You are on page 1of 3

CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TS25) DENGAN BERPANDUKAN SKPMS4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE ......


4.1 Guru sebagai Perancang
MATA PELAJARAN: TEMA: KELAS: TINGKATAN 2 TARIKH: Rujuk keseluruhan RPH
Alam sekitar dan
BAHASA MELAYU Teknologi Hijau MASA: HARI:

TOPIK:
KEMAHIRAN MEMBACA
KOD STANDARD NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM:
PEMBELAJARAN:
SK: 2.4
2.4.1 Membaca secara CINTAI ALAM SEKITAR ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
ekstensif bahan fiksyen
dan bahan bukan
fiksyen untuk meneroka 4.1 Guru sebagai
maklumat baharu. Perancang (i)

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:


Pada akhir pelajaran murid dapat : Murid akan berjaya jika;
KK1: Mengenal pasti 1-3 idea berkaitan bahan yang
Membaca secara ekstensif sekurang-kurangnya 1 diberikan berdasarkan soalan.
bahan fiksyen dan 1 bahan bukan fiksyen untuk KK2: Mengemukakan/menceritakan semula secara
meneroka maklumat baharu. ringkas maklumat daripada bahan fiksyen dan
bahan bukan fiksyen yang dibaca.
KK3: Menyenaraikan sekurang-kurangnya 1 idea
penting berdasarkan bahan yang dibaca untuk
meneroka maklumat baharu.
KK4: Menyelesaikan 1-3 jawapan berdasarkan soalan
4.1 Guru pemahaman untuk meneroka maklumat baharu.
sebagai Perancang (ii)

PENILAIAN (Kaedah & Alat)


1. Pemerhatian
2. Lisan – soal jawab
3. Penulisan – soalan pemahaman dan ringkasan 4.1 Guru sebagai
Perancang (iii)

KONSEP UTAMA / PERBENDAHARAAN KATA BAHAN BANTU MENGAJAR:


UTAMA: Petikan teks rencana
Kemahiran Membaca Ekstensif Apa itu Teknologi Hijau?
Morfologi - Kosa kata /rangkai kata / istilah Petikan cerpen
Sintaksis Kotaku Malang
gambar, komputer,kertas mahjung,marker,papan putih

RANGKA PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI


AKTIVITI Sesi Perkenalan Tajuk : Apakah pendapat anda?
PERMULAAN KK 1
(Pemula/Starter) 1. Dalam kumpulan,murid diberikan 4.2 Guru sebagai Pengawal (i)(ii)(iii)
beberapa gambar dalam satu kategori dan Sepanjang PdPc
keluarkan 1 yang tidak berkaitan.
(Take One Off)

2. Murid menampalkan gambar-gambar


4.3 Guru sebagai Pembimbing
(i) (ii) (iii) (iv) (v) 1
Sepanjang PdPc
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TS25) DENGAN BERPANDUKAN SKPMS4

pada papan putih.


 Aktiviti untuk 3. Sambil melihat, murid mengenal pasti 1-3
menarik minat murid idea/maklumat yang diperoleh berkaitan
 Menyatakan & gambar berdasarkan soalan guru.
membincangkan
a. Apakah yang awak nampak daripada
tajuk pengajaran &
pembelajaran
gambar-gambar itu? KBARendah
 Memaklumkan b. Apa maklumat lain yang awak tahu?
kepada murid KBASederhana
tentang OP dan KK c. Apakah mesej tersirat daripada
 Merangsang ingatan gambar-gambar itu? KBATinggi
terhadap 4. Rumusan – Guru mengaitkan idea murid 4.5 Guru sebagai Penilai (i) (ii) (iii)
pembelajaran (iv)(v)
dengan tajuk PdPc.
terdahulu/akan Sepanjang PdPc
datang

Aktiviti Utama Sesi Perbincangan dan pembentangan


(Main Activities) 4.4 Guru sebagai Pendorong
A. KK2
4.4.1 (i) (ii)(iii)(iv)(v) (vi) 4.4.2 (i)
1. Berdasarkan petikan rencana dan cerpen, (ii) (iii) (iv)
Sepanjang PdPc
murid membaca petikan secara senyap.
2. Selepas membaca, murid menceritakan
semula secara ringkas maklumat yang
 Penerangan
kandungan diperoleh daripada petikan rencana
pembelajaran /cerpen mengikut giliran. ( Round Robin )
 Contoh dan tunjuk
cara B. KK3
 Peluang membuat
latihan 1. Dalam kumpulan, murid membincangkan
 Bimbingan dan dan menyenaraikan maklumat idea-idea 4.6 Murid sebagai

maklum balas penting yang diperoleh daripada bahan Pembelajar aktif


berterusan yang dibaca menggunakan alat kemahiran Sepanjang PdPc
 Beri pelbagai gaya
berfikir i-Think;
pembelajaran
 Cabaran bersesuaian
a. Petikan Rencana – Peta Buih
untuk semua murid b. Petikan Cerpen – Peta Alir
 Peluang untuk 2. Murid membentangkan hasil kerja
belajar secara mengikut kumpulan secara bergerak
kolaboratif mengikut jam. Dua orang wakil akan
 Pentaksiran untuk bergerak ke kumpulan lain untuk
pembelajaran (AfL) membentangkan maklumat mereka.
3. Ahli kumpulan yang tinggal akan mencatat
maklumat baharu melalui pembentangan
kumpulan yang akan datang ke kumpulan 4.5 Guru sebagai
Penilai (i)(ii)(iii)(iv)(v)
mereka.
( 2stay,2stray )
4. Aktiviti pemulihan dan pengayaan untuk
murid diteruskan mengikut kesesuaian
masa. Jika mencukupi teruskan, jika tidak
dibuat selepas aktiviti C.KK4.

2
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TS25) DENGAN BERPANDUKAN SKPMS4

C. KK4
1. Berdasarkan maklumat yang diperoleh dan
pengetahuan sedia ada secara berpasangan
murid menjawab 1-3 soalan pemahaman.
Salah seorang murid membacakan soalan
secara kuat.
2. Murid dipilih secara rawak untuk
membacakan soalan dan hasil jawapan
4.5 Guru sebagai
masing-masing.
Penilai (i)(ii)(iii)(iv)(v)
3. Seorang murid dipilih untuk
membacakankan jawapan yang betul dan
murid lain menyemak dan menilai hasil
jawapan mereka sama ada betul ataupun
tidak dan menambah maklumat baharu.

Penutup Penegasan maklumat


(Plenary)
1. Guru bertanya kepada murid tentang keseluruhan pembelajaran hari ini.
 Aktiviti penutup
pembelajaran 2. Guru memastikan murid mengingati format jawapan pemahaman.
 Memberikan 3 – 5 isi
pelajaran yang telah 3. Guru memastikan murid mengingati format menulis ringkasan. (pengukuhan)
dipelajari (murid)
4. Guru memastikan murid menyalin maklumat dengan betul daripada peta buih
 Guru menerangkan
kepentingan dan peta alir. (pemulihan)
pelajaran pelajaran
& kaitan serta 5. Guru meminta murid membuat tugasan di rumah. (pengayaan)
hubung kaitnya
dengan pelajarn
lain / kehidupan
seharian.

Refleksi PENCAPAIAN OBJEKTIF TINDAK SUSUL PENAMBAIKAN PdPc


 Kajian dan penilaian PEMBELAJARAN [Follow up] [Lesson Improvement(s)]
pembelajaran [Progress-learning
berdasarkan OP & Objectives]
mengikut
ketetapan / arahan
yang berkuatkuasa
 Akan datang :Kenal
pasti langkah-
langkah (kekuatan &
keperluan)
seterusnya

Tindakan susulan PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


untuk murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to Murid membaca petikan Murid membaca petikan Murid membaca secara
follow-up) dan menyalin maklumat dan menulis 1 ringkasan ekstensif 1 -2
daripada peta buih dan peta dengan betul,tepat dan petikan/bahan bacaan lain
alir dengan betul. gramatis berdasarkan sebagai latihan tambahan di
maklumat dari peta rumah.
buih/peta alir.

You might also like