You are on page 1of 4

IPG KPM 2011 Page 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Nama Guru : Siti Nordiana binti Raduan
Sekolah : SK. Seri Mutiara Kelas : PK Aman (Tahun 1)
Tarikh : 24 April 2014 Hari : Khamis
Masa : 7.40 pagi -8.10 Pagi
Mata Pelajaran : Matematik
Kumpulan Kumpulan A Kumpulan B
Nama Murid Muhammad Farish Ramadhan
(Autisme)
Muhammad Hasif (Slow Learner)
Lim Yu Hin (Slow Learner)
Hanis Zulaika (Slow learner)
Muhammad Ruzaini (Autisme)


Tajuk Objek di sekitar kita
Standard Kandungan 1.3 Mengklasifikasikan objek mengikut saiz
Standard pembelajaran 1.3.1 Mengasingkan objek mengikut saiz (besar dan kecil)
1.3.2 Menyebut saiz dengan menggunakan objek sebenar

Hasil pembelajaran: Pada
akhir pengajaran dan
pembelajaran murid
dapat:
1. Mengasingkan objek mengikut saiz besar dan kecil
2. Menyebut saiz dengan melihat objek sebenar
Pengetahuan sedia ada Murid pernah melihat bentuk dan benda di sekeliling mereka.
Elemen Merentas
Kurikulum
Bahasa, Nilai murni, teknologi maklumat dan komunikasi
Alat bantu mengajar Komputer riba, pembesar suara
Bahan bantu mengajar Slaid (Saiz)
Bahan bantu belajar Kertas, bakul, gam, lembaran kerja
Nilai Murni Disiplin
Kemahiran Berfikir Klasifikasi, mengaitkan
Terapi Cara kerja, muzik
Kecerdasan Pelbagai visual-ruang, verbal linguistik






IPG KPM 2011 Page 2

LANGKAH PENGAJARAN
Langkah Kumpulan A Kumpulan B
Set Induksi
(5 minit)

Isi pelajaran:
Saiz
- Besar
- Kecil

1. Guru menayangkan video berkaitan saiz kepada murid.
2. Murid diminta untuk menonton video yang ditayangkan oleh guru.
3. Guru bersoaljawab dengan murid tentang video yang ditayangkan.
Contoh soalan:
i. Apakah yang terdapat dalam video yang ditayangkan cikgu
sebentar tadi?
4. Guru menerangkan kepada murid bahawa dalam video tersebut
terdapat bentuk yang bersaiz kecil dan bersaiz besar.
5. Guru mengaitkan video yang ditayangkan dengan isi pelajaran
pada hari ini.

Catatan:
ABM:
Komputer riba
Pembesar suara

BBM:
Video

EMK:
Teknologi maklumat dan komunikasi

KP:
Visual-ruang
Verbal linguistik
Langkah 1
(10 minit)

Isi pelajaran:

Kumpulan A:
Saiz
- Besar
- Kecil



Interaksi pengajaran dan pembelajaran
1. Guru menayangkan slaid berkaitan saiz besar dan saiz kecil
kepada murid.
2. Guru menerangkan tentang objek bersaiz besar dan objek bersaiz
kecil yang terdapat di dalam slaid kepada murid.

Catatan
ABM :
- Komputer riba
- Pembesar suara


IPG KPM 2011 Page 3

Kumpulan B:
Saiz
- Besar
- Kecil
BBM:
Slaid

KP:
Visual-ruang
Verbal-linguistik

EMK:
Teknologi maklumat dan komunikasi
Langkah 2
(10 minit)

Isi pelajaran.
Kumpulan A:
Saiz
- Kecil
- Besar


Kumpulan B :
Saiz
- Kecil
- Besar







Aktiviti
1. Guru menunjukkan cara
mengasingkan kertas bersaiz
besar dan kertas bersaiz kecil
ke dalam bekas yang
disediakan di hadapan murid.
2. Setiap murid diminta untuk
mengasingkan kertas bersaiz
besar dan kertas bersaiz kecil
ke dalam bekas yang
disediakan mengikut giliran
seperti yang ditunjukkan oleh
guru.
3. Murid diminta untuk menyebut
saiz kertas sebelum
memasukkan objek ke dalam
bekas yang disediakan.

Catatan:
BBB:
- Bakul
- Kertas

S.K : 1.3
S.P : 1.3.1
S.P : 1.3.2

KP:
- Visual-ruang
- Verbal-linguistik

Pengukuhan
1. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
2. Guru memberi arahan kepada
murid.
3. Murid diminta untuk melekatkan
bentuk bersaiz besar dan
bentuk bersaiz kecil di dalam
lembaran kerja.
Contoh:
Arahan: Lekatkan kertas
mengikut bentuk.





Catatan
BBB:
- Lembaran kerja
- Kertas
- Gam

KP:
- Visual-ruang

KB:
- Klasifikasi



IPG KPM 2011 Page 4


Nilai murni:
- Disiplin
KB:
Klasifikasi

Terapi:
- Cara kerja
Terapi:
- Cara kerja

Nilai murni:
Disiplin
Penutup
(5 minit)

Isi kandungan:
Saiz
- Kecil
- besar

1. Guru membuat rumusan berkaitan isi pelajaran.
2. Guru menunjukkan kertas bersaiz besar dan kertas bersaiz kecil
kepada murid dan bersoal jawab dengan murid tentang saiz kertas
yang ditunjukkan.
Contoh soalan :
i. Apakah saiz kertas ini?
3. Guru meminta murid menyebut saiz yang telah dipelajari pada hari
ini.
4. Guru menayangkan video lagu kepada murid.

BBM:
- Kertas

S.P:
1.3.2

KP:
Verbal-linguistik

KB:
Mengaitkan

You might also like