You are on page 1of 3

Republic of the Philippines

Department of Education
Schools Division of Romblon
Alcantara District
ALCANTARA CENTRAL ELEMENTARY SCHOOL
School Alcantara Central Elementary School Grade Level III
Teacher Angelica M. Santiago Learning Area MATHEMATICS
Grades 1 to 12 Daily Teaching Dates Week 4- February 19-23, 2024 Quarter 3rd
Lesson Log
DAY MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
I. LAYUNIN
A. Pamantayang
The learner demonstrates understanding of proper and improper, similar and dissimilar and equivalent fractions.
Pangnilalaman
B. Pamantayan sa The learner is able to recognize and represent proper and improper, similar and dissimilar and equivalent fractions in various forms and contexts
Pagganap
C. Mga Kasanayan Visualizes and generates equivalent fractions. (M3NS-IIIe-72.7) CATCH-UP FRIDAY
sa Pagkatuto 1. Determine equivalent fractions INITIATIVE
2. Show willingness in doing an activity.
3. Create illustrations to show equivalent fractions and vice versa.
II. Nilalaman Pagpapakita at Pagbibigay ng Katumbas na Fractions
III. KAGAMITANG
PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga Pahina sa
Gabay ng Guro
2. Mga Pahina sa
Kagamitang Pang-
mag-aaral
3. Mga Pahina sa
Teksbuk
4. Karagdagang Modyul 4
Kagamitan mula sa
portal ng Learning
Resource
B. Iba pang
Kagamitang Panturo
IV. PAMAMARAAN
A. Balik-aral sa Magbalik-aral sa nakaraang
nakaraang aralin at/o aralin.
pagsisimula ng bagong
aralin.
b. Pagganyak o Basahin ang sitwasyon sa
Paghahabi sa layunin ibaba. Bumili ng pasalubong
ng aralin/Motivation na ensaymada si Nanay sa
panaderya. May dala siyang 2
magsinlaking ensaymada para
sa magkapatid na Jasmin at
Aldrich. Hinati niya ang isang
ensaymada sa dalawang
Prepared by: ANGELICA M. SANTIAGO Noted: JONAR G. SOLIVEN
Grade 3 Adviser Principal I

You might also like