Professional Documents
Culture Documents
Una primera part consistirà en demostrar l’evolució. Per aconseguir aquest objectiu, primer
posarem en evidència que hi ha diverses formes d’interpretar o explicar la gran diversitat dels
éssers vius (fixisme-cracionisme i evolució). Un cop creat el conflicte, s’haurà de solucionar
mitjançant l’anàlisi de les evidències de l’evolució. En grups de quatre, treballaran algunes
proves de l’evolució, i hauran de fer una petita presentació de la prova que els hagi tocat.
També s’abordarà el tema del disseny intel·ligent. Un cop hem demostrat la superioritat de la
teoria evolutiva envers la creacionista, començarà la segona part de la unitat didàctica, que
versarà, en essència, sobre els mecanismes evolutius. Es compararan les teories de Lamark
amb les de Darwin, i s’evidenciarà com aquestes últimes son clarament més versemblants i
lògiques. Es posarà de relleu les incoherències de les explicacions de Lamarck. Cal destacar
una activitat TIC que es farà a la sessió sèptima, on es treballarà la selecció natural mitjançant
una simulació virtual: l’alumne haurà de posar-se a la pell d’un ocell afamat i caçar escarabats
per sobreviure i reproduir-se exitosament any rere any. Un dels principals objectius d’aquesta
segona part és identificar la font de variabilitat (o les mutacions si es prefereix) com a element
imprescindible per que hi hagi selecció natural, i per tant, evolució. Com a conseqüència
inevitable és recalcarà el caràcter pre-adaptatiu d’aquesta variabilitat genètica.
L’avaluació constarà d’una prova per escrit (60%), una presentació en grup sobre les proves de
l’evolució (15%), deures o treball individual (10%), un informe de pràctiques (5%), participació
(5%) i actitud general (5%).
2
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Programació.
Nivell.
Quart d’ESO, biologia i geologia.
Context.
Sessió 1ª. Visita virtual al museu de la creació a Kentucky. Es mostraran algunes imatges i
vídeos extrets de la pròpia pàgina web del museu. A més, s’explicarà quines idees defensen.
L’objectiu de tot plegat és mobilitzar les idees prèvies dels alumnes a través d’un debat que es
farà al voltant d’aquesta “visita virtual”.
Sessió 3ª. Es plantejarà als alumnes la situació següent: és el sisè dia de la creació i el
Dissenyador esta decidit a acabar de crear al ser humà. Ja només li queda l’ull. Ha rebut
nombroses propostes dels seus servents i descartant s’ha quedat amb dos models. L’alumnat
s’ha de posar a la pell del dissenyador i ha d’argumentar quin ull seria més “lògic” des del punt
de vista d’un dissenyador. L’objectiu d’aquesta sessió es posar en crisi l’aparent “lògica”
amable que tenen aquestes teories del disseny intel·ligent, en contraposició de la realitat
evolutiva.
Sessió 5ª. Dos amics a rel de veure un tros d’un documental sobre les girafes a la televisió, es
pregunten com aquestes, si al documental han dit que “han evolucionat a partir d’un animal
semblant a un cavall”, han acabat tenint un coll tan allargat. Aquest context serveix per
mobilitzar les idees prèvies que tenen els alumnes pel que fa als mecanismes evolutius. A les
sessions anteriors ja hem demostrat l’evidència de l’evolució, ara toca esbrinar quins son els
mecanismes evolutius.
Sessió 7ª. Els alumnes s’han de posar a la pell d’un ocell afamat. Hauran de caçar escarabats
per sobreviure al fred hivern i poder tenir èxit reproductiu a la primavera següent. Amb aquest
context d’aplicació es treballarà la selecció natural i en certa manera el mètode científic. Es
farà servir una aplicació virtual.
Competències generals
3
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Objectius d'aprenentatge.
4
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Continguts.
Seqüència d’activitats.
(15’) Es presentarà com a Estats Units d’Amèrica hi han diverses organitzacions que defensen
el creacionisme. En concret ens centrarem amb el museu de la creació a Kentucky.
Es veurà una mica en que consisteix el museu, els diners que s’han invertit, etc. A continuació
es farà un resum de les quatre idees principals de les teories creacionistes que es defensen en
aquest museu.
(10’) Petit debat amb la classe. Esteu d’acord amb el creacionisme? Segurament (això
esperem) la majoria no ho estarà i apareixerà el concepte d’evolució. El debat prosseguirà amb
preguntes per part del professor. Per què creieu que hi ha evolució d’espècies? Quines proves
teniu en favor de l’evolució? Podeu argumentar perquè la teoria de la evolució és correcte i el
creacionisme no? Què vol dir exactament evolució?, etc. Tota aquesta bateria de preguntes
serveix per que surtin a la llum les idees prèvies dels alumnes.
(20’) Les teories sobre l’organització de la vida. Fixisme (“creacionisme”) vs. Evolució. Principals
científics que les van defensar i principals característiques.
(10’) Que farem el pròxim dia? A classe ha sorgit el debat evolució vs. creacionisme.
Presumiblement, la gran majoria dirà que estan a favor de l’evolució però segur que pocs la
poden demostrar. A la següent sessió treballarem en grups les proves de l’evolució, així que
aquest temps es dedicarà a presentar les proves de l’evolució, així com a l’organització dels
grups, dir el que hauran de fer, com s’avaluarà, etc.
5
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Recursos: tota la classe anirà guiada per un ppt i es farà ús de material audiovisual per il·lustrar
millor el “peculiar” museu.
Es formaran 6 grups de 4 alumnes. Cada grup treballarà una de les evidències de l’evolució i
haurà de realitzar una presentació que serà presentada oralment a la quarta sessió. Aquesta
sessió, cada grup la dedicarà a analitzar la seva prova contestant primer a una sèrie de
preguntes. El professor ha de donar el vist i plau abans d’acabar la sessió a cada grup.
A cada grup es facilitarà uns materials mínims per poder contestar a les preguntes, però
hauran de fer una petita cerca per Internet per ampliar la informació, recursos, imatges, etc.
També es seleccionaran una sèrie de direccions web prèviament contrastades per el professor.
(10’) Explicació detallada de com haurà de ser el ppt, el temps que durarà la presentació (6
minuts per grup), com s’avaluarà, etc.
(20’) Temps perquè comencin a fer la presentació i el professor acabi de donar el vist i plau als
raonaments dels alumnes.
Per acabar de rebutjar les idees creacionistes i fixistes utilitzarem un dels seus propis
arguments en contra seva. Els defensors del disseny intel·ligent i creacionistes en general,
acostumen a donar l’argument següent: “l’ull és un òrgan increïblement perfecte i complex,
aquesta perfecció no es pot atribuir a un procés evolutiu. Només que manqués un dels
components de l’ull, aquest ja seria inservible, etc”.
Es plantejarà als alumnes la situació següent: “És el sisè dia de la creació, el Dissenyador esta
decidit a acabar de crear al ser humà. Ja només li queda l’ull. Ha rebut nombroses propostes
dels seus servents i descartant s’ha quedat amb dos models”.
(5’) Que és això del disseny intel·ligent? Quins arguments donen? Es farà una breu explicació
sobre el disseny intel·ligent i algun dels arguments que donen, en concret l’argument de “la
perfecció de l’ull”.
(5’) Presentació del context i el problema. Es demanarà que l’alumne es posi en el paper d’un
dissenyador diví. Es presentarà a l’alumnat dos models d’ull (un model d’ull humà i un altre de
calamar). L’alumne sense saber quin es quin haurà de decidir quin ull posaria a l’humà -La
sorpresa vindrà quan, presumiblement, tos els alumnes vegin que l’ull que havien decidit no és
l’ull humà si no el d’un calamar.
(10’) És donarà una petita fitxa on s’explicaran els conceptes necessaris de l’ull per poder
argumentar quin ull seria més lògic de posar a l’humà. Treballaran en parelles. El professor
anirà resolent dubtes i donant idees.
(10’) Debat entre tota la classe sobre quin model han escollit.
6
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
(10’) Sorpresa! L’ull que tots hem decidit com a més lògic resulta que és d’un calamar. Haurem
de raonar que significa això. Es tornarà a debatre amb l’ajuda del professor a què es degut
aquesta “incoherència”. S’haurà de concloure que cap dissenyador hauria posat aquest model
d’ull (el que tenim) a un ser humà i que, precisament, això es una prova a favor de la teoria de
l’evolució, ja que aquesta és una “nyap”, no és finalista, etc.
(10’) S’aprofita l’exemple de l’ull per explicar els conceptes d’ancestre comú i convergència
evolutiva.
(5’) Resum de la sessió i recordatori que el pròxim dia hauran de fer les presentacions del ppt.
Fonamentació teòrica: l’origen evolutiu de l’ull humà és diferent al dels cefalòpodes, però
ambdós han convergit de forma espectacular. El model d’ull d’un calamar es un ull de “tipus
directe”, els nervis estan per darrere de la retina. En canvi, a l’ull humà, els nervis han de
travessar la retina i, per tant, la revesteixen per la part anterior. A la zona per on el nervi òptic
travessa la retina no hi ha cèl·lules fotosensibles, i, per tant, no hi ha visió. Aquesta zona es
coneix com a punt cec. Des d’un punt de vista evolutiu, l’ull humà es un nyap, cap dissenyador
amb seny utilitzaria aquest model d’ull.
Cada grup exposarà l’exemple d’evidència evolutiva que li ha tocat a tota la classe (6 minuts
per exposició). El professor completarà i sintetitzarà la informació si escau. Com a deures,
individualment hauran d’entregar una fitxa on hagin d’argumentar dues proves de l’evolució
Ho faran fent ús de la mateixa guia que cada grup va utilitzar a la segona sessió. Ho entregaran
el proper dia de classe.
Nota: en principi, en una hora ha de donar temps a fer totes les presentacions, en cas que
faltin una o dues, es farà al següent dia. No obstant, tots els grups hauran d’haver entregar el
treball escrit el dia de la presentació.
Ja hem acceptat l’evolució, ara és hora d’explicar el mecanisme mitjançant el qual les especies
evolucionen.
Es plantejarà el següent context: dos amics a rel de veure un tros d’un documental sobre les
girafes a la televisió, es pregunten com aquestes, si al documental han dit que “han
evolucionat a partir d’un animal semblant a un cavall”, han acabat tenint un coll tan allargat.
(10’) Petit debat. Es presenten algunes imatges i/o petits vídeos que mostrin diferents fases de
l’evolució d’alguns organismes, i ens centrarem, com no, en les girafes. Es pregunta als
alumnes com creuen que es pot produir l’evolució, com i perquè evolucionen les espècies, etc.
Presumiblement sortiran moltes idees prèvies, idees lamarckianes.
Al final del debat es comentarà que en el seu moment uns científics es van fer les mateixes
preguntes i van arribar a diferents conclusions (Lamark i Darwin).
7
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
(15’) Es donarà un text del propi Lamark (els alumnes no ho sabran) on explica el mecanisme
per el qual han evolucionat les girafes. El text anirà acompanyat d’una sèrie de preguntes per
analitzar-lo que hauran de ser contestades a classe. Es treballarà per parelles i es farà una
posta en comú.
(15’) Ara s’entregarà una explicació del propi Darwin (els alumnes no ho sabran) sobre el
mateix fet, la mida del coll de les girafes. El text anirà acompanyat d’una sèrie de preguntes
per analitzar-lo que hauran de ser contestades a classe. Es treballarà per parelles i es farà una
posada en comú.
(10’) Petit debat sobre quin text els sedueix més. Al final el professor haurà de dir a qui pertany
cada text.
6ª sessió – Lamarck
(15’) S’aniran mostrant diferents exemples d’espècies que han evolucionat i els alumnes
hauran de donar una explicació lamarckiana a cadascun dels exemples. S’aniran comentant els
punts febles i les incoherències. El professor ha de fer preguntes que posin en crisi l’aparent
“lògica” de les propostes de Lamarck envers el mecanisme evolutiu.
(15’) Es comentaran els punts febles de la teoria de Lamarck interactuant amb l’alumne. Es farà
especial èmfasi en demostrar que els caràcters adquirits no es transmeten a la descendència.
Recursos: tota la classe anirà guiada per un ppt. Es farà ús de material audiovisual per
presentar els exemples de l’evolució de diferents organismes.
7ª sessiò - Darwin.
Els alumnes hauran d’entregar un informe de la pràctica que serà avaluat. L’informe consta de
dues parts. La primera es tracta d’observar i anotar els resultats. La segona es tracta de
formular una explicació del que ha succeït.
(15’) Primer es treballarà per parelles. Una parella per cada ordinador. Un cop les dues parts
del grup hagin extret els resultats es procedirà contrastar-los amb l’altre parella del grup (els
resultats intermedis de cada parella seran lleugerament diferents, però el resultat final no)
(15’) Ara el grup ja esta preparat per contestar les últimes preguntes. Han de descriure el que
ha succeït i donar una explicació argumentada.
8
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Gestió de l’aula: es treballarà en grups. En principi els grups seran els mateixos que els fets el
primer dia, a no ser que hagi hagut algun grup que no va funcionar bé.
Avaluació: es recollirà l’informe de pràctiques. Només es recollirà un treball per grup a l’atzar,
que servirà per avaluar a tots els membres del grup.
8ª sessió - Darwin.
(30’) S’analitzaran diferents episodis evolutius des d’un punt de vista Darwinista i Lamarckià. Es
treballarà en parelles. Per cada exemple es deixarà un parell de minuts per que la parella ho
pugui comentar i tot seguit es farà una posta comú. Es treballaran 3 o 5 exemples en funció del
temps disponible. Com ha deures cada alumne haurà d’escollir un exemple i explicar-lo des de
un punt de vista Darwinista i Lamarckià. Ho haurà d’entregar el proper dia de classe.
Gestió de l’aula: treball per parelles i posada en comú per cada exemple d’un episodi evolutiu.
Avaluació: cada alumne haurà d’escollir un exemple i explicar-lo des de un punt de vista
Darwinista i Lamarckià. Ho haurà d’entregar el proper dia de classe.
Recursos: tota la classe anirà guiada per un ppt. Es farà ús de material audiovisual per
presentar els exemples de l’evolució de diferents organismes.
9ª sessió - Examen.
Durant la correcció de l’examen, el professor ha d’anotar els errors més comuns de tots els
alumnes. Quan es faci el retorn es farà una correcció conjunta de l’examen.
La durada d’aquesta activitat anirà en funció dels resultats i errors dels exàmens. Un cop es
doni per finalitzada es farà classe normal.
9
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
La prova per escrit s'ha dissenyat en funció dels objectius plantejats. Hi haurà preguntes
tancades, com obertes i referencials.
Es recolliran les activitats fetes a classe per tal de valorar el treball individual.
Es tindrà en compte aspectes de caire generalista. El treball cooperatiu és una forma que ajuda
a tractar la diversitat i és treballarà d'aquesta manera en un parell de sessions. Es tindrà en
compte la composició dels grups (haurien d'esser heterogenis en tots els sentits, no a l'atzar,
etc.) Si un cop fets, es detecta que un dels grups no funciona, es mirarà de fer algun tipus de
reajustament.
Es durà material extra per si es dona el cas que alguns alumnes (o un grup sencer en el cas de
la sessió sèptima o segona) son més avançats que la resta de la classe i acaben més aviat la
feina, etc.
D’entrada és una classe amb força nivell i força equilibrada. En principi no hi ha cap alumne
que no pugui seguir el ritme “normal” de la resta del grup-classe. És més probable trobar-nos
amb el problema abans comentat, és a dir, que hi hagi alumnes que siguin més avançats que la
resta.
Tota la unitat està molt relacionada amb l’àrea de les llengües. És molt important, expressar-
se, tant per escrit com oralment, de forma argumentada i raonada. També és molt import l’ús
d’un llenguatge concret i específic per descriure els processos evolutius de forma correcte. A
més, s’ha de distingir clarament el que son expressions típicament Lamarckianes, de les que
son Darwinistes.
Es connecta amb les matemàtiques en la mesura que son requerits alguns coneixements de
càlcul de percentatges a la sessió sèptima.
Es fa ús de recursos TIC en diversos moments. A la sessió segona hauran de fer una petita
cerca per Internet i dissenyar un ppt. A la sessió sèptima faran ús d’una aplicació virtual per
entendre el mecanisme de selecció natural.
10
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
11
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Conceptes clau.
Anatomia comparada.
Òrgans vestigials.
Preguntes
Hipòtesis possibles
Bibliografia a consultar.
http://despredicador.blogspot.com.es/2010/05/prueb
as-de-la-evolucion-las-homologias.html
http://despredicador.blogspot.com.es/2010/05/prueb
as-de-la-evolucion-las-homologias.html
http://recursostic.educacion.es/ciencias/biosfera/web
/alumno/4ESO/evolucion/5pruebas_de_la_evolucion.
htm
http://es.slideshare.net/ElsaQr/convergencia-evolutiva
http://ecociencia.fateback.com/pruebasevol/pruebasevolucion.htm
12
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Conceptes clau.
Anatomia comparada.
Òrgans homòlegs.
Preguntes
Hipòtesis possibles
c) Creacionista: tots els éssers vius van ser creats en el mateix moment.
d) Els diferents tipus d’éssers vius han evolucionat, a partir d’altres preexistent.
Bibliografia a consultar.
http://despredicador.blogspot.com.es/2010/05/pruebas-de-la-evolucion-las-homologias.html
http://despredicador.blogspot.com.es/2010/05/pruebas-de-la-evolucion-las-homologias.html
http://recursostic.educacion.es/ciencias/biosfera/web/alumno/4ESO/evolucion/5pruebas_de_
la_evolucion.htm
http://es.slideshare.net/ElsaQr/convergencia-evolutiva
http://ecociencia.fateback.com/pruebasevol/pruebasevolucion.htm
13
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Proves paleontològiques.
La presentació ha de tenir una durada màxima de 6 minuts, i han de participar tots els
membres del grup. S’ha de sintetitzar molt bé!
A la presentació s’ha de fer menció dels conceptes claus i s’ha de contestar les preguntes.
Conceptes clau.
Paleontologia.
Registre fòssil i estrats.
Preguntes
Hipòtesis possibles
e) Creacionista: tots els éssers vius van ser creats en el mateix moment.
f) Els diferents tipus d’éssers vius han evolucionat, a partir d’altres preexistent.
14
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Bibliografia a consultar.
http://www.reocities.com/rainforest/andes/9652/libgeol.html
http://es.slideshare.net/ElsaQr/convergencia-evolutiva
http://recursostic.educacion.es/ciencias/biosfera/web/alumno/4ESO/evolucion/5pruebas_de_
la_evolucion.htm
15
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Proves embriològiques.
La presentació ha de tenir una durada màxima de 6 minuts, i han de participar tots els
membres del grup. S’ha de sintetitzar molt bé!
A la presentació s’ha de fer menció dels conceptes claus i s’ha de contestar les preguntes.
Conceptes clau.
Embriologia.
Embrió.
Desenvolupament embrionari.
Preguntes
Hipòtesis possibles
g) Creacionista: tots els éssers vius van ser creats en el mateix moment.
h) Els diferents tipus d’éssers vius han evolucionat, a partir d’altres preexistent.
Bibliografia a consultar.
http://es.slideshare.net/bioiesarcareal/pruebas-de-la-evolucin
http://recursostic.educacion.es/ciencias/biosfera/web/alumno/4ESO/evolucion/5pruebas_de_
la_evolucion.htm
https://es.wikipedia.org/wiki/Embriolog%C3%ADa
http://www.duiops.net/seresvivos/metazoos_desa.html
16
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Proves bioquímiques.
La presentació ha de tenir una durada màxima de 6 minuts, i han de participar tots els
membres del grup. S’ha de sintetitzar molt bé!
A la presentació s’ha de fer menció dels conceptes claus i s’ha de contestar les preguntes.
Conceptes clau.
Citocrom c.
Aminoàcids.
Preguntes
Hipòtesis possibles
i) Creacionista: tots els éssers vius van ser creats en el mateix moment.
j) Els diferents tipus d’éssers vius han evolucionat, a partir d’altres preexistent.
La taula mostra les seqüències dels 50 primers aminoàcids del citocrom C de quatre espècies
ben diferents. Només estan escrits els aminoàcids que corresponen a l’ésser humà, en la resta
d’espècies s’indiquen exclusivament les diferències respecte al primer.
17
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
18
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Proves biogeogràfiques.
La presentació ha de tenir una durada màxima de 6 minuts, i han de participar tots els
membres del grup. S’ha de sintetitzar molt bé!
A la presentació s’ha de fer menció dels conceptes claus i s’ha de contestar les preguntes.
Conceptes clau.
Proves morfològiques.
Biogeografia.
Deriva continental
Preguntes
Hipòtesis possibles
k) Creacionista: tots els éssers vius van ser creats en el mateix moment.
l) Els diferents tipus d’éssers vius han evolucionat, a partir d’altres preexistent.
Bibliografia a consultar.
http://es.wikipedia.org/wiki/Biogeograf%C3%ADa
http://es.slideshare.net/iessuel/evolucin-2-pruebas-evolutivas#btnPrevious
http://www.cobach-elr.com/academias/quimicas/biologia/biologia/curtis/libro/c55a.htm
19
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
“És el sisè dia de la creació, el Dissenyador esta decidit a acabar de crear al ser humà. Ja
només li queda l’ull. Ha rebut nombroses propostes dels seus servents i descartant s’ha quedat
amb dos models”.
Ara posat en el paper del Dissenyador. Quin model d’ull posaries al ser humà? S’ha de raonar
molt bé la resposta.
La retina és la part de l’ull on trobem els cons i els bastons que són cèl·lules fotosensibles. És a
dir, son aquestes les primeres en transformar les senyals lluminoses. La llum que arriba a la
retina desencadena una sèrie de reaccions que finalment es tradueixen en impulsos nerviosos.
Aquest impulsos nerviosos viatgen fins al cervell per mitjà del nervi òptic.
El punt cec és una zona de l’ull on no hi ha retina perquè es per on passa el nervi òptic.
20
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Context,
Avui en Joan, desprès de d’anar a escola, es quedava a dinar a casa del seu millor amic, en
Pere. El pla era perfecte, desprès de dinar es “viciaran” al pro evolution soccer 2013. Però en el
moment que es disposaven a jugar, resulta que la caixa del joc era buida; en Joan se l’havia
deixat dins de la play... En Pere s’havia comprat la play fa poc i no tenia pràcticament cap joc
més. A més, plovia a bots i barrals i no podien sortir al carrer. Així que van decidir posar la
televisió, i entre telenovel·les diverses i Saber y ganar, al final van decidir posar un
documental.
El documental era molt interessant, parlava de les girafes, i com aquestes havien evolucionat.
Al documental deien que temps enrere l’avantpassat de la girafa no tenia el coll tan llarg, era
més aviat un animal semblant a un cavall. Sembla evident que la girafa a evolucionat, ara bé,
com s’ho a fet? –Es va preguntar, en veu alta en Pere. Doncs esta clarísim va dir en Joan:
aquesta mena de cavall o girafa primitiva, a força d’estirar i estirar el coll per arribar a les fulles
més altes, va transmetre aquesta característica a la seva descendència, i amb el temps,
generació rere generació han evolucionat fins tenir aquest coll tan llarg. Sembla lògic –va
replicar en Pere- No obstant, i no et sabria dir el perquè, em sona haver sentit al meu germà,
que estudia biologia, que això d’esforçar-se és incorrecte quan es parla d’evolució.
Activitat.
Jean-Baptiste Lamarck. “En relació als costums, és curiós observar el resultat en la forma
particular i la talla de la girafa (Camelo pardalis): sabem que aquest animal, el més gran (alt)
de tots els mamífers, viu en llocs en els quals la terra, gairebé sempre àrida i sense herba,
l’obliguen a menjar fulles dels arbres i a esforçar-se contínuament per arribar-hi. D’aquest
costum (d’esforçar-se per arribar-hi) resulta, després d’un llarg temps, en tots els individus de
la seva raça, que les seves potes davanteres s’han tornat més llargues que les del darrere i que
el seu coll s’ha allargat de tal manera que la girafa, sense aixecar-se sobre les potes del
darrere, eleva el seu cap i assoleix sis metres d’alçària (a prop de 20 peus)”
Charles Darwin. “La girafa, per la seva elevada estatura i pel seu coll, potes davanteres, cap i
llengua molts allargats, té tota un estructura admirablement adaptada per a menjar en les
branques més altes dels arbres. La girafa pot així obtenir menjar al que no hi arriben altres
ungulats que viuen en el mateix lloc, i això deu ser-li un avantatge en temps d’escassetat. ...Al
originar-se la girafa, els individus que arribessin més alt i que en temps d’escassesa fossin
capaços d’arribar encara que fos una polzada o dos més amunt que els altres, se salvarien amb
més freqüència. Aquests es reproduirien entre sí i deixarien descendència que hauria heretat
les mateixes característiques corporals, mentre que els individus menys afavorits pels mateixos
conceptes, tindrien tendència a desaparèixer
Lamarck Darwin
Fet que
s’exposa.
21
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Raons que es
donen per
explicar el fet.
Quina és la
causa, i quina
és la
conseqüència.
22
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
Ara us heu de posar a la pell d’un ocell afamat. Haureu de caçar escarabats per sobreviure al
fred hivern i poder tenir èxit reproductiu a la primavera següent. L’aplicació que farem servir:
http://www.nhm.ac.uk/nature-online/evolution/what-is-evolution/natural-selection-
game/selection.swf
Comença el joc!
Hem de descriure que passa a cada any (a cada generació). Anotarem a la següent taula
quants escarabats hem caçat de cada color a cada generació, així com el total d’escarabats de
cada color que hi havia a cada generació.
Total de
escarbats de
cada color
que hi havia
Calcula el
percentatge
d’escarabats
verds
respecte el
total.
2. Interpreta els resultats obtingut. Quina explicació dones al fet que has descrit?
23
Les proves i els mecanismes de l’evolució.
1. (1 punt) Explica a quina teoria pertany cadascuna de les següents imatges e interpreta el
seu significat.
6. (1 punt) Perquè és tant important la variabilitat genètica o les mutacions pel que fa a
l’evolució, i en concret, a la selecció natural?
24