Professional Documents
Culture Documents
1. A component is classed as defective if it has a diameter of less than 69 mm. In a batch of 350
components, the mean diameter is 75 mm and the standard deviation is 2.8 mm. Assuming the
diameters are normally distributed, determine how many are likely to be classed as defective.
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = - 2.14 is 0.4838, i.e. the
Thus the area to the left of the z = - 2.14 ordinate is 0.5000 – 0.4838 = 0.0162
The number likely to be classed as defective = 0.0162 × 350 = 5.67 or 6, correct to nearest whole
number.
2. The masses of 800 people are normally distributed, having a mean value of 64.7 kg and a
standard deviation of 5.4 kg. Find how many people are likely to have masses of less than
54.4 kg.
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = - 1.91 is 0.4719, i.e. the
1082
Thus the area to the left of the z = - 1.91 ordinate is 0.5000 – 0.4719 = 0.0281
The number likely to have masses of less than 54.4 kg = 0.0281 × 800 = 22.48 or 22, correct to
3. 500 tins of paint have a mean content of 1010 ml and the standard deviation of the contents is
8.7 ml. Assuming the volumes of the contents are normally distributed, calculate the number of
tins likely to have contents whose volumes are less than (a) 1025 ml (b) 1000 ml and (c) 995 ml.
(a) The z-value corresponding to 1025 ml is given by: i.e. = 1.72 standard
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = 1.72 is 0.4573, i.e.
Thus the area to the left of the z = 1.72 ordinate is 0.5000 + 0.4573 = 0.9573
The number likely to have less than 1025 ml = 0.9573 × 500 = 479, correct to nearest whole
number.
(b) The z-value corresponding to 1000 ml is given by: i.e. = -1.15 standard
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = -1.15 is 0.3749, i.e.
1083
the shaded area of the diagram below.
Thus the area to the left of the z = -1.15 ordinate is 0.5000 - 0.3749 = 0.1251
The number likely to have less than 1000 ml = 0.1251 × 500 = 63, correct to nearest whole
number.
(c) The z-value corresponding to 995 ml is given by: i.e. = -1.72 standard
deviations
From Table 71.1, the area between z = 0 and z = -1.72 is 0.4573, i.e. the shaded area of the
diagram below.
Thus the area to the left of the z = -1.72 ordinate is 0.5000 - 0.4573 = 0.0427
The number likely to have less than 995 ml = 0.0427 × 500 = 21, correct to nearest whole
number.
4. For the 350 components in Problem 1, if those having a diameter of more than 81.5 mm are
rejected, find, correct to the nearest component, the number likely to be rejected due to being
oversized.
The z-value corresponding to 81.5 mm is given by: i.e. = 2.32 standard deviations.
1084
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = 2.32 is 0.4898, i.e. the
Thus the area to the right of the z = 2.32 ordinate is 0.5000 – 0.4838 = 0.0102
The number likely to be classed as oversized = 0.0102 × 350 = 4, correct to nearest whole
number.
5. For the 800 people in Problem 2, determine how many are likely to have masses of more than
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = 0.98 is 0.3365, i.e.
Thus the area to the right of the z = 0.98 ordinate is 0.5000 – 0.3365 = 0.1635
The number likely to have masses of more than 70 kg = 0.1635 × 800 = 130.8 or 131, correct
1085
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = - 0.50 is 0.1915, i.e.
Thus the area to the right of the z = - 0.50 ordinate is 0.5000 + 0.1915 = 0.6915
The number likely to have masses of more than 62 kg = 0.6915 × 800 = 553.2 or 553, correct
6. The mean diameter of holes produced by a drilling machine bit is 4.05 mm and the standard
deviation of the diameters is 0.0028 mm. For twenty holes drilled using this machine, determine,
correct to the nearest whole number, how many are likely to have diameters of between (a) 4.048
and 4.0553 mm and (b) 4.052 and 4.056 mm, assuming the diameters are normally distributed.
(a) The z-value corresponding to 4.048 mm is given by: i.e. = -0.71 standard
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = - 0.71 is 02611
The probability of the diameter being between 4.048 mm and 4.0553 mm is 0.2611 + 0.4706 =
The number likely to have diameter between 4.048 mm and 4.0553 mm = 0.7317 × 20 =
1086
(b) The z-value corresponding to 4.052 mm is given by: i.e. = 0.71 standard
deviations
The probability of the diameter being between 4.052 mm and 4.056 mm is 0.4838 - 0.2611 =
The number likely to have diameter between 4.052 mm and 4.056 mm = 0.2227 × 20 =
7. The I.Q.’s of 400 children have a mean value of 100 and a standard deviation of 14. Assuming
that I.Q.’s are normally distributed, determine the number of children likely to have I.Q.’s of
between (a) 80 and 90, (b) 90 and 110 and (c) 110 and 130
(a) The z-value corresponding to an I.Q. of 80 is given by: i.e. = - 1.43 standard
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = - 1.43 is 0.4236
1087
The z-value corresponding to an I.Q. of 90 is given by: i.e. = - 0.71 standard
deviations
The probability of I.Q. being between 80 and 90 is 0.4236 - 0.2611 = 0.1625 (see shaded area
in diagram below).
(b) The z-value corresponding to an I.Q. of 110 is given by: i.e. = 0.71 standard
deviations
The probability of I.Q. being between 90 and 110 is 0.2611 + 0.2611 = 0.5222 (see shaded area
in diagram below).
The number likely to have an I.Q. between 90 and 110 = 0.5222 × 400 = 208.88 = 209,
(c) The z-value corresponding to an I.Q. of 130 is given by: i.e. = 2.14 standard
deviations
The probability of I.Q. being between 110 and 130 is 0.4838 - 0.2611 = 0.2227 (see shaded
1088
area in diagram below).
The number likely to have an I.Q. between 110 and 130 = 0.2227 × 400 = 89.08 = 89,
8. The mean mass of active material in tablets produced by a manufacturer is5.00 g and the
standard deviation of the masses is 0.036 g. In a bottle containing 100 tablets, find how many
tablets are likely to have masses of (a) between 4.88 and 4.92 g, (b) between 4.92 and 5.04 g and
(a) The z-value corresponding to 4.88 g is given by: i.e. = -3.33 standard
deviations
From Table 71.1 on page 774 of textbook, the area between z = 0 and z = -3.33 is 0.4996.
The probability of having masses being between 4.88 g and 4.92 g is 0.4996 - 0.4868 = 0.0128
The number of tablets likely to have a mass between 4.88 g and 4.92 g = 0.0128 × 100 = 1,
1089
(b) The z-value corresponding to 4.92 g is -2.22 standard deviations, from above, and the area
The probability of having masses being between 4.92 g and 5.04 g is 0.4868 + 0.3665 = 0.8533
The number of tablets likely to have a mass between 4.92 g and 5.04 g = 0.8533 × 100 = 85,
(c) The z-value corresponding to 5.04 g is 1.11 standard deviations, from above, and the area
The probability of having a mass greater than 5.04 g is 0.5000 - 0.3665 = 0.1335
The number of tablets likely to have a mass greater than 5.04g = 0.1335 × 100 = 13,
1090
EXERCISE 303 Page 778
Class mid-point value 26.4 26.6 26.8 27.0 27.2 27.4 27.6
Frequency 5 12 24 36 36 25 12
Use normal probability paper to show that this data approximates to a normal distribution and
hence determine the approximate values of the mean and standard deviation of the distribution.
Use the formula for mean and standard deviation to verify the results obtained.
To test the normality of a distribution, the upper class boundary values are plotted against
The table below shows the upper class boundary values for the distribution, together with the
1091
The co-ordinates of upper class boundary values/percentage cumulative frequency values are shown
plotted below. Since the points plotted lie very nearly in a straight line, the data is
From the graph, the mean occurs at 50%, i.e. mean, = 27.1 at point P.
At 84% cumulative frequency value, i.e. point Q, upper class boundary value = 27.38
At 16% cumulative frequency value, i.e. point R, upper class boundary value = 26.78
By calculation, mean,
1092
=
= = 27.079
Standard deviation, =
= = 0.3001
2. A frequency distribution of the class mid-point values of the breaking loads for 275 similar
Load (kN) 17 19 21 23 25 27 29 31
Frequency 9 23 55 78 64 28 14 4
Use normal probability paper to show that this distribution is approximately normally distributed
and determine the mean and standard deviation of the distribution (a) from the graph and (b) by
calculation.
To test the normality of a distribution, the upper-class boundary values are plotted against
The table below shows the upper-class boundary values for the distribution, together with the
1093
The co-ordinates of upper-class boundary values/percentage cumulative frequency values are shown
plotted below. Since the points plotted lie very nearly in a straight line, the data is
(a) From the graph, the mean occurs at 50%, at point P , i.e. mean, = 23.5 kN
At 84% cumulative frequency value, i.e. point Q, upper class boundary value = 26.2
At 16% cumulative frequency value, i.e. point R, upper class boundary value = 20.4
1094
= = 23.364 kN
Standard deviation, =
= = 2.917 kN
1095