You are on page 1of 10

Képzést szervező neve:

INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság


Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

A pedagógusok digitális kompetenciájának megújítása. IKT eszközök


rendszerszerű használata a tanulási-tanítási folyamatban – EFOP-3.2.4-16
– Középhaladó szintű továbbképzés
A továbbképzés alapítási engedélyének nyilvántartási száma: 9-350/2018

Záródolgozat1

Résztvevő neve: Faragóné Tóth Andrea Judit

A továbbképzési csoport azonosítója: DAKH485

1
A dolgozat követelményei az e-learning keretrendszerben megismerhetők.

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

BEVEZETÉS:
A következőkben bemutatott angol óra előkészítése volt annak a projektmunkának, amelyet
az első modulfeladatban bemutattam. A cél az volt, hogy megismerjenek a diákok egy
Oxfordban a valóságban is létező szállodát, ahova meg kellett tervezniük egy komplett
utazást, szobafoglalást, és egy városnéző programot (1. modulfeladat). Már az előkészítő órán
elkezdődik az internetes keresgélés, a ráhangolódás a következő órai projektmunkára.
ÓRATERV

A pedagógus neve: Faragóné Tóth Andrea


Műveltségi terület: Élő idegen nyelv
Tantárgy: Angol
Osztály: 7AB
Az óra témája: A Fehér Házról tanultak összegzése, gyakorlás, The Malmaison Hotel,
Oxford
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a
tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint
megnevezése: Fejlesztendő attitűd: Ahány ország, annyi kultúra, ahány nyelv, annyi ember. A
Fehér Ház után visszatérve Európába, az angliai Oxford város újat és modernet ötvöző
érdekes szállodájáról hallgatunk és olvasunk szöveget. Felmerül még a plágium fogalmának
tisztázása, a választható projektmunka kapcsán. Készségek és képességek fejlesztése: hallott
és olvasott szövegértés készségének fejlesztése a Malmaison Hotel c. olvasmány
feldolgozásával. Tanítandó ismeretek: szókincsfejlesztés (melléknevek), Oxford város
elhelyezkedése Európában. Elérendő fejlesztési szint: B1.
Az óra didaktikai feladatai: Ismeretbővítés, gyakorlás, konszolidáció (lexikális tudás
gyarapítása, készségek fejlesztése), informatikai készségek fejlesztése.
Tantárgyi kapcsolatok: földrajz, informatika, gazdasági ismeretek
Felhasznált források: Liz and John Soars, Amanda Maris: New Headway Elementary
Student’s book (Fourth Edition)
Liz and John Soars, Amanda Maris: New Headway Elementary Teacher’s book (Fourth
Edition)
https://www.google.com/maps/place/Oxford,+Egyes%C3%BClt+Kir%C3%A1lys%C3%A1g/
@51.7567894,-
3.4893967,7z/data=!4m5!3m4!1s0x48713380adc41faf:0xc820dba8cb547402!8m2!3d51.7520
209!4d-1.2577263
https://www.google.com/search?q=UK+t%C3%A9rk%C3%A9p&rlz=1C1GCEU_huHU821
HU821&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPwOf155vkAhWHp4sKHYeGCxk
Q_AUIESgB&biw=1280&bih=578#imgrc=sWwDgK3xljGILM:
https://www.malmaison.com/locations/oxford/

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

ST ACTIVITY OBJECT CLASSROO EQUIPMENT TI


EP IVE M ME
ORGANISA
TION
1 Administrati Warm-up, Frontal work - ’2
ve tasks lead in.
(absences,
students
back,
important
issues)
2 T: Can you Revising Frontal work - ’2
remember last
how many lesson’s
states of the material
USA we Speaking
talked about
last time?
What is
Washington
DC? (The
capital.) In
which state Motivatin
is it? (None. g Ss to
District of play the
Columbia.) online
Did you states-
manage to game.
try the
game? Next
lesson you
will have
the chance
to get good
grades if
you can
memorise
where the
states are.
3 T: Open Consolida Frontal work SB ’10
your books ting last Vocabulary
on page 34 lesson’s
and quickly new

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

read and vocabular


translate y,
together the eliciting
text about the
the White possible
House translatio
paragraph n
by problems
paragraph.Y Reading,
ou can still translatin
use your g
vocabularies
.
4 T: Today Frontal work Workbook (Appendix 1) ’5
we’re going Mobile phones
to learn https://www.malmaison.com/loca
about the Motivatin tions/oxford/ (6 real photos of
Malmasion g Ss to the hotel in its gallery)
Hotel in find the
Oxford. Do place
you know we’re
where learning
Oxford is? about.
Check it in
your
mobile,
please. And
now find
Malmaison
Hotel and
look at its
gallery.
Open your
workbooks
on page 25.
5 T: In the 1st Discussin Frontal work Workbook ’2
exercise you g new Vocabulary
can see 6 words
statements. Writing
Are there them into
any new the
words in the vocabular
statements? ies

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

6 T: Will you Listening Frontal work CD player (+Workbook CD- ’4


please Reading track15)
underline
the correct
answers
while
you’re
reading and
listening to
the text
twice?
7 T: Do you Speaking Frontal work - ’2
like the
hotel? Why
(not)?
8 T: Let’s Speaking Frontal work Workbook ’1
check your Correctin
answers. g
mistakes
9 T: This time Reading Pair work Workbook ’6
you can do Problem
exercise 2 solving Board: keywords: inside, outside,
together access, fabulous, ceiling,
with your excellent, nearby
partner
sitting next
to you.
Correct the
false
sentences
by making
notes into
your
workbooks.
(While Ss
are working
T writes
some
keywords
on the
board+moni
tors.)

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

10 T: Let’s Correctin Frontal work Workbook ’2


check your g
answers. mistakes
Speaking
11 T: We’re Team Group work Internet, mobile phones, Google ’7
going to working Form
work in Changing
groups. It’s ideas https://forms.gle/zxywQXLQh9F
going to be Speaking bDRg79
a
challenging
task because
each group
will have to
look for
some extra
information
about the
Malmaison
Hotel while
filling the
given
Google
Form in the
Google
Classroom.(
5 groups)
12 T: Your Writing Individual Exercise book ’2
homework
is to write
5-6
sentences
about your
ideal hotel.
Optional:
Project
work:
Researching
a famous
building in
Hungary (5
-10
sentences in

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

the exercise
book either
individually
or in
pairs/in
threes) No
plagiarism!

Appendix 1

REFLEXIÓ-ÓRATERV
Az Inside The White House olvasmányban tanultak rögzítése, The Malmaison Hotel c.
olvasmány feldolgozása
1.) A kitűzött célok megvalósítása: az előző órán elkezdett olvasmány, ahogy az várható is
volt, sok diáknak sok új (vagy egyszer már tanult, de elfelejtett) szó felbukkanását is
jelentette. Ráadásul előfordulnak benne számok és évszámok
is, amelyek kiolvasása a csoport legtöbb tanulójának gondot

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

okozott elsőre. A szöveg lényegének megértése előző órán megtörtént, ezen az órán a
pontosítás, rögzítés volt a leghangsúlyosabb feladat. A közös fordítással az volt a célom, hogy
biztosan mindenki számára egyértelmű legyen a szöveg minden apró részlete. Eközben
gyakorolták az olvasást, a helyes kiejtést is. Az olvasásértés fejlesztése mellett az új
munkafüzeti szöveg (The Malmaison Hotel) a hallásértés készségének fejlesztését is célozta.
2.) Az óra menete: Azzal kezdtem, hogy ez „mobilos óra” lesz. Ez igen népszerű a diákok
körében. Azt jelenti, hogy nem kell eltenni/kikapcsolni a telefonokat, hanem ki kell tenni a
padra lenémítva, a képernyőt lefordítva, mert szükség lesz rá. Az a szabály, hogy csak akkor
lehet a mobilokat kézbe venni, amikor engedélyt adok rá. Némi izgalommal indult tehát az
óra. A gyerekek többségének van saját mobilinternet-hozzáférése, de az iskolai wifi bárki
számára elérhető. Az hogy mindenkinél van telefon, az teljesen természetes, de ha valakinél
nem lenne, akkor pármunkában is dolgozhatnak (erre nem került sor, mindenkinél volt
mobiltelefon).
A szokásos óra eleji jelentés után néhány ismétlő kérdést tettem fel és érdeklődtem a
diákoktól, hogy hányan játszották az online játékot, amiben gyakorolni, tanulgatni lehet az 50
amerikai állam földrajzi elhelyezkedését. Nem csalódtam: 14-en próbálták ki a 19-ből.
Tetszett nekik, de mondták, hogy az elején túl gyorsnak találták. Többször is végigjátszva
azonban sokat javul a teljesítmény. Biztattam őket, hogy ne hagyják abba, hiszen a következő
órán annál nagyobb eséllyel lehet majd kisötöst szerezni, minél több államról tudja, hol
található. Kis csalódást okozott, hogy nem a játék miatt lesz szükség a mobilkészülékekre.
Ezután a közös olvasás-fordítás következett (a bevezető szakaszt kihagytuk, hiszen azt már
előző órán lefordítottuk). Szándékosan inkább a jól olvasó diákokat szólítottam most, hiszen
nem akartam az egész órát erre a feladatra szánni. A fordításba már a gyengébbek is
bekapcsolódtak. Legnehezebbnek az első rész első mondata bizonyult (First built in 1800, the
White House is where the President of the United States governs a country of 50 states and
304 million people.), de nem azért mert nem értették meg, hogy miről szól, hanem azért mert
nehezen alakították át kerek, egész magyar mondattá. Most is beigazolódott az, amit más
fordítási feladatoknál is tapasztaltam, hogy viszonylag kevés gyereknek magától értetődő,
hogy a lefordított mondatnak magyarul is tökéletesnek kell lennie. A végére azért belejöttek,
egyre többször találkozott össze a mondatban az alany és az állítmány… A jó fordítás szerves
része a nyelvtanulásnak/tanításnak, de azért sok ennél érdekesebb módja is van annak, hogy
fejlődjön a diákok nyelvtudása. A fordításnak hátránya, hogy sokszor unalmas, hosszadalmas
tud lenni, de időnként nem lehet megspórolni. Úgy gondolom, hogy ezen az órán sikerült
annyit foglalkozni vele, ami még a pontosításhoz kellett, de nem vált unalmassá. Külön
pozitívum volt, hogy sokszor sok diákot meg tudtam dicsérni egy-egy jó megoldásért, szép
mondatért. Az olvasmány második felére ráéreztek, hogy mit is szeretnék, amikor azt kértem,
hogy úgy kell fordítani, hogy az is megértse, aki csak a magyar szöveget hallja/olvassa.
Kitértünk a számok kiolvasására is, de megbeszéltük, hogy ezzel még külön is foglalkozunk
majd a fejezet vége felé.
Eddigre már épp ideje volt, hogy valami más következzen, jöhettek a mobiltelefonok, a
gyerekek nagy örömére. Először Oxfordot kerestük meg a Google maps segítségével, majd a
valóságban is létező Malmaison hotel képgalériájában néztünk szét. Ez fontos volt, mert a
színes képek sokkal jobban visszaadták az egykori börtönből átalakított szálloda hangulatát,
mint a munkafüzetben található fekete-fehér fotók. Az egyik

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

kisfiú azt javasolta, hogy tanév végén a szokásos fagyizás helyett menjünk inkább a
börtönhotelbe… Ebben a jó hangulatban már várakozással nyitották ki a munkafüzetet és
tényleg kíváncsiak lettek a szállodáról szóló információkra.
Az első munkafüzetbeli feladat az igaz/hamis kiválasztós feladat volt. Arra számítottam, hogy
az access szó ismeretlen lesz a gyerekeknek. Ez így is lett. Tisztáztuk a jelentést. Majdnem a
cell szó is fennakadt a szűrőn, de mire valaki rákérdezett, már rá is jött a jelentésére. Ezt a
feladatot úgy kellett megoldaniuk, hogy hallgathatták és olvashatták is a szöveget egyszerre.
Próbáltam észrevétlenül differenciálni: azt az utasítást adtam, hogy aki úgy gondolja,
megpróbálhatja a feladatot úgy is megoldani, hogy a szöveget csak hallgatja. Ha nehéznek
találja úgy, akkor a második meghallgatásnál olvashatja is. Ennek az lett az eredménye, hogy
a csoport nagy része látványosan olvasás nélkül hallgatta meg először. A második
meghallgatásnál 5-6 gyerek maradt, aki csak hallgatta a szöveget, és ők meg is oldották a
feladatot hibátlanul. Egyébként alig 1-2 diák hibázott egyet-egyet, tehát érthető volt a szöveg.
Kicsit beszélgettünk még a hotelről, az általános vélemény az volt, hogy ez egy nagyon jó
hotel. Újra elkezdtek terveket szőni, hogy mikor és főleg melyik óra helyett szeretnének
odautazni. Ebbe az irányba ezen az órán még nyilvánvaló okokból nem szerettem volna
továbbvinni az órát, ezért gyorsan áttértünk a pármunkára, ami már a munkafüzet 2. feladata
is volt egyben. Amíg dolgoztak, felírtam néhány kulcsszót a táblára jelentésükkel együtt, nem
is kérdeztek rá más szóra. Nagyon ügyesen, kicsit a tervezettnél hamarabb befejezték, volt aki
külön kérés nélkül is beírta az új szavakat a szótárába. (Ezt nagy sikernek tartom, mivel év
elejétől kezdve nagyon nehezen tudom őket rászoktatni arra, hogy ha új szóval találkoznak,
akkor azt kérés és kérdés nélkül írják be a szótárba. Ha órán nem derül ki a jelentés, akkor
rákérdezhetnek vagy otthon megnézhetik szótárban. Mivel eltérő iskolákból jöttek, eltérő
könyvekből tanultak, eltérő szókészletük van. Az sem volt egyértelmű mindenkinek, hogy ha
én felírom a táblára a szót jelentésével együtt, akkor annak szótárba kell kerülnie. Pedig
tantermükben két részre osztott tábla van, amin én a baloldalt csak „szótározásra” használom.
Persze azért értem én: minél több szó van a szótárban, annál többet kell megtanulni…) A
csoport nagyrésze jól oldotta meg a feladatot, inkább a hamis válaszok kijavítása, a szóbeli
megfogalmazás ment nehezebben. Ezt még sokat fogjuk gyakorolni.
Gyors hibajavítás után tértünk rá a Google Űrlappal összekapcsolt internetes búvárkodásra.
Oxford nevezetességei mellett a Malmaison Hotel sajátosságaira kellett rákeresniük
mindössze 7 perc alatt úgy, hogy eközben a Google Űrlapot is kitöltik. Az űrlapot egyébként
a Google Classroom-ban tettem közzé. Az öt főből álló (3 db 5 fős, 1 db 4 fős) minicsoportok
meg is oldották jól a feladatot.
Egy olyan csoport volt csak (az egyik 5 fős), ahol kicsit tanácstalanul nézegettek a diákok. Ez
az én hibám volt, mert a csoportokat nem jól jelöltem ki. Az egyszerűség kedvéért az egymás
közelében ülők alkottak egy-egy minicsoportot, pedig van a csoportnak egy bátortalanabb
része, akik egymás közelében ülnek és nem szerencsés őket együtt kiscsoportban dolgoztatni.
Ezért egy-egy ilyen feladat erejére meg is szoktam mozgatni a gyerekeket, párat közülük
átültetek, de ez most sajnos elmaradt. Nekik ezért többet segítettem.
Szabadon választható leckeként kapták a projektmunkát, de nem éreztem igazán bennük a
lelkesedést egy ismert épület bemutatására sem. Később be is igazolódott, hogy csak kevesen
vállalkoztak a szorgalmi feladatra.

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt
Képzést szervező neve:
INNOCENTER Innovációs Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Képzést szervező székhelye: 3515 Miskolc, Egyetem út 7.
Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/000438

Ezen az órán megérdemelten mindenki kapott kisötöst. (Még én is! Idézem:Én: „Alright boys
and girls, everyone deserves a little mark 5.” Diák, aki előszeretettel veszi fel időnként a
szinkrontolmács szerepét: „Halljátok? Everyone! Még a tanárnő is!”)
3.) Reflexió a tanórán használt alkalmazásokra, eszközökre:
A hagyományos tanórai kellékek mellett előkerültek a mobiltelefonok, a Google Classroom,
egy Google Űrlap és az internetes információkeresés. A gyerekek élvezték a legális
mobilhasználatot, rutinosan „szörföltek” a neten és a 7-perces feladat elég is volt arra, hogy a
csapatokon belüli munkamegosztással (voltak akik infókat kerestek, voltak, akik az infók
alapján a csoport űrlapját töltötték ki, illetve irányították a keresést az űrlap kérdései alapján)
végére érjenek a feladatnak. Minden eszköz könnyen elérhető, egyszerűen használható és
csoportmunkára számos lehetőséget rejt magában az említett eszközök, applikációk
használata. Mindez igazolja, hogy a kiválasztott eszközök, applikációk jól illeszkedtek az óra
menetébe, örömmel és hatékonyan használták őket a gyerekek is és én is.
4.) A tanfolyamon megismert IKT-eszközök és alkalmazások a tanulási-tanítási
folyamatban:
A tanfolyamon felkeltette érdeklődésemet a Plickers használata. Igaz ugyan, hogy
intézményünk olyan szerencsés helyzetben van, hogy minden diákunk rendelkezik
okostelefonnal, mégis adódik sokszor olyan helyzet, hogy egyszerűen a tanár nem szeretné, ha
a diákjai mobiloznának a tanórán, mert túl nagy a csábítás arra, hogy a tanulók másra
használják a mobilt, mint amire a tanár szeretné.
A kártyacsomag letöltését, kinyomtatását és a Plickers-en létrehozott kérdéseket ötvözve
egyfajta hibridmódszert látok a teljesen digitális és a valós oktatás között. Az nem feltétlenül
probléma, hogy csak feleletválasztós és true/false típusú kérdésfeltevésre van lehetőség vele,
mivel az órai munka pörgésébe jól beleillik. Mindenképpen össze fogom hasonlítani a
Plickers-t az általam már eddig ismert Redmenta, illetve Google Forms lehetőségeivel.
Hasonlóképpen ki szeretném próbálni a Kahoot! tesztek adta lehetőségeket is, különös
tekintettel a jelenleg is hónapok óta zajló digitális oktatásra és a számonkérés problémáira.

Összegzés: Jó hangulatú, céljaiban megvalósuló óra volt véleményem szerint. A házi


feladattal együtt mind a négy készséget fejlesztő feladatokat kaptak a gyerekek. Tartottam
tőle, hogy a fordítással az elején elmehet az idő, ezért mindent megtettem, hogy ne csússzunk.
Valószínűleg rá is hangolódtak a diákok a tempómra, mert minden belefért, amit elterveztem.
Remek előkészítése volt ez az óra a következő projektmunkának, amikor a Google
Táblázat applikációt, a Messengert, saját okostelefonjaikat és az internetet kellett
használniuk. A jövőben próbálok még tudatosabban figyelni a kiscsoportos munkák
csoportösszetételére, hogy minden csoportban legyen a többieket is motiválni tudó, kreatív
diák.

Klebelsberg Központ
1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 42-46.
Telefon: +36-1-795-1170
www.kk.gov.hu
EFOP-3.2.4-16-2016-00001
„Digitális kompetencia fejlesztése” projekt

You might also like