You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 64

Predmet: Nemački jezik Razred: šesti


Datum 7.5.2024
Nastavna tema/oblast: Ordnung muss sein!
Ordnung muss sein!
Nastavna jedinica:
Die Positionsverben: legen, stellen, setzen, hängen
Tip časa: Obrada
Osposobiti učenike da primenjuju glagole legen, stellen, setzen, hängen uz akuzativ i uz odgovarajući predlog u
Cilj časa:
zavisnosti od situacije

Učenik će biti u stanju da:


Očekivani ishodi  u jednostavnim rečenicama primeni glagole legen, stellen, setzen, hängen uz akuzativ
na kraju časa:  poveže ranije stečena znanja (imperativ) sa novim gradivom
 prepozna glagole kretanja i pravilno ih upotrebi u datom kontekstu

Nastavne metode: Dijaloška, rad na tekstu


Oblici rada: Plenum, rad u paru
Bewegung : Wohin? Position : Wo?

AKKUSATIV DATIV

Merk! über Merk!


an + das = ans an + dem = am
auf
in + das = ins in + dem = im
an

1. Die Tasse liegt auf dem Boden.


in
hinter 2. Der Stuhl steht in der Ecke.

3. Er sitzt am Tisch.
zwischen
unter 4. Die Lampe hängt über dem Sofa.
vor neben
1. Die Tasse ist mir auf den Boden gefallen. 5. Die Katze bleibt unter dem Sessel.

2. Ich stelle den Stuhl in die Ecke. 6. Das Kind steht vor dem Fenster.

3. Er setzt sich an den Tisch. 7. Der Bleistift liegt neben der Zeitung.

4. Kai hängt die Lampe über das Sofa. 8. Die Kinder laufen hinter dem Haus.

5. Die Katze kriecht unter den Sessel.


-hängen, stellen, legen, setzen(sich)
6. Sie stellt das Kind vor das Fenster.
-gehen, fahren, springen, fallen…
7. Ich lege den Bleistift neben die Zeitung.

8. Die Kinder laufen hinter das Haus.


Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:
 provera domaćeg zadatka
 piše reč Ordnung na tabli i postavlja pitanja, na ‒ kontrolišu i prema potrebi koriguju svoje zadatke
Uvodni deo časa
primer: Wer ist das? Wo sind sie? Was ist ‒ posmatraju sliku, odgovaraju na pitanja i
(10 minuta)
passiert? / Was ist los? Wer sagt – Ordnung muss diskutuju o naslovu lekcije
sein!? Was ist auf dem Boden?
‒ usmerava pažnju na glagole koju su podebljani i
upisuje ih u tabelu koja je nacrtana na tabli,
napominje da u nemačkom jeziku postoji
nekoliko glagola-parova i ispisuje ih, pritom se
osvrće i na Wechselpräpositionen (predloge sa ‒ slušaju dijalog sa kompakt-diska između Stefana i
dativom i akuzativom), potkrepljuje primerima: njegove mame i prate tekst u udžbeniku. Dvoje
Die Bücher stelle ich auf das Regal. učenika pročita još jednom dijalog, a zatim
Meine Klamotten lege ich in den Schrank popunjavaju praznine u Bausteine
Glavni deo časa Die Tennisschuhe stelle ich unter das Bett. ‒ popunjavaju samo desnu kolonu u tabeli
(30 minuta) Die CDs lege ich auf das Regal. ‒ u zadatku 6 (udžbenik, str. 107) učenicima se
Die Dosen kommen in den Abfalleimer. skreće pažnja na razliku glagola legen i stellen.
‒ usmerava pažnju na početak dijaloga i postavlja Učenici sami uz pomoć već pročitanog dijaloga
pitanja: Wie ist die Mutter? Ist sie böse? Was sagt rade ovu vežbu u paru, a zatim proveravaju
Stefan? Wie ist es bei dir zu Hause? Wie ist dein zadatak u plenumu
Zimmer? Was sagt deine Mutter? Und was
antwortest du?
‒ pruža podršku, navodi i koriguje
‒ vodi evidenciju o postignućima učenika na času
‒ na osnovu vežbe 6 (udžbenik, str. 107) uzima
rečnik i postavlja pitanja: Wohin soll ich das  na ovaj način učenici su u prilici da povežu novo
Wörterbuch legen? gradivo sa starim (tj. glagole-parove i imperativ),
Završni deo časa
‒ mogući odgovori bi bili: Leg das Wörterbuch auf zatim u parovima postavljaju i odgovaraju na
(5 minuta)
den Tisch, / in den Schrank / in das Regal... pitanja
‒ zadaje domaći zadatak: radna sveska, str. 74 i 75,  beleže domaći zadatak
vežbe 1, 2 i 3
Načini provere ‒ praćenje odgovora i dijaloga
ostvarenosti ishoda: ‒ praćenje celokupne atmosfere i rada na času

You might also like