You are on page 1of 6

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Центральноукраїнський державний педагогічний


університет імені Володимира Винниченка

Кафедра іноземної мови

Конспект уроку з української


літератури у 5-х класах на тему:
«Василь Королів – Старий
«Хуха – Моховинка».»

Гусакова Катерина Олександрівна


Студентака АН17Б-З групи
Факультету іноземних мов
спеціальність: 014.02 Середня освіта
(Мова і література (англійська)

Кропивницький, 2020 р.
Тема: Василь Королів – Старий «Хуха – Моховинка».
Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. Добро і
зло в казці. Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності
(портрета) казкових істот.
Мета: познайомити учнів з життям та творчістю Василя Королева – Старого,
опрацювати зміст казки «Хуха – Моховинка»; вчити їх оцінювати
вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у
казках, так і в сучасному житті, формувати навички знаходити описи
зовнішності героїв твору, аналізувати їх; допомогти зрозуміти
повчальність казок; розвивати мислення, пам’ять, уяву, зв’язне
мовлення дітей; удосконалювати навички виразного читання,
збагачувати словниковий запас учнів; виховувати в них бережливе
ставлення до того, що створила природа, формувати бажання творити
добро.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник з укр. літератури для 5 класу, презентація до уроку,
ілюстрації до твору, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Друзі, сьогодні ми з вами розглянемо питання, над яким замислюються
тривалий час: що таке добро і зло? Як удається їм уживатися та існувати
одночасно на нашій землі? Що потрібно зробити, аби добро перемагало
завжди і скрізь?
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання
- Про що йдеться в казці «Хуха-Моховинка»?
- Які фантастичні істоти є персонажами казки?
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яких добрих та поганих фантастичних істот ви знаєте?
«Літературна дуель» робота в парах
Незакінчені речення
1. Казка – це…(усне народне оповідання про вигадані події, що
сприймаються як реальні).
2. Казки бувають … (групи казок: про звірі, побутові, фантастичні).
3. Літературною казкою називається … (тоді коли її написав автор).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Згадайте, в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає
зло? (У казці)
- Так, бо казки - то наші уроки гідної поведінки у суспільстві, що спочатку
виховують, а вже потім розважають.
- Сьогодні ми з вами ознайомимося з біографічними даними Василя Королів
- Старого. Також проаналізуємо зовнішності казкових істот твору
«Хуха – Моховинка».
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
Як ім’я Василя Короліва-Старого, так і його твори тривалий час були в
Україні незаслужено забуті. Вони повернулися на рідну землю лише в 1990
році збіркою «Нечиста сила». Хто ж такий Василь Костьович Королів, який
друкувався під псевдонімом Королів-Старий?
Зараз це ми дізнаємося
Справжнє ім'я - Василь Костьович Королів. Народився в с. Ладан, Прилуцького
повіту на Полтавщині 04 лютого 1879 року в сім’ї священика - отця Костянтина.
Пізніше родина, що складалася з батька, матері та трьох дітей, опинилася в селі
Чернещині, тут сталася велика трагедія - смерть від холери матері і двох дітей. Батько
залишився лише з одним сином Василем.
Спочатку Василь навчався в Полтавській духовній семінарії, а потім продовжив
освіту в Харківському ветеринарному інституті. Працював ветеринарним лікарем, видав
популярний посібник з ветеринарії.
Під час революції у 1917 – 1919 рр. підтримував борців за незалежність України.
Писав у газетах «Рада», «Хлібороб», «Засів», був редактором у видавництві «Час»,
редагував журнал «Книгар», що виходив у Києві.
1919 року В. Королів-Старий був відряджений з дипломатичною місією УНР до
Праги, де й залишився емігрантом. Там познайомився з молодою вчителькою на ім'я
Кармен - Альфонса – Фернанда – Естрелья – Наталена, закохався й одружився з нею. Для
нас вона є відомою українською письменницею Наталеною Королевою. До речі, до писання
українською мовою молоду дружину надихнув саме В. Королів – Старий.
Майже чверть століття Василь Королів – Старий прожив за межами України.
Долю чоловіка розділила і його дружина Наталена. Вони обоє завершили свій життєвий і
творчий шлях у місті Мельнику (Чехія), він – 11 грудня 1943 року, вона – 01 листопада
1966 року.
2. Бесіда.
- Що свідчить про любов Василя Костьовича до природи та тварин? (обраний
фах – ветеринар)
- Чи можна Василя Королева – Старого назвати українцем? (за кордоном сам
писав про Україну й захопив цим свою дружину).
3. Асоціативне питання.
- Перед нами збірка казок з таємничою назвою «Нечиста сила».
- З чим у вас асоціюється назва цієї книги?
4. Словникова робота «Фантастичні істоти міфології»
Відьма - чаклує і літає на мітлі.
Водяний - є господарем водойм.
Домовик - домашній затишок береже.
Лісовик - слідкує за порядком.
Мавка лісова - незвичайно красою приваблює хлопців. Та краще уникати цю
красуня, щоб не було біди.
Красуня – русалка - біля водойм на вітах дерев любить гойдатися.
А ось маленька пухнаста хуха, яку щоправда не так і легко побачити, бо
зазвичай вона невидима для людей.
- А як наш народ ставився до такої нечисті?
5. Робота за змістом казки.
- Давайте ж перевіримо, чи така вже страшна та зла та нечиста сила.
- Хто є головним героєм казки? (Хуха - Моховинка)
- А чи можуть звичайні люди бачити хух? Кому вони лише показуються?
(Хухи невидимі, але іноді вони показуються добрим людям ).
- А чи вважаєте ви себе добрими людьми? (Так).
Знайдіть відповідь на питання в тексті:
- Де і коли вона народилася?
- За що її любили в родині?
- Які є види хух, і якою була Моховинка?
6. Аналіз твору
Тема твору: зображення життя доброї лісової істоти та її впливу на людські
вади.
Ідея твору: Уславлення перемоги добра над злом, доброти та милосердя,
чуйності, взаємодопомоги; обурення жорстокістю та несправедливістю
Мета твору: Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.
Проблематика твору: перемога добра над злом, милосердя та прощення,
бережливе ставлення до природи, туга за батьківщиною.
Жанр твору: літературна казка в прозі.
Ознаки казки.
Слова-повтори: «у густому-густому старому бору», «буває дуже, дуже
тяжко», «далеко-далеко не кожний», «бігла усе далі й далі», «минав день за
днем», «котила з кучугури на кучугуру», «нікого, нікого, навіть мухи».
Казкові слова: Хуха, Ху-Суковик, коза-Лиска, Лісовик, коза-Оришка,
Рідний Край, Водяник.
Міфічні істоти, тварини наділені людськими рисами.
Добро перемагає зло.
Тематика твору: боротьба добра зі злом.
Носії добра – хухи, Хо-Суковик, лісник, кози, діти та їх батьки.
Носії зла – лихий дід.
Казка вчить бути добрим, милосердним, уміти пробачати, не чинити зло,
любити природу.
7. Теорія літератури.
Зображуючи персонажів, автори часто вдаються до опису їх
зовнішності - обличчя, волосся, статури, одягу, міміки, жестів. Цей опис у
літературі називається портретом.
Портрет - опис зовнішності персонажа в художньому творі.
Запис визначень в зошити.
- Знайти портрет Моховинки у творі .
«Була вона й сама пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривало
все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалкову
квіточку - «братики». Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки».
«Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка враз сама собою
робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховинка найчастіше була
зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж коли вона бігала по соснових
старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони.
Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску — жовтою, як пісок, між кущами
шипшини — рожевою, на вересі — фіалковою, на снігу ставала білою».
- Чи можна з портрету Моховинки дізнатися про її характер?
Характеристика хухи Моховинки: працьовита, щира, слухняна, лагідна,
весела, охайна, мудра, добра, спостережлива, терпляча, уважна до інших,
ввічлива, віддана, небайдужа, активна, вміє пробачати, мрійниця,
сентиментальна, смілива, робить добро іншим, гуманна.
8. Т - таблиця
- Запишіть свої думки щодо Хухи, вона для мене була добра? За чи
проти? Чому саме? (записати ситуацію). Намалюйте в зошиті велику
букву Т, в одній половині запишіть всі доводи, що підтримують
запропоновану ідею, у другій – протилежні. Прочитайте свої думки.

За Проти
9. Експрес опитування.
 Хто зруйнував хатинку Моховинки?
 Що мусила робити Моховинка, коли її хатка була зруйнована?
 Чи мстилася Моховинка дідові за те, що він залишив її без дому у
холодну зиму?
 Хто у цій ситуації є злим, а хто добрим?
 Де собі знайшла притулок?
 З ким іще познайомилася, крім кізочок, живучи в хліві? Як це
сталося? Які стосунки склалися у Моховинки з дітьми?
 Як діти описували мамі Хуху?
 Чи добре жилося Моховинці у хліві? Чому все ж таки сумувала, адже
мала теплу домівку, їжу, друзів?
 Якого лиха завдав хухі дід?
 Чому він не любив хух?
 Яка пригода трапилася зі злим дідом через рік?
 Яким було ставлення хухи до діда? Чому?
 Яку віддяку попросила хуха від діда за свою добру справу?
 Як закінчується казка? Що перемагає — добро чи зло?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Проблемні питання
- Чи вважаєте ви, що на зло слід відповідати злом?
- Чи змінився дід після випадку з хухами?
- Що було б, якби хухи не допомогли дідові, а мстили йому?
- Чи не здається вам, що Василь Королів-Старий розчарувався в людях?
Чи поділяєте ви такі його думки: «Люди дуже рідко помічають та
розуміють чужі сльози», «Люди взагалі дуже неуважні, і вони мало
дечого помічають навколо себе»?
- Продовжіть речення: «У творі злим був дід, тому що…, а в реальному
житті злими бувають люди, коли …
- Що потрібно змінити, щоб добра стало більше на землі? Чого потрібно
вчитися людям? (бути уважними, турботливими, толерантними один
до одного, вміти прощати, жертвувати чимось заради інших).
2. Робота з картками в групах
Картка № 1
1. Напишіть міні-твір на тему «Якою я вважаю Хуху-Моховинку?» (5
речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «В болоті не без чорта»?
Картка № 2
1. Напишіть міні-твір на тему «Чи хотів би я бути Хухою?» (5 речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «Щоб чорт та богу молився!»?
Картка № З
1. Напишіть міні-твір на тему «Навіть «нечиста сила» може бути доброю»
(5 речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «Хто ворожить, той душею нало¬жить»?
Картка № 4
1. Напишіть міні-твір на тему «Чи існують Хухи насправді?»
(5 речень).
2. Як ви розумієте прислів’я: «Чорт ладану боїться»?
V. Підсумок уроку.
- Чого навчила вас прочитана казка?
Метод ПМЦ
Для оцінювання вражень від уроку: пригадайте, що відбувалося на уроці та
запишіть свої враження у три колонки таблиці.
Плюс + Мінус - Цікаво
Записати все що Записати все що не Записати цікаві факти
сподобалося на уроці. сподобалося на уроці. які сподобалися під час
уроку.
Обговорення.
- Без сумніву, що письменнику вдалося прихилити нас до своїх героїв,
навчити справедливо оцінювати дії головних і другорядних осіб, розрізняти
добро і зло як у казках, так і в житті. Нехай у ваших юних серцях панує
тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в
житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою. Казка закликає нас
любити і берегти природу, тварин, людей. Нагадує, що слід пам’ятати слова з
Біблії про те, що на зло потрібно відповідати добром. «Не будь переможений
злом, але перемагай зло добром».
VІ. Оцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання.
1. С. _____ № 1-5
2. Хто хоче кращу оцінку.
Написати твір – роздум «Добро переможе зло, якщо…».

Дякую за увагу!
Бажаю вам добра та злагоди!

You might also like