You are on page 1of 8

A pedagógus: Balogh Tamás

Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom


Tantárgy: Magyar irodalom
Osztály: 5. osztály
Az óra témája: Mikkó és a makaróni című olasz népmese
Az óra típusa: Alkalmazó ( gyakorló) óra
Fejlesztendő készségek, Szövegértés szókincs, figyelem, szerialitás, olvasási készség
képességek:
Tanítandó ismeretek, Tartalmi szövegelemzés. Hangos és néma értő olvasás.
elérendő tudásszint:
Az óra didaktikai feladatai: Érdeklődés felkeltése és a motiváció fenntartása, új ismeret
nyújtása, ismeretek elmélyítése, gyakorlás, szintetizálás,
visszacsatolás az elért tudásról, ellenőrzés, értékelés
Nevelési cél: Az önismeret és a társas kultúra fejlesztése: az éntudat, a
társas kultúra alapjait képző önismeret fejlesztése, fizikailag,
pszichikailag, és erkölcsileg egyaránt. A család szerepének
kiemelése az egyén egészséges, harmonikus fejlődésében. A
családi egymásrautaltság, a megfelelő családi
munkamegosztás fontosságának hangsúlyozása.
Tantárgyi kapcsolatok: Természettudomány: A tanóra témáját képző szöveg
származási helyének, vagyis Olaszországnak térképen való
elhelyezése, a térképen szereplő fő információk leolvasása.
Informatika: Az interaktív tábla használata
feladatmegoldáshoz
Idegennyelv: A főszereplő jellegzetesen olasz népi neve
Felhasznált források: • Falus Iván (2010): Didaktika, Nemzeti Tankönyvkiadó,
Budapest
• Kerettanterv a tanulásban adkadályozott tanulók
számára 5-8. évfolyamon
• Mikkó és a makaróni olasz népmese
https://www.3szek.ro/load/cikk/117377/mikko_es_a_m
akaroni_olasz_mese (2022.05.13)
• Az óratervezetben szereplő képek hivatkozásai a
mellékletben szerepelnek
Megjegyzések A mellékleteket nem jeleníti meg a Microsoft Word online
verziója, amellyel a tervezet készült. A mellékletet
Nevelési-oktatási stratégia

Idő Tanuló
i Megjegy-
ke- Az óra menete Módszerek
munkaf
Eszközök
zések
ret ormák
I. Bevezető rész, ráhangolódás, tartalmi-technikai előkészítés
3’ Köszöntés megbeszélés CSOP Interaktív Címlap
I.1. Címelemzés vita FOM tábla 1. melléklet -
szemléltetés IT/1
Az interaktív táblán jól láthatóan Fejl., kész.,
feltüntetve szerepel az óra kép.:
témájául megjelölt szöveg címe. A Motiváció
cím jelentésével kapcsolatos fenntartása
ötletbörzére invitálja a pedagógus összefüggés-
látás
a tanulókat. A gyors eszmecserét
követően a pedagógus a címre
kattintással előhív egy-,
Olaszországot jól kivehetően
ábrázoló online Európa térképet.

4’ I.2. tartalmi előkészítés- tevékenykedtetés FOM Interaktív 2. melléklet-


kulturális háttér érintése szemléltetés tábla IT/2
Fejl. készs.,
A tanulók az olasz kultúrához kép..:
fűződő hívószavakat látnak az fogalmi
interaktív táblán. A kapcsolódó gondolkodás,
feladat a szavak kategorizálása, struktúrálás
illetve az esetleges plusz tematikus
ismeretek felvitele a táblára.
3’ I.3. Technikai előkészítés Kérdés-felelet FOM Interaktív 3. melléklet-
A pedagógus által a szövegből Tevékenykedtetés tábla IT/3
magyarázat Fejl. kész.,
kigyűjtött, ismeretlennek, kép.:
régiesnek gondolt kifejezések szókincs
szavak párosítása jelentéseikkel az
interaktív táblán. A jelentések
alaphelyzetben rejtettek,
kattintással válnak láthatóvá

Időke Módszerek Tanulói Eszközök Megjegyzése


ret munkafor k
Az óra menete mák

Célkitűzés: A mai tanórán a Mikkó és a makróni című olasz népmesével ismerkednek meg a tanulók
II. Fő rész, a mű megismerése, értelmezése
5’ II.1. A szöveg tanári bemutatása tevékenyke FOM A/4-es 4. melléklet-
Miközben a pedagógus felolvassa az dtetés nyomtatóp IT/4
interaktív tábláról a harmadik diára apír, Fejl. kész.,
beszúrt hiperlink kattintásával elért interaktív kép.:
tábla olvasási
mesét, a tanulók a felolvasás kezdete
készség,
előtt a számukra kiosztott lapokon figyelem,
követik a kinyomtatott szöveget emlékezet
8’ II.2. Tanulói olvasás--igaz-hamis Kérdés- FOM A/4-es 5. melléklet-
Az osztály tanulói láncolvasással felelet nyomtatóp IT/5
tevékenyke apír, Fejl. kész,
olvassák fel a mesét, 1-1 tanuló 3-3 dtetés interaktív kép.:
mondatot olvas. Ezt követően a tábla emlékezet,
tanulói csoport a mese figyelem
eseményeihez, történéseihez
kapcsolódó igaz-hamis feladatot old
meg az interaktív táblán.
7’ II.3. Mélyebb megértést felmérő, tevékenyk CSOP Interaktív 6. melléklet-
visszacsatoló feladat edtetés IM tábla IT/6
PM Fejl. Kész.
Az osztály gyengébb képességű Kép.:
tanulói a mese láncfolyamatában szövegértés,
szereplő tárgyak, állatok szövegből szerialitás
való kigyűjtését kapják feladatul. A
jobb képességű tanulók számára a
feladatot a szövegben található
viszonylag hosszú felsorolás
elemeinek kronologikus sorba
rendezése jelenti. A feladat helyes
megoldásának ellenőrzéséhez a
tanulók az interaktív táblán találnak
segítséget, miután befejezték a
feladatot
7’ II.4. Komplexebb visszacsatoló Tevékeny PM Interaktív 7.
feladat kedtetés IM tábla melléklet-
A következő feladat keretében a szemléltet IT/7
mese - hibás gondolatokat is és Fejl. kész.,
kép.:
tartalmazó - rövid vázlatát olvassa szövegértés,
fel a pedagógus a tanulóknak. Ezt a emlékezet,
vázlatot kell kijavítva lejegyezniük a figyelem
tanulóknak. A pedagógus a feladat
elkészítéséhez szükséges idő lejárta
után, az önelllenőrzést
megkönnyebbítendő, bemutatja a
tanulóknak a javított vázlatot az
interaktív táblán
Befejező rész
5’ III.1. Gondolattérkép, fürtábra tevékenyk IM Interaktív 8.
Szabadon választható tanulói edtetés PM tábla melléklet-
munkaformában a tanulók kevés-, de CSOP IT/8
lényegi elemekből álló, Fejl. kész,
gondolattérképet, vagy fürtábrát kép.:
készítenek az óra keretében megismert analizáló-
meséről. Amint a tanulók elkészülnek a szintetizáló
feladattal, a pedagógus mutat az képesség,
interaktív táblán egy lehetséges lényegkiemelés
megoldási módot, ami a tanulók
számára jó viszonyítási alapként, illetve
ötletforrásként is szolgálhat.
3’ III.3. Értékelés, elköszönés értékelés FOM Fejl. kész.,
A tanulók kollektív, illetve egyéni kép.:
tanórai teljesítményét is értékeli a önértékelés
pedagógus, majd elköszönéssel zárja a
tanórát

Címlap

2. sz. melléklet- IT/2 3. számú melléklet-IT/3


4. számú melléklet-IT/4

5. számú melléklet- IT/5 6. számú melléklet- IT/6


7. számú melléklet- IT/7

8. számú melléklet- IT/8


Képek hivatkozásai:
makaróni -
https://www.google.com/url?sa=i&url=http%3A%2F%2F184.105.177.50%2Fs%2F%3Fq%3
Dbestof%253AMacaroni.JPG%2Ben%2BMacaroni%2Bown%2BMiansari66%2BCuisine%2
Bof%2BPakistan%2BCuisine%2Bof%2BPunjab%2BIndia%2Bmade%2Bby%2BUser%2BM
iansari66%2BPasta%2Bdishes&psig=AOvVaw2eAyTcFVuQj_kxf7ix40we&ust=165262651
1582000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCMCB3tOf3_cCFQAAAAAdA
AAAABAD (2022.05.14.)
könyv - https://www.piqsels.com/hu/public-domain-photo-zkmat (2022.05.14)
bot- https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fso.hu.museum-
digital.org%2Fsingleimage%3Fimagenr%3D477497%26noiiif%3D1&psig=AOvVaw24jryp
FhhcRs8r_TzV5x_i&ust=1652626842648000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqF
woTCPjPvPGg3_cCFQAAAAAdAAAAABAD (2022.05.14)
tűz -
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpxhere.com%2Fhu%2Fphoto%2F
1604625&psig=AOvVaw1N8MBuYAUqzkUFET9MeCs-
&ust=1652626905958000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCPCVj5Ch3_c
CFQAAAAAdAAAAABAD (2022.05.14)
víz -
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpixnio.com%2Fhu%2Ftexturak%2
Fviz-textura&psig=AOvVaw3u-
GO0okUkyofJxzyUprRw&ust=1652626974609000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQj
RxqFwoTCJDumbCh3_cCFQAAAAAdAAAAABAD (2022.05.14.)
ökör-
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpixabay.com%2Fhu%2Fphotos%2
Ftulok-%25C3%25B6k%25C3%25B6r-khilari-fajta-
286743%2F&psig=AOvVaw12s2C59pusQ_CYj_UXD0kz&ust=1652627078954000&source
=images&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCIDo6OGh3_cCFQAAAAAdAAAAABAD
(2022.05.14)
kötél-
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpixabay.com%2Fhu%2Fphotos%2
Fk%25C3%25B6t%25C3%25A9l-harmat-vastag-kender-
52052%2F&psig=AOvVaw2byZP_XyftgUFnlG1tWsxz&ust=1652627127957000&source=i
mages&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCPDvrfmh3_cCFQAAAAAdAAAAABAE
(2022.05.14)
egér-
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpxhere.com%2Fhu%2Fphoto%2F
478432&psig=AOvVaw2GotMmB6rGcqpL6Gt0XJDR&ust=1652627186564000&source=i
mages&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCPjQmpWi3_cCFQAAAAAdAAAAABAD
(2022.05.14)
macska-
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fhu.wikipedia.org%2Fwiki%2FMa
cska&psig=AOvVaw3jR63SeOJhGlTQEIG08tvA&ust=1652627291878000&source=images
&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCIiGscii3_cCFQAAAAAdAAAAABAD (2022.05.14)
térkép-
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpixabay.com%2Fphotos%2Fancie
nt-map-nautical-figure-2684068%2F&psig=AOvVaw2zjCiO5ZcJ27w-
PoCKsWDr&ust=1652627360501000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCK
igneui3_cCFQAAAAAdAAAAABAa (2022.05.14)

You might also like