Készítette:
Ádám Zsolt, Mezőszentgyörgyi Eötvös Károly Általános Iskola

You might also like