You are on page 1of 4

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

NAMA GURU MATAPELAJARAN KELAS


MOHAMAD SHUKRI BIN TARIKH
EKONOMI
AB RAHMAN MASA
TINGKATAN 5
(MSAR) MINGGU

TAJUK PEMBELAJARAN 1.0 PENGENALAN KEPADA EKONOMI


STANDARD KANDUNGAN  5. 1 Peranan Kerajaan Dalam Mencapai Objektif Makroekonomi
5.1.2 Menjelaskan peranan kerajaan untuk mencapai
objektif makro ekonomi negara iaitu guna tenaga
STANDARD PEMBELAJARAN
penuh, kestabilan harga, pertumbuhan ekonomi dan
kestabilan imbangan pembayaran.
AKIDAH MERENTASI Al Anfaal: 27 Wahai orang-orang yang beriman! janganlah kamu
KOKURIKULUM mengkhianati (amanah) Allah swt dan Rasul-Nya, dan (janganlah) kamu
mengkhianati amanah-amanah yang dipercayakan keatas kamu, sedang
kamu mengetahui (salahnya).
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat :
i. Menerangkan 4 Objektif Makro
ii. menganalisis 4 objrktif makro
AKTIVITI PDP 1. Rujukan teks
2. Perbincangan dalam kumpulan
3. Sesi sumbang saran untuk dapatkan maklumat tentang msalah asas ekonomi
4. Soal jawab berkenaan dengan masalah asas ekonomi
5. Pelajar menjalankan aktiviti kaedah penyelesaian masalah asas ekonomi
EMK/PAK 21 Nilai murni & Keusahawanan / Mahir berkomunikasi

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)  Radio / TV  Spesimen


 Buku teks  Internet
 Radas  Gambar / Cerita
 Modul  Projektor
 Kertas Majung /  Lain-lain :
 Powerpoint  Model
A4/A3 ______________________

PENILAIAN PENGAJARAN &


PEMBELAJARAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN AKTIVITI PdP CATATAN /
PEMBELAJARAN NOTA
SET INDUKSI (5 minit)
PENGLIBATAN 1. Guru menunjukkan gambar yang menunjukkan jenis pekerjaan Slide power point
(5 minit) di malaysia/ gambar yang mengganbarkan penganguran/ vedio “bab 1 01
berkaitan guna tenaga dan pengganguran
PERANAN
KERAJAAN

Lampiran A

Guru menunjukkan gambar dan meminta pelajar memberi


pendapat.

i) Berikan pendapat anda tentang gambar di atas.


- JUMLAH PEKERJA DAN PENGGURAN
Soalan :
(a) apakah kesan jika kadar guna tenaga tinggi?
***Pendpatan isi rumah tinggi taraf hidup tinggi pdatan
negara meningkat
(b) Apakah kesan jika pengguran tinggi
****Maslah social/ ekonomi jatuh….
Guru megaitkan jawapan pelajar dengan tajuk.

Langkah 1 (15 minit)


PENGENALAN
(15 minit) - guru menerangkan secara ringkas tentang maksud
makroekonomi dan mikroekonomi guna tenaga dan
pengguran
PERKEMBANGAN AKTIVITI PdP CATATAN /
PEMBELAJARAN NOTA
PENEROKAAN Aktiviti Kumpulan:
(15 Minit) Pecahan kepada 4 kumpulan Kertas A3
Aktiviti 1 Perbentangan
perbincangan dalam kumpulan dan hasil perbincangan ditulis pelajar
dalam kertas mahjong
hasil perbincangan yang ditulis dalam kertas mahjong
ditampal di keliling kelas

PENERANGAN 1. Setiap kumpulan menampalkan hasil tugasan masing-masing di Slide power point
(10 minit) satu sudut. “
2. Seorang wakil kumpulan akan tinggal untuk menerangkan
jadual dan keluk yang telah dilukis.
3. Manakala pelajar yang lain akan bergerak untuk melihat hasil
tugasan kumpulan lain secara bergilir-gilir.
4. Guru membuat ulasan dan rumusan.

Menjawab soalan secara lisan Slide power point


PENILAIAN Mengaitkan dengan amk tanggung jawab perniaga islam. “bab 2 makro ”
(15 minit)
Solan Esei
Pelajar menjawab soalan esei yang diberikan didlam buku nota
PBS band 1(5.1.1) dijalankan

STANDARD PRESTASI
TANDAKAN
TAHAP TAFSIRAN
PENGUASAAN

1 Menyatakan tiga peranan kerajaan dalam ekonomi.

2 Menghuraikan tiga peranan kerajaan dalam ekonomi

3 Menjelaskan tiga peranan kerajaan dalam ekonomi dan memberi contoh dasar,
program dan alat yang berkaitan dengan peranan tersebut.

4 Menganalisis dan menghubungkait ketiga-tiga peranan kerajaan dengan tujuan


menjaga kebajikan masyarakat dan meningkatkan kemakmuran negara.

5 Meramalkan apa yang akan berlaku kepada ekonomi negara tanpa peranan kerajaan.

6 Menganalisis ketiga-tiga peranan kerajaan dan memberi cadangan skop peranannya.

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Refleksif
 Catatan ........................................................................................................................................

Latihan 1
Kump1 Guna Tenaga

Kump2 Kestabilan Harga


Kump3 Pertumbuhan Ekonomi

Kump4 Kestabilan Imbangan Pembayaran

You might also like