You are on page 1of 2

ДНЕВНА ПОДГОТОВКА

Одделенски наставник: Тања Метикош


Тема: Поим за алгоритми и програми Дата: Одделение:
03.03.2016 III -2
Предмет Содржина и тип на час
РАБОТА СО КОМПЈУТЕР И - Програмата како низа од последователни инстукции – обработка
ОСНОВИ НА ПРОГРАМИРАЊЕ
ЦЕЛИ: ИСХОДИ:
- да го осознае начинот на кој компјутерот - го знае начинот на кој компјутерот извршува одредена
извршува одредена програма – прецизно и програма – програмира робот
недвосмислено следење и извршување на
последователните инструкци
Диференцирани цели:/ Диференцирани исходи:/

Наставни форми: Заедничка работа; Индивидуална работа;


Наставни методи и техники: Усно излагање; Дијалог; Дискусија; Демонстрација; Практична работа;
Наставни средства и компјутери, прожектор , презентација
помагала: http://play.bbc.co.uk/play/pen/gktkmzxktl
Место на реализација: Училница;
Планирање на оценувањето:
Методи и техники на оценувањето: практична изведба
Стратегии за оценување: набљудување
Повратна информација: усна повратна информација,
Инструменти за следење: чек листа,

ТЕК НА АКТИВНОСТИТЕ

Воведни активности: Преку прашања и одговори се повторуваат стекнатите знаења од минатиот час.
1. Што е алгоритам?
2. Од што се состои секој алгоритам?
3. Кои својства треба да ги има алгоритамот?
Читање неколку алгоритми кои учениците ги напишале како домашна задача. Останатите ученици слушаат и
дискутираат во однос на тоа дали се јасни, разбирливи и со правилен редослед.
Учечко поучувачки активности: Наставникот ги потсетува учениците на својствата на еден алгоритам и
истите ги проширува,
Влез – елементи на некое дадено множество ( на пример состојки за правење палачинки или множество
броеви и знаци ако се работи за математички алгоритам)
Излез – вредности зависни од влезните ( на пример палачинки односно решение на задачата)
Дефинираност – прецизно дефинирани чекори ( инструкции)
Точност – треба да се добие точен излез за сите влезни вредности ( за дадена математичка операција само
едно решение)
Конечност – алгоритамот треба да заврши, да не продолжува бесконечно
Ефективност – да се заврши задачата за пократко време
Генералност – да може да се користи за сите проблеми од таа форма, не само за едно множество од влезни
вредности ( на пример алгоритамот за решавање на задачата 2+2=4 да одговара за сите задачи кои се
однесуваат на собирање едноцофрени броеви)
Се разгледува посложен пример за правење палачинки и се воочуваат наброените карактеристики.
Потоа се потенцира важноста на тоа како треба да изгледа една добра инструкција
- Инструкциите треба да се едноставни т.е. најчесто да содржат едно барање
- Инструкциите треба да се јасни, да даваат недвосмислени наредби, разбирливи за оној кој што треба да ги
изврши
- Редоследот на инструкциите треба да е правилен
Потсетување што е програма? Програма низа од инструкции за решавање на одреден проблем со компјутер.
Тоа е алгоритам напишан на јазик разбирлив за компјутерите.
Наставникот ја презентира компјутерската игра http://play.bbc.co.uk/play/pen/gktkmzxktl преку која ученикот
треба да го програмира роботот да се движи по одредена патека (најкратката) и да стаса до определена цел.
При тоа има дадени команди 1 чекор напред, 2 чекори напред, 3 чекори напред, сврти лево сврти десно.
Чекорите се однапред дадени ученикот треба да ја избере најкратката патека ( која е единствена точна) и
правилно да ги распореди инструкциите. Доколку чекорите не се правилно подредени, ученикот добива
информација за тоа, во програмата остануваат само точните чекори, доколку ги има а останатите треба
одново да ги подреди (основа за дебагирање) Може да се игра индивидуално, во парови или мала група.
Учениците ја играат играта во парови. Наставникот набљудува, дава дополнителни напаствија и помага
доколку има потреба.
Евалвациони активности: Се разговара за играта, колку патеки поминале точно, што им претставувало
потешкотија, како ја надминале.
Домашна работа: Учениците кои имаат компјутери и интернет да ги поминат сите нивоа од играта.

РЕФЛЕКСИЈА

You might also like