You are on page 1of 3

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме
Историја Разред и
Наставни предмет V
одељење
Редни број часа 4. Датум
Назив наставне теме Увод у историју
Назив наставне јединице Периодизација прошлости
Тип наставног часа Обрада
Усвајање знања о периодизацији, проучавању прошлости
и помоћним историјским наукама.
Циљеви часа Разумевање периодизације прошлости.
Уочавање важних прекретница и временских одредница.

Исходи По завршетку часа ученик ће бити у стању да:

– разуме периодизацију прошлости;


– одреди деценију, век и миленијум;
– препозна да постоје различити периоди прошлости и да
наведе временске одреднице;
– познаје помоћне историјске науке.
Праисторија, историјско доба, стари век, средњи век,
Кључни појмови
нови век, савремено доба
Међупредметне корелације Математика – природни бројеви и дељивост
Компетенција за учење – активно конструише знање;
уочава структуру градива, активно селектује познато од
непознатог, битно од небитног, уме да резимира и
Опште међупредметне елаборира основне идеје;
компетенције Комуникација – изражава своје ставове, мишљење,
осећања, вредности и идентитет на позитиван,
конструктиван и аргументован начин.

Наставне методе дијалошка, монолошка


Облици рада индивидуални, фронтални
Историја 5, уџбеник са одабраним историјским
изворима за пети разред основне школе, Весна
Наставна средства и Димитријевић, Вулкан знање, Београд,
помагала
историјска карта
табла и креда, компјутер, ТВ уређај
ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део
Пише наслов на табли и истиче циљеве часа. Преписују наслов са
табле.

[Type here]
Поставља кратка питања из претходно обрађене лекције која се Одговарају на питања.
односе на хронологију.

Подсећа ученике на улогу историје као науке – проучавање Слушају наставниково


прошлости. излагање.

Главни део

Упућује ученике да отворе уџбеник на страни 18 – Слушају наставниково


Периодизација историје. излагање и отварају
Објашњава им шта је периодизација и наглашава да је прошлост уџбеник.
према својим карактеристикама подељена на периоде.
Црта шему на табли где уписује поделу прошлости на
праисторију и историју, а потом и поделу историје. Наглашава Цртају шему.
да је праисторија почела појавом човека, а завршила се појавом
писма, када почиње историјско доба које траје до данас. Истиче
да се битни догађаји који означавају почетак и крај неког Повезују градиво са
периода називају прекретнице и пише на табли године и претходно стеченим
догађаје који то представљају. знањем.

Током излагања, наставник проверава да ли га ученици прате и Прате на ТВ екрану


разумеју и да ли исправно преписују са табле. Користи дигитални уџбеник.
дигитални уџбеник да покаже ленту времена на 19. страни.

Потом говори о помоћним историјским наукама: хронологија, Гледају историјску карту.


археологија, етнологија и историјска географија. Истиче да су за
проучавање прошлости важне историјске карте које ћемо често
користити у настави, јер нам помажу да одредимо место где се
нешто десило. Упућује их да погледају карту на страни 20. или
показује неке од карата које има у кабинету.
Користећи интерактивни тест Периодизација историје 1,
провера знања у дигиталном уџбенику на страни 19, наставник
проверава да ли су ученици усвојили очекивано знање.
Завршни део
Задаје пројектни задатак на страни 21 и дели ученике у четири Слушају наставниково
групе, тако да учествују сви ученици, а свака група добија једну објашњење, а потом се
врсту историјског извора. деле у групе.
Упућује групе да прочитају свој пројектни задатак. Постављају питања
Најављује проверу знања за следећи час. уколико им нешто није
јасно.
Бележе свој пројектни
задатак.

Начин провере остварености исхода


Праћење активности ученика и њиховог залагања и разумевања на часу (мотивисаност за
учествовање у разговору, повезивање с претходно наученим у млађим разредима,
исправно коришћење терминологије) и евидентирање у педагошкој свесци или у ес-
дневнику.

Самопроцена рада наставника


[Type here]
Проверава:
– да ли су сви циљеви остварени;
– да ли су ученици остварили дефинисане исходе;
– да ли је било потешкоћа и непредвиђених околности и како су решене.
Самопроцена рада ученика
Да ли сам пажљиво слушао објашњења наставника?
Шта ми је остало нејасно?
На које све начине могу да отклоним нејасноће?
Шта бих волео да додатно сазнам из ове теме? Како ћу то да урадим?

Додатна запажања о часу

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Периодизација прошлости

ПРАИСТОРИЈА 3 500.П.Н.Е .
писмо ИСТОРИЈА

3500. пре н. е. Појава писма

Праисторија (од настанка човека до 3500. г. пре н. е.)

Историја (од 3500. г. пре н. е. до данас)

1. стари век (3500. г. пре н. е. – 5. век)


2. средњи век (5. век – 15. век)
3. нови век (15. век – почетак 20. века)
4. савремено доба

[Type here]

You might also like